1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    a koja vrednost vi e APTT??
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Цела бременост ми е продолжено за секунда отприлика...
    Ама испитав се - лупус антикоагулант, некои фосфолипиди, се испадна негативно...
     
  3. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Mene PT mi e 12, a APTT 28 Aa pisuva normalna vrednost 32 sek. TT mi e 16 a normalno e 19 sek. I vrska nemam sto se ova znaci:) ama na kraj vo izvestajot mi posuva soodvetno na gestaciska vozrast.
     
  4. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Утре ќе испитувам д-димери,па сакав да ве прашам дали знаете ,треба ли да бидам гладна или јадена,или пак нема врска тоа?
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас кога ги правев немаше врска - ако одев прва смена на трансфузиологија бев гладна, попладне бев најадена.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Moze nekoj da mi objasni zasto se ispituvaat D dimeri i f-ri na hemostaza? :)
     
  7. Ivanushkaa

    Ivanushkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2014
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    357
    Mariz jas ispitav pred dve nedeli bas imav pisano, me prati maticnata poradi sto vide nekakov si kalcifikat na postelkata i bez razlika sto bebnceto si e taman napredno ne zaostanuva nedaj boze, sepak me prati..strasno e ako zaostanuva nekoja nedela, demek togas ima indikacii za pokaceni dimeri, bidejki znaci deka nema dovolen protok na hranlivi materii.....
    inaku jas ispitav vo 8 septemvri so prioriteten upat, odma mi zavrsija rabota bez razlika so bese guzva i posle dva casa so rezultayite vlegov kaj transfuziolog koj bilo....i mi kaza so kako...fala bogu super mi bea dvata rezultati, pa taka da ke sledime pak naredniov mesec kako se dvizat. Inaku mi kaza maticnava deka vo bremenost normalno bilo da se do 1750 dimerite, mene mi bea nekade 1100......ako se nad granica obicno transfuziologot ke pise terapija kako na primer clexani inekcii, tie se za razreduvanje na krvta mislam, za da nema zgrutcuvanje i da ima sloboden protok na hranlivi materii do bebceto...nemaj gajle vazno ispitaj i se vo konsultacija i so transfuziolog i so maticnata, no ete nemora da znaci deka neso imas pokaceno bez razlika ako ima nesto na postelkata taka mi kaza dok. Vazno ispitaj si da bides raat ;) :)
     
    Последна измена: 11 февруари 2015
    На newring86 и mdenkov им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Da da i mojava rece deka nemora da znacat tie klasifikacii na postelkata, ako ne e nad 1750 da ne se grizam, no ako e 1751 deka kje primam kleksan. A inace bebco moj e 100g povekje, taman bebce si e so toa sto i jas ne sum nesto malecka :D
     
    На Ivanushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Здраво женчиња :hai:

    Ако можи некоја од вас да ми објасни што се Д-димери и дали се испитуваат пред да се остане бремена или во текот на бременоста ?
     
    На annamommy98 и okcenzi им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Of mene sto sakas prasaj me sve ke ti kazam za dimeri specijalizirav godinava na taa tema :rofl::rofl::rofl:
    Znaci d dimeri vsusnost e zgrutcuvanje na krvta, sto e eden pokazatel deka postoi nekoe avtoimuno zaboluvanje, no dokolku navreme se intervenira ima mnogu golema verojatnost deka nikogas nema da se razvie i da dovede do nekoi poseriozni problemi ili sostojbi. Da gi ispituvas sega pred bremenost nema da e potrebno dokolku nikogas si nemala problemi so niv (primer pulmonalna embolija, tromboza, prosireni veni i sl), a otkako ke ostanes bremena dokolku imas istorija na pogore spomenatite bolesti vo bliska familija obavezno da si ja prosledis taa sostojba. Dokolku ne so tekot na bremenosta i preku pregledi ke odluci doktorot dali ima ili nema potreba sekako dokolku ti nemas nekoi simptomi ili pokazateli za istite. Za vo bremenosta doktorot ke odluci sto kako treba sledejki ja postelkata i plodovata voda, se pojavuvaat i nekoi lakuni, naslagi na istata i toa asocira na pokaceni dimeri. Moze no ne sekogas asocira na pokacuvanje i dokolku plodot neodgovara na gestaciskata nedela.
    Mislam deka mi gi citase prethodno postovite epa bas zaradi ova mi se sluci se sto mi se sluci, ako imas nekogas problem so ova baraj go samo JANI od transfuziologija on e najdobar i najupaten.
     
    На espana и only44you им се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Inaku samo da doinformiram dokolku se zgolemuvast dimerite vo bremenosta te dokolku se so visoki vrednosti pod itno da si primate terapija (clexane fraxiparine) so toa nema igranje iako nekoi go smetaat pomodarstvo bidejki kolku vi se povisoki vrednostite tolku pomalku plodot ke moze da se hrani, a kako sto bese I mojov slucaj moze I da pocine, bidejki dotokot na hrana, preku papocnata vrvca celosno se zapusuva, a ako I posle toa povtorno ne se prevzeme nesto se dobiva pulmonalna embolija, tromboza....ili najlosoto.....
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  12. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram najmila moja Emce na prekrasno objasnetite postovi, bar sega znam i se mi e jasno.
    Pozdravce i cuvaj se :*
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Мене Д-димерите ми беа околу1850 со препорака за 10 дневна терапија со клексан и контрола после 10дена. Во консултација со гинекологот кој откако виде дека се си е во ред со мојата крвна слика, со бебето кое по сите параметри беше 1 недела понапредно одлучив да не ги примам. После 10 дена отидов на контрола и тогаш ми беа околу 1200, но пак ми пишуваше да примам терапија овојпат уште 14 дена. Гинекологот ми вика оваа инсистира на клесан, али се си е во ред со бебето и одлучив да не ги примам повторно.
    Си родив здраво машко дете, тешко 3730гр и долго 54 см, кое сега има 2 ипол месеци, само на доење е, напредува по 300-350гр неделно, има јака крвна слика, весело си и расте по околу 4см во должина месечно.
    Моја препорака е секогаш да си барате 2, па и 3 мислење за овоие Д-димери. Мојот гинеколог велеше дека во бременост да се качат до 2500 не е страшно.
    Редактирам: Се породив природно, без некои проблеми, прилично лесно и многу брзо заздравев.
     
