1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.187
    Пол:
    Женски
    Ние не користевме дубак. Така ни каѓа ортопед така направивме. Го ставав често на под, прво легнат на подлога за играње па седнат со играчки околу него. Имавме и оградица за играње па и во неа го оставав да игра. Кога видов дека почнува да сака да се крева се приспособивме на тоа. На оградицата си имаше рачки за да може за нив да се подигне а на под ги извадивме јастуците за седење од троседот за да му биде ниско и да може така да се исправа. Си пролазе на 8 месеци а прооде на 11 месеци. Не го паткавме и водевме за раце по соба туку го оставивме сам да се снаоѓа.
     
    Последна измена од модератор: 11 јануари 2018
    На Adeline и Skorpija989 им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Само се исправа за седење или ти го држиш да седи? Оставај го на подлога под агол од 45 степени, да се исправа само, така ќе јакне мускули и за брзо ќе почне само да седи. Дубак не ти треба, моиве ни двајцата не го сакаа, само така ми дремеше дома, среќа позајмен. Штом почне да се исправа, ставај го на земја малото на соодветна подлога. Гумена најубаво, од коцките како сложувалки. Играчки околу малото, мама и тато за друштво. Ќе станува поактивно, ќе се врти повеќе, ќе посегнува по подалечните играчки и за кратко ќе почне и да лази, што е најдобро за целокупната моторика. И за кратко ќе седи. Најбезбедно и најсигурно ти е на земја, да знаеш.
     
    Последна измена од модератор: 11 јануари 2018
    На Mari-Ja, Mari* и kikin им се допаѓа ова.
  3. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Сам се исправа ама уште не е стаболен да седи сам.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Па не може одма, треба време за тоа. Ама со исправањето ќе ги јакне мускулите на стомакот. Тоа е потребно за да може да седи. Не потпирај со перници, не форсирај седење по секоја цена.
     
    На Mari-Ja и Skorpija989 им се допаѓа ова.
  5. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Мамички да прашам совет.
    Вчера бевме на ортопед и ни рече да ја ставаме во дубак ама без тркалца статичен. Ное сме 5 + да не е рано за дубак. Исто ни кажа на под со гумени коцки ама пробав претходно со јорганче и излегуваше на паркетот па ми е страв да не ја тресне главата кога ќе излезе надвор и од гумената ппдлога. Колкава површина се тие?
     
  6. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.306
    Пол:
    Женски
    Претежно женскисте покасно ги ставаат во дубак и седнуват ради крлицата ние со синко на 6 месеци ќе одиме на контрола ама и да рече може во дубак некако не ми се става моево е ситничко ќе испадне од него :(
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  7. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    И ние сме слабички она рече да почне да скока во него затоа да е статичен. Незнам стварно.
     
  8. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.306
    Пол:
    Женски
    Сите различно некои викат ставете ги некои не,матичната вика не во дубак и ортопедот сигурно ќе каже не значи се остава на нас
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Се мислел на џампер. Јас не би ти препорачала од 5+. Сеуште бебе нема ни цврстина нит стабилност. Нашиот ортопед после 7+ ни препорача. Јас недела дена пред 7+ го ставив во џампер иако беше стабилен и веќе седеше самостојно. Со самото скокање во џампер се зајакнуваат мускулите.Ортопедот објасни дека океј...вика : има и кој ги ставаат пред 7+ мада јас сум против. Зашто? Зашто сеуште не се стабилни и може да се искриви и рбет и проблем со карлица да се има т.е. со чашките кај карлицата. Ем бебе не е стабилно ќе се клати и само проблем во иднина може да се направи.
    Јас искрено го послушав и прифатив.
    Ништо не изгубив почекав ете до 7+ и фазите не ги рипав. На 9мес синко сам стоеше ( се држеше за било што ) , лазеше. Ев го на 10+ чекори дур го држам као идеме чаооо :)
    Не скокајте фази остави самото да си ги покажува-тера. Јас би ти препорачала да идеш кај Тони Талевски во Ново Лисиче. Прекраснотија од човек и многу стручен.
    Реално ти и сеа на 5+да го ставиш бебе ќе се клати нема стабилност.
    Незнам кој ви е ортопед. Пред 7+ не се препорачува, а ти како ќе одлучиш тоа е твое.
    Инаку, во дубак негде на 8+ го ставив и еве и ден денес е во него ама многууу ретко. Пушти јутуб и најдија емисијата 0+ месеци на Телма. Имаш за дубакот и изгледај ја многу корисни информации зашто да не се користи дубак многу, поубаво е да не се скокаат моторните фази.
     
