1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    За неколку саати, истиот ден.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Супер фала ти многу на инфо
     
    На Zuza28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Дали сега може да се земе упат за д димери и хемостаза на трансфузиологија? Ме интересира поради коронава.
    И дали ако имам резултати од ремедика и ми кажат да примам клексани ке ми дадат рефундација на парите?
     
  4. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Јас бев минатиот четврток ,немаше термин со приоритетен ,гужва многу имаше среќа ме пуштија едни луѓе пред мене што беа. Имаше редар на врата и тој не внесуваше ,кој е за боцкање влегуваше одма и брзо одеше а за преглед си чекаа...термините воопшто не се гледаа... И како што разбрав нема да има термини туку сите со приоритетен упат беа. Е сега јас уште чекам резултати зошто рекоа ќе ги пуштат кај матичниот гинеколог а од таму не можеле да влезат во систем да видат... Отидов во 8:30h завршив во 9:30 h
     
  5. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Јас земав упат од општ матичен лекар .Термини нема ,туку само со приоритетен упат.Бев во понеделникот и сите што чекаа беа со приоритетен,гужва невидена и плус само еден доктор.Отидов накај 8ипол,завршив во 10и15.Резултати имав наредниот ден пуштени на имеил кај мојот матичен лекар.
    Исто да кажам дека за периодот за кој немав извештај од трансфузиолог а примав клексани ,го замолив докторот ми напиша извештај за да можам да рефундирам,така да ако има некоја со слична ситуација слободно нека си побара.:)
     
  6. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    34.214
    Пол:
    Женски
    И ти ги рефундираа парите? Бидејки нели неможе со датум купени пред датумот на извештајот?
     
  7. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Да и јас рефундирам.На извештајот докторот наведе дека поради вонредната состојба не бил во можност да ми даде извештај,но по негова препорака сум продолжила да ги примам клексаните,Па затоа моли тие средства да ми се рефундираат.Ќе видам дали ќе имам поврат на пари,ќе известам дополнително.
     
    На Maja92@, princess5 и eta им се допаѓа ова.
  8. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    3400 vo Remedika ddimeri so hemostaza.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    До кога одприлика примавте Фраксипарин и колку време? Јас искрено мака мачам со боцкањето страшно ме боли и имам отоци и чешење од многу боцкање. Искрено секоја посета на трансфузиолог се надевам дека ќе ми ги прекине иако го нормализирав Тромбинското време, сепак ми ги продолжува. Ваши искуства?
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas primav fraksiparin do 20 dena od poragajot
     
  11. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Некако више не се поднесуваат нз зошто...
     
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Девојки
    Тие што не сакате да одите во државна сега се јавив во Рамус (по препорака од гинекологот што ќе ме пораѓа се овие рамус во капиштец кај интермецо)
    Ми кажаа 1750 ден чини фактори на хемостаза со д димери (тоа ми е пишано во извештај да испитам) со тоа што 5те ги резултати се добиваат истиот ден а д димерите се праќаат во бугарија и се добиваат нареден ден или за 2 дена зависи кога се испратени.
     
    На princess5 и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
  13. @rollercoaster@

    @rollercoaster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    221
    Феминки, дали д-димери од 1150 се во ред за 18та недела. Гинекологот по телефон ми ги прочита, рече нема потреба од терапија ама чудно ми стана што ми рече пак да ги провериме понатаму. Дали ми се на горна граница или нормално е повеќе пати да се испитуваат во бременоста?
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.874
    Треба и хемостаза да се видат времињата и плус гинеколог ги гледа протоците на ехо ако нема проблем нема потреба од терапија али за месец ден побарај пак да направиш чисто за споредба да видиш за месец дена колку се качуваат
     
    На @rollercoaster@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Може од маилот што ти го принта докторката да видиш на кој маил пишува на транафузиологија?
     
  16. @rollercoaster@

    @rollercoaster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    221
    Мене по телефон ми ги читаше резултатите докторката, не ги имам кај мене испринтани
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.874
    Од УГАК стига маилот
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. trouble

    trouble Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    132
    Немa рефундaцијa нa пaрите еве јaс имaм бебе еднa гoдинa уште чекaм a ми стигнa и писмo декa ми е oдoбренa рефундaцијa. Инaку ми кaжaa декa требa 20 дa примaм сo пaузa нa пoлa и oтидoв пoсле 10тoтo вo држaвнa нa гинекoлoгијa ми кaжaa девoјче зaштo вooпштo си ги примaлa. Тaкa дa зa втoрa бременoст здрaвје и дa де пoкaчени немa дa примaм
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа е гинекологија.
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @Talesia дали може и ти да видиш каде има пишано матичната на трансфузиологија за клексани?