1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    се е во ред со резултатите, нејзе плодот и се видел мал. на 2 ри овој месец мереше и се беше во ред и со мозоче и големина тежина, се зачудив ко ми рече вчера дека се сомневала дека плодот е мал... од умот ме изваде лелр
     
  2. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ај пишете колку пари се тие клексаните, колку време ги примавте и кај бевте на контрола, кај матичен или клиника. Кој ви ставаше инекции за викенди?

    Ме збунија со инекции од никаде, па зошто не сум се јавила навреме, а резултатите ги земав во петок, чекав и други резултати и денес бев на контрола кај матичен. Ме испокараа, ми се плачеше од мака. Тој од трансфузилиофија ми рече нема потреба да доаѓаш со резултати. Всушност требало, ама на тоа трансфузиологија не ми се влегува од старци. Упатот не го ни чувам, го фрлив, а со истиот упат сум требала пак да чекам...никој да ти објасни и да ти каже што следно...

    Инаку резултатот покажува д-димери 1500 во 22 недела. Имав 3 лакуни 10мм. на ехо, а ми рече матичната тогаш не се големи, нормално било. На задната страна пишува изразена хиперкоагулативна состојба со секундарно а..ална фибриномија...и нешто анемија.

    Отоци немам, ама од нервоза ќе отворам боледување!!!

    Вам што ви дале совети, кои се тие совети за исхрана, освен сол да не се конзумира и вода повеќе, па и нозе дигнати цело време? Јас сум со 3 литри вода до 4 саат, солени грицки избегавам, а во салати не ни ставам сол. Само сирењето е нешто на што може да ми текне, па мајката ај ништо да не јадам!
     
  3. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ај и тука да пишам...кој од вас проверуваше д-димери, има лакуни на постелка и ќе зема терапија со клексан инекции?
    Мене ми кажаа не било страшно, ама ете зошто да се боцкам и да фрлам пари ако не е опасно и се повлекува без инекциите...
     
  4. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Значи со ова клексанов само од памет да не извадат се :^) и мене ми ги дадоа, примив 14 инекции и кога отидов на контрола трансфузиологот ми рече дека воопшто сум немала потреба од нив :x . Една е околу 270 ден. и треба на трансфузиологија да ти кажат колку треба да примиш (кај мене на резултатот не пишуваше колку, па матичната ми рече да ги примам 2 недели па да одам на контрола). Обавезно земи си сметкопотврда од аптека и прашај кои други документи ти требаат за да ти ги рефундираат парите од фондот.
    Инекциите не биле воопшто лоши, баш напротив биле многу корисни за бебето (тоа е мислењето на педијатарот, трансфузиологот и гинекологот кај кои се распрашував)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Domakica Драга кој да ги разбере докториве само што влегов во 7 ми месец на контрола кај мојата матична ми кажа имаш мали лакуни ако продолжат да растат ќе те пратам да испиташ д-димери на трансфузиологија сега нека остане вака ќе видиме нареден месец,дојде наредниот месец 8 ми мојата матична беше на одмор и отидов кај Димчев Систина на преглед викам ајде да видиме што ќе каже Димчев,вика имаш да лакуни малце ама не е ништо страшно кога гледам бебе си расте се развива има плодова вода,добра постелка немаш потреба од испитувања и лекарства се е во ред само неискусните доктори вашите матични ве праќаат на испитувања и како вода ви ги даваат тие клексан да ги пиете и така кажи на твојата докторка дека Димчев ми кажа нема потреба од ништо се е во ред...така да оди на второ мислење провери си не останувај на едно се изв.за долгиот пост поздравче :*
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Zdravo mesinja jas sum 21 nedela i denes ispituvav Dimeri...rezultatite gi ocekuvam do krajot na denot....moze li da mi kazete koja e normalnata vrednost odnosno granicata koja e normalna za trudnici? Inaku na Transfuzioliogija e haod na Klinika. Namesto da imaat prednost bremenite zeni....prednost imaat starcite koi bukvalno za vrat te fakaat samo za da bidat pred tebe...iako imas zakazan termin ...sramota!!!
     
