1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Денес почнав да примам клексан 0.4 за 14 дена контрола
    Ме интересира дали некоја знае како е процедура за рефундација на средства,
    Иначе сум 30 +4
    Фала
     
    На NEA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Како се боцкате со клексаните? Кој ве боцка?
    Денес првиот го примив на државна окулу 5 саат па ме онтересира дали мора секогаш во исто време? Не се мн расположени докториве од ГАК за одговори за жал.
     
  3. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Од матичен гинеколог земаш упат за на трансфузиолог. Трансфузиологот ти дава извештај. Со тој извештај матичната ти дава рецепта за клексани. Фискалната за купени клексани треба да е со ист датум со рецептата. Освен фискална, од аптеката ќе си побараш и сметкопотврда. Од кога ќе ги испримаш, сестрата кај матичниот на задната страна од рецептата ќе ти ги изнапише датумите кога си ги испримала и исто толку печати кје стави. Документите не се поднесуваат додека не ја испримаш препишаната бројка на рецептата. Плус доставуваш и копија од трансакциска. Јас по 14 на една рецепта. Од една до друга контрола. За помалку од месец дена стигаат парите.
     
    На Dushi0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Кој ти ги препиша клексаните треба да има неведоно точно кога и како.
    Обично стои 24h s.c ,значи на 24 саати поткожно.Ќе се боцкаш ако можеш сама во стомак,или некој од домашните нека те боцка во рака,ако неможеш сама.
     
  5. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Ке темпираш исто време. Мене сопругот ме боцкаше. После боцкање нема да го стискаш местото пред боцкање не го испуштај воздухот од инекцијата бидејки секогаш искача од течноста. Ова ми го објаснија од 8ми Септември
     
  6. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Со извештајот од трансфу и сметкопотврдите датите мора да се софпагаат одиш кај мат.гинеколог ти пишува извештај колку инек.си примила копија пд трансакциска и л.к и формулар носис во социјално.
     
  7. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Ушѕе два пати ме боцнаа во болница. Самиот трансфузиолог кажува кога да се прекине. Имав срека да ме води мн добар доктор во 8ми Сеп како ми кажа така си направив се ок беше.
     
  8. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Природно или царски се породи?
    Јас ќе мора да се консултирам на гак.
     
  9. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Јас сум царски. Планирано беше не беше изненадно. Со среќа
     
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    И мене ми советуваа царски,за да не ризикуваме па ќе видиме здравје.Фала ти среќо:*
     
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    IMG_20190517_002411.png
    Овие реф.вредности за Д димери ги најдов,па си се тешам сега. До сега се што видов беше највисоки до 1700.
    Уште ме фаќа паника што не ми пиша терапија со димери 1695, крај на 26та недела... може дека сум почеток на трето ,па се толерира... :?:(facepalm)
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Slatka5556

    Slatka5556 Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas sum 34 nedela i 7 dena a d dimeri mi se 2102 dali ovaa brojka e normalna
     
  13. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Јас бев со близнаци за тоа беше царски
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мене во 22 недела ми беа 2256димерите и уредна хемостаза и трансфузиологот Др.Јани ми рече дека не трба да примам,но Др.Митко ми ги дава клексаните од сам почеток,имам историја и годинки и затоа ги примам на што се сложи и Др.Јани.Секој организам индивидуално.Затоа слушаме доктори.Секое добро девојки
     
    На eta и Мариаа. им се допаѓа ова.
  15. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Вака: Матичниот гинеколог ти дава упат за на трансфузиолог.
    Одиш на трансфузиолог и тој ти дава извештај. Со извештајот се враќаш кај матичната и ти дава рецепта за клексани. Датумот на рецептата и датумот на фискалната сметка за купени клексани треба да е ист. Од аптека бараш и сметкопотврда. Од кога ќе ги испримаш и инекциите, сестрата кај матичниот гинеколог ќе ти изнастава датуми и исто толку печати како таму да ти се примени.
    Извештајот од трансфузиолог, рецептата, фискалната и сметкопотврдата ги поднесуваш во фондот. За најмногу две-три недели стигаат парите.
     
  16. Nikijanata

    Nikijanata Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, denes gi kupiv Cleksanot i vo apteka mi kazaa deka refundiraat samo 80%, taka li e? I da prasam kade gi podnesuvate site potrebni dokumenti za refundacija? I dali za bockanje mora da se odi kaj opst maticen, maticen ginekolog ili moze vo najbliskata klinika, primer vo 8mi septemvri?
     
  17. omilenacvena

    omilenacvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    70% или 80% рефундираат, документите се поднесуваат во фонд а за боцкање дома маж ми ме боцка
     
  18. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Едно прашање женски, дали димерите во некоја фаза од бременоста може да се намалат за разлика од претходно или да стагнираат ?
    Цело време ми растеа, оваа контрола нешто помалце од претходно ми испадна и ми падна чудно, зошто очекував до крај на бременоста да растат грешам јас или ?

    И уште нешто цело време ми пишуваше пр. 30 фраксапарини до нареден преглед, е овојпат ми пишала 4 недели, а не ми пишала со бројка...можно е во фондот да ми прават проблем поради ова ?
     
  19. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Mene mi se isto namaleni od prethodniot pat za 300 nekade znaci moze da se namalat ova e vtor ppat sto taka mi izleguvaat ednas povisoki nareden pat poniski inaku sum bez terapja, a dali vo izvestajot ti pisuva da se bockas ako ti pisuva nema vrska brojka sto ne ti sto bitno imas deka treba da se bockas so klexane
     
  20. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    дада мила со терапијата секако си продолжувам, само што некако јас очекував цела бременост цело време да растат, а не да стагнираат или да се намалат...па си викам дали така треба или не.. :?: