Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

 1. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  За ова че добиеш различни мислења.
  Јас ја ставив во дубак кога веќе не се виткаше нанапред ( пробав претходно и не биваше). Значи закочен, само за седење го користиме и си скока во место. Почекај, ќе видиш кога че биде спремно бебето.
   
 2. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.360
  Допаѓања:
  4.218
  Jas ja stavam od 6 meseci i isto kako tvojot bebus @snegulkata, dopira so celo stapalo na pod, koga sedi vo dubak nozite i se svitkani. Se butka na site strani i koga saka da odi se isprava. Moze.da stoi podolgo ispravena. Spored mene e ok. Toa zavisi od dubakot. Nasiot ne e golem.
   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejana2

  dejana2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  37
  Благословен да е дубакот не знам што ќе беше до сега со мене без него. Ќерка ми во.дубак е од 7 и пол месеци, пред тоа немаше.шанси ништо.друго да фатам освен неа. Ја седнам.да сибигра со играчки, ама.тоа трае 15 минути, инаку кога седиме една до.друга ме тегли.за блуза, за рака, за коса што и дојде при рака и станува сама на нозе, а кога ќе стане држејќи се за мене.се тегли де на една.де на друга страна. А најтрагично е што само мене ми го прави тоа.

  Јас ретко имам помош од свелрва и мајка, па верувајте во купатило со бебе сум одела. Е кога.земавме дубак јас се преродив.

  Некои педијатри настојуваат прво лазење па после.дубак ама јас сама не можев да издржам. А и еве ја 9месеци а абер од лазење никаков.
   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  25.614
  Пол:
  Женски
  Ние сме 11 месеци и во дубак не е ставен ни минута. Живееме сами и навикнавме некако така да функционираме, заедно во бања, кујна. Јас сум многу задоволна од кошот за играње. Тука си игра си се исправа, си скока... А лази од 7 месец
   
  На girl-miri и joy1 им се допаѓа ова.
 5. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  богами господ здравје да му даде на тој што го измислил дубакот инаку ќе цркнев до сега, како што не спие преку ден нонстоп со него. Имаше денови и кога во вц не идев па од што стискав потоа имав ненормални болки во стомак. Па чекавме зелено светло од ортопед дека супер е развиен и иако ни рече да го чекаме сам да си почне со станување јас повеќе неможев и го ставам во дубак барем малку колку да одам до вц. Мајка ми живее далеку а свекрва ми иако е на долниот спрат не се качува ни да го види син ми по 10дена а не пак да го чува
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.447
  Mamicki da ve prasam nesto. Dobivme dubak poklon za nova godina, ja stavivme malata se super si sedese 15 mun. No gledam deka nozete (stapalata dole) nekako navnatre i se. Dali e toa normalno? Imame 7 meseci i prv pat ja staviv preska.
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Iki i malava gi imase do pred nekoe vreme taka kako nanatra malce,nodzeto dole,pa pedijatrite ne soveetuva da ne ja stavame vo dubak.

  Nie veke se resivme da ne ja stavame bidejki ne bil dobar,sovet od pedijatra pa i na toa ostanavme da ne ja stavame.
  Poveketo majki gi stavale bidejki im bilo od pomos za da zavrsat nekoja rabota.
   
  На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.374
  Допаѓања:
  24.351
  Јас имам дубак, ни го дадоа на користење, ама уште го немам ставено. Иако имаме еве скоро 7 месеци, мене ми е некако уште мал...може само така ми се чини.
  Од друга страна па не го гледам како бебе веќе.
  Уф, чудно е да го гледаш детето од аспект на мајка.
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. janula

  janula Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2014
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  40
  nie koristime dubak ama mnogu malku da ne recam okolu pola sat do sat dnevno ...sinko poveke saka da go turka dubakot a ne da sedi vo nego :)...dali e vo red ili ne koristenjeto na dubak moeto mislenje e se sto e vo edna normalna mera e vo red ...taka da i da go ostavis malku nekoi desetina minuti makar i nekolku pati vo denot ne e grev .....
   
 10. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.696
  Допаѓања:
  25.505
  @janula Цуцка како бе го турка? :?: Немам претстава.


  Инаку раат си видов со дубакот и од секоја бебешка опрема што ја имаме (транспортер, количка, креветчиња(и за играње и за спиење), ќебе со играчки, кенгур, ралаксатор, проектор) дубакот мислам дека најмногу ќе ни користи. Не сакам да претерувам и денот да го минува во него, искрено и Леа сама нема да сака цел ден во дубак, ама доволно ми е да е во него додека спремам кашички, зачистувам по дома, пружам алишта и сл.
  Кога бевме на ортопед го прашав за тоа колку е штетно и добив одговор дека одговорноста е моја но ако е умерено не би требало да наштети. По тоа се придржавам, и се собира максимум 2 саати дневно, по 15 мин, по10 мин, по 30 мин и така.
   
  На janula му/ѝ се допаѓа ова.
 11. janula

  janula Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2014
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  40
  :) pa taka toj si stoj jas go drzam nego a toj si go turka dubakot :P
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lans

  lans Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Машки
  ima nekoj koristeno jumper?
  [​IMG]
   
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  25.221
  Пол:
  Женски
  ^
  Ние имаме џампер, ама многу кратко го користиме, па не можам некое искуство да споделам.
  Знам само дека повеќето ортопеди му даваат предност во однос на дубакот.
  Нема да згрешиш доколку земеш.
   
  На lans му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  @An-na те молам за искуство со конкретниот џампер. Го сака бебушка? Колоку долго ја оставаш во него? Практичен е?
   
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.770
  Допаѓања:
  255.821
  Пол:
  Женски
  Нам денес на ортопед ни рекоа едно големо НЕ за дубакот.
   
  На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  25.221
  Пол:
  Женски
  Ептен сум задоволна.
  Ужива малата во него. Јас ја оставам неколку пати во денот максимум 20 минути. Така е препорачано и се придржувам до тоа.
   
  На Bajaderka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  591
  И нас ни рекоа никако дубак па сега со сопругот сме во дилема дали да купуваме иле не :?:
   
 18. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Ако дубакот има опција за закочување, значи само да стои бебето и да скока може. Нас ни дозволија и ја ставам, а и ништо поразлично не е од тоа кога ги држиме за раце а они скокаат на земја или во раце со раката меѓу ножињата.
   
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.770
  Допаѓања:
  255.821
  Пол:
  Женски
  Од која возраст ги ставате.Пред 6 месеци секако е рано нели?Ние на 7 месеци треба на контрола и тогаш планирам кај Видоески да одиме.Сега мн ладно фати и не ми се патуваше до ск.Некако нему најмногу му верувам.
   
 20. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Јас со полни 8. Претходно и она не сакаше. Одиме на приватно на ортопед а со Видоевски случајно на гости се затековме кај едни пријатели, и ни потврди дека може , со зборовите: ако е се во ред со колковите нека скока ако може и по цел ден но после 6 месеци.