1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2015

Дискусија во 'Музика' започната од ludoto19, 15 мај 2015.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Е, морав само уште ова да ставам што го видов прееска, и не тупам веќе на темава, pinky promise :D
    Не знам само какво стручно жири ќе беше тоа што ги става тралалајките на Летонија и Белгија пред ремек-делово на Италија... штета стварно :doh:

    [​IMG]
     
    На Monna.Monna, Giovanna и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  2. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
  3. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Ни јас не ја гледав :( Мое мислење-Шведска не ми е за прво место...Песната не ми е нешто посебно а настапот ми беше интересен.Друго не ми е јасно како може Германија да има 0 поени??? :^):^) Песната ми е :l: Израел,Латвија и Белгија ми беа срцки,истотака и Исланд:l::l: На Русија и Италија песните воопшто не ми се допаднаа.Да напоменам дека и Грузија ми беше фаворит,а пеачката убавица:inlove:

    Eduard Romanyutа:l::l::l::l::l: каков Швеѓанец бе
    (Moldova)
    [​IMG] [​IMG]
    и песната беше супер,не знам како не флегоа
     
    На RockNroLLGirL му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ја расичтивме дилемата кога кажав дека е кај мене у подрум, мислам ме издаде Имелда де и се пофалив ја на тајно во лп она тука ме шлапна, бап сви да знају:D

    Туку пресмешно ова со дисквалификацијата на нашите гласови, не знам само како дошле до тоа сознание, ама пресмешно е. Стварно дајте да се откажеме бе не не бива дури ни за еворвизија фер гласање да одржиме па тек за друго.
     
    На anel и kjukli им се допаѓа ова.
  5. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Искрено не ми беше мене песната на Шведска за прво место, некако веќе како по некој рецепт да ги прават песните, интересен сценски настап и песна со хаус призвук и оп- победа (споредувам со Еуфорија на Лорејн). Мене откритие на оваа Евровизија ми беа Ил Воло - Италијанците. Значи конечно Италија да дојде на Евровизија со нешто светско и нешто што одговара на нивната традиција и култура.
    Мене нивниот настап ме воодушеви, па уште после кога видов дека дечките се помали и од мене сите по 19 - 20 години уште толку се фасцинирав од нив.
    Гранде Аморе цел ден ми е на рипид :music:
     
    На Someonespecial, kjukli и Elena69221 им се допаѓа ова.
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Кога сме веќе кај маживе, не знам како ви се убави плавиве, и Швеѓанецот и оној погоре ставен, дури Швеѓанецов и на педерастичен мава.:rofl:
    [​IMG]
    Е овој ми е бре муж, јесте да бајаги буцкаст бил порано, ама јас си го прифаќам (за во подрум:rofl:)
     
    На IronLady, Marie.m, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Не поминуваат такви песни ко италијанската на евровизија. Убава е песната ама више е Сан Ремо него Евровизија.
    Мене па Еуфорија не ми беше ич хит песна, баш ми беше попросечна дури и од оваа.
    Оваа ми е ептен во стилот на Дејвид Гета/Армин Ван Бурен или некој друг диџеј, дури и се мислам дека многу наликува на една нивна песна.
    Meне текстот многу ми се допадна, многу моќна порака ми остава песнава.

    Don't tell the gods I left a mess
    I can't undo what has been done
    Let's run for cover
    What if I'm the only hero left
    You better fire off your gun
    Once and forever
    He said go dry your eyes
    And live your life like there is no tomorrow, son
    And tell the others
    To go sing it like a hummingbird
    The greatest anthem ever heard
    :

    We are the heroes of our time
    But we're dancing with the demons in our minds
    ...
    We are the heroes of our time
    Hero-uh-o-o-oes
    O-uh-o-o-oh
    We're dancing with the demons in our minds
    Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

    The crickets sing a song for you
    Don't say a word, don't make a sound
    It's life's creation
    I make worms turn into butterflies
    Wake up and turn this world around
    In appreciation

    He said I never left your side
    When you were lost I followed right behind
    Was your foundation
    Now go sing it like a hummingbird
    The greatest anthem ever heard:

    We are the heroes of our time
    Hero-uh-o-o-oes
    O-uh-o-o-oh
    We're dancing with the demons in our minds
    Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

    (We keep dancing with the demons
    You could be a hero)

    Go sing it like a hummingbird
    The greatest anthem ever heard
    Now sing together....

