1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Д-димери во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од butterfly.mk, 21 септември 2013.

  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Софи јас мачкам од АЛВЕН ГЕЛ на алкалоид,дозволен е за трудници,и немам ниедна модрица,чисти ми се двете рамења.@Emma2 даде убава идеа,јас ја применувам и рацете ми се чисти.Сопругот ме боцка онаму каде што имам повеќе мевце,и потоа не го втријувам и стегам местото со памукот,него нежно ќе поминам само за дезинфекција и немам ништо модро,кај мене функционира.Пробај.Секое добро
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    а смее во рамо да се става мила?
    Дека мене стално ми покажувале дека смеам само во еден дел од раката т.е доага некаде на средината меѓу рамо и лактот позади :?:
     
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да,да смее и на целото рамо и рака,на стомак,сегде се мачка.Ако мислиш и на инекцијата и јас ја ставам на тоа место дури и на целото рамо,една вечер на десно рамо(рака)ставам,а наредната вечер на лево рамо (рака) ги ставам инекциите и ок е.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Проблемот е што не се боцкаш правилно! Јас одам да ме боцкаат и модрици имам само од една сестра што се прави многу паметна и не ме боцка како во упатството што пишува, него си тера по свое, како вакцина да ми става :devil:. Нека те боцка сопругот, така како што пишува во упатството, и после боцкање да не го стискаш местото. И самото тоа што ти тече крв е доказ дека неправилно се боцкаш.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Софи, можеш да ставаш и ациди борици,и тоа е дозволено, ама мене најмногу ми помага Алвен гелот. Ако немаш каде во раце,боцкај се во стомакот, ништо страшно не е. Јас од сам почеток се боцкам сама во стомак, еднаш од лева,еднаш од десна страна, а сум 19 та недела. Е кога ќе ми помодри, одам кај матичната и ме боцка во рака. И така наизменично. А сум се боцкала и во бутот на ногата,и таму можеш, само не е иста апсорбцијата на инекцијата. Поздрав
     
    На Софија 88 и srekice им се допаѓа ова.
  6. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас уште се боцкам во стомак 27-ма недела и немам модрици,го штипнувам местото и го држам така додека инјектирам под агол од 45 степени,после со памукче држам притиснато едно 10 секунди .Од вчера си заработив доза 2× 0.4 фраксипарин :sweat: во наредни 2 недели па ќе видиме дали ќе се спуштат :@
     
    На Nane26 и Софија 88 им се допаѓа ова.
  7. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    да така и ние се правиме и супер терав до пред две недели е сега веќе почнаа маките со немање простор, некако наеднаш почнаа хематоми и модрици претходно не ми беше вака незнам зошто...али еве ти уште во стомакот ставаш значи нема потреба да се плашам од таму ставање, ќе морам и јас некој ден рацеве да ги одморам дур се оправат...

    а колку ти се покачија димерите мила, и пиеш плус аспирин или не тоа ти отфрлија сега?
     
  8. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    И јас се боцкам така како тебе,шод агол од 45, и фаќам колку што можам да фатам мевце:D. Колку ти се д димерите жено??? Ајде не се секирај, ќе се среди,ќе видиш. Јас вчера испитуавв,1900 ми се,др. вика со оглед дека се близнаци, супер ти се. И се опушѕив малку,барем од тој аспект.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Јас имав само 2 модрици од маж ми за еден ипол медец, ама во болница затоа цели раце модри ми беа после пораѓај уште долго.:whew: Такво душманско боцкање у живот немам видено.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Абе сме се растревожиле за едни боцкања што кад тад завршаваат... ами шеќерашине сироти шо да кажат, секој Божји ден, зарем тие бираат место каде или се грижат за модрици :( :( :(
    Мене маж ми ме боцка, најдобар е од сите сестри до сега, вклучувајќи и една докторка. А ме плашеше на почеток дека ќе ми наплател за се до сеа преку боцкање :^) |( Куче шо лае , не каса :D
     
    На Makedonka007 и Nane26 им се допаѓа ова.
  11. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @Nane26 ,@Софија 88
    27ма недела 1800 димерите ама изгледа има некоја врска со времињата.Ќе видам денес сум на консултација.Аспиринот ми го прекинаа
     
    На Nane26 и Софија 88 им се допаѓа ова.
  12. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Од фискалните,сметкопотврдите, и потврдата од матичниот носам оригинали, од извештајот и трансакциската носам копии,барањето за рефундација го принтам и пополнувам во два примерока. Едниот примерок со документите останува кај нив,а на другиот примерок ми ставаат бројче, и после врз основа на тоа бројче идеш и се расправаш зашо каснат со исплата(wtf). Мене од 21.01 уште не ми се исплатени парите, а од тогаш навака имам уште едно поднесено,и наредна недела пак ќе поднесам. Бев да се објаснам со нив, ми го заташкале предметот(facepalm) и така ја опраивме. А секогаш правам копии од сметките и сметкопотврдите и ги зскачувам на мојот примерок, дс не биде не си доставувала рсботава.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Аха,паметно,ќе го следам твојот пример. Фала ти за помошта ! Баш ќе видиме кај мене како ќе биде, ама не ме чуди, што се не се заташкало, па ова |( :hug:
     
    На srekice и Nane26 им се допаѓа ова.
  14. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    @srekice а колку се нормални за27 недела? Јас испитував пред некој ден 1350 беа..
     
  15. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ма добри се димерите бев на контрола и во ремедика.На клиника се збуниле ме пишале 21ва недела и затоа и се видоа високи изгледа на Петковиќ пошто не беше она кога ми земаа крв него нејзина замена и кога читала резултат се водела по 21ва недела.
    На 26ти ќе одам пак на контрола и ќе видам.Е сега мене времињата ми се ниски но одсекогаш се такви .Ова го најдов на нет за вредности Screenshot_20190313-211530_Chrome.jpg
     
    На Nane26 и cinderella5 им се допаѓа ова.
  16. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Женички на гладно ли се испитуваат димери и хемостаза или нема врска?
     
  17. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Нема врска, можеш да бидеш јадена
     
    На lady.N, srekice и Софија 88 им се допаѓа ова.
  18. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Нема врска ,било кога можеш.Јас и во 18 навечер сум проверувала.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  19. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Никогаш немој да го притискаш местото шосле убод бидејки може да излезе дел од течноста така барем мене ме учеа кога одев на обука на трансфузиологија.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Морам доколку се боцкам под папокот зашто ми тече крв и не сопира.