  7. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Ај и јас да прашам... Обавезни ли се овие испитувања? Мене сеуште ништо не ми рекле, се си е во ред...
    Кај се прават? Мора ли на државно или може приватно да се прават? Само крв се зема и се чека резултат?
     
    На Taci0903 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Chache87 ispituvanjeto Dimeri se pravi na Klinika na Transfuziologija. Inaku neznam veke sto e zadolzitelno a sto ne. No bidejki doktorite preporacuvat da se pravi jas se resiv da go napravam. Inaku 390 denari iznesuva nadomestokot a ti zemaat krv od vena i rezultati imas do 14.00 casot istiot den. Jas sega ke odam da gi zemam rezulrtatite pa ke vi pisam kako sum pominala. Obavezno da si zakazes moj termin inaku starcive ke te pregazat kako partal tamu!!! Nema ni red i samo nervozi ke krkas!!!!Pozz i srekno
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Да можам да задавам некој, море ќе го убијам од што сум револтирана!!!

    Ај што ги завршив клексаниве ок, бев кај матичен, таа докторката што беше на замена ми вика, како си, добра, не чувствувам некоја промена, ми вели со овие резултати џабе си се боцкала, него ај појди до клиника со истиот упат и нека направат контрола. Бидејќи неможам да издадам упат за 2 недели, ти важи истиот за контрола.

    Веднаш отидов до клиника за трансфузиологија и ми кажаа дека неможеле да ме примат до 12 часот (таму бев во 10.15). На мое инсистирање, бидејќи ми кажаа дека за контрола не се закажува, побарав да се видам со некој доктор и нагласив дека сум бремена и тешко ќе ми е да чекам до пладне. Ме посочи да почекам кај д-р. Димитриевска. Бидејќи немаше никој пред врата, си дозволив да тропнам и да влезам (да проверам да не сака и она да ме шутне).

    Она што ме пречека од друга страна беше шок! Почна да се дере, да вика која сум јас да влегувам, без да тропнам (што не е точно), прашав добро на што личи оваа викање, во ред е сакав само нешто да прашам, дали да чекам на таа врата и до кога? На што повторно добив јако и некултурно викање за моето "безобразие". Ја затворив вратата и добив утешни зборови од старите лица дека "не и е денот на докторката"

    Дали оваа докторка е свесна дека направи стрес и ТРАУМА на бремена жена, како јас следниот пат да одам на контрола во иста клиника??? со дијазепами??? Дали докторите кога ќе земат плата, се свсени дека нивната плата е од моите и парите на други луѓе кои чекаа таму.

    Доколку има многу работа, а се гледа дека има, нека вработат други доктори, не се должни пациентите да трпат трауми од вакви исфрустрирани лекари. На крај нека се направи посебен шалтер и прием за трудници.

    Јас решив веќе таму да не се појавувам, а контрола не ни правам. Па ја клексани за стрес од нив ќе треба да почнам да примам. Нити одам на боцкање нити контроли, што биде нека биде, ја од овој момент одбивам да ги правам тие испитувања!
     
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ Domakica, искрено, немам коментар :x Од друга страна, кога подобро ќе размислам, нема ни што да се чудиме на вакви работи, ова е повеќе од секојдневие во нашето здравство. :^)

    Не и' бил денот, а? Ту, за греота бре :fubar: А тебе ко демек ептен ти беше денот, па онака отиде од кеиф да и' упаднеш, така „дрско и безобразно, без тропање“. Мизерија :x Многу се револтирам кога ќе слушнам или видам вакво нешто. :devil:

    Смири се, размисли ден-два. Не знам каде одиш на матичен, јас би те советувала ако можеш со резултатите да одиш за мислење кај некој доктор од приватниве клиники. Таму нема да имаш волку лош третман, тоа сигурно. Барем да ги види некој резултатите, нека каже дали треба или не треба да примаш терапија. Искрено, мене ме чуди како тоа сега кажале дека џабе си се боцкала :^)
     
