1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2014

Дискусија во 'Музика' започната од Madam-A, 4 мај 2014.

  1. AutumnEyes

    AutumnEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Уште прв пат кога ја слушнав песната ми се допадна ,и единствено беше таа која ја пуштив после 2та полуфинална вечер повторно да ја слушам.
    Победата и е заслужна на Кончита ,моќен вокал,добар текст.
    Искрено ,мене ми е смачено од тоа да секој втор коментар и статус низ фејсбук да бидат за брадата и изгледот на Кончита -.- а за тоа што песна испеа и кој е глас е ама баш никој не го интересира.Сите само ја ГЛЕДАЛЕ Евровизијата отколку што ја слушале,како што ми изгледа.
    Ама сепак Европа покажа што вистински се цени,дека на Евровизија се оценува и бира ПЕСНА ,а и јас колку што знам...,дека сите луѓе се различни и треба да се прифатат ,па и со не/избричени глави,нозе, бради.Тие се такви, какви што се и не можеме да одиме ние против ,бидејќи тоа ни самите не го можат. Верувам дека тие личности како Кончита ,Фифи ,сакат да бидат прифатени од општестеството,а не плукани и навредувани,оти пред се луѓе се. Мене ништо лошо ми немат направено,не знам за вас.
    Среќна сум што во топ 5 се најдоа и моите фаворити,Холандија ,Ерменија ,Шведска и Унгарија 8) ма да не претпоставував дека Холандија ќе биде во првите :D Очекував борбата да е меѓу Шпанија и Ерменија ,пошто важеа за фаворити,ама мило ми е што Кончита изненади. :)
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
  3. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Сето тоа убаво што победи може и заслижил/а,ама ај да им објасниме на децата што е тоа нит жена нит маж :) .Баρем да се совпагаше во едното а ова испадна СΡЕДЕН ΡОД :)
     
  4. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391

    Нема што да се објаснува. Ќе им кажете дека е жена со брада. :) Или пак маж кој облекол фустан. :)
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LudaDevojka

    LudaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    62
    Искрено имаше добра песна како победничка беше :rofl: не го гледај само слушај,а исто така мислам ова дека го направиле да покажат дека ги примаат и ваквите и не праваат разлика дали машко,женско,или вонзејманец сепак СЛОВЕНИЈА беше најдобра имаше подобри песни догодина или фифи или кајмаковски :D
    У пм ама дечко сепак нивно право :worried:
     
  6. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Убава беше песната.Како што кажа некој погоре моќен текст и можен вокал.Најмногу ми се допадна реченицата But you're my flame :* Брадата може да е за имиџ.Сите сме од крв и од месо и како не нервира кога ќе почнат да зборуваат за брадата тоа шо бил педер,травестит и тн.Чекај малку а оти никој не напраи бука лани за финска и оној лезбејскиот бакнеж ако се сеќавате? :fubar: Ако сакавте некој др да победи шо не гласавте а?
     
  7. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Кончита има убав глас и песната беше океј,ама изгледот беше заникаде.Немам ништо против транвестити и тако даље,но доколку решила веќе да се прави женско зашто ја оставила брадата не ми е воопшто јасно.
    Инаку мојот фаворит беше Швајцарија. :D
    www.youtube.com/watch?v=Y8D6ePuvbdY
     
    На Stefani999 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Јаоо.. Неколку дена по ред ја слушам песнава и никако да се освестам дека е на Швајцарија... Кај ли ми бил паметот... :D Ме инпресионираше човеков со виолината.. Всушност, сите што свират виолина ме инпресионираат, ама нема везе тоа.
    На крај излезе дека Унгарија, Данска и Швајцарија биле мои фаворити.. :D
     
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Само не ми е јасно, зошто секој кој ќе искоментира дека Австрија не заслужи победа, (зборам општо по нет, сегде кајшто читав коментари) одма по дифолт е хомофоб, полн со предрасуди и слично? :^)
    Не ни станува збор дека некому можда не му се допаднала песната или имал други фаворити, секој со различен вкус бе луѓе. Толку ли е феноменална песнава па да мора на сечие уво да му се допадне?
    Според мене имаше и поубави балади од австриската, Црна Гора на пример, потоа песни со потенцијал за големи хитови, па дури и оние од типот на швајцарската и чизкејк повеќе влегуваат во глава иако немаат некој посебен квалитет.
    Еве мене да ме прашате, истава Кончита со песната на Ерменија (напнав со песната ама ете :lol: ) да настапеше на пример, ќе навивав без разлика што не знам дали е женско или машко.
    Секоја година има и позитивни и негативни коментари за победникот што е нормално и логично, ама поентата е во тоа што кога се работи за претставник со нормален изглед тоа е ствар на вкус, а во ваков случај веднаш „предрасудите се во прашање“. Затоа и се согласувам со мислењето што го искажаа и неколку членки пред мене дека не е фер тоа што контроверзниот изглед одлучи.
     
