Евровизија 2010

Дискусија во 'Музика' започната од bilkata, 22 февруари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.493
  Допаѓања:
  50.794
  Пол:
  Женски
  Па бајаги песни излегле. Имаш некој фаворит? Не можам сега да ги преслушам, ама коа ќе ги слушнам ќе пишам импресии. :)
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски

  Pa favorit sega za sega mi e ovaa pesna http://www.youtube.com/watch?v=bcYdwW031ac od Grcija iako se uste Grcite ne izbrale , pa ke gledam vo petok ke vidam sto ke stane :D inaku niedna ne mi se dopaga druga pesna od gorenavedenite linkovi , gi gledav Rusite imaa mnogu ubavi pesni , no izbraa edna glupa... :worried:ilent: Mislam deka ovaa godina ke ima najkatastrofalni pesni
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.470
  Допаѓања:
  80.102
  Пол:
  Женски
 9. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Е вака девојки, за да не изостане темава ми текна нешто друго...
  Ајде, бидејки се знаат сите претставници од сите земји, можеме сега да типуваме, еве пример за првите 5 места или може и само победникот на овогодинешниот Евросонг.
  Еве ви ги имињата
  од првата полуфинална вечер:
  01 Moldova
  Flag of MoldovaTRM
  Sunstroke Project & Olia Tira
  complete participant profile
  Run Away
  song writer(s) & composer(s)
  02 Russia
  Flag of RussiaRTR
  Peter Nalitch & Friends
  complete participant profile
  Lost And Forgotten
  song writer(s) & composer(s)
  03 Estonia
  Flag of EstoniaETV
  Malcolm Lincoln
  complete participant profile
  Siren
  song writer(s) & composer(s)
  04 Slovakia
  Flag of SlovakiaSTV
  Kristina Pelakova
  complete participant profile
  Horehronie
  song writer(s) & composer(s)
  05 Finland
  Flag of FinlandYLE
  Kuunkuiskaajat
  complete participant profile
  Työlki Ellää
  song writer(s) & composer(s)
  06 Latvia
  Flag of LatviaLTV
  Aisha
  complete participant profile
  What For?
  song writer(s) & composer(s)
  07 Serbia
  Flag of SerbiaRTS
  Milan Stanković Ovo Je Balkan
  08 Bosnia & Herzegovina
  Flag of Bosnia & HerzegovinaBHRT
  Vukašin Brajić Thunder And Lightning
  09 Poland
  Flag of PolandTVP
  Marcin Mroziński Legenda
  10 Belgium
  Flag of BelgiumVRT
  Tom Dice Me And My Guitar
  11 Malta
  Flag of MaltaPBS
  Thea Garrett My Dream
  12 Albania
  Flag of AlbaniaRTSH
  Juliana Pasha It's All About You
  13 Greece
  Flag of GreeceERT
  Giorgos Alkaios & Friends OPA
  14 Portugal
  Flag of PortugalRTP
  Filipa Azevedo Há Dias Assim
  15 F.Y.R. Macedonia
  Flag of F.Y.R. MacedoniaMKRTV
  Gjoko Taneski Jas Ja Imam Silata
  16 Belarus
  Flag of BelarusBTRC
  3+2 Butterflies
  17 Iceland
  Flag of IcelandRÚV
  Hera Björk Je Ne Sais Quoi

  втората полуфинална вечер
  01 Lithuania
  Flag of LithuaniaLRT
  InCulto
  complete participant profile
  East European Funk
  song writer(s) & composer(s)
  02 Armenia
  Flag of ArmeniaAMPTV
  Eva Rivas
  complete participant profile
  Apricot Stone
  song writer(s) & composer(s)
  03 Israel
  Flag of IsraelIBA
  Harel Skaat
  complete participant profile
  Milim
  song writer(s) & composer(s)
  04 Denmark
  Flag of DenmarkDR
  Chanée & N'evergreen
  complete participant profile
  In A Moment Like This
  song writer(s) & composer(s)
  05 Switzerland
  Flag of SwitzerlandSRG SSR idée suisse
  Michael von der Heide
  complete participant profile
  Il Pleut de L'Or
  song writer(s) & composer(s)
  06 Sweden
  Flag of SwedenSVT
  Anna Bergendahl
  complete participant profile
  This Is My Life
  song writer(s) & composer(s)
  07 Azerbaijan
  Flag of Azerbaijanİctimai
  Safura
  complete participant profile
  Drip Drop
  song writer(s) & composer(s)
  08 Ukraine
  Flag of UkraineNTU
  Alyosha
  complete participant profile
  Sweet People
  song writer(s) & composer(s)
  09 The Netherlands
  Flag of The NetherlandsNOS
  Sieneke
  complete participant profile
  Ik Ben Verliefd (Sha-la-lie)
  song writer(s) & composer(s)
  10 Romania
  Flag of RomaniaTVR
  Paula Seling & Ovi
  complete participant profile
  Playing With Fire
  song writer(s) & composer(s)
  11 Slovenia
  Flag of SloveniaRTVSLO
  Ansambel Žlindra & Kalamari
  complete participant profile
  Narodnozabavni Rock
  song writer(s) & composer(s)
  12 Ireland
  Flag of IrelandRTÉ
  Niamh Kavanagh
  complete participant profile
  It's For You
  song writer(s) & composer(s)
  13 Bulgaria
  Flag of BulgariaBNT
  Miro Angel Si Ti
  14 Cyprus
  Flag of CyprusCyBC
  Jon Lilygreen & The Islanders Life Looks Better In Spring
  15 Croatia
  Flag of CroatiaHRT
  Feminnem Lako Je Sve
  16 Georgia
  Flag of GeorgiaGPB
  Sopho Nizharadze Shine
  17 Turkey
  Flag of TurkeyTRT
  maNga We Could Be The Same