  11. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mesina samo sto gi zemav rezultatite od klinika na koj mi pisuva deka Dimerite iznesuvaat 925. Jas sum 21 nedela vo bremenosta. Mislenjeto na doktorot koe go napisal glasi" Hiperkoagulabillna sostojba so sekundarno lesno aktivirana fibrioliza. So ogled na toa deka doktorot ne bese raspolozen za konsultacii a kaj maticnata zakazav za ponedelnik, dali nekoj znae da mi kaze dali dimerite mi se vo granici na normalata i sto znaci gorenavedenovo mislenje? Odnapred vi blagodaram
     
  12. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мила, идеална вредност на д-димерите е околу 500, но во бременост е дозволено до околу 1500, така да твојот параметар во секој случај е во граница на нормала, не е на долна граница, но сепак не е ништо страшно. Доколку одреден параметар се смета за проблем, односно не е во нормална граница, на извештајот сигурно ке имало препорачана терапија. Така да уживај си, во најубавиот период од бременоста си. Поздравче!
     
  13. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Ti blagodaram Rusi, bas me utesi. A ti ispituvase Dimeri? Velis ako treba terapija na izvestajot ke pisuva? Pa jas osven ova sto go citirav pogore nemam nisto za terapija prepisano. Sepak radi sigurnost ke odam kaj maticnata doktoka....pozzz
     
  14. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Sekako deka treba da otides kaj maticnata za da gi procita rezultatite, bidejki gospodata na transfuziologija se prezafateni so penzionerite i nemaat vreme za trudnici.
    A za rezultatite taka mi kaza maticnata, deka ako nesto ne e kako sto treba i ima potreba od terapija od transfuziologija na izvestajot treba da pisat predlog za terapija. Jas sispituvav i dimeri i kompletna krvna slika i antitela povrzani so (-) Rh faktor ..... i fala mu na Boga se bese kako sto treba i nemase nikakva preporaka za terapija. I kaj tebe se e vo red, ke vidis ke ti kaze maticnata. Pozdravce!
     
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас вчера испитував д-димери (13та недела) и добивв резултат 350.
    На Интернет (http://www.perinatology.com/Reference/R ... -Dimer.htm) ова најдов за референтни вредности:
    Небремен возрасен: < 500
    Прво тромесечје: 50 - 950
    Второ тромесечје: 320 - 1290
    Трето тромесечје: 130 - 1700
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Fala Darcy ova bas mi pomogna za vrednostite sto gi spodeli.... Znaci se e vo granici na normalata...da znaeme da ne ni prepisuvaat terapija bez potreba!!!
     
  17. Betty.Boop

    Betty.Boop Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Мамичкии имам едно прашање кој може да ми помогне.Бев да испитувам д-димери резултатите показаа дека ми се 773 сто е нормално и ок мегутоа на наодот извештајот од трансфузиона медицина пишува хипертромбична состојба и ми препишаа clexane да се боцкам 10 дена :( :( :( малце сум загрижена и ми е чудно сто д- димерите и не ми се покачени нешто многу во 29 недела сум а крвта и зелезото и се останато ми е ок.Бев кај гинеколог и она ми рече да се боцкам ;( ;( ;( ;(Некој да сподели искуствоооо
     
  18. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво мешиња како сте јас од денеска почнав со 12 недела и сум бремена со близнаци и јас во четвртокот испитував д-димери и е 500 вредноста.
     
  19. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas po preporaka na Lazarevski I transfuziologot se bockam so fraxiparine (slicno so clexane) uste od ivf-to, vekje 4 meseci skoro. Ne e nisto strasno, ako treba (iako e daleku od prijatno).
     
  20. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Eve i jas so rezultatite od dimeri -1208 vo 25 nedela. Na izvestjot od drzavna mi pisuva naod soodveten na gestaciska vrednost i sto gledam po temava dobro e. Nego sega hematokritot mi e 29 i eritrociti po granica pa kazete nekoj lek .