1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2014

Дискусија во 'Музика' започната од Madam-A, 4 мај 2014.

 1. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Се ближи 59тиот Евровизиски музички натпревар, па да си ја спремеме темава :)
  Овогодинешниот настан ќе се одржува во Копенхаген, Данска.
  Првото полуфинале е на 6.5.2014, второто на 8.5.2014, а финалната вечер ќе биде на 10.5.2014.

  Македонија ќе настапи во второто полуфинале и тоа 8ма по ред. Во ова полуфинале заедно со нас ќе настапи и Словенија исто така во втората половина од ова полуфинале. Добрата вест е дека во ова полуфинале нема голем број на земји од поранешниот Советски Сојуз, а има земји кои досега редовно и давале поени на Македонија во полуфиналето.

  Оваа година вкупно 37 земји ќе се натпреваруваат во Данска, а на Евровизија се враќаат Полска и Португалија. Информацијата дека 12 земји се откажале оваа година е целосна дезинформација, од Евровизија од различни причини оваа година учеството го откажаа балканските земји Хрватска, Србија, Бугарија и островот Кипар. Босна и Херцеговина и минатата година не учествуваше исто како и Турција кои очигледно се во заеднички договор да го бојкотираат фестивалот. Се претпоставува дека главна причина за откажувањето на некои земји е слабиот пласман (односно некои не можат да се помират со тоа што не влегуваат во финале), а не финанскиските проблеми бидејќи Грција повторно годинава ќе се натпреварува.
  За фаворит се смета Ерменија
  Ова се сите информации кои мене ми се познати, додавајте што знаете и вие за да сме спремни во вторник :wasntme:.
  Прикачете и некоја од песните што ви се допаѓа ако сте ги преслушале ;)
   
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=sgtbBNarHcM

  Еве еден рекап на сите песни што ќе учествуваат оваа година.
  Нема многу балади,повеќето се брзи песнички,со добра денс музика.Исто приметив дека скоро сите се на англиски јазик,а кога ќе ми текне пред неколку години само Англија и 2,3 земји пееја на англиски.

  За победник,не сакам да издвојувам пред време,сакам да ги видам како ќе се покажат вечерта.
  Ерменија има навистина добро песниче кое има иднина како хит.
  Исто така ми се допаѓаат на Финска,Унгарија,потоа на Грција не е лоша,како и на Азербејџан.
  Морам да ја пофалам и нашата,од последниве години,најмногу ми се допаѓа :D

  http://www.youtube.com/watch?v=sd8b1bTpKAs Еве ја на пробите..

  http://www.youtube.com/watch?v=ipQswujA5gw

  http://www.youtube.com/watch?v=QzfRDZmuFUI

  http://www.youtube.com/watch?v=uScDYYbQo6Q
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.165
  Допаѓања:
  23.020
  Пол:
  Женски
  Дур го гледав видеово со сите песни..
  Шпанската и Естонската ми привлекоја внимание...
   
 4. Ludaaaa

  Ludaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Мене највеќе ми се допадна Естонската, а нашата ама ич не ми се допадна .. Некако без везе е :?:
   
 5. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.598
  Допаѓања:
  23.104
  Пол:
  Женски
  Моите фаворити годинава се Норвешка, Ерменија и Финска.

  Од Норвешка песната е премногу добра за на Евровизија, не верувам дека ќе се пласира високо, за жал, но мене ми е прекрасна.

  https://www.youtube.com/watch?v=2LBOjxBty8U

  :l:

  Едвај чекам, голем фан сум на Евровизија, иако е циркуз, i can't help it :lol:

  Значи... Norway, Armenia & Finland!
   
