1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Духовна Прелест

Дискусија во 'Религија' започната од ana-milo, 21 февруари 2016.

 1. ana-milo

  ana-milo Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2016
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  За ова тема одговра кратко и јасно прашање:
  Што е ДУХОВНА ПРЕЛЕСТ?

  Онолку колку што јас сум упатена е дека тоа е лична самоизмама заснована на гордост.
  И уште имам слушнато ова:
  Во прелест е тој што мисли за себе дека не е во прелест.
   
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  Немам слушнато за вакво нешто што е всушност ова
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Хммм... интересно.
  Станува збор за психичка илузија на личноста уствари?
   
 4. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Машки
  Nemashe potreba da otvarash cela tema za eden zbor.No kako i da e.Prelest jas kako shto go razbiram e skrshnuvanje po pogreshen pravec vo verata,skrshnuvanje od hristijanskiot pat,otrgnuvanje,pa moze vo krajni sluchaevi i otpaganje od verata.Trgnuvanje po pogreshen pravec po bilo koj osnov nemora da e samo gordost,tuku ima eden kup nachini za da pochnesh da sfakash pogreshno vo verata.