1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  здраво девојки вќера прв пат испитав ова,д-димерите ми изнесуваат 1124,2 и сум 7 месец,до понеделник не можам да одам на гинеколог па сакам да прашам дали некој има претстава за ваквите бројки и што се всушност д-димерите :?:

  не сум сигурна дали има ваква тема колку што видов нема, а доколку има КЛУЧ.
   
 2. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  131
  д-димери во бременост

  незнам што точно е нивната функција мада мислам дека е поврзана со коагулациониот систем. Јас испитував два пати, еднаш во 2-ро тромесечие и еднаш во 3-то тромесечие поточно во 31 недела. Првиот пат ми изнесуваше 700 и нешто, а сега вториот пат 1069 и на последниот лист отпозади ми пишува дека коагулациониот наод е соодветен на гестациската недела, мора и кај тебе такво нешто да пишува провери убаво. И кај тебе е во ред, некаде како да имам прочитано дека кај бремена жена е дозволено до 1500. позз
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. monaliza.66

  monaliza.66 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  д-димери во бременост

  Здраво на сите идни мајки ,јас сум 6-ти месец бремена и денес ми дадоа клексан инекции па ме интересира доколку некој има искуство со нив како ги примил ,дали сами сте се боцкале? поздрав
   
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  д-димери во бременост

  Сите сте испитувале ова?? Јас сум еве 38 недела што се вика и скоро пред породување а немам испитано. Еднаш ја потпрашав докторката и она ми рече дека не испитувале сите, само ако има некакви индикации... Ме фаќа сеа страв пошто слушам сите испитуваат :sweat:
   
 5. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  д-димери во бременост

  зависи до лекарот, ја неам за даунов испитано а скоро сите го прават уживај, иначе гинекологот ми рече тие резултати ми се одлични.
   
 6. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.220
  Допаѓања:
  2.874
  д-димери во бременост

  Па нема потреба да с е плашиш, веќе си влезена во 9 ти месец и сигурно бебето си напредува како што треба. Јас испитував бидејќи матичната виде лагуни на мојата постелка, но среќа д-димерите беа во нормала, бидејќи ако беа покачени тоа ќе значело дека постои згрутчување на крвта, дека нема доволно храна да оди до бебето и нема да напредува како што треба, за тоа кај жени со покачени димери даваат инекции за да се намали тоа згрутчување, така нешто одприлика сфатив, значи немаш потреба за загриженост.
   
  На annel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  11.518
  д-димери во бременост

  samo sto gi zemav rezultatite od D-Dimeri, i mi iznesuvaat 1976.5 ng/ml... Na naodot mi pisuva blago pokaceni, a endokrinologot mi vika se si e OK, ne e mnogu strasno. Terapija nikakva ne mi dade. Imala nekoja vakvo iskustvo? :(
   
 8. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  д-димери во бременост

  според некоја си граница на интернет максимумот е 1700 и нешто,мене ми беа 1125 а тука некаде сме со неделите, не ти кажа ништо превентива ? тоа терапија ако даде е сосем друго,ама штом ти рекол благо покачени не треба некоја терапија само превентивно нешто да се преземе, во исхрана или не знам. Можеш и да прогуглаш. Сигурна сум дека ке најдеш нешто.
  Ти си веке во 8 месец затоа и не ти дал, мислам дека немаш гајле сваќе.
   
  На Flyfly90 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  д-димери во бременост

  Имам упат од матичната, по итна постапка ме пријавели, и ми рече во рок од 1 недела да отидам.
  Треба ли да се прејавам и да закажам, или доволно е само со упатот да отидам? И до колку саат боцкаат?
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  д-димери во бременост

  во која недела се испитуваат д димери... јас треба во 27 недела да одам на трансфузиологија за рх негативен ништо не ми кажа мојо гинеколог..
  шо треба да пишува на упатот... треба да биуде нагласен за д димери или ???
   
 11. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  д-димери во бременост

  jasс во 30 недела испитав,а да треба да има нагласено за дидимери.
   
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  д-димери во бременост

  на мене ми пишува на упат rh incompatibilia in obs
  всушност зошто се испитува д димери. прочитав за постелката нешто ако е се во ред треба ли да се испитува... objasni mi...просветли ме :^)
   
 13. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  д-димери во бременост

  кај мене беше се во ред со постелката,само што тоа е рутинска контрола, за тоа колкава можност има да се добие тромбоза после пораѓај,јас тоа не испитав во трансфузија него во клиничка лабораторија , и на обичен упат за испитување крв имаше допишано само Д-димер.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.543
  д-димери во бременост

  ахам. фала ти многу на информацијата...
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  207
  д-димери во бременост

  toa se ispituva samo vo skopje ili go ima vo site laborotorii vo niz gradovite
   
 16. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  д-димери во бременост


  јас испитав во мојот град, во Тетово, значи мора да го има секаде,е можда ако неможе во лабораторија,тогаш те праќаат во трансфузиологија,ама секако може во матичниот град.
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  д-димери во бременост

  Колку чини, во државна? Задутре треба да одам.
   
 18. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  473
  д-димери во бременост

  Баш сега гледам сум ја зачувала сметката од тој преглед.
  450ден сум платила
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  д-димери во бременост

  Некоја од вас ги знае ли кратенките која што значи?
   
 20. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  11.518
  д-димери во бременост

  Прашај си ја Радица, она најубаво ќе ти објасни. Вака нагаѓање од нас, џабе е. Не ти ги објаснија? Мене во воена трансфузиологот ми ги прочита резултатите и првиот и вториот пат.