Дума - Давање на збор

Дискусија во 'Свадба' започната од blond, 10 октомври 2010.

 1. Responsible

  Responsible Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2011
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  јас мислам дека тој ден ке се онесвестам од возбуда жими се!
  Aбе ајде македонска работа морало да се дојде дома и да се прават смртоносно срамни обиЧаи :$
  па дури се прашувало ``се сакате ли?```-абе ајде ебате ако не се сакаме сигурно нема тој да е овде!
  кога ке дојде тој ден ке се наклукам лексилиум, ама озбилно! :!:
   
  На mecence.moe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292
  во секој град различни обичаи...кога беше веридбата на сестра ми се одвиваше така: во среда дојдоа зетот мајка му и татко му кај нас да се запознат и да се договорат за веридбата во сабота (а во вторникот зетот ја запросил сестра ми во ресторант) и си поседоа и си отидоа...во сабота кај нас беа сите блиски роднини другарки на сестра ми...околу 10 дојдоа зет ми непарен број и музика,камерман :clap: ..кога влегоа (масата беше поставена)донесоа торта чурек и цвеке, прво свекорот нејзин рече зошто се дојдени имаше толку убав говор што ме расплака ;( ,откако тато рече дека ја дава сестра ми,зет ми повторно клекна пред сестра ми (пред вкупно 73 луге затоа раците му се тресеа :rofl: ) си ја побара она рече да...си разменија нишани па кој попрво ке ја одврзал бурмата си разменија прстени им честитавме шампанско и одеднаш музиката почна прва песна зете мили зете :rock: кај нас си седеа до 11:40 и потоа со сестра ми си отидоа,после полнок поточно околу 1 отидовме ние женска страна (срека знаев каде живее зеткото) ние отидовме 18 луге (сите сестра ми си ги одбра) однесовме торта чурек и ракија,таму веке музиката беше распалила до максимум жива музика абе шта да ти причам (ама не тапани зурли него хармоники виолини базуки гитари ) откако отидовме сестра ми не послужи прво со чурек (така и дома направи за машката страна) па ајде удри бриге на весење :dance: околу 3 еден другар на зетот донесе и гупска музика и така до 7 утрово ние славивме, ептен убаво поминавме...  Е сеа мене тоа ме чека но нема да има веридба бидејки далеко е Мк...па мојот ме запроси пред неколку дена ама си се договоривме бес обичаи (мада тука и нема такви работи) ми купил прстен додека бев во Мк јас бев превозбудена кога ми клекна и ме запроси,во четрвток бевме да си закажеме во општина за регистрација ке треба и во црквата да одиме и така,планот ни е за нова година да дојдеме во Мк и да ги збереме најблиските на еден ручек,сепак неможеме свадба да правиме и да ги малтретираме неговите роднини од сло сите да дојдат па и смештај и се тие работи...
   
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.402
  Пол:
  Женски
  Ние со мм воопшто не пратевме ни традиција ни бутур :D Моите толку го мразат шо ден денеска не си признаваат дека ќерка им е мажена, се оградија од секакви одговорности околу тоа нешо у стил ако не се врати кај нас више не ни е ќерка и тн. така што, едноставно ме изненади со вереничкиот прстен и тоа на 8ми март и ме побара за жена, само ние двајца бевме тогаш, после на неговите им кажавме и тие (пошто ме знаат дека живеевме претходно заедно) само рекоа ај со среќа и тоа беше думата, веридбата и се и не се каам воопшто. Други работи во животот се поважни иако и јас сакав малце да имаше ангажман од моите, друго е сепак Сепак родителите убаво е да ви покажат дека ве поддржуваат, дека го почитуваат вашиот избор (со тоа и ве третираат како зрела личност достојна за почит) и се радуваат со вашиот избор. Можеби и преувеличувам, ама ете, јас не го почувствував тоа и читајќи ги мислењата видов дека сепак е нешто убаво и весело. А за стресот, дај Боже за сите што сте во брак тие да ви останат најголемите стресови. :)
   
  На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.289
  Пол:
  Женски
  Планираме со вереникот да направиме една мала веридба со најблиските од фамилијата од прв ред. :$ Сега ни кажаа дека веридба се правело само кога било новина(месечината). Дали знае некој како се гледа кога е новина или ако знае да ми каже за август и септември кога баш се пага таа новина..Фала
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  5.033
  е жива глупост стварно не верувај на такви бабини деветини. Веридба и јас правев и знам дека се прави среда и сабота а каква е месечината не е битно. Поздрав и со среќа
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  Мене ми е малце глупаво да даваш збор, па потоа веридба, па свадба ехеее......
  Инаку јас како што знам на давање збор не се давата прстени туку на веридба.
   