  На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Desert.Rose

  Desert.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  189
  Нашава песна е добра ама читав нешто дека многу лош сценски настап ќе имала, мислам би требало да влезе во финале :)
  Ерменија чим е фаворит - ќе победи, така е секогаш :D А и не е лоша песната...
  Мој фаворит покрај нашава, ми е Црна Гора, не верувам дека ќе има висок пласман ама сепак песната е многу убава :clap:
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.494
  Пол:
  Женски
  Оваа година фаворит ми е Унгарија. Сакам да победи.

  http://www.youtube.com/watch?v=7J9ZvWP6bUM

  Ми се допаѓаат и песните на Естонија, Молдавија, Украина и Словенија.

  http://www.youtube.com/watch?v=65bnY-Srziw
  http://www.youtube.com/watch?v=tCR6LJbA6cs
  http://www.youtube.com/watch?v=1QYJd4IqX_Y
  http://www.youtube.com/watch?v=rA5jltBMP8U

  Не мора да значи дека на Евровизија ќе победи фаворитот. Во 2011 г. фаворит беше Франција, а победи Азербејџан.

  Иако оваа година фаворит е Ерменија, не верувам дека ќе победи.
   
 8. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Мене ми е криво што Турција не учествува. Отсекогаш ми се допаѓале нивните евровизиски песни, баш сакав да ги гледам ама ништо. Ај ќе видиме вечер какви ќе бидам песните, искрено ништо не сум преслушала на нет, чекам да ги видам во живо и да си одберам фаворити.

  Нашата во четврток ќе пее, се надевам нема да не посрамоти, некако си ги дигнала акциите Пинк се замислува..
   
 9. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Како и да е НАШАВА Е КАТАСТРОФА!И не верувам дека ќе ја гледам Евровизијава годинава,лош е месецов!
   
 10. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  И јас испадна дека ќе оставам песните во живо од Копенхаген да ми го остават првиот впечаток. Некои кои сте ги посочиле овде ги преслушав ама не избрзувам со фаворити, заклучно со четврток ќе се изјаснам :lol:
  Се пронајдов во коментаров:
  И не знам зашто упорно луѓево ги плукаат овие настани :tmi: ?! Мене се уште ми е интересна и гламурозна евровизијата како настан (не за џабе толку време опстојува, но ајде, шта чеш.. ). :)
   
  На Someonespecial и MandyLane им се допаѓа ова.
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Извинете вака |( во колку почнува евровизија?
  За првпат се немам информирано,не е како години порано :^) ама да слушнам некој песна вечер :)
  Убава песна имаме ова год,не е лоша :clap:
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Во 21 часот на МТВ.
   
 13. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  4.536
  Најверојатно во 21 часот ако не се лажам.Ама Мири како за тебе еве сега гледав на rai 2 дека ќе го има финалето во сабота ,а двете полуфиналиња нема да ги eмитуваaт.
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 14. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  3.498
  Пол:
  Женски
  Го гледам секоја година, се до гласањето. Знам дека гласовите не се реални туку се даваат врз основа на политиката така да тоа не е многу битно.Битно е да има песната квалитет.
  Ги немам сите слушнато. На Црна Гора само и многу ми се свиѓа и оваа година изгледа за Сергеј ќе навивам :lol:
  И да нашава песна не ми се допаѓа :!: Не дека плукам по нашево, туку шо нечини, нечини. Не е по мој вкус. Додуша сме имале даалеку полоша песна од овогодинешнава
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Аааа па гледам јас дали ке има на раи али само финалето ке дават :)
  Па ке видам на нет да најдам,повеке за 2вечер да гледам македонската песна :)
   
 16. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Ајде :D

  Едвај чекам да видам дали оваа година боси и бушави е уште модата :?:
   
 17. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.165
  Допаѓања:
  23.020
  Пол:
  Женски
  ^^
  Сите се боси :D
   
 18. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  4.536
  Miri сум нашла пуштај на rai 4,јас веќе гледам :D
   
 19. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.165
  Допаѓања:
  23.020
  Пол:
  Женски
  Како ви се гледат досега песните? :D
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Овие од Исланд ја украле Centerfold by J Geils :D

  Само што излегоа на сцена маж ми вика, Телетабите на Евровизија. Ох не, со Зи Зи Топ :D
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.