1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Епа среќа, имав др.макички, ама ете оваа сум ја избегнала :)Се најубаво и на тебе :)
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.611
    Пол:
    Женски
    Да мене поради постелката ме прати... Рече дека немора да значат тие калцификати дека димерите се покачени, но за секој случај да проверам... :)
     
    На espana и emkaemka им се допаѓа ова.
  3. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Mojava maticna pa da mozese na sve divo i zivo da me prati:)
    A se si bese ok i krvna slika ok i bebeto dobro..d dimeri praev iskociha super, me prati i za skrien seker ama ne otidov posto mi bese maltretaza cel den da okapam i koga me prasa dal sum bila rekov ne i nisto ne mi rece.i priskata ja praev i tolku
     
    На espana и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас сум една од тие труници кои не ги пратиле на ова испитување и цела бременост ми викаа дека ми е се во ред.Ама среќа имало господ останавме живи и јас и синчето.Во 41 недела на обична контрола кај гинекологот што ќе ме пораѓаше завршив со одлепување на постелката,тогаш разбрав дека имам лакуни завршив на хитен царски рез бидејќи имаа отприлика половина час да го извадат синко жив.Среќа се се заврши добро на сакам да мислам што се можеше да се случи и какви последици имав после тоа.Затоа мој совет ви е второ мислење.Бидејќи се работи за животи,а на докторите уше не им мрда.
     
    На blessed2 и emkaemka им се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.381
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce lele i denes pak nekoja mamicka i bebce mi go razubavija denov :f::inlove::f:Super sto se se zavrsilo ubavo i srekno, i mene doktorite i toa dvajca (znaci imase i vtoro mislenje) ne mi gi vidoa lakunite, nitu pak deka postelkata mi bila celata so trombovi:@:@ (ete jas nemav ubav kraj;(;( i se sto pomisluvas deka mozelo da ti se sluci jas go proziveav). Abe kako i da e sreka e potrebna, i sekako asalen doktor sto znae da gleda na eho :nod: posto ne use ne gi boli tuku nekako sve slepci se skokale nekoi lekcii koga ucele :D
    A toa sto ne te pratile da gi ispitas........................... sto i da kazam nema da e dovolno, tolku znael da te gleda :D (kako i moive dvajca, a jas sto da kazam kaj edniov, pa tamu i drugiov slepec, cista sreka :?::rofl:) ali ajde sepak sega se e ubavo, bilo pominalo i sledniot pat.... si znaes:):) (jas i te kako znam :rofl::rofl:)
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Сум имала и тоа голема среќа,и јас одев на контрола и кај матичната и во девети месец кај гинекологот што требаше да ме породи ама никој ништо не ми забележа.Ми правеа ЦТГ имаше некоја контракција ама не било страшно,потоа ме виде на ехо и вика ајде терај до петок па ако нема ништо во петок ке пробаме со провокација а денот беше среда.И јас облечена да си одам за дома,што му текна незз еден господ го натера ми вика ај врати се да те прегледам вагинално до каде си.Кога ме прегледа од мене почнаа да течат локви со крв,одма апарати,сијалици,железа,назад на ехо видоа дека имам лакуни и цела постелка ми се одлепила и плодот не добива више кислород а јас крварев внатре во матката.За нецели 10-15 минути јас бев во операциона сала.Синко си доби инфекција на кожата од крварењето в матка додека го извадиле,јас завршив со терапии не можеа да ми го запрат крварењето,имав тешки и обилни крварења што едвај успееа да ги исконтролираат,не можеле да ме освестат од анестезијата мн сум се грчела и тресела во кревет,од толку стискање,тргање и шамари си добив исчашување на вилицата,страшен постпородилен стрес....Ама како Господ никој не е низ све би поминала уште 10 пати ако треба за мојот златокос ангел што го добив.А да ме пратеа за дома на пола пат ке останев и ни јас ни бебето живи додека да ме вратеа во болница,така ми кажа докторот.Ти посакувам се најдобро и во најскора иднина и ти да си имаш едно па ако и две:D:D вакви ангелчиња што ќе ти го исполнуваат животот.:l::l::l:
     