    На De-lovely, missfortuna, Mimi123 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Не сакам да судам според нејзиниот изглед (кој и тоа како е важен :!: ) туку според психолошката ситуација на сите оние кои гласаа за неа.Талент имала..да има, ама да не беше брадата последно место ќе беше и никој немаше да ја забележи така да не јадејте го*на. Незнам како можат да дадат подршка на некој кој дава сосема негативен смисол на шоуво а и на помалите.Човештвото се поремети.Страшно е колку денешниов човек би направил СЕ за пари |( .
    Настрана изгледот,

    песната беше ОК,прекрасен глас но си стојам на своето дека имаше доста поубави песни кои заслужуваа победа.
    Мои фаворити беа Црна Гора,Холандија,Швајцарија.
    Не ги видов гласовите од 1-7 на кој ги дадовме, но во секој случај 8,9,10 поени им ги дадовме заслужено и на трите земји.

    БТВ.Што беше тоа ,,УУУУУУ,, за Русија? :?: Не сваќам
     
    На missfortuna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Алал да и е на Кончита,иако мој фаворит не беше она туку Шведска.
    Сепак геј лобито и сличните се едни од најјаките луѓе во светот а нејзината победа само го потврдува тоа :)
     
  12. beliver

    beliver Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Кончита да ја немаше брадата со истата песна немаше ни меѓу првите три да биде а не па победник. И повеќе од јасно е дека победи заради изгледот. Имаше и многу други подобри вокали(Шведска на пример) и подобри песни.
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ А Lordi да не ги носеа маските, ќе победеа?

    Јас веќе си го дадов мислењето за победничката песна, нема да се повторувам. Само ми падна во очи ова форсирање на изгледот.
     
    На tessie и lightning123 им се допаѓа ова.
  14. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Еве ги. Ги имаше објавено Сергеј на фб профилот со благодарност кон Македонија за 12те поени.
    [​IMG]
     
    На x-MajaEsposito-x му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Човеков победи бидејќи мораше да победи , не победи поради лепи очи или пак добра песна или нешто , туку победи бидејќи има болест и тие што ја контролираат евровизијата , т.е одлучуваат кој ќе победи секоја година решија дека он ќе биде. Да пееше за било која друга држава ќе тепаше таа држава.

    Победи бидејќи во Европа и најмногу Европа владее расизмот и хомофобизмот или како и да се нарекува , не е важно и тепаше овој или оваа со цел да се искорени тоа , со цел да се прифатат сите луѓе , без разлика дали се геј или не. Демек сеа ако тепал , тоа значи дека е прифатен на континентот кој 60% од луѓето се против тоа и ќе ги потикне другите геј луѓе да не се плашат и да се покажат и истакнат кој всушност се.
    Би го пробале ова и во Русија или Арапските земји али знаеме веќе дека таму нема да успеат уште многу долго време.

    Така да Евровизија не е за песни туку политика , како и све остало. Јас не гледам Евровизија веќе 2 год али ги читам сите мислења на форумите и фацебук и можам да претпоставам дека голем дел од луѓето не им смета тоа што Австрија победила или пак песната дали била на место или не, туку зашто болен човек победува и наместо да биде пратен на психијатар или во некоја установа да се излечи он е истакнуват и обожаван од милиони .....


    Али ете барем за 15 години знаеме какви ќе бидат цртаните кој ќе ги покажуваме на децата
    [​IMG]
     
    На Mama25, rainlover, mimiiiii и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Истото го рече и мајка ми вчера.
    Очигледно е нечија преработка.
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е ова, затоа што добро ми текнува на Австрија дадовме 3 поени. :?:
     
  19. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Не се овие, не беа вака поените што ги даде Македонија... :)
     
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски