1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Zatoa sto uste ne e stabilna i mala. A i ne znae sto da pravi. Cekaj ke nauci
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Не било до неа. Мама и тато не знаеле да го наместат дубакот убаво. Вчера научивме како да го местеме и си седеше убаво и нозете си ги потпираше на подот
     
    На stevemila, emkaemka и bella12 им се допаѓа ова.
  3. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    @forumce почекај за некоја недела да видиш ќе неможеш да седнеш :D само да научи како да го вози .
     
    На kukla21, emkaemka и forumce им се допаѓа ова.
  4. beloto

    beloto Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2017
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    328
    Пол:
    Женски
    Мами кога почнавте да ги ставате срценцата во дубак , овде педијатарот не ми препорачува штетно било за колкчињата..Хм..дали може совети и мислења околу ова..
     
  5. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Мојата ќе прави 11 месеци и ниту еднаш не ја ставив вдубак баш поради тоа, повеќе штета отколку корист, барем така велат ортопедите, си полза, неможеш да ја стигнеш колку е брза, душа на мама
     
    На Lolipop23 и beloto им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.275
    Кај мене керка ми почна да ја ставам у дубак кога имаше некаде неполни 5месеци
    Со нозете сеуште не допираше на земјата и ја ставав по неколку минути да завршам некоја работа бидејки беше многу лошо бебе а помош од никој и никаква па цел ден во раце
    До некои 8месеци го јуреше дубакот се скршија тркалцата и се преметна еднаш Го фрлив веднаш дубакот а она остана на земја да лежи Во рок од месец време она почна да се изправа да се држи за маса и кревети и да чекори сама Почна да се пушта од маса до кревет по еден чекор и наскоро преоде самата без форирање
    Имаше неполни 9месеци
     
    На mal.ecka и beloto им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Ништо од нашиот дубак, од ваму таму шетање толку му било.. цел е крив и неможе да се закачи на највисоко ниво. Па и купив џампер... :lol:
     
    На beloto и Ano им се допаѓа ова.
  8. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    :wasntme::wasntme:Моево е цел ден во дубаκ...дуρи научи и да стои по малце на нози на 7 месеци. Е сега κаκо малκу да го надρасна дубаκот...сеуште се жутκа во него али свиени му се κолената ...дали е вρеме за неκој поголем?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Нема поголеми дубаци. Бебе не ни треба да биде во дубак, туку на земја. Треба да се научи да се движи самостојно, без помагала, да лази и да се исправа само, и да научи да паѓа. Така и ќе прооди. Дубакот е за помош на родителите, а на бебињата никако не им помага во развојот.
     
    На mal.ecka, forumce, wings и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Мајки, искуства со користење на џампер? Бебе е 7+, јадра оформени, ама незнам дали има ограничување колку време во денот да ја ставам, дали треба со нозете долу да допира целосно или само со прстињата да знам како да го подесам.
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека треба со прстите да допира. 4 - 5 пати во денот максимум по 10 -15 минути е доволно.
     
    На Ambra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Фала, ќе морам да го подигнам значи.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Мора да допира. Мојава е 68-70цм и мене ставен ми е на најгоре нивото. Успева така убаво да допре и да се одбива. Но да не речам џабе купен... а ја спуштам во него наведнува глава и плаче, едвај 5-10мин скока. Повеќе сака да е на земја со батко и.. цел ден седи доле на земја и си игра со него.. :) Два, три пати во денот е во џамперот.
     
    На mal.ecka, Ambra20, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Паметна женска, си знае како треба.
     
    На duffi, mal.ecka, NarCis@ и 3 други им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Само ја наоѓам поместена, а седната... како се довлечкува со тоа газето незнам хахаха
     
    На mal.ecka и Annath им се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мојава кога е во дубак повеќе ми смета, ми оде во нозете, фаќа секаде и мора се по неа да одам. Вака на земја си играе, а кога е на меше сама научи да си седнува.
     
    На mal.ecka, Ano и Annath им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Зборот ми беше дека помошта е во смисла, малку да те одмени дубакот, да не ти е дете нонстоп во раце. Ама па кога седи на земја, ем е најбезбедно, ем се заигрува, и кога ќе видиш, од дубакот никакво фајде.
     
    На mal.ecka, duffi и forumce им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Мајки баш џабе опнав толку на џамперов. Ај ке поседи некогаш и 10-30мин зависи, но не скока :?: Само си стои... На 1ви Јули прави 8м. Кога почнаа вашите да подскокнуваат? Знае ептен малку да замрда со нозете... но обично само стои и се врти во круг (дека таков е џамперот му се врти седиштето).
     
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ние имаме таков Раинфорест или како и да се вика. Уште нема 6 месеци. Ја ставам во џампер 2-3 пати дневно по 10-20 минути. Паѓа во дилириум, ко на некоја дрога да е. Скока, се врти, се тегне по жабата, по сајлите, ја јаде пеперутката.... Малце на почетокот ги вртеше прстињата на сите страни, страв ми беше да ја гледам...
    Ах и ова - до детето е. Другарка и, неколку дена се разлика, само дреме кога ќе ја ставиме. Дури мака и е што е во џампер. Ама и вака на под, на кревет е помалку активна.
     
    На mariz и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.297
    Пол:
    Женски
    За некој ден ќе направи 7м. Што препорачувате, дубак или џампер?
    Секако е на под и во игрална (по малку и во релаксатор), ама ете да има на кратко и друга занимација.
     
    На Klara91 му/ѝ се допаѓа ова.