Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

 1. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  2.346
  Пол:
  Женски
  Здраво. Денес испитував ддимери. 25+5 сум, вредноста ми е 930. Сакам уште некои испитувања што ми останаа деновиве да направам, па да се слушнам со докторот, или ова е алармантно да се јавам сега? Инаку пијам аспирин. Поздрав.
   
 2. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.586
  Пол:
  Женски
  Таман ти се ддимерите.
   
  На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  1.750
  Ќе може ли некој по упатен да ми каже дали испитување само на Д-димери е доволно за исклучување на присуство на тромб во циркулација?
  Не сум бремена, но сакам да направам таква анализа.
   
 4. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  5.584
  Да димери и хемостаза... јас правев такво испитување и ми беа покачрни димерите иако не бев трудна земи си упат од матичен гинеколог само до лабораторија на трансфузиологија за димерите
   
  На vaga95 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.586
  Пол:
  Женски
  Тие што примате клексан, дали секој пат се боцкате на различно место?
  После колку време од коа ќе ја примите последната инекција проверувате повторно д-димери?
   
 6. Bonnie Top

  Bonnie Top Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Јас боцкам наизменично во рака, еден ден лева, утре десна...

  Терапијата ја примам околу 20:00 часот, а обично проверувам наредниот ден наутро...
   
  На princess5 и Sesil им се допаѓа ова.
 7. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  637
  Пол:
  Женски
  проверував д димери и се 1030 во 24 недела трансфузолог ми препиша пак клексани а 2 гиниколози консултирав и ми вика нема потреба а и бебето според мерки е 1 недела поголемо од гестациската недела,е сега кој да послушам а трансфузиологот ми вели дека сум ифв за сигурно да си ги примам,некој имал ли вскво искуство.
   
 8. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  60.054
  Пол:
  Женски
  Немаш штета од клексанот, само корист и заштита. Јас би примала, да си бидам сигурна.
   
  На bella.gk и bela.m им се допаѓа ова.
 9. Ms allways right

  Ms allways right Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  @bella.gk јас кога испитував во извештајот од трансфузиологот имав назначено клексан по еднаш на ден во консултација со гиниколог. Ми објаснија дека сега по ново трансфузиологот не ги препишува клексаните туку гиниколог доколку утврди дека е потребно да се прима клексан. Јас лично пред да почнам со клексан д димерите ми беа 3270 и никој не крена голема паника ми рекоа дека било нормално да се покачени во бременост доколку нема други индикации за некој проблем. Чисто поради сигурност ми ги препишаа па сега се боцкам . Кога бев на втор скриниг во Сиситина кај Димчев човекот ми рече зошто сама сум си правела проблеми и зошто воопшто сум испитувала д димери кога немам никакви други индикации. Колку доктори да прашаш толку различни одговори ке ти дадат меѓутоа најубаво слушај гиникологот што ќе ти каже.
   
  На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TamarAa

  TamarAa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  Пред 1 недела добив воспаление на вените на левата нога и секој ден ми се ширеа се повеќе, мачкам лиотон гел 2-3 пати на ден, измерив димери 4370, моментално пијам антибиотик, инаку 28 недела сум бремена , примам клексан 2 на ден, треба да одам во вторник на контрола за димерите, а бидејќи е во друг град и повеќе ми одговара среда, дали би било проблем 1 ден покасно да отидам, некој ако знае да каже. Инаку долго време си имам проблем со вените, али никогаш не ми се воспалувале. Носам компресивни хеланки во текот на годината , освен лето.
  п.с. Клексаните сама си ги ставам, ми рекоа може во нога, не знам колку правилно ги ставам, под агол, здоболе кога ги вбризгувам, обавезно ми помодре местото,на првите неколку клексани ми се подувуваше место, само џабе да не ми е ставањето.
   
  Последна измена: 22 септември 2019
 11. Nnena95

  Nnena95 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Jas sum skoro porodena primav vo posledniot mesec frahiparin po 1 inekcija posle ppragjaj primiv uste edna utredenta mi proverija d dimeri i bea 4500 me ostavija pod terapija uste 10 dena pa dali ima nekoja porodena so vakvo iskustvo da spodeli posle bremenosta kolku vreme primila terapija i sl. Odnapred vi blagodaram
   
 12. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Јас мила примав 10 дена после пороѓај,но без контрола од крв.Др.Јани ми рече-Ако немам отоци и трнење све е ок,а во бременост д имерите ми беа повисоки и примав клексани,а хемостазата беше добра.Поздравче
   
 13. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  351
  Пол:
  Женски
  Bev denes a pregled fala mu na Gospod imase srceva reakcuja i se e vo red. Za iscedokot mi rece da pricekame uste malku da ne me cepkala odma dole za brisevi ( bidejki mi e samo iscedok bez cesanje pecenje i nesto pospecificno ) za 2 ned sum na pregled pak. Mi dade aspirin 100 ka i metil folat zaradi mojaya mutacija i me prati pak na transfuzija i utrogestan po 1 na den poveke ja bev inicijator za utrogestanot nego ona rece po potreba . Mi e strav edisntveno radi aspirinot moram da fo pijam dodeka ne dade mislenje transfuziolog dali sum za kleksani ili ne. Ako imate iskustvo nekoe so aspirin spodelete.a i me zbuni nisto sto ne mi dade za iscedokot :(
   
 14. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.341
  Поради генетска мутација и јас бев покриена со аспирин од почеток на бременост, сега сум 16+4 ми се покачија д-димерите и сега сум со една инекција клексан на ден без аспирин.
  Штом ти кажал доктор пиј си нема ништо лошо од него, плус и ради мутацијата.
   
 15. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски
  Јас аспирин почнав да пијам од 21-22та недела па натаму поради ризик од зголемен притисок .. као за циркулација.. вие за шо го земате? пијам по едно навечер од 100ка..
   
 16. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.341
  За циркулација е да, ама мене ми го препишаа ради генетска мутација која носела ризик за згуснување на крвта.
   
  На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски
  За повеќе работи ете го даваат, на почетокот ми беше шубе да го пијам.. али се мора :)
   
 18. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.341
  Да и мене ми беше ама еве со месеци фала Богу сум немала проблем,само бенефит:D
   
  На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  351
  Пол:
  Женски
  Kolku treba da se najveke vo bremenost d dimerite ?
   
 20. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.341
  Една докторка на клиника ми рече до 1700 било ок
   
  На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.