Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

 1. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  ти благодарам многу
   
  На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Колку треба да бидат д димерите после царски знае ли некоја од вас?
   
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.290
  Допаѓања:
  114.172
  Обично се покачени после операција. За некое време сами се спуштаат. Ако се ептен и одлучи докторот ќе дадат Клексан.
   
  На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  431
  Кај мене беа покачени и примав фраксипарин и после тоа испитав и сега се 496
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.290
  Допаѓања:
  114.172
  Таман се. :)
   
  На eci85 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  6.442
  Пол:
  Женски
  Колку треба да е вредноста на д-димерите после природно породување?
  Цела бременост ги примав, недела дена после породување уште ги примам. 2698 ми се после породување. Некој сличен како мене??? Малку сум загрижена.
   
 7. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  Сакам да прашам некоја што веќе рефундирала пари од клексаните, кога ке го земам извештајот дека треба да примам клексан, мора ли истиот ден да се купат клексаните за да се совпадне датата??
   
 8. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.073
  Пол:
  Женски
  Јас откако ќе ми го дадат извештајот купував клексани, бидејќи пишува дата кога ти е даден извештајот и од тој датум фактички треба да се боцкаш зависно колку дена треба. Пример ако имаш 30 клексани можеш да купиш 10 клексани на 3 пати не мора сите одеднаш
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Зависи од извештајот. Ако пишува дека важи еден месец и ако ви се препишани 30 инекции, тогаш треба да почнат да се купуваат кога ќе се земе извештајот, за да може 30 да се купат и да се примат во рок од 30 дена.
  Но ако извештајот нема датум на важност, тогаш може да се почне со купување и за некој ден, но важно е да се примаат континуирано.
  На пример, добивам извештај што нема датум на важност, ми пишува 40 инекции. Почнувам да ги купувам по 5 дена од датумот на извештајот, но мора бројот на купени инекции да се примаат толку дена континуирано. И 35 да купам инекции, 35 дена треба да стои дека сум ги примала без прекин, па поднесувам за рефундирање на 35 инекции.
   
 10. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  @maaitka @0ли првиот извештај кога го земав беше со дата ,ми препишаа 30 и ми рекоа мораш сега сите 30 да ги купиш зошто толку напишавме и за тие сеуште немам поднесено,имам уште 5 инекции за до среда. Е сега прашувам,зошто ке треба да продолжам со боцкање па се мислев кога да отидам за нов извештај? На пример се боцкам во среда со последната инекција и во четврток одам да земам нов извештај и да ги купам инекциите..
   
 11. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Не ти закажа докторот? Обично кога те следи еден, ти дава упат за следниот преглед.
   
 12. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  Не ми закажа, се слушнав и ми рече дојди кога сакаш не е проблем за извештај ке ти дадам ама работата е што незнае како оди ова за фондот па затоа сакав да прашам некој што веке поднесувал, да не утнам работа и да ми пропаднат парите..
   
 13. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Ако е така, по некоја логика, кога ќе ја примиш последната инекција, утредента оди по нов извештај и истиот ден купи со новиот извештај.
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 14. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.073
  Пол:
  Женски
  Да се надоврзам со стариот извештај со сметките од клексаните поднеси ги во фондот исто ти треба потврда од општ матичен или гинеколог дека си се боцкала. Сега последен пат кога поднесував матичната ми има кажано дека од првиот ден мора да те внесе во систем дека се боцкаш и се заверува во здраствената книшка. Ова е од 1 октомври по ново
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  Полна 27 недела ми дадоа клексани

  Д-димери 1076
  Протромбинско време 11.5
  Активирано парцијално 23.4
  Тромбинско време 14.6

  Димерите ми се во ред но хемостатскиот резултат ми рекоа не е во ред, било скратено времето.
  Мислам дека на секоја втора жена и препишуваат клексани
   
 16. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.505
  Пол:
  Женски
  Земаш извештај па со тој одиш кај матичниот гинеколог тој ти дава рецепт и потврда. Позади на рецептот треба дати од секоја инекција и до неа потпис на сестрата и печат од ординацијата. Од аптека земаш фискална и сметкопотврда и се ова заедно носеш во фонд. Ако си ја примила последната инекција на 5ти на пример тогаш најрано на 6ти треба да поднесеш во фонд.
  Вака е кај мене ама мене трансфузиолог не ми препишува клексан туку матичниот гинеколог, трансфузиолог само ми дава извештај за толку инекции колку што гинекологот ќе ми препише
   
 17. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  Ок е се тоа имам,а за потписи па,ми рече матичната дојди кога ке ја ставиш последната, ке ти ставам потписи и немораш демек одма у фонд можеш во рок од 3 месеци да поднесеш:drunk:
  Секој различно изгледа кажува..
   
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.505
  Пол:
  Женски
  па не мораш одма битно е само да не е истата ден коа си ја примила последната инекција од извештајот, е сеа колку порано поднесеш толку порано пари назад ќе добиеш
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ms allways right

  Ms allways right Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите јас сакам да ве прашам за колку време од прилика ви ги рефундираат парите? Решението од фондот дека барањето мибе уважено и дека ќе ме рефундираат ми стигна за брзо време 3-4 дена од кога поднесов меѓутоа пари малку потешко хахах
   
 20. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  За месец дена од прилика.
   
  На Ms allways right му/ѝ се допаѓа ова.