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Мене ми се многу глупи тие обичаи и знам со сигурност дека ништо од тоа нема да правам, нормално кога ќе дојде ден. И за сестра ми ништо обичаи не правевме, едноставно дома масата беше наместена и дома беа само најблиските роднини. Дојдоа зетот со родителите и сестра му донесоа торта, бовча и буќет. Прстен и беше купил и и го даде, разменија бовчи и толку нити зошто си дојден, нити дали ја даваш, дали се сакате ништо од тие глупости. Потоа си седевме ние младите во една соба, а ‘‘старите‘‘ во друга и си направивме една убава седенка. Потоа пред дванаесет сите заедно отидовме кај зетот. И ептен убаво си поминавме.
   
 8. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.072
  И кај нас беше скромно, само со најблиските но прашањата за жал не ги избегнавме. Па баба ми (нејзе и ја препуштија таа чест :) ) цела недела се спремаше како да праша, па што да возврати доколку и одговорат вака или онака, местеше соодветен израз пред огледало...немаше смисла да и го скратам тоа задоволство...
  И би...ти момче зошто си дојден тука? По невеста бе бабче...Ами дали ја сакаш, дали ќе ја чуваш...Ја сакам бабо како никој досега, ја сакам за навек и ветувам дека ќе ја чувам...Штом е така ние со драго срце ти ја даваме, но треба неа да ја прашаме...дали ти го сакаш него? :$ :$ :$ Да!
  Ајде честитоооо!
   
  На MarchelineAmaru, karak, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.289
  Пол:
  Женски
  Се одлучивме да правиме веридба со најбликсите негде околку по 10тина души од двете страни. Кај нас ред било младата невеста да ги дарува со по нешто сите гости и досега старите велат дека доволно е по една крпа или долен веш. Но јас не би сакала тоа да ги дарувам сакам нешто подруго на пример на женските новчаник или некоја бижутерија а на машките каиш или новчаник. Сметате ли дек асе ок овие подароци или ако има некој друг некоја идеја нека ми даде. фала ви..
   
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  5.033
  важен е гестот а не што ќе подариш доколку се одлучите да дарувате. Јас лично никој ништо не дарував ок таков ни беше договорот со мажулето :lol: инаку и новчаник, ташна, кошула, каиш подобро да им земеш отколку пешкири, гаќи, маици....
   
  На MarchelineAmaru и delvi им се допаѓа ова.
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.671
  Добро девојки,а може ли да се помине без давањето збор?
  Јас се верив со дечко ми пред 2,3 недели,значи тој само ме запроси отидовме кажавме по дома ,се собравме една вечер ама чисто онака,на кафе шо се вика,зашто сестра ми е во Америка па без неа не сакавме да правиме ништо.Мислам од негова страна сите,а од моја само мајка ми требаше да биде,а и не сакав без сестра ми,и затоа одлучивме да ја почекаме.
  Но,сега се премислувам,пошто идната свекрва неможам да ја смислам,не сакаше ни да ми честита, а камоли да ја викам на таков убав момент :devil: Знам дека е таква традицијата,но може ли без тоа?Мајка ми вели формално да било,ама морало да биде.А јас знам дека на таквата вечер ужасно тешко ќе биде,незнам што како се дешава ,ама ваљда ќе се бара раката на девојката или така нешто :lol: а тато ќе го нема со нас ;( ,знам дека е среќен момент но јас ќе си плачам ;(
  И друга работа-дали на давањето збор се даваат бовчи некои такви работи...Мајка ми вели не,само на идниот зет рече ќе му дадам пари да си купел нешто убаво...ајде некоја нека ми објасни шо,како,оти гледам с екаде разични обичаи,и читајќи ве се збунив :lol:
   
  На MarcheB му/ѝ се допаѓа ова.
 12. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  5.033
  може и 100 пати сум пишала на темава ама ќе ти кажам како праевме ние. Пред се мора да знаеш дека се е договор помеѓу тебе и дечко ти што и како ќе правите и колку ќе дозвволиш другите да ти се мешаат. Така да ние го решивме тој проблем мешање никако што ни е кеиф тоа ке прајме за веридбата излезе така а така се договоривме и за свадбава.
  значи нашиот договор беше без поклони и дарувања ни беа непотребни трошоци, а на гости нели кога дојдоа да ме бараат се договоривме да дојдат со вино, цвеќе и торта. После одреден период нели родителите одат да видат демек каде ќе живееш и се прави повратно така да и ние истото го однесовме. Не се преокупирај нема пишано правило вака или онака се е ствар на договор што сакате вие да правите. и главата горе животот е таков да мора да го живееме колку и да не болат одредени работи ;)
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Еве да го поделам и нашето искуство... Ние не правевме класичен збор или веридба, сакавме тоа да биде опуштено и без обврски за бовчи или слично. Единствено што имаа мерак моите и неговите беше да си купиме подароци од нив, ни дадоа пари а ние си купивме облека што си ја носевме тој ден. Прво дојдоа кај нас со торта, цвеќе и пијалок, ние имавме сервирано вечера, се запознаа родителите и тоа беше тоа. Една недела подоцна ние отидовме кај нив дома, исто однесовме торта, цвеќе и пијалок. Се помина нормално и опуштено баш како шти си сакавме, без адети, бовчи или незнам какви глупости. Некои одат само во ресторан на вечера и таму се запознаваат родителите, јас сакав така ама сепак нашите одлучија да биде домашна атмосфера. И еден совет, немој да спремате многу храна затоа што ништо нема да се изеде, нас ни остана скоро се и само за џабе се потрошивме и изморивме спремајки.
   
