1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Според мене трансфузиологот е покомпетентен за мислење, сепак е специјалист во оваа проблематика. Колку се референтните вредности (во зависност од лабораторијата)? Ако не се лажам во втор триместер нормално беше до кај 1400 а во трет и повеќе? Тоа и не е голема разлика, сигурно затоа ти рекол така трансфузиологот...иако зависи и од други фактори како протоци и состојба на постелка...побарај и трето мислење
     
    Последна измена: 29 јуни 2020
    На Taurus777 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Не секогаш е трансфузиологот по кометентен зависи за кој станува збор еднаш мене ми се погоди еден удрен со мокра чорапа ми вика кој ти дал аспирин и клексан или тоа или тоа треба да примаш затоа и кажав и јас на трансфузиологија има само тројца асални доктори и толку не се верува на секого :)
     
    На Taurus777, Meckicja, K7M10J и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Хаха ништо не ми е чудно веќе, богами не се за верување, ама од кај да знаеме кој е асален кој не луда работа.
     
    На Taurus777, Meckicja и Brpbrp им се допаѓа ова.
  4. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    471
    Во која недела се испитуваат д-димери при нормална бременост?
     
  5. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Мене првпат ми дадоа во 17 да проверам. Малку беа покачени, примав клексани, се нормализираа.
     
  6. Taurus777

    Taurus777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Вчера бев пак правев испитување, 3800 ми се...значи многу. Треба да се 1290 сега во 2 триместер. Сепак ќе морам да примам клексан.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ако има некаква индикација те праќа гинекологот, некои не прават воопшто или еднаш само во текот на бременоста
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  8. None2019

    None2019 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, бремена сум во 30 недела и досега со нормална бременост. Минатата недела, без посебни индикации, ми дадоа да испитам д димери и резултатот изнесуваше 800. Ми кажаа дека тоа е нормален резултат, но матичната поради превенција, се запна да примам 5 фраксипарине по 0.4. После 5 дена, повторно проверувам и резултатот сега е 2175, значи се зголемил наместо да се намали. Сега повторно истата др ми вика да ја зголемам дозата 5 дена по 2 фраксипарин, а мене ме фаќа страв дека д димерите ќе се покачат уште повеќе. Сакав да почекам без терапија до петок, па да проверам, да видам на што сум тогаш, ама страв ми сега 3 дена без терапија. Ве молам за ваши искуства слични на мојот проблем.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Од фракспаринот не може да ти се зголемат напротив тоа е единствен начин за да ти се намалат...Единствено што може да ти смени клексан наместо фракспарин. Гинекологот ги гледа протоците на постелката и за да спречи било каков проблем понатака затоа и ти ги дала и подобро што ти ги дала затоа што терапијата со фракспарин или клексан делуваат после 20 дена затоа и се прави еднаш месечно хемостаза и д димери. Колку што гледам ти вл рок од 5 дена си испитала 2 пати што е нормално да е покачено и затоа ти се дадени. Штета од нив нема да имаш само придобивки:)
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Поднесовме документи за рефундирање на клексани за два месеци. Минатиот месец ми исплатија за еден а беше одобрено за двата. Си викам ај немаат пари. Ќе чекам, ќе пуштат. Денес пак беше мажот ми да носи, и баш ги прашал. Го нашле предметот за рефундирање некаде забутан. Па сега му рекле ќе пуштат за тој предмет за две недели. Муабетот ми е, ако ви каснат со исплата проверете обавезно што е работата.
     
    На K7M10J, Brpbrp, princess5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На сајтот на фзо вика да не се носат документи во фзо, туку може истото да се направи на маил.
    Ќе си ја пробам јас така среќата.
     
    На K7M10J и Brpbrp им се допаѓа ова.
  12. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Еј супер ако може така. Ние сакавме уште пред неколку месеци така ама ни бараше некој пин.
     
  13. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Можеби докторот гледа нешто на ехото што укажува дека треба да ги примаш. И не се гледа само д димери туку и вредностите од хемостазата.
     
    На azelea, princess5, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Еее ако е така топ. Има детално објаснето што да се скенира и поднесе? И јас од денес ви се придружувам со клексаните конечно. Чекаа лакуни да се појават за да препишат.
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Добро е кога препишале што не те оставиле така како што ги дал господ удрени со мокра чорапа сите...чекаат до последен момент(facepalm)
     
    На Среќичка и K7M10J им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Истото што се носи на рака во фзо.
     
  17. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Значи слика од фискалните со сметкопотврда ако даваат, извештај од гинекологија дека препишале инекции, потврда од матичен дека сум ги примила, резултатите од трансфузиологија и образецот нивни. Трансакциска сметка. Заборавив нешто? 2 години поминаа па да се проверам.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Барањето од страната.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  19. None2019

    None2019 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Благодарам на одговорот, инаку дали е штетно наеднаш да преминам од фраксипарин на клексан или мора да се консултирам со др?
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Само со доктор консултација он ти ја одредува терапијата само не се плаши тоа што се качуваат и ако се сега уште покачени, почната ти е терапија на време и не се секирај :)