Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

1. Frosty!

Frosty! Истакнат член

Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    167
    ти благодарам многу

На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eci85

eci85 Истакнат член

Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Колку треба да бидат д димерите после царски знае ли некоја од вас?

3. duffi

duffi Форумски идол

Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    9.290
    Допаѓања:
    114.172
    Обично се покачени после операција. За некое време сами се спуштаат. Ако се ептен и одлучи докторот ќе дадат Клексан.

На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eci85

eci85 Истакнат член

Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Кај мене беа покачени и примав фраксипарин и после тоа испитав и сега се 496

На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. duffi

duffi Форумски идол

Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    9.290
    Допаѓања:
    114.172
    Таман се. :)

На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bela.m

bela.m Популарен член

Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.386
    Допаѓања:
    6.442
    Колку треба да е вредноста на д-димерите после природно породување?
    Цела бременост ги примав, недела дена после породување уште ги примам. 2698 ми се после породување. Некој сличен како мене??? Малку сум загрижена.

7. Ann.loves.you

Ann.loves.you Популарен член

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    1.326
    Сакам да прашам некоја што веќе рефундирала пари од клексаните, кога ке го земам извештајот дека треба да примам клексан, мора ли истиот ден да се купат клексаните за да се совпадне датата??

8. maaitka

maaitka Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    2.073
    Јас откако ќе ми го дадат извештајот купував клексани, бидејќи пишува дата кога ти е даден извештајот и од тој датум фактички треба да се боцкаш зависно колку дена треба. Пример ако имаш 30 клексани можеш да купиш 10 клексани на 3 пати не мора сите одеднаш

На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

0ли Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    4.888
    Допаѓања:
    19.139
    Зависи од извештајот. Ако пишува дека важи еден месец и ако ви се препишани 30 инекции, тогаш треба да почнат да се купуваат кога ќе се земе извештајот, за да може 30 да се купат и да се примат во рок од 30 дена.
    Но ако извештајот нема датум на важност, тогаш може да се почне со купување и за некој ден, но важно е да се примаат континуирано.
    На пример, добивам извештај што нема датум на важност, ми пишува 40 инекции. Почнувам да ги купувам по 5 дена од датумот на извештајот, но мора бројот на купени инекции да се примаат толку дена континуирано. И 35 да купам инекции, 35 дена треба да стои дека сум ги примала без прекин, па поднесувам за рефундирање на 35 инекции.

10. Ann.loves.you

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    1.326
    @maaitka @0ли првиот извештај кога го земав беше со дата ,ми препишаа 30 и ми рекоа мораш сега сите 30 да ги купиш зошто толку напишавме и за тие сеуште немам поднесено,имам уште 5 инекции за до среда. Е сега прашувам,зошто ке треба да продолжам со боцкање па се мислев кога да отидам за нов извештај? На пример се боцкам во среда со последната инекција и во четврток одам да земам нов извештај и да ги купам инекциите..

11. 0ли

0ли Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    4.888
    Допаѓања:
    19.139
    Не ти закажа докторот? Обично кога те следи еден, ти дава упат за следниот преглед.

12. Ann.loves.you

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    1.326
    Не ми закажа, се слушнав и ми рече дојди кога сакаш не е проблем за извештај ке ти дадам ама работата е што незнае како оди ова за фондот па затоа сакав да прашам некој што веке поднесувал, да не утнам работа и да ми пропаднат парите..

13. 0ли

0ли Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    4.888
    Допаѓања:
    19.139
    Ако е така, по некоја логика, кога ќе ја примиш последната инекција, утредента оди по нов извештај и истиот ден купи со новиот извештај.

14. maaitka

maaitka Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    2.073
    Да се надоврзам со стариот извештај со сметките од клексаните поднеси ги во фондот исто ти треба потврда од општ матичен или гинеколог дека си се боцкала. Сега последен пат кога поднесував матичната ми има кажано дека од првиот ден мора да те внесе во систем дека се боцкаш и се заверува во здраствената книшка. Ова е од 1 октомври по ново

15. ladymici

ladymici Истакнат член

Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    635
    Полна 27 недела ми дадоа клексани

Д-димери 1076
    Протромбинско време 11.5
    Активирано парцијално 23.4
    Тромбинско време 14.6

Димерите ми се во ред но хемостатскиот резултат ми рекоа не е во ред, било скратено времето.
    Мислам дека на секоја втора жена и препишуваат клексани

16. Sesil

Sesil Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    5.229
    Допаѓања:
    115.505
    Земаш извештај па со тој одиш кај матичниот гинеколог тој ти дава рецепт и потврда. Позади на рецептот треба дати од секоја инекција и до неа потпис на сестрата и печат од ординацијата. Од аптека земаш фискална и сметкопотврда и се ова заедно носеш во фонд. Ако си ја примила последната инекција на 5ти на пример тогаш најрано на 6ти треба да поднесеш во фонд.
    Вака е кај мене ама мене трансфузиолог не ми препишува клексан туку матичниот гинеколог, трансфузиолог само ми дава извештај за толку инекции колку што гинекологот ќе ми препише

17. Ann.loves.you

Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    1.326
    Ок е се тоа имам,а за потписи па,ми рече матичната дојди кога ке ја ставиш последната, ке ти ставам потписи и немораш демек одма у фонд можеш во рок од 3 месеци да поднесеш:drunk:
    Секој различно изгледа кажува..

18. Sesil

Sesil Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    5.229
    Допаѓања:
    115.505
    па не мораш одма битно е само да не е истата ден коа си ја примила последната инекција од извештајот, е сеа колку порано поднесеш толку порано пари назад ќе добиеш

19. Ms allways right

Ms allways right Истакнат член

Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    202
    Здраво на сите јас сакам да ве прашам за колку време од прилика ви ги рефундираат парите? Решението од фондот дека барањето мибе уважено и дека ќе ме рефундираат ми стигна за брзо време 3-4 дена од кога поднесов меѓутоа пари малку потешко хахах

20. 0ли

0ли Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    4.888
    Допаѓања:
    19.139
    За месец дена од прилика.

На Ms allways right му/ѝ се допаѓа ова.