  На AloneM му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.721
  Допаѓања:
  160.076
  Пол:
  Женски
  Зошто да не може, тоа зависи само од вас двајца. Инаку, кај нас давањето збор беше фактички запознавање на родителите, а да се знаеја, не верувам дека ќе правевме нешто посебно.
   
 15. MarcheB

  MarcheB Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Не се окупирај и нервирај со работи кои не ти се по мерак. Ако сакаш прави ако не сакаш, немораш и никој неможе да ти замери за тоа. Во мојот случај, дечкоми ме побара за жена, им кажавме на моите и на неговите и толку. Се знаат, значи немаше потреба од веридба за да се запознаат, а ние никако не сакавме да правиме беспотребни веселби и трошоци - и не направивме. ;)
   
 16. sneska80

  sneska80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Секој како сака како му одговара си прави нема правила.Ние на пример со моето момце се договоривме да им каземе дека ке се зимаме и неговите да родители да дојдат да се запознаат со моите оти не се знаеја.После решивме да бараме термин за свадба оти повекето е зафатено па вецерна да биде па сабота да биде сакавме и најдовме и заказавме за по цетири месеци.Скоро месец дена пред свадбата направивме голема сврсавацка така сакавме со роднини и другари со сите адети.Таа ден си разменивме бурми злато сто си купивме и бовци си разменивме со алиста до се внатре пизами летни зимски тренерки стварнио убави алистата заедно си ги биравме мозе да е тросок ама бар си ги изнаносив и дури усте ги носам.Исто така вецерта бев облеценa во едно алисте таков адет теравме и од кога разменивме злато се облеков во фустанце они сто ми го донесоа тогаш ама се разбира јас си го одбрав.Поседоа кај мене се заврсија церемониите знаес ора играње некој саат и после па невестата си оди кај момцето па кај нив прецекував гости и они имаа многу гости.Па од кај мене некоја другарка и братуцетка па дојдоа кај момцето нели на повраток викаат да видат кај ја дале невестата. :D И толку после па подготовки за свадба.
   
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.720
  Допаѓања:
  86.462
  Oф бре девојки се дојде наеднаш и сега незнам како што :worried:
  Прво фала ви на честитките ,овие денови утре или задутре ќе дојдат неговите кај нас,ќе имаме спремано вечера,ама се нервирам зошто свекрва ми :lol: отишла и изнакукувала бовча за мене :^) без да се консултира со никој.Сабајлето му реков на дечко ми да се јави и да им каже да не прават дополнителни трошоци а она рекла ееее јас уште од рано изнапазарив за бовча....А тоа не ни беше во никаков план,абе глупости......
  Инаку бев сабајлево да си испазарувам чаршавчиња,свекички такви некои украси за салфетки,да ја декорирам убаво масата и ете сега си поаѓам накај дома,ве сакам сите и од понеделник ќе ви ги пренесам деталите :*
   
 18. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Јас ги викнав неговите кај мене дома,седнавме на вечера што се вика,си поседовме а потоа заминав кај него дома вечерта.Они дојдоа со цвеќе,бонбоњера и поклон за мене и мајка ми му даде поклон и на него и на мене.Ништо не сме се договарале ,како што да биде,си дојдоа луѓето си поседовме тоа со подароците испадна спонтано,мајка ми сакала нешто -инаку скромно беше и на него и на мене,а истото го мислеле и они.
  Потоа наредната недела они ги викнаа нивните роднини да ги почастат ја викнаа и мајка ми и она донесе вино и бонбоњера.
  Такви веридби со жива музика и сл.се изненадив кога слушнав дека сеуште ги има :lol: ,ете минатата недела колешка моја правеше таква веридба ,целодневна,со бовчи -си даруваа скапи саати |( |( ,имаа жива музика,како свадба беше :rofl:
   
 19. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  11.440
  И мене ме побараа од мајка ми, и беше многу убаво, ич не направија да биде ко за со плачки, мајками си е карпа жена, така да се си беше ОК. Исто ќе биде и за свадбата, што мајка ми, што брат ми, никој друг од фамилија не мешам. Човекот и така ќе ми фали, немора тоа да ја расипе свадбата за сите! :|
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Ретко каде во денешно време посебно се прави Дума а посебно веридба. Во денешно време Думата се изедначува со веридбата.
  Дефинитивно "утре" кога ќе се мажам ќе има само веридба.Кога неговите ќе дојдат кај мене и толку.