  и Финалната освен по десет од двете веcери директни се:
  France
  Flag of FranceFrance 3
  Jessy Matador Alllez Olla Olé
  Germany
  Flag of GermanyNDR
  Lena Satellite
  Norway
  Flag of NorwayNRK
  Didrik Solli-Tangen My Heart Is Yours
  Spain
  Flag of SpainTVE
  Daniel Diges Algo Pequeñito
  United Kingdom
  Flag of United KingdomBBC
  Josh That Sounds Good To Me
  Па ете повелете, песните знаете каде можете да ги слуснете... а ако не знаете кажете... :lol: :lol: :lol:
   
 10. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  до кога вака...од година во година се поужасни сме... ама тоа е македонска работа, ако не е наместено или ако нема скандал тогаш не сме тоа ние... ќе останат празни страниците од жолтиот печат... ма нека бркаат работа и нека победи најдобриот :lol:
   
 11. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  sweety tweety jas ne se soglasuvam so tebe... ete slusni gi i drugite... skoro site imaat isto nivo na izbor... nasata nisto ne e po strasna... ovaa godina ni edna ne mi lici na top, site se prosecni, taka da mislam deka nema da se brukame... i kako naj vazno, ako sakame nekoj od nadvor da ne pocituva, treba pred se samite da se pocituvame... kakva i da e pesnata treba da ja podrzime i maksimalno optimisticki da razmisluvame...
  izvnini sto vaka ti vrakam, no se nerviram koga se kritikuvame megu sebe :|
  pozz do tebe
   
 12. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Фри, не реков дека не го подржувам нашиот претставник напротив Ѓоко е прекрасен вокал, ама кога станува збор за изборот на песна секогаш е пропратен со скандал... не сум ги слушнала другите претставници и не можам да направам споредба но не се сомневам дека Ѓоко ќе не претстави најдобро што може... сепак целокупната организација на изборот и тоа што следува не се на она ниво кое што е потребно...
  поздрав
   
 13. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Фри, не реков дека не го подржувам нашиот претставник напротив Ѓоко е прекрасен вокал, ама кога станува збор за изборот на песна секогаш е пропратен со скандал... не сум ги слушнала другите претставници и не можам да направам споредба но не се сомневам дека Ѓоко ќе не претстави најдобро што може... сепак целокупната организација на изборот и тоа што следува не се на она ниво кое што е потребно...
  поздрав[/quote]

  za poslednovo sosema se soglasuvam... ne ni lici vakvata organizacija, i jas imam takvo mislenje...
  inace pesnite mozes na youtube da gi slusnes, ete po red ti se staveni zemjite, a so boldirano ti e imeto na izveduvacot i naslovot na pesnata, jas 50% od pesnite gi slusnav... i samo nekolku mi ostavija vpecatok, drugite se kic... pozdrav
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.685
  Луѓе слушнав дека на Ѓоко придружен вокал ќе му била Деана Николовска... До кај ја дотеравме... Од толку квалитетни пеачки баш неа ја најдоа... :lol: Коа ќе слушнам вакво нешто ми иде да се отрујам... :lol:
  Мислам дека годинава од Македонија ќе има вистински циркус на евровизиската сцена :lol:
   
 15. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  Ако за вас евровизијата претставува повторлив циркус.. тогаш логично би било да не се замарате за тоа што би се случило за време на настапот, кој се придружни вокали и сл. Лесно е од овде, позади малите екрани да коментираме и да викаме „уааа“. Направете вие песна која сметате дека ќе биде невиден евергрин и право лудило па потоа коментирајте.
  Всушност, што подразбирате под добра песна???
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Во денешно време.... загрозен вид, веднаш се препознаваат по нивната реткост.
   
 17. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Pesna koja e interesna za site (nesto ne cueno i ne videno) dobar tekst (dobra prikazna), dobra muzika, dobar ritam... pesna prifatliva za sekoe uvo, i koja po prvoto slusanje ke ti ostavi vpecatok i ke zapamtis barem nekoj zbor od refrenot... itn... jas ne se zanimavam so muzika, za da napravam dobra pesna... no zatoa ima luge koi profesionalno se zanimavaat so toa, i cim se nafatile toa da go pravat, neka go napravat asalno...

  ne se zamaram jas sto ke se sluci za vreme na nastapot, tuku dadov predlog da tipuvame za toa koj ke vleze vo finale, i koi za vas se top 5 pesni ovaa godina... vase e da odlucite dali ke tipuvate ili ne... ;) pozz
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.493
  Допаѓања:
  50.794
  Пол:
  Женски
  Јас како што имам слушнато Ѓоко не е меѓу фаворитите, или пак спомнат било каде :?
  Не сум ги слушнала песните, само на Србија и на Хрватска ги имам слушнато. Не им се нешто посебни, на Хрватска е балада, а на Србија ми е малку поинтересна.
   
 19. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.163
  Пол:
  Женски
  Mozno e da sum golem kriticar ..No defimitivno koga stanuva zbor za Evrovizija sekogas pravime utka..Za razlika od Evroviziskite nekogas vo goginata se slucuva da izlezat mnogu ubavi pesni .Greskata ne ja gledam vo izveduvacite nego vo kompozitorite koi ne znaat da napravat dobra muzika ,dobar ritam ,tekst prifatliv za sekoe uvo onaka da te zainteresira da ja poslusas pesnata .
   
 20. Kalaaa

  Kalaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  17
  одлична песна, одличен пејач. мислам дека беше најдобар од понудените. абе како и да е, кој и да отиде никогаш нема да се врати со добри резултати, сепак ова е Mакедонија, сурова реалност. Kако и да е, треба да го бодриме ѓоко и да се надеваме на најдоброто :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.