Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

 1. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  2.000
  Да, а за на трансфузиологија во 8ми Септември не може да се издаде ни 24h упат, не работат уште. Останав со не проверени д-димери :smirk:
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.911
  Допаѓања:
  97.867
  Денес да не била поголема гужва заради празникот што беше.. Да пробаш утре да одиш пак?

  Едит. Мислам некој имаше скоро пишано дека бил во 8ми.
   
 3. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  3.307
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам и ќе ти пишам порака :)
   
 4. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  2.000
  Системот не и даваше на матичната да извади упат за 8ми Септември, само за на клиника. Ќе фаќам врска со некој да ме протне, нема што да правам друго.
   
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.911
  Допаѓања:
  97.867
  Да пробаш покасно да појдеш? Јас кога бев минатиот пат отидов кон 12 (дека упатот ми беше така) и имаше 2-3ца). Друг имаше пишано за истиот ден дека било гужва.
   
 6. Vojdana

  Vojdana Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  772
  Пол:
  Женски
  Феминки, јас бев прееска на трансфузиологија накај 12 и пред мене имаше само 3 трудници и доста брзо завршив работа, ми земаа крв, не платив ништо...
  Е сега рекоа резултатите ќе ги прателе кај мојот матичен гинеколог, ми рекоа да не доаѓам...
  Има ли шанси и јас да си ги видам резултатите?
  @eli.karameli
   
 7. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.608
  Допаѓања:
  9.482
  Пол:
  Женски
  Гинекологот може да ти го испринта резултатот
   
 8. look-up-and-kiss-me

  look-up-and-kiss-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, ve zamoluvam dokolku nekoja znae koj moze da mi dade izvestaj sto ke mi bide prifaten za refundacija na kleksani? Rezultatite stignaa bez mislenje, maticnata mi vika da najdam transfuziolog za mislenje i preporaka za terapija. Od institut za transfuzilologija mi vikaat ne davale tie mislenje, smeneto bilo sega i samo me vrtat vo krug. Koj vi dava izvestai vas?
  Blagodaram
   
 9. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  714
  Имам пишано и погоре дека матичната треба да пише маил до трансфузија и од таму да и вратат повратен маил со мислење за да можеш да ги рефундираш
   
  На look-up-and-kiss-me му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  4.356
  Пол:
  Женски
  Јас земав од гинеколог специјалист.
  Мојот матичен не можел да пракја меил до трансфузиологија.
  Од фондот за здравство не ми прават проблем, ми ги рефундираат парите.
   
  На look-up-and-kiss-me и Maja92@ им се допаѓа ова.
 11. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  И јас така направив последната рефундација со потврда од матичниот гинеколог , да не одам кај трансфузиологот со коронава,па ќе видиме дали ќе ми ги рефундираат месецов
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.608
  Допаѓања:
  9.482
  Пол:
  Женски
  Јас бев со извештај од трансфузиолог (бидејки ги примав пред трансфер) инаку сега поради ситуацијата матичниот ги праќа преку мејл за мислење да ги види трансфузиолог... и ти дава извештај позз
   
  На look-up-and-kiss-me му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.911
  Допаѓања:
  97.867
  @eta мисли на специјалист во секундарно здравство - клиника, болница.. Матичен не може да даде мислење.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Трансфузиологот од воена мене така ми кажа , да не одам еднаш месечно да чекам со гужвите кај него , дозволено било сега и матичниот гинеколог да пише извештај и за рефундирање да го дадам тој извештај. И мене малку ми беше чудно , на шалтер во фонд ги проверија документите ништо не ми искоментира тетката . Сега ќе почекам уште една недела ако нема префрлено пари ќе се јавам да прашам.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  3.307
  Пол:
  Женски
  Дали некој има дадено документи за две рефундации? Јас имав, и гледам денес ми пуштиле само за првите. Дали знае некоја дали во оваков случај овака исплаќаат или наеднаш? Писмата ми останаа на работа, тогаш колешка ми рече дека се одобрени ама сега не сум сигурна.
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.911
  Допаѓања:
  97.867
  Јас планирам сега за 2 да носам. Не гледам зошто би било проблем. Кубурат со пари и тоа е.
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  714
  Многу пари им се да ги дадат наеднаш па затоа они преферираат месец за месец да ги носиме. За едни ќе поднесеш чекаш три недели да ти ги префрлат (facepalm)
   
  На Maja92@ и kukla21 им се допаѓа ова.
 18. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.424
  Допаѓања:
  74.498
  Пол:
  Женски
  Уште не ми се однесени документи за март месец за рефундација.
  Ми кажаа лично да не одам, заради вирусов. Цела година можело да ги однесам, а спремни ми се комплет документите. Од април веќе не примам инекции.
  Штом ви ги примаат тогаш и јас да ги однесам?
  Мислев да заврши коронава, ама ова не се гледа крајот:(
   
 19. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  714
  Абе они викаат така ама после да не биде пу пу неважи како што ги дал господ малце мрднати со држава да си немаш работа однеси си ги јас стално одам со мажот ми и брзо завршува работа нема ни 15 минути земи им ги парите сољупи ги :D:D
   
  На Maja92@ и Alishan30 им се допаѓа ова.
 20. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.424
  Допаѓања:
  74.498
  Пол:
  Женски
  У право си, јас па чекав, можело цела година. А не се малку пари 3900ден, зошто па да не си ги рефундирам, баш ќе ги однесам неделава па што сакаат нека викаат:D ;)
   
  На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.