1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еванесенс (Evanescence)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од L-enna, 5 август 2011.

 1. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Еванесенс се Американски рок бенд, формиран во 1995 година. Да не тупам многу биографија, можете да прочитате овде: http://www.evanescence.com/bio.aspx. :D
  Имаат издадено 2 албуми: "Fallen" (2003) и "The Open Door" (2006). Новиот албум ќе излезе на 11 Октомври оваа година, наречен "Evanescence". А уште неколку дена, на 9 Август, ќе излезе првиот сингл "What you want".
  Amy Lee е главниот вокал во бендот. Има прекрасен глас, еден од најубавите кои ги имам слушнато некогаш. Песните ги слушам многу често, без разлика на моето расположение. Ејми со нејзиниот глас и текстот знае да допре до моето срце, па затоа многу песни кои ги сакам и во кои се пронаоѓам.
  Па феминки, ако ги знаете Еванесенс и ако ви се допаѓаат, постирајте ги вашите омилени песни. :)
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Кога го објавија Bring Me to Life ми се чини најпопуларни беа. Песната беше хит и долго време ја вртеа на музичките канали. А и стварно е добра. Ејми има совршен глас.... на ЦД. Гледав еднаш еден концерт во живо и не ме фасцинираше баш. Инаку ми се допаѓа музиката, тој некој рок-готик стил, не знам баш како да го наречам.
  Оваа песна ми е најубава:
  http://www.youtube.com/watch?v=UZjf9C6atT4
   
  На AnaKarenina и lolyta777 им се допаѓа ова.
 3. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Преубав глас има типката и навистина ми се допаѓаат нивните песни ;)
  Но каде се изгубија :^) , ги снема не сум слушнала долго време нивна нова песна, не се повеќе актуелни како што беа со Bring me to life......... :^) :^)

  Омилени песни ми се :

  http://www.youtube.com/watch?v=izYIO9Vt ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=B-A-4NQfFRs

  http://www.youtube.com/watch?v=u55fpsbz ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ZEVIeErWcnU

  http://www.youtube.com/watch?v=nklvuocG ... re=related
   
 4. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.572
  Допаѓања:
  6.339
  Порано ми беа омилени, многу ги слушав а прва песна што ја слушнав од нив ми беше Missing, а потоа и Bring me to life. Ми се допаѓа нивниов стил, дарк рок, готик-рок или како и да е веќе, ама се си мислам дека новиов албум ќе им биде утка, зашто скоро сите познати пеачи и пеачки/групи, сеедно, после 2-3 успешно издадени албуми зезнуваат после. Истиот случај беше и со Здравко Чолич, што исто го слушав. А инаку еве им го новиот сингл, What you want и да ви кажам право не ми е нешто посебно (како што и си мислев) некако како да имаат промена во стилот, како да го омекнале. :?: А и гласов на Ејми ми е малку променет.


  http://www.youtube.com/watch?v=YZ83ITzMc1U

  Други убави песни од Evanescence:

  http://www.youtube.com/watch?v=XRd4-kDlXw8

  http://www.youtube.com/watch?v=nklvuocG ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=jGKRXhmF ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=sj6fKvVSfq8
   
 5. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Ме претекна, само што сакав да ја постирам песната. Иначе и јас се согласувам со тебе, и мене не ми е нешто посебно новата песна. Верзијата во живо на ЕмТиВи воопшто не ми се допадна, разочарана сум некако. :|
   
 6. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Ми се допаѓа нивната музика, особено гласот на Ејми. Некако неможам да ги карактеризирам во некој посебна група на музика затоа што се извондредни. Имаат повеќе убави песни, најпрвин како и секоја тинејџерка(изгледа) ги слушав My immortal и Bring me to life. Некако веќе ми се здосаднија овие две песни затоа што се многу напнувани од секој. A за стилот :x , во позитивна смисла.
  Абре во целост ми се допаѓаат.

  Некој од моите поомилени:

  http://www.youtube.com/watch?v=qzqybMSKi4I

  http://www.youtube.com/watch?v=u7LexNBv0mI

  http://www.youtube.com/watch?v=mR2ADFKk ... re=related

  + Going Under, ми е најомилена, да не се повторувам и пак да ја постирам.
   
 7. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Од почетокот ми се допаѓаа, и уште ги слушам.
  Акустик верзијата на My Immortal што ја слушнав многу ми се допадна, иако Ејми како да беше болна. :^)
  Омилени ми се:
  Bring me to life
  My Immortal
  Broken ft. Seether
  Call me when you're sober
  Lithium
  Hello, etc.
   
