1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Јас во Ремедика плаќам 3400 за хемостаза и димери. По приватните лабаратории е поефтино малце ама нема доктор шо ке ти каже за терапија. Вака е посигурно, во државна не ми даваа мислење. Не се плаши, се ќе се среди.
     
    На mimi6 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.967
    Пол:
    Женски
    Во Хемолаб хемостаза и ддимери е2200...има и доктор што ги чита резултати ,прегледи и дава мислење.
     
    На missB и mimi6 им се допаѓа ова.
  3. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    А мора да закажам или не, што мислите вие кај е најдобро да одам, бев авицена и државна.. некаде читав дека може да погрешат и само мислам
     
  4. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.967
    Пол:
    Женски
    Ne.jas okolu13h bev me primija..
     
    На mimi6 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Само димери во Авицена е 800 ден., меѓутоа треба да се направи целосна хемостаза. Јас еднаш правев во Синлаб дел од испитувањата само д- димери, активирано парцијално, протромбиско време и тромбинско време и тоа чини 2900 ден. во Синлаб, меѓутоа според мене ова не е доволно потреба е цела хемостаза. Упат за на трансфузилогија може да земеш и од матичен лекар, да ти закаже само испитување на димери и хемостаза во Амбуланта 1 или Амбуланта 2 на Трансфузилогија и потоа со тој извештај ќе си одиш на ГАК за мислење и терапија (најверојатно пак клексани). Да додадам само дека мислењата од приватни клиники и приватни лаборатории не ги признаваат во Фонд за здравство за рефундација. Средствата за набавената терапија ја признаваат само од трансфузилогија (тие не даваат веќе мислење) или од ГАК или Чаир (државен специјалист).
     
    Последна измена: 5 август 2020
    На Hristinakiki02 и mimi6 им се допаѓа ова.
  6. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Имаат различен состав,но се за иста намена,и двата се антикоагуланси,фраксипаринот е поефтин во однос на клексанот
     
    На mimi6 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    @mimi6 ако веќе си почнала да одиш на трансфузија продолжи таму сите лабалатории не се исти подобро да одиш на државно да те боцнат и да си земеш резултати а со тие 3000 да одиш приватно и да си направиш ехо кај некој што е стручен кога веќе би давала пари ова ти е подобра опција
     
    На mimi6 и Mareea им се допаѓа ова.
  8. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Во темава прочитв дека на трансфузиологија веќе не даваат мислење.Има некој информација од кога е ова?Јас бев на 6 јули се боцнав си добив и мислење а на самите резултати и мислење имам и термин кој кој ми го закажал докторот на 17август.Ќе ме примат?
     
  9. Evy81

    Evy81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Ако си имала упат од матичен општ лекар можно е. Со друга дијагноза а не бременост. ГАК даваат мислење за трудници уште пред тој датум кога си била ти.
     
  10. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Јас за рефундација веќе стварно немам нерви...
    Првите 60дози не ми ги прифатија затоа што морало да бидат со извештај од Гинекологија или Трансфузиологија ( да напоменам дека не ми кажаа така, во стил корона е кај ќе идеш со препорака од матичната може. За наредните 60 едвај најдов врски за упат на Гинекологија ( на Трансфузиологија не примаат трудници). После тие 30 пак бев на Гинекологија, го имаше натписов и не сакаа да ме примат. Дали некој рефундирал со последново известување?
     

    Прикачени фајлови:

  11. Evy81

    Evy81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Ако е вака ќе биде супер. Баш да видиме.
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Ако е вака супер само колку ќе сакаат гинеколозите да препишуваат не знам...сигурно и они сега ќе се оградуваат како да знаеме ние каква терапија да дадеме...тие едвај упат за лабаратоија даваат не па да рефундираме
     
    На mimi6 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.967
    Пол:
    Женски
    mene sega sve mi e izmesano..:D...ke mi kaze li nekoja koja e procedurata najnova da refundiranje na kleksanite...:)?
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Последната ја што ја знам е дека треба да земеш упат за на трансфузија за боцкање и тие стигаат кај матичен и матичен ти дава упат да идеш на ГАК и да ти дадат мислење или она пушта меил до ГАК и чека одговор со мислење (али кога ќе вратат е прашање)
     
    На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Да јас цело време сум со упат од општ матичен лекар со друга шифра.Фала на инфо сепак:)
     
    На Evy81 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    А кога е ставено овој извештај?
    зошто јас гинеколошката што ја водам бременоста ми рече да отидам на државна за да ми дадат терапија по новите покачени д димери.. и уште не отидов, зошто имам уште 4 клексани да примам
     
  17. Ana_K

    Ana_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Јас дадов документи за 109 клексани. 42 од нив беа со извештај од транфузиолог, а за 67 имав само извештај од матичен затоа што за време на корона не можев да земам никаков извештај и за тие 67 ме одбија. И јас тогаш прашував, ми викаја нема да е проблем само извештај од матичен, ама не било баш така
     
    На Mermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Фондот е доста испразнет и сега сите ќе си ја префрлаат топката од еден на друг а ние без пари ќе си останеме ќе си ја плаќаме терапијата и ако успееме пола од тоа што ќе земеме да рефундираме добро ќе биде
     
    На Ana_K и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  19. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Ќе полудам , матичната што се лечам и се јавив да види дали има упати за да вадам крв во трансфузиологија државна, самата ми рече после 3 јави се и сега вртам исклучен, јас незнам што е ова , и гинеколошката одма ме префрли во државна таму ќе ти дадат терапија ниту ме прегледа како секој месец на ехо, а ми ја води бременоста од почеток, ми доаѓа да го земам картонот и да одам
     
  20. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Термини провери си сама на мој термин... а упат мора да ти даде таа...џабе ќе вртиш на тел