    Последна измена: 15 февруари 2018
    На Belabelinakinder и karibian им се допаѓа ова.
  10. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот. Весна кај Видоевски ни е ортопед. И не праша што имате џампер или дубак и рековме дубак рече тогаш ќе ја ставате ама да не се движи тјку да е статичен. Ама сепак ќе почекам. А за гумениве коцки да не знаеш како го оставаше на под
     
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Значи она се мислела да....се тргнат тркалцата од дубакот и така да стои внатре. Мој совет немој, сеуште е кревка и нестабилна и немаш потреба. Рано е. Кога ќе почне самостојно да седи, да држи цврсто торзото ( да не се клати ) ставај ја во дубак ама не често и не многу. Најубаво е на овие сунѓерастите ( гумени ) коцки и на земја. Верувај така ем побрзо ќе пролази ( мојот само назад лази ) , ќе развие моторика, па ќе се исправа за да застане итн.
    Јас коцките ги имам во близина на креветчето стаено ( монтажно креветче. И од Џамбо ги имам оние држачите купено што се за бебе да се фаќа и исправа. Едни од внатре во креветче стојат, а други се нанадвор па да се исправа сам. Секогаш сум до него. Имав 4 паќетчиња купено од коцките ( ги нарачав пакет по 150ден по карго ) и направив како голема коцка. Го легнував на почетокот и јас со него на земја и играчките. Неможе да се чукне не се плаши. И да се чукне т.е. падне сепак си тука ти, и не е страшно и малку да се потчукне. Мојов еве и ден денес некад се потчукнува колку и да го пазам и до него сум ама секунда е. Легни го бебе и со играчките помагај да учи фази на вртење од стомак на грб и обратно. Па после ќе се учи да седи. Немој никогаш перници да редиш околу. Ти ќе си до него и ќе го учиш да си држи сам рамнотежа и да седи. После со самото тоа што ќе го ставаш доле ќе се научи и газе ќе крева за да пробува да лази, па ќе се клати со кренато газе итн. Па кога малку ќе разбира ќе му биде интересно со коцкиве. Мојов си ги вадеше сам фигурите и му беа поинтересни од играчките. Еве ден денес ги вади па као пробува да ги врати. Така си го вежбаат и мозочето.
    Слободно оставај го на под над коцките и биди до него дур не пркне бебе не го оставај ни 2мин сам. Зашто некогаш и во уста ги ставаат и недај Боже да не им залетне парче со гризење.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    А јас да прашам др :D од каде ги купи коцките се сокапав барање онлине се нешо безвеза димензии , цени ..
     
  13. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/pikistaracarsijastrumica/
    Од овде мила. 150ден е едно паковање мислам 10 се внатре димензија беше 30×30 ако не се лажам. Со карго праќаат и разни фигури се баш погледни.
     
  14. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Garniturata vo dnevna mi e spustena i se trkalame veke 3 nedeli. Ama pobezbedno mi e na pod. Najveke mi e strav za glavata koga se vrti od mese na grb.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Никако на гарнитура ни кревет. Верувај секунда е колку се некогаш брзи во вртење и да тресне доле. Ортопедот тоа го напомена, рече најубаво на земја. Еднаш памтам дали 6мес имаше незнам, го оставив само на 5сек до канта да фрлам пелена и кога се вратив ( трчајќи ) беше на ивица на кревет. Среќааа иначе висока ми е спалната имаше да се сокрши.
    Немај гајле неможе да се повреди кога се врти и да се потчукне на коцките. Сепак не паѓа од повисоко. Ќе се чукне 2-3 пати на вртење и после самото ќе си пази. Не се плаши не е сепак на плочки или бетон.
    Еве го мојов се научил лази наназад кпга е на спална за да се спушти. И 2 пати го оставив ( нормално го држев стоев позади него па ублажив пад на газе ) и као му праев БАМММ БАМММ. И еве го сеа кога стига до ивицата забавува и као успорена снимка почека почека се спушта дур не застане на нозе.
     
    На Annath и karibian им се допаѓа ова.
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    @karibian на ваков дубак се мисли да ја ставаш, некој со подлога одоздола..
    dubaklulka.PNG

    Инаку ние имаме баш ваков дубак, на самата кутија и во упатство мислам стои дека е од 5+. Јас би слушала и ортопед како ми кажал, ама и би се водела по инстинкт, ако сметаш дека е ситно и недоволно цврсто почекај :)
     
    На CurlyBlossomGirl, stevemila, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Имам таков јас ама ќе размислам убаво
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Moze slika od ogradicata?
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.187
    Пол:
    Женски
    Нашата е ваква некоја. Ја купивме од Baby Blu во City Mall.
    [​IMG]
     
    На eli25, stevemila и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Нашиот ортопед ни рече вдубак на 10месеци, иначе ќерками си ползи, стига до врата се исправа ама се клати и паѓа на газ, не ми е ич стабилна а веќе 10има, тоа е заради што не ја ставив вдубак порано? А и не сака повеќе од 10мин во него пишти за надвор