Евровизија 2010

Дискусија во 'Музика' започната од bilkata, 22 февруари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  491
  "In Macedonia, Im living до езеро како се вИкат?, by the lake, and so I like водр, so in Oslo, I feel like a fish!" :?:
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Не сакам да му фаќам сеир ама морам и ова да го постирам :D :D

  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/oMwpGUzYxDs&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/oMwpGUzYxDs&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
   
 3. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  имаме убави песни и добри композитори ама иде време за евровизија и песните тапааа...оваа воопшто не ми се свиѓа.од влатко беше 100 пати подобра
   
 4. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  :tmi: e dobro deeee :lol: :lol: :lol:
  tolku naucil angliski... vazno se trudi da zbori... ne e bitno toa tolku... ni sakis ruvas pred dve tri godini ne znaese angliski, no sepak imas mnooogu dobar plasman...
   
 5. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21

  Потполно се сложувам со тебе и мене ми беше фаворит Влатко Илиевски.
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  4.973
  i mene mi bese Vlatko favorit neznam kako mozese da otide Goko , ali vo nasava drzava se e mozno pa taka i ova :lol:
   
 7. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  491
  Не е срамно ако земеле преведувач, вака повеќе се срамат. Денес го пуштив второто интервју на прес, и не можев да го догледам, одма го исклучив :rofl:
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Требало да земат преведувач штом не знаат англиски. На интернет сајтови многу наши сограѓани ги навредуваат нашите од екипата затоа што незнаат англиски. На Евровизија се претставува државата, а не англискиот јазик. Не е морално да се зборува на англиски на Евровизија. Русинот Дима Билан не знаеше ни збор англиски, па за него никој ништо не рече. Тој паметно направи што си зема преведувач.
   
 9. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Не ми е јасно зошто на евровизија не се гледа како на една обична забава и секогаш околу изборот се крева паника. Сите знаеме на кој начин оди гласањето и како се делат гласови меѓу соседните држави... Мое мислење е кој и да не претставува ние нема да имаме висок пласман. Од друга страна би било добро место да ги критикуваме нашите претставници да ги подржиме бидејки сепак не претставуваат тие. Ѓоко не беше мој фаворит на домашниот избор но сепак сметам дека песната и не е така лоша а тоа со англискиот баш излезе интересно не е ништо страшно што човекот не знае англиски (барем се потрудил на научи)...
  Зошто секогаш туѓото го сметаме за подобро од нашето???
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со твоето мислење. Евровизијата е политички настан. За да има некоја држава добар пласман на Евровизија, треба да има лоби или да е некоја јака држава. На пример, Турција и Грција се држави коишто имаат големо лоби, така што дури и да пратат катастрофална песна пак ќе влезат во финале и ќе имаат добар пласман. На Евровизија однапред се знае победникот. Однапред се знае и кои држави ќе влезат во финале. Повеќе од пола се оние држави коишто секоја година влегуваат во финале. А начинот на гласање се смени по барање на скандинавските држави коишто се бунеле затоа што балканските држави гласаат по принципот соседско гласање. Истите тие држави секоја година го прават истото. А додека се гласаше само преку телевоутинг им се намалија шансите за победа или висок пласман. Оваа година сигурна сум дека ќе победи Исланд или Данска.
   
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.978
  без разлика дали ќе влезе во финале....едно огромно БРАВО :clap: :clap: :clap:
  за Ѓоко Таневски :y: одлична изведба и супер кореографија и стајлинг....за среќа немаше циркузи и карневалски маски :D
   
 12. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Се согласувам! за разлика од некои..ние бевме супер :D
   
 13. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  БРАВО за Ѓоко!!! Супер беше според мене, реално гледано бевме едни од најдобрите вечерва!!! :clap: :clap: :clap:
   
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  4.973
  мене ми се допаѓаше вукашин, а за ѓоко па што знам не бев ни на почетокот за него, али како македонец се разбира ќе го подржам :lol:
   
 15. GuitarHero

  GuitarHero Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5
  Епа ајде и јас да искоментирам нешто.Евровизија како Евровизија ми е многу без врска.Чиста политика и ништо повеќе и секогаш се гласа "комшиски" (да не појаснувам знаеме сите како оди тоа).За "Лајк а фиш" нема да искоментирам многу,само ќе кажам дека тоа е до нашиот балкански менталитет,само сеир се фаќа и ништо друго.Не би било срамота кога би земеле преведувач,меѓутоа свесни сме дека за жал во Македонија степенот на неписменост е прилично висок,така да доста од македонците не го знаат својот јазик,а не англиски.Сите добро знаеме какви коментари и групи на Фб произлегоа по интервјуто... Меѓутоа тоа е,знаеме како оди ние балканците сме секогаш НАЈПАМЕТНИ.
  По настапов ќе кажам едно ГОЛЕМО браво за Дамјан. :clap: Беше одличен,мислам дека е доста квалитетен музичар и дека Македонија треба да се гордее што го има. :) Само штета што одеше на плејбек (немаше кабел),но сепак е веќе докажан и врвен гитарист,како во МК така и пошироко. :)
  Ми се допадна и песните на БиХ и Белгија.Така да тие се мои фаворити. 8)
   
 16. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  mislev deka ke bideme megu najlosite ama definitivno ne samo so bevme megu najdobrite nego i najdobri bevme:))) :clap:
   
 17. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.978
  одлично беше...а за влегување или не во финале....тоа е веќе ствар на политика...виша сила :doh: :doh: :doh:
   
 18. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Ако ја преведеа песнава, таа ќе го изгубеше своето вистинско значење. А гледам и повеќе од останатите пееле на свој јазик.
  ______________________________________________________________________________________________________

  А за Ѓоц, добар беше . Мислев дека ќе изведе нешто фишарско ама види го добро се покажа. :)
  Флауер Пауер. :f: За финалето..не ми е битно кој ќе влезе ни кој нема да влезе, а најмалку кој ќе победи!
   
 19. GuitarHero

  GuitarHero Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5

  Не реков да ја преведат песната,зборев за интервјуто кое го дадоа (не знам за која телевизија беше).
   
 20. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  Не влеговме во финале иако мислам дека заслуживме да се најдеме таму но... тоа е, политиката одлучува тука :envy: Како и да е, секоја чест за Ѓоко, прекрасно отпеа :clap:
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.