1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Духовна (православна) литература - дали, колку, што читате?

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 28 јуни 2011.

  1. sun89

    sun89 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da prasam dali nekoj ja ima procitano knigata "Pastirska pomos za dusevno bolnite" od Igumen Evmenij i kakvo vi e mislenjeto za nea? dosega ne sum citala vakva literatura i neznam dali da ja procitam. bidejki patam od anksioznost mi preporacaa da ja procitam knigata no seuste se dvoumam. Ima li nekoj slicno iskustvo?
    Pozdrav

    [mod-kirilica:10o9igoe][/mod-kirilica:10o9igoe]
     
  2. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Секако да ја прочиташ. Има тука многу што да се научи. Христијанска психологија и светоотечка психотерапија.

    Инаку, читам само православна литература, Прологот и Светото Писмо секој ден, а моментално ја зедов Старо и ново во Христијанството од Владета Јеротиќ. Преподобни Оптински старци- книга 1

    Поздрав и Слава на Бога за се!
     
    На Rama и korisnichka им се допаѓа ова.
  3. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Многу добро напишано.


    ЗА СВЕШТЕНИЦИТЕ - Св. Јован Златоуст

    Големо е свештеничкото достоинство.

    Речено е: на кои ќе им ги простите гревовите ќе им бидат простени.
    Павле говори:
    Покорувајте им се на наставниците ваши и бидете послушни (Евр. 13,17). За секое нешто ти се грижиш само за твоите потреби, па дури и да не биде добро уреден твојот живот нема да одговораш за другите луѓе.

    А свештеникот и да му е добро уреден неговиот живот, а не се грижи за животот на другите луѓе кои му се доверени, тој заедно со порочните ќе оди во пеколот; и невин поради нговите дела ќе биде осуден на пропаст заради вашите не дела.

    Знаејќи каква голема опасност ги следи свештениците, вие морате да им укажете голема љубов. На тоа не поучува и апостолот Павле кога вели:

    тие, бидејќи се задолжени даодговараат, бдеат за вашите души (Евр. 13,17).Поради тоа треба многу да ги цениме и уважуваме. Ако и вие, како и другите, почнете да ги навредувате, тогаш ни вашата работа нема да биде успешна.

    Доколку кормиларот е добро расположен, дотогаш и патниците се во безопасност; но штом кормиларот стане нажалостен од навредите од страна на патниците нема да се однесува како порано, нема да делува со целата своја вештина, па дури и несакајќи може да ги изложи на многу неволји. Така е и со свештениците.

    Ако ја уживаат честа што им припаѓа тие можат да се посветат на вас и да ги уредат вашите дела, но ако би ги жалостиле тоа ќе ја ослабе нивната рака и ќе направите и тие заедно со вас да бидат однесени од брановите без разлика на тоа колку и да се храбри.

    Сетете се што им рекол Христос на Јудеите: На Мојсеевото седиште седнаа книжниците и фарисеите. Затоа, се што ви кажат да правите, пазете и извршувајте (Мат. 23, 2-3).

    А сега не можеме да речеме дека свештениците седеле на Мојсеевото седиште; тие седела на Христовото седиште, па затоа и го примиле Христовото учење.

    Павле во врска со ова вели: Ние сме пратеници место Христа, како Бога да зборува преку нас. (2 Кор. 5, 20). Зарем не гледате како сите им се потчинуваат на светските власти?

    Иако потчинетите честопати ги надминуваат овластените во мудроста и знаењето, сепак поради уважување се покоруваат на заповедта. Таков е нашиот однос кон оние кои се ракоположени од светската власт.

    А кога ракополага Бог - ние го презираме ракоположениот, го вреѓаме, го понижуваме, му се обраќаме со остар тон, го осудуваме иако тоа ни е забрането.

    Какво оправдание ќе дадеме за себе кога не ја гледаме гредата во нашето око, а со злобен напор ја бараме реската во окото на свештеникот?
    Или пак не знаеш дека осудувајќи на тој начин си подготвуваш најтешка осуда на самиот себе. Ова не го говорам за да ги оправдам оние кои недостојно ја вршат свештеничката служба; тоа никако - јас многу тагувам и плачам за нив.

    Но тврдам дека луѓето во тој случај немаат право да ги осудуваат. Нека животот на свештеникот е најнепримерен и најгрешен, ти кон самиот себе биди внимателен и нема да претрпеш никакви штети.

    Кога Бог ја натерал магарицата да зборува и низ уста на врач дал благослов - кога Он преку несловесна уста и низ нечистиот јазик Валаамов делувал на неблагодарните Јудеи, ќе делува и на вас кои сте благодарни.

    Он ќе направи се што е потребно и ќе го прати Светиот Дух без разлика на тоа колку свештениците се грешни. Гледај и чистиот и праведниот (свештеник) не го привлекува Светиот Дух, туку се се врши преку Благодатта.

    Се што е дадено на свештеникот е дар од Бога; колку е да е силна човечката философија, таа секогаш ќе биде послаба од Благодатта.
    Ова не го зборувам за ние безгрижна да го поминеме остатокот од животот, туку вие кога ќе забележите немарност кај свештениците да не се соблазните и да го умножувате злото во себе.
    Но, што зборувам за свештениците?
    Ниту Ангел, ниту Архангел не може ништо против тоа што е дарувано од Бога: овде се устројуваат Отецот, Синот и Светиот Дух. Би било неправедно поради порочноста на некој друг да трпи штета оние кои со вера пристапуваат на спасение.