    Последна измена: 25 март 2015
    На TeodoraMJ, ANAMARIO, newring86 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    @SnowWhite91 Najprvo zivo zdravo bebceto golemo da raste :):hug:
    Jas na temava moram da pisam posto veke mi stana i licna :D
    Vistina dimerite ne ti bile kojznae kolku visoki, no toa sto si odlucila da neprimas kleksani???????.... Iskreno si imala golema sreka :rofl: Tocno e toa deka transfuziolozite gi davaat kleksanite kako bonboncinja, no veruvaj deka ima golema pricina poradi toa, posto vo poslednive nekolku godini ima mnogu smrtni slucai poradi niv, pa koga veke go nosis 40 nedeli, i mu se raduvas i nestrplivo go cekas, da si primis ednostavno preventiva za pogolema sigurnost za nisto da ne se desi nema da e na odmet. A toa sto bebusot ti napreduval odlicno nema vrska so pokacenite dimeri, te nemora sekogas plodot da zaostanuva (jas nosev bliznacki i odgovaraa na gestaciskata nedela pa ete, procitaj mi gi postovite od pogore ili bas pred nekoj den pisuvav vo Ceni za poragaj tamu poubavo sum objasnila sto kako se sluci).
    Bas seraduvam sto ete nekoja imala sreka. Mi go razubavi denot da znaes. Se najubavo :rofl::rofl::rofl:
     
    На mdenkov, Kaetana и darcy им се допаѓа ова.
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    I samo da pisam site sto me citaat sto kako mi se desilo blagodarenie na visokite dimeri, skraja da e deka i na vas ke vi se desi istoto, no eve se desava, i jas mislev deka se e daleku od mene, a toa bilo tolku blisku, i sakam samo da predupredam deka toa e seriozna sostojba i netreba da se zanemari, bidejki posledicite se ogromni, a makar neka e i preventiva, neli za bebce se ke napravime.
    Eve ucete od moeto iskustvo, nemojte od svoeto :D:D:D
     
    На MiaMia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас не пишав дека Д-димерите треба да се занемарат. Навистина ми е жал за тоа што ти се случило и дај Боже никогаш на никого да не му се случи истото. Јас само пишав дека (како што ми кажаа гинекологот и матичниот лекар) Д-димерите до пред 10тина години не се ни испитувале, ниту пак се учело за нив, па затоа и некоја покачена нивна вредност не треба да се зема „здраво за готово“ па одма да се лечи. Трудница (моја блиска) која се породи пред 1 месец не ни отиде да ги испита (што не го сметам за правилна нејзина одлука), ниту пак нашите мајки, тетки, баби знаеле што е тоа.
    Јас истражувајќи за нив видов различни мислења. Некаде викаат дека не треба да се качат повеќе од 1500, некаде 1800, а некаде 2500 во текот на бременоста. А ете мене за 10 дена без никакви лекарства од 1850 ми паднаа на 1200. Сепак тие се фактор врз кој на никој начин не може да се влијае освен со лекарства.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Секој доктор различно вика... Мојата матична кога ме прати да испитам ми рече до 1750 дека може да бидат, а ако се 1751 дека ке примам лекарства (така и беше зборот). А кога бев да ги испитам таму докторот ми го шкртна 1750, бидејки ми беше напишано на листот и ми напиша 3000, како до толку дека можеле да ми бидат... Среќа 1200 ми беа и немаше потреба за грижи... :)
     
    На emkaemka и Maceto123 им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Videte granica za dozvolenost kolku mozat da vi bidat visoki dimerite pa posle da vi dadat terapija NEMA. Kaj site e individualno, nekoi so 1500 primaat terapija, a nekoi so 3000 ne. Toa zavisi od postelkata, znaci asalen ginekolog treba da otvori cetiri oci i ubavo da vidi sto do kade e, ima nema kalcifikati, lakuni, kolkavi se, na koe mesto se od postelkata, da ja prosledi i papocnata vrvca kakov e protokot. I sekako zavisi i koja nedela ste vo bremenosta, i kolku ploda nostite.
     
    На Aleks@and&ra$ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Читам цело времe, мене докторот не ми даде ниту еднаш да испитам димери,сите испитувате или по препорака од гинекологот?Штом е поврзано со калцификати на постелка, значи ако видел дека има нешто ќе ме прател,така?
     
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    @espana Sekako deka ke te pratel, ti sigurno si nemas vakvi maki:rofl::rofl:, taman rabota site trudnici da gi prakaat na ovie ispituvanja :D
    Ajde so lesno neka ti e i cekame ubavi vesti :hug::hug:
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.