Евровизија 2014

Дискусија во 'Музика' започната од Madam-A, 4 мај 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  На мене не ми се допаѓаше песната на Ерменија. Ама откако го гледав настапот на пејачот, го сменив мислењето. Одличен настап. Навивам за Ерменија и Унгарија.
   
 2. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.990
  Мои фаворити од вечерашниве песни: У2 ( Унгарија & Украина ;) )
   
 3. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.497
  Допаѓања:
  7.865
  Пол:
  Женски
  Ѕирнав малку, ама оваа година мнооогу слабо.
  Некако многу слични сите меѓу себе, не ми оставија посебен впечаток.Ми се допадна Сергеј Четковиќ, и таа од Португалија (таа па не помина |( )Четврток се надевам подобро, иако не ми се верува да поминеме.
   
 4. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  601
  Јас сум фан на евровизијата и секогаш си гледам :D .Првата вечер најмногу ми се допадна Русија :inlove: На второ место ми се Холандија и Украина.На трето би ја ставила Шведска.Имаше убави песнички,а од оние шо дирекно флеват омилена ми е Германија :) Иначе нашава ни ми е ни убава а ни лоша.
   
 5. ilenaki

  ilenaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  599
  Песната на Латвија леле :tmi: Јас што сум најголем антиталент за музика и текст ќе напишев поубава песна :D
  Па воглавно влегоа скоро сите што ми се допадна иако никоја не ми остави не знам каков впечаток.
  Црна Гора, Шведска, Естонија, Унгарија и Русија ми беа ок па дури и на Португалија ми се допадна песната и тоа што пееја на мајчин јазик . Секогаш ми се допаѓа кога пејат на својот јазик, некако поубаво се слуша и затоа е Евровизија да слушнеме поразлични песни вака секогаш како да е истиот стил, како да ископирале некоја Англо-американска песна, ист стил , иста музика, ист текст но добро.

  Добро што оваа година пореално беше кој ќе иде понатака лани беше ужас според мене како да одбираа најгрда песна што ќе иде понатака. Оваа година можам и да гласам, ќе си гласам во четврток за Тијана :) Среќа се погоди да можеме да гласаме во втората полуфинална вечер , ќе ми беше криво ако можевме вчера да гласаме.
   
 6. Schmetterling4

  Schmetterling4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Од првава полуфинална вечер Шведска, Црна Гора, Естонија и Унгарија ми се фаворити.Другите песни ги немам слушнато, ќе ги видиме утре.Ама изненадувачки убави песни оваа година, има доста конкуренција не очекував толку многу добри песни.Исто и на Италија е многу убава песната, ама и ја гледав пробата на youtube, и настапот не ми се допаѓа.Премногу за мој вкус. :)
   
 7. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.047
  Утре вечер сме ние :)
  Ќе влеземе во финале што мислите? :?:
   
 8. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Јас повеќе би рекла Англовизија. Зошто да се пее на Англиски јазик ? Не ја разбирам поентата, пеј си на својот јазик и готово. :D
  Инаку дефинитивно фаворит ми е Црна Гора (барем од оваа вечер, во четврток ќе си „одберам“ уште еден :rofl: ). А, да и оваа од Латвија ми беше интересна ма да повеќе личи ко за реклама за пекара или слаткарница. :D I've got a cake to bake.. I've got no clue at all, cep, cep.. :rofl:
  Холандези нек си се вратат во Нешвил, не ми се допадна песната. (се работи за вкус)
  Повеќето песни значи не ми се допаднаа, барем оваа прва вечер. Ќе видиме во четврток за другите. :D
  И да, не знам зошто уште предвреме фаворизираат изведувачи ? Така однапред веќе се знае побединкот, како лани што беше со Данска. Плус секоја година се меша политика и сл. Данска на Финска, Финска на Норвешка, Норвешка на Шведска, и така меѓу себе си гласаат. Може ова некој би го рекол сложност, ама јас не. Ај, туку нема врска, не одлучувам јас, тоа е само мое мислење. :D
   
 9. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.047
  Хахахах да :D
  Мислам дека секој треба на свој јазик да пее :^) И што ако нас Македонија не не сакаат ако пееме на македонски сигурно нема да не гласаат ако пееме на англиски..
   
 10. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  Вие за другите викате си гласале меѓу себе, овие енглезите исто викаат за балканот така :D
  Тешко дека Македонија ќе влезе во финале со таа изведба. Не тешко, нема да влезе. Песната не е арна, ама ај тоа, оти поретко која е, туку што мислеле кој ја правил кореографијата, оној штурецот со капулјачата што скока околу неа, зошто? Мене ми личи на теткава излегла на шопинг, или од работа на пауза со оглед на костимот што го носи, и овој ја демне наоколу новчаникот да и украде додека си го крие лицето со тоа худи од CCTV камерите :^)
   
  На sweet-star, MandyLane, De-lovely и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Глобализација е во прашање.Секаде се зборува англиски јазик и скоро секој го знае.Мислам дека така ги прават за полесно да се разберат текстовите на песните,ама не оти некој се замара :D


  А инаку оти ја ругате нашана толку,прилично солидна е за споредба со други години :D
  А кореографијата мора да и биде полоша,да не биде совршена изведба, да победиме,па после да нема кај да се одржи :D :D
   
  На Butterfly-Girl, LittlePinky и Moonstone.17 им се допаѓа ова.
 12. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Јас само од првата полуфинална вечер ги имам видено песните и сега засега Холандија ми е фаворит. Сите песни некако ми се тешки, балади, натпевувања и кога стигна Холандија, ми се смири главата, ми се чини. :D

  http://www.youtube.com/watch?v=bWe8PRsW4T0

  А инаку имево на песнава, не е слично или исто како некоја друга? Од претходниве страници што имате постирано ми се чини забележав. :?:

  П.С Имелда рулз :rock: . Коментаров за штурецов што сака да ја ограби... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Stefani999 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  727
  Пол:
  Женски
  Според мене песната ни е солидна и певлива,за разлика од она лани што го имавме... иии се надевам на влез во финале и повисок пласман :)
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  601
  Еве да речеме дека влеваме.Кај нас кога Калиопи не претставување лани,сите деца на школото па и возрасните викаа дека не чини песната.Викаа кај ваа ја најдоа да ја пратат |( .После она влезе у финале сите КАЛИОПИ СО ТЕБЕ СМЕ :fubar: Се надевам дека оваа година ако влеземе нема да биде така :)
   
 15. cansuuuu

  cansuuuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  110
  Тамара на Англиски или на Македонски ке пее ?? :)
   
 16. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  601
  Aнглиски
   
 17. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.536
  Пол:
  Женски
 18. Monroe

  Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  416
  Се знае која по ред настапува Тијана ?
   
 19. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  ^
  Зошто да не ги сакала македонците? :?:

  Песната веќе ми легнува на ушите инаку после неколку слушања, тук там надвор од чун, ама па проба е, туку овој бе позади неа, овој, ама стварно, со која цел се мава? Дајте да се молиме да го фати грч пред настап и да не се појави час. Нели ви изгледа на вас како избеган од публиката и уште во џеповите да и бркне? Ако викнат некој нов за обезбедување час има да му се затрча да го фати и да го избаци од сцена :?:
   
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.061
  Допаѓања:
  160.690
  Пол:
  Женски
  11-та ќе биде, еве тука ги има сите по ред :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.