    Знаејќи го ова, најпрвин треба да се плашиме од Бога, да ги почитуваме свештениците укажувајќи им чест, како за нашите добри дела би добиле почутување и голема награда од Бога.
     
    На Rama и okcenzi им се допаѓа ова.
  4. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    Не не читам.Од причина што ништо не разбирам или можеби несакам да разберам.А и малку ми се чудни. :)
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Секако дека читам и друга православна литература покрај Библијата. Нешто читам од сајтови на Нет, има цели книги во електронска форма, а почнав и да купувам книгички од Црква. :)
     
    На Rama, Таа Сум, Bulgarian и 2 други им се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Покрај Библијата? Не очекував дека уште ја читаш Библијата :) Браво, ме радува што се уште ја читаш. До каде си?
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Не ја читам уште. :)
    Во воведов на темава стои
    И јас фино лепо си пишав дека читам и друго. Сум читала и сеуште читам. Што не е јасно? :D
     
    На Таа Сум, EvAngelos и sjdgo им се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Biblijata e obemno delo, na tie shto se religiozni, ako sakaat dobro da ja poznavaat, kje im treba povekje od edno chitanje.
     
    На Таа Сум, cresa-jagoda, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    До каде си со Библијата?
     
  10. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Би ја издвоила книгата Господи Ти си мојот живот од схи-игумен Сава, издание на Лесново
     
    На Valentina.Vaki, Таа Сум, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Ретко читам но последно читав од старецот Пајсиј книга, многу феминки знаат зошто направив тема овде на форумот. Книгата многу ми се допадна и ја засили мојата верба. Единствено нешто што не ми се допадна, но нормално човекот бил аскет, е дека се бара сосема да се посвети човек на верата а не сакам крајности ниту фанатици. Друго е да се препуштиш на виша сила од тоа всушност да се посветиш. Бара самооткажување. Од друга страна проповедаше за смиреноумие, имаше убави поуки и корисни за луѓето кои често фантазираат, се болни од психофизички болести, сиромашни, буквално имаше за сите човечки состојби. Ретко велам но добредојдено е, но не сите. Би сакала уште нешто да прочитам од Пајсиј.
     
    Последна измена: 24 август 2017
    На Таа Сум, Orthophill и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Не знам што си читала, но има доста од него, една е Поуки за спасението во современиот свет. Таа е книга од лесновски манастир издадена. Има и други од дебарско-кичевска епархија. Во црквите градските да прашаш ќе ти понудат од старец Пајсиј. Има и едно дете преку него можеш да порачаш.
    И јас многу ги сакам поуките на старец Пајсиј. Разбирливо е за сите. Сум била и на гробот негов.
     
    Последна измена: 24 август 2017
    На teteks, Meckicja и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  13. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Oваа е едноставно насловена Старец Пајсиј, и се раскажуваат неговите поуки, напред има глава за неговиот живот и понатаму во книгата се оние убави, применливи поуки, вистини и патокази. Книгата има зелена корица и тој е насликан. Незнам од кој е, но суштински ми го промени ставот кон религијата. На позитивен начин инаку бев забегала читајќи многу докази и мислења од атеисти на фејс. Колку убаво што си го посетила неговиот гроб, баш би сакала за да му оддадам почит.
     
    На Orthophill и korisnichka им се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Има ли некој порачано книга од библиотеката ,,Св.Гаврил Лесновски"?
     
    На carangigia и Orthophill им се допаѓа ова.
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Еден другар нарачуваше. За брзо време му стигнаа. И книга или две му пратија поклон.
     
    На korisnichka, Таа Сум, carangigia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Јас моментално ја читам "Антихрист" од Фридрих Ниче :) И книгата е предобра, топло ја препорачувам :D
     
  17. Касија

    Касија Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2018
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    6.368
    Пол:
    Женски
    Покрај Светото Писмо, сакам да читам и друга литература со духовна содржина.
    Книги што ги имам дома и ги имам читано и ги читам Голем е Бог од Старец Клеопа, трите тома од Старец Пајсиј во издание на Дебарско-кичевска епархија: Со болка и љубов кон современиот човек, Духовно будење и Духовна борба.
    Нешто најново што го имам е Несвети а свети од епископот Тихон, моментално ја читам и не се исушта од раце, многу убава книга со вистински настани и случки и искуства на епископот од животот во манастир, до тоа како стигнал таму итн.

    За почетници покрај Новиот Завет, би ги препорачала Заборавеното лекарство од Архимандрит Серафим и Покајте се, неопходност од исповед од Весна Анчева.

    Од сајтови на кои можат да се најдат убави духовни содржини ги следам Премин портал, Православие мк, сајтот на Бигорскиот манастир, фејсбук страната на манастирот Св. Гаврил Лесновски. Исто така редовно го купувам и читам списанието Премин, во кое навистина има квлитетни духовни содржини и колумни.
     
    Последна измена: 3 февруари 2018
    На Valentina.Vaki, orevokrsacka, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  18. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    да, праќаат по карго
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Касија

    Касија Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2018
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    6.368
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае каде може да се најдат книгите од Дмитриј Авдеев?
     
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    дали некој знае каде може да се најде книгата Касијана од Св. Николај Велимирович?
    ја има онлајн ама би сакала да ја најдам во книжна верзија за подарок.
    https://svetosavlje.org/kasijana/2/
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.