 8. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  АААА ги обожавам! Еванесенс и Линкин Парк се првите групи што ги слушав.
  Дури ден денес ги слушам нивните песни.
  Топ 3:
  My immortal
  Bring me to life
  Going under
  Едвај чекам да им излезе новиот албум.
  Баш денес ја читав оваа информација
  http://www.mtv.com/news/articles/166888 ... gedy.jhtml
   
 9. K0STOVA

  K0STOVA Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5
 10. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Amy има преубав глас,ги слушам ,имаа убави песни,иначе се распаднаа,не знам точно како но Аmy повеќе не е во бендот, другите членови оформија нов бенд кој се нарекува We are the fallen ,Carly е новата пејачка која што ја замени Ејми .....За Жал ..... :'(
   
 11. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Не верувам. Од кај го дозна ти се ова? :o :|
   
 12. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Ми кажа еден другар кој е нивни голем фан, и јас се зачудив али по се излеа точно е : We Are the Fallen is an American gothic metal band consisting of former American Idol contestant Carly Smithson, Marty O'Brien and former Evanescence members Ben Moody, John LeCompt, and Rocky Gray.
   
 13. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Постои сеуште Еванесенс, само што ја објавија песната "What you want", а во Октомври ќе го објават новиот албум.
  Членовите во We Are The Fallen ја напуштија групата пред неколку години, прочитај си повеќе пред да шириш такви дезинформации.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Evanescence#Band_members :)
   
 14. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Постои сеуште Еванесенс, само што ја објавија песната "What you want", а во Октомври ќе го објават новиот албум.
  Членовите во We Are The Fallen ја напуштија групата пред неколку години, прочитај си повеќе пред да шириш такви дезинформации.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Evanescence#Band_members :)[/quote]
  Јас само го кажав тоа што го имам прочитано на некои веб сајтови и тоа што мојот другар го кажа :lol: А на википедија пишува дека we are the fallen се активни :Years active 2009–present.
  Сакам да разјаснам односно да кажам дека никаде во мојот пост не напишав дека сум 100 проценти сигурна,само го кажав тоа што го имам слушнато, а несигурноста во мојот пост прави да вие ми одговорите со вистина односто со податок дали бендот е активен или не,или пак што се случило,што автоматски води дека немав никаква намера да ширам бидејќи во мојот пост не постојат цврсти факти,туку мислење :) А и да се шири некоја дезинформација потребно е да се има некоја цел,која што јас ја немам.
  И за на крај ви благодарам на тоа што ја напишавте вистината за бендот ;) Поздрав
   
 15. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Evanescence :inlove: Bo превод: исчезнување.
  Почнав да ги слушам во втора година. Ова е првиот бенд кој ме навлече да слушам рок музика, иако тие бе повеќе dark :) Како и да е - сиииииииите текстови ги знам на памет, преубави ми се, за гласот на Ејми да не коментирам.. моќ и убавина во едно! Го купив албумот: The Open Door.

  Ах, кога ќе се сетам, порано немав дома интернет и одев специјално во интернет кафе, ги симнував сите текстови и се шо беше поврзано со групава (слики, преработени песни, снимки од концерти...) и идев дома и цело време ги обработував :lol: Нашколо презентации правев за Ејми :inlove: Тетратките со нивни стихови ми беа испишани.. Aбе опседната бев!
  Концертите сум ги гледала постојано.. и секогаш останував со отворена уста.. абе премногу ги сакав!
  Evanescence or die! :lol:

  И така... Понекогаш си ги пуштам пак за да се потсетам на средно :)

  Ама Ејми се омажи и си замина! Не знам до каде е со нејзиниот живот искрено.. за новава песна шо ја спомнавте немав појма..

  [​IMG]

  http://www.youtube.com/watch?v=Ih61MJ72v1Y
  Посветена е на нејзината почината сестра.. :(

  http://www.youtube.com/watch?v=8eDmYGXH ... re=related
  За мојата свадба ја сакам песнава! :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=9Tl8xyS0DAw
  прекраснотии..
   
  На Divinebutterfly, L-enna и blueeparadise им се допаѓа ова.
 16. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Лелееееееееее спомени :) По цели денови ги слушав... премногу ги сакам... што се вика пораснав со нив. А како мислите Ејми не е веке во групата... хах така групата може слободно да си го смени името зошто без Ејми се ништо
   
 17. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Разјаснавме погоре за тоа, Ејми е во бендот. Дојде до мала збунка само, поранешните членови формирале нов бенд, затоа.
  Иначе и јас се согласувам дека без Ејми, Еванесенс се ништо.
  Девојки, ви се допадна What you want? :)
   
 18. BornToBeWild

  BornToBeWild Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  15
  Evanescence значи закон се :) Почнав да ги слушам 5-6то одделение. Сите албуми им се прејаки. И сега и синглов What you want ми е топ ^_^ .
  Инаку кој и да прашаш ,ги знаеш Evanescence ќе ти рече дека знае 2 песни од нив..Најнормално Bring me to life и My immortal :D :rofl:
   
 19. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Јас лично познавам малку луѓе кои го знаат бендов, односно кои ги знаат тие 2 песни. :D
   
 20. BornToBeWild

  BornToBeWild Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  15
  Јас баш напротив,знам доста луге кои го знаат бендот и овие 2 песни.Може бидејќи живеам во мало гратче и тука еден да знае еден добар бенд и песна,после цело негово друштво се фанови на истата :D
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.