Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

 1. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  A znaete li na klinika na transfuziolofija za kolku veeme gi davaat rezultatite. Edvaj najdov termin za bockanje a za mislenje od doktor neznam sto kw praam kolku ke treba da cekam :(
   
 2. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  475
  Од сабајле ако се боцкаш истиот ден после 2 се готови. А за мислење по ново не давале таму тоа незнам ни јас како оди ама мислам се чека,нема термини..
   
 3. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Da ne znaete da preporacate nekoj dobar transfuziolog od drzavna i of sistina ?
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  109.131
  Пол:
  Женски
  Зависи во која фаза од бременоста, колку си во поодмината бременост толку е повисока и горната граница.
   
 5. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Koja e cenata na kleksanite kako se nabavuvaat koja e procedurata za niv ?
   
 6. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  109.131
  Пол:
  Женски
  254 една, матичен гинеколог одредува колку со извештај од кај него дека треба да примам одев на трансфузија и од таму ми даваа нивни извештај дека треба да ги примам. Послето пак кај матичен по рецепта и си ги ставаш. Сестрата што е кај матичната за сите денови што си примила инекции става дата, потпис и печат дека се примени за секоја инекција. Од коа ќе ги примиш сите одиш со документацијата во Фонд и аплицираш за рефундирање.
   
 7. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  475
  Незнам кога си била на трансфузија јас бев сега пред 5 дена и побарав мислење/извештај дека треба да примам, не ми дадоа со образложение дека има некои измени и повеќе не давале.
  Потоа во фондот прашавме дали може со извештај од гинеколог зошто овие не давале рекоа може
   
 8. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  109.131
  Пол:
  Женски
  некаде 17-18ти септември ... не е одамна ама ете има измени во меѓувреме
   
 9. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Gi refundiraat parite stvarno ili ? Upola nwsto ili celosnata suma
   
 10. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.459
  Допаѓања:
  104.869
  Рефундираат 70-80% , не цела сума. Оти во фонд ги сметаат по друга цена.
   
  На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  387
  Пол:
  Женски
  Денес ( 24 та полна недела) проверував д-димери кои беа во ред 756.
  Но активирано парцијално 27,9-37,7
  мене ми беше 24,3 .
  Трансфузиологот ми рече лесна хиперкуагулабилна состојба и не ми препиша никаква терапија. Ваше искуство, дали со оваа вредност ви даваат терапија?
   
 12. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  36
  Девојки едно прашање.
  Дали клексанот за да се рефундира од фондот мора да е препорачан од трансфузиолог вработен во државна институција или може и од приватните?
   
 13. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  3.257
  Допаѓања:
  11.592
  Пол:
  Женски
  Само од државно рефундираат.
   
  На emekreme му/ѝ се допаѓа ова.
 14. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  36
  Ti blagodaram mnogu
   
  На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  475
  Прочитај погоре напишав искуство од пред некој ден . Можеш само со мислење од гинеколог
   
 16. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  36
  Ti blagodaram mnogu, ne go vidov tvojot odgovor.
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Frosty!

  Frosty! Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Девојки какви ви се искуствата на трансфузиологија во воена? Јас до сега одев во државна ама многу е без врска што ти даваат резултати, а нема кој да ти каже ако немаш термин па трчавме со човек кај било кој доктор за да види, ама сега решив да пробам во Воена, па ако има некоја да ми каже како оди со резултатите и докторите.
   
 18. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  36
  Jas kako sto vidov ima za 15ti na klinika slobodni termini kaj kiril lazarevski i kaj elena petkovikj. Odi denes matichnata da ti zakaze.
   
 19. Frosty!

  Frosty! Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Фала ама веќе земав упат за во воена па ме интересираше како е
   
 20. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Јас одам во воена и си завршувам работа. Одиш од сабајле сега по ново мора доктор да те види, па докторот те праќа да се боцкаш и ти кажува кое време да одиш кај него со резултати. Само лошо е што чекаш многу. Јас одам околу 8ипол тогаш почнуваат, ама докторката секогаш после 13часот не прима со разултати. Само кај доктор Русе има премногу гужва така да подобро кај Кристина бидејќи побрзо ќе завршиш. Поздрав секое добро :*
   
  На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.