    На Maceto123 и espana им се допаѓа ова.
  7. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.381
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce Ete togas ti bil denot, se bilo na tvoja strana, i ima HEPPY END:hug::inlove::rofl:
    Mene bebinjata mi pocinaa intrauterino, ednostavno prestanav da gi osekam i otidov na pregled, i ....... Potoa sledese poragaj :worried:(bev 32nedela), potoa za dva dena dobiv nenormalni bolki vo kicmata i ajde na hitna, nisto tamu mi rekoa od poragajot, za dva dena pak na bolnica, bolki nenormalni, nemozam vozduh da zemam, me gleda doktor ustanovuva deka mi treba revizija??????:@, ajde i toa, jas se zalam na bolki vo kicma, nemozam da disam, temperatura konstantno 37.5, nisto toa mi bilo od poragajot i tamu me ispustaat.:worried: Bolki seuste imam i na site im vikam ovde ima nesto i za cista sreka tatko mi ima edna prijatelka internist i jas mu vikam zakazuvaj mi kaj nea, neznam ni kaj mi tekna pa da odam na internist (ete za toa imav sreka:rofl:). Ona mi dava upati, D dimeri mi merat nad 9.000 :worried::worried: me gleda pulmolog na eho imam periferno pulmonalna embolija:@:@ Lezev 2 nedeli na intenzivna i site me gledaa kako medicinsko cudo, kako sum dosla na noze i toa vo svesna sostojba, 3 pati mi pravea kompjuter i ne im se veruvase deka nemam nitu eden otkacen tromb (ete sreklija sum bila za nesto:rofl:).
    I na kraj obdukcijata pokaza deka i te kako imalo problem vo postelkite, signali kolku sakas, ali slepi doktori, ustvari sigurno visle nesto no mislele deka nema da ima problem, kade i da e ke me porodele (a da mi spomnea nesto:().
    I sega blagodarenie na niv cela godina se vleckam po doktori :whew: antikoagulantna terapija ke primam cel zivot, cel imunoloski sistem mi e poremeten, i si dobiv nekoja dijagnoza Primaren Antifosfoliden Sindrom:drunk:
    Ali ajde pomina (citaj: nepominuva no bidejki nisto nemozam da promenam, glavata gore i zivotot prodolzuva) sega so novi sili vo novi pobedi, pa zdravje za nekoe vreme ke odam pak na INF (da i toa samo so INF mozme da imame deca) pa :hug::hug::hug:
     
    На Delfina15 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам како господ никој не е,двете научивме уште една животна лекција јас поминав полесно ти каде каде потешко ама биднало еднаш ќе биде и пак ќе даде господ да си имаш дечиња.Ти посакувам догодина ова време да те читам во темата бебе како бараш по некој совет.Иако ќе бидеш по цели ноќи неспана ќе имаш желба и воља да станеш сабајлето и да се грижиш за тие мали ангелчиња што ни го менуваат цел живот од корен.Позз кукло и главата горе и остани така јака и позитивна,на крајот се ќе се исплати.
     
    На Delfina15, Kaetana, Maceto123 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Уште еден стрес. Денес правев испитување за д димери и хемостаза во 33 недела. Резултат 3060, и пишува силно активна секундарна фибролиза. Утре сабајле сум кај матичната, ама до утре ќе си полудам, незнам што да мислам.
     
    На .brm. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    A za sto se ispituvaat ovie d-dimeri? Moze malce da mi objasnite ?
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.611
    Пол:
    Женски
    Оди една страна назад на темава, имаат нспишано :)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  12. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Jas veke sum go postavila ova prasanje... Se izvinuvam mnogu :)
     
  13. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Срцки јас испитував хемостаза и д димери во 28 недела сум, д димериве ме плашат 2075 ми
    се, докторот ми кажа да си пијам аспирин 100 уште 2 - 3 недели па пак највероватно ке испитувам, Има ли некој слично искуство ?
     
  14. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Мене ми беа 2025 не ми дадоа никаква терапија, после месец направив контрола во Авицена само за д-димери и беа 1950. Повторно без терапија.
    п.с. Хемостазата добра ли ти е? И тоа било битно за терапија
     
  15. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Hemostazata mi e super , uf fala ti mila malku se smiriv, i jas taka planirav za edno 2-3 nedeli vo avicena samo d dimeri. Se izvinuvam poradi latinicava, od mobilen pisuvam.
     
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мешиња еве што се всушност д димери. Гледам дека често се прашува за тоа.



    Зошто да се утврди на Д-димери во текот на бременоста?

    време за раѓање жени се соочуваат со потребата да се земе голем број на различни анализи.Некои од нив веќе се познати за поголемиот дел од жените, од друга страна, тие учат за прв пат.Секако, сакам да се добие што повеќе информации за овие студии.Многу бремени жени во овој период е за да се тестираат за прв пат на дефиницијата на Д-димери.Анализа на Д-димери во бременоста ни овозможува да се утврди зголемена тенденција на телото да тромбоза, и доколку е потребно за да се прилагоди на активноста на системот на коагулацијата на крвта.Размислете за тоа што претставува оваа анализа, што се правилата на Д-димери во бременоста, и може да се укаже дека отстапувањето на овој индекс.

    Што е Д-димер?
    Дури помала повреда може да предизвика телото да се на врвот на крварење.Со цел да се спречи нивната појава во системот на човечкото тело дела згрутчување (хемостаза).Овој сет на реакции, кои се во насока на запирање на крварење и спречувањето на голем губиток на крв.


