Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

 1. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.005
  Допаѓања:
  5.890

  Извини вака ама не знам зошто толку се потресуваш со мојот пост.
  Дека немам исто мислење како твоето?
  Епа јас колку што знам,а сум завршила медицина и секаде каде што одиме на симпозиуми и се среќаваме со ортопеди има поголем број на мислења за ДА се употребува дубакот,како помагало за проодување кај децата.
  Ти некако многу контрираш како се да знаеш,јас тебе не ти се мешам ниту ти велам да употребуваш дубак за твоите деца,ама не сослушуваш мислења од други членки.
  Не мора да значи дека ако ти си ПРОТИВ дубак сите грешно мислат ок?
  И изгледа ниту дека го сфати мојот пост.
  А тогаш зошто не ги оставаш децата сами да проодат,ама без да трчаш по нив?Нели и така им помогнуваш да проодат.
  Ма дај,нема што да коментирам кога ако има едно спротивно мислење сите ти се виновни.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  Од кога може да се стави бебто во џампер или статичен дубак? Малку да ги одмориме рацеве :D
   
 3. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  јас го клавав од полни 6
  ама после прочитав дека после полни 7 коленцата му се исправале и не требало да се остава многу на нозе кичмата не се развивала правилно
  и го тргнав дубачето
  па сега гледам и почнува да го движи по малку
  наназат со газето полесно му е!!!
  :D :D :D :D
   
 4. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Во дубак го ставив на 6 месеци.
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Од родителите на кумата добивме чико дубалце:
  [​IMG]
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  исто како нашето, многу е квалитетен и не се превртува. со здравје да си го користите
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  И нние наскоро ке земеме за малиот дубак но се мислам помеѓу оној со тркална или без тркалца (статичен) да земеме кажете ми кој е подобар
   
 8. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  330
  Едно прашање... денес купивме дубаче. Прв пат ја ставивме во дубакот.. ако стоеше едно пола саат така во него, се туркаше со ноџињата наназад.. нејсе, кога ја зедов да ја преслечам беше црвена на ноџињата од дубакот. Дали е тоа нормално или не е нормално? Дали кај сите бебиња е така или моево има дебели ноџиња? :D

  Патем, слушајќи ги педијатриве ќерка ми дури на 9 месеци прв пат ја ставивме во дубак. :headbang: :headbang: :headbang:
   
 9. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Види дали добро е прилагодена висината на дубакот. Инаку на почеток наназад ќе се движи, ортопедот ми рече дека тоа е инстиктивно па ќе ја увежбаат техниката и за напред па после ќе имаш шоферче низ дома што ќе ти уништи многу работи:)
   
 10. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  330
  Дубакот има 6 висини ние го ставивме на највисоко и допираше само со прстите па го спуштивме на пониско и си стоеше на ноџиња. Арно ама госпоѓицава не седи на нозе туку си седи седната на газето и си игра, најверојатно од тоа и се прави црвенило од тежината. Денес се исправи на нозе сама и дубакот и беше низок па пак си седна и си продолжи да игра.

  И купив патичиња најк 3000 денари ги платив, ми рекоа дека се за заодување. Арно ама околинава околу мене ми рече дека никако со такви патичиња да не ја заодувам. Е сеа совет.. со какви треба да заоди? Пошо овие се супер, цврсти стегнати прекрасни се..

  И уште нешто.. колку време треба да стои во дубак во рок од 24 саати? Ми рекоа само 15 минути ??? Ако стварно треба 15 минути не знам зошто купивме дубак а фукнавме 3800 за него. |(
   
 11. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Ние одевме на ортопед во филип втори и таму ми рекоа слободно може дубак ама да не се претерува на почеток, пи макс.20 минути два три пати во денот на почеток ама ние бевме 6.5 месеци, вие сте поголеми па претпоставувам може и малку подолго. Понатаму може колку сака, после месец дена.
  Најдобро е на боса нога да прооди, а потоа ќе ги носи патиките.
  Ние така правевме и се беше ок.
   
 12. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  838
  Ние денесκа бевме на оρтопед и ни κажа ниκаκо во дубаκ не било добρо за малите.
   
 13. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Мене во филип втори и на извештајот за извршен преглед ми напишаа дека може и ми кажаа дека не смета на развојот на детето и на проодувањето, секако да не седи по цел ден во него.
  И за дубакот како и за широкиот повој постојат различни ставови помеѓу докторите, па секој си знае како да постапи.
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  И на мене ортопедот ми рече да не го ставам син ми во дубак, ама јас го ставав. И ништо не му е. Прв пат го ставив во дубак на 7 месеци, а во него сакаше да седи додека да направи 10 месеци.
   
 15. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  Од колку месеци веке може да се става во дубак
   
 16. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Jas vo dubak ja staviv otkako pocna samostojno da sedi, znaci negde otkako napolni 7 meseci.I toa na pocetokot ja stavav 3-4 pati po 5 minutki,a potoa go zgolemuvav vremeto.Najmnogu mi ima sedeno 20min.poveke ne sakase,kenkase da ja zemam.
   
 17. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Јас од 6.5 месеци ама многу кратко време го оставав а после еден месец седеше повеќе пати по пола саат, сега има три и пол години и се е во ред ( бевме на редовна контрола).
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Како знаевте кога е бебето спремно за дубалце...иличекавте совет и препорка од ортопед/педијатар?
   
 19. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.637
  Допаѓања:
  11.329
  Нормално дека треба педијатар/ортопед да ти потврди прво дали се спремни колковите и нозете за таа функција. Во дубакот оптеретувањето на нозете е напати и 100%, затоа не сака брзање со овие работи. Ние добивме зелено светло, ама нешто не ми се сака. Пре би да ја држам да патка (во што ова ужива), наместо да ја ставам во дубак. Боли кичма, ама на двете ни е интересно! ;)
   
 20. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.621
  Мајки, оставете ги децата по својот природен пат да се развиваат, не ги брзајте и форсирајте во никој сегмент. Јас можам само 1 совет да ви дадам: Оставајте го детето на земја најмногу што можете! Оставете го самото да научи да седи, да паѓа и станува, да се исправа на нозе и да почне да се движи кога ќе биде спремно, бенефитите верувајте ќе ги видите покасно :)
   
  На MacenceEna, Melinara и elena.mak им се допаѓа ова.