    главните механизми на хемос-
    згрутчување на крвта на местото на васкуларна повреда.За овој процес бара посебен протеин фибринот, кој е способен за неговата "нишка" се поврзува испакнати крв, формирање на згрутчување на крвта на некој начин.По оштетени крвни садови се лекува формирани тромб е отстранета себе.Таквите samoudalenie случува со учество на протеини на плазминоген.Овој протеин акции тромб микроскопски честички кои се лесно да се излачува.За време на уништувањето на фибрин формираше своите производи дефект, меѓу кои има и Д-димери.Така, ако на крв се утврдува од страна на Д-димери, тоа значи дека имало формирање тромб и последователните тромб раскинување.На високото овој однос, толку е поголема тенденција да се формираат крвни згрутчувања организам.



    тромбоза е типичен за многу болести.Изложени на ризик, исто така, да падне, и бремените, кои имаат хемостаза поактивни од другите.Индикации за упатување на анализата на Д-димери во бременоста се на следниве болести:




      • венска тромбоза;Дијабетес
      • ;
      • белодробна емболија;
      • тешка форма на токсичност;Синдром
      • , дисеминирана интраваскуларна коагулација;
      • мозочен удар.
    ]Д-димери во бременоста: норма и отстапување
    Нормалното ниво на тест Д-димери е 400-500 ng / ml.Сепак, во текот на период од бременоста на детето, кога сите органи и системи на жените кои работат во владата интензивно, системот се активира хемостаза.На овој начин, телото на идната мајка се подготвува за породувањето и заштитени од можна загуба на крв.Затоа, на ниво на Д-димери се зголеми во текот на бременоста.

    Норма вредност на овој индикатор зависи од времетраењето на бременоста.Така, во првиот триместар од ниво Д-димер не смее да биде повеќе од 750 ng / ml.Во второто тримесечје, што е двојно поголем во споредба со периодот пред бременоста и е околу 1000 ng / ml.Нормално Д-димери во третиот триместар од бременоста - не е поголем од 1500 ng / ml.

    незначително над нормалата Д-димери во бременоста се случува во случај на повеќе бремености, што е физиолошка состојба и не предизвикува загриженост.Во други ситуации, оваа висока стапка може да се укаже на развојот на одредени патологии.Така, на Д-димери е покачена за време на бременоста, под следниве услови и болести:





        • доцна прееклампсија;
        • предвремено одлепување на плацентата;
        • болести на бубрезите;Дијабетес
        • ;
        • заразни болести;
        • зголеми нивото на липидите во крвта;
        • нарушување на срцето;
        • ревматски заболувања.Експерти
    ]обрне посебно внимание на жените кои се забремени со вештачко оплодување.Пред вршење на овој метод на оплодување жена одржа хормонална стимулација на јајниците, кои во голема мера го активира хемостаза.Затоа, резултатот е често се зголемени нивоа на Д-димери во бременоста.

    Во многу ретки случаи, ниско ниво на Д-димери во една жена очекуваат бебе.Таквата состојба може да укажуваат на значително оштетување на системот за коагулација, односно, крвта не е во состојба да се свитка брзо.Ова го зголемува ризикот од големо крварење за време на породувањето.Па бремените жени треба да се консултира хематолог и доколку е потребно, на посебен третман.

    лекување на висок Д-димери во бременоста
    [​IMG] Во случај на значително зголемување на Д-димери, лекарот треба да се утврди точната причина за оваа состојба, а потоа му ја додели на бремена мајка потребното лекување.

    Обично, жените им се препорачува да се подложат на преглед и лекување во болница, па таа беше под постојан надзор на медицинските специјалисти.

    најчесто за нормализација на Д-димери во бременоста користени лекови како што Fraksiparin и Reopoliglyukin.Fraksiparin однесува антикоагуланси на директна акција, субкутано во бутот и стомакот.Генерално, третманот е од седум дена и се одвива под контрола на анализи.Reopoligljukin администрира интравенски како dropper.

    како дополнителна терапија на бремена жена често се пропишани лекови кои се подобри протокот на крв во плацентата.Тие вклучуваат и заѕвонува Aktovegin.

    Определување на Д-димери во бременоста им помага на времето за дијагностицирање на патолошки состојби и да почне потребното лекување.Типично, навремена терапија го намалува ризикот од тешка болест и им овозможи на една жена за успешно да се носат и да се роди бебето.


     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ova da ne ti e prevzemano od google translate, nekako mnogu e izmesano i nerazbirlivo spored mene.. :?:
     
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    http://madamcools.eu/mk/pages/721908
     
  19. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Od ovie dimeri kosa u vis mi se diga.... Za vreme na bremenosta nemav,no posle carskiot rez edvaj kurtuliv....... Mi Bea pokaceni 7 pati poveke od normala. 30 injekcii clexane primiv I se sredi.
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    A kako se zabelezuvaat tie dimeri osven proverka preku krv? Mislam, ima li nekoi simptomi?