    We are the heroes of our time
    Hero-uh-o-o-oes
    O-uh-o-o-oh
    But we're dancing with the demons in our minds
    Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh
    We are the heroes of our time
    Hero-uh-o-o-oes
    O-uh-o-o-oh
    But we're dancing with the demons in our minds
    Hero-uh-o-o-oes O-uh-o-o-oh

    We are the heroes



    За плавите мажи тух како сите не размислуваа ко тебе Мона, сите на мене да останеа]:)
    Плаво бе со плави окицама, плавом косицом, или риџи малкце со брадица, ах не сте го виделе Стефан Амел и Габриел Мачт како плав маж може да биде три пати помаж него црн. Ако само вие не ги сакајте бе ја ич не се жалам туку како ја не бев родена у некоја земја што не е на Балков бре, нешто западно од тука:sweat:
     
    Последна измена: 25 мај 2015
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Deal Монче, ја овој ќе си го земам :$ :inlove:

    [​IMG]

    Ај нека отвори посебна тема за сите полудени по нив, и песните де :wasntme: ја сам мало претерала, знам :lol:
     
    На Sunshine.Sunshine, kjukli и Monna.Monna им се допаѓа ова.
  9. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    @Someonespecial не е си само ти ,и јас цел ден само нив ги пратам, се живо исчитав на интернет за нив, уште што не разбрав кој број на чевли носат :D
    Ко 13 годишна што се траќа по one direction се осеќам :lol:
    да не бидам скроз оф топик, не напишав погоре дека и песната на Естонија ми се допадна, баш ми беше уникатна.
     
    На Marossa, Someonespecial и kjukli им се допаѓа ова.
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Мене италјанската песна ме потсеќа на оваа песна од Некст тајм

    и малку на Иконо моја од Тоше
     
  11. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Јасно ми беше дека ќе доживееме дебакл откако ја слушнав првата проба на Даниел.
    За Шведска немам зборови.Миленик ми беше уште на Мелоди Фестивален.Одличен настап без посериозни промени.Апсолутно заслужено.Ќе ми беше криво ако победеше русинката.Ми се допаднаа и италијаните како и Австралија.Сепак како што сакав Шведска 2012,Данска и Емили да победи 2013,така и сега омилената песна ми победи.

    Кога сме кај Шведска во последниве 12-13 години испраќаат постојано врвни песни

    2003 Give me your Love(Тогаш ми беше омилена)Ако добро се сеќавам за малку не победи
    2004 ЛЕна Филипсон
    2005 Мартин со Las Vegas(На пријателот тогаш па и сега му е најдобра.МЕне не,но ми беше ОК)
    2006 Карола Invincible(Toгаш ја гледав Евровизија во Атина!Боже како само звучеше песнава таму во живо)
    2007 Група АРК (земаа слабо но песнава и ден денес си ја имам во мемориска)
    2008 Шарлот Hero (Оваа година бев на трка која се погоди баш на денот на евровизија.Која среќа.Се разбира од трка отидов во хотел и си останав уште 3 дена до крај на евровизија.Реално оваа мислам дека беше една од послабите Шведски песни,ако воопшто и може да се нарече така кога доаѓа од Шведска)
    2009 (Реално не можев да се сетам кој ја претставуваше Шведска оваа година па се послужив со Гугл.Имав амнестија :) т.е амнезија оваа година.Како и да е ја Ја слушнав и ми се допаѓа
    2010 This is my life(не ми се допадна нешто премногу оценка некоја 3/5)
    2011 Ерик Popular(Се сеќавате кога човеков кршеше стакла на сцена.ПЕсната и настапот според мене беа супер.Нешто несекојдневно)
    2012 Лорен ЕУфорија(нема потреба да зборам.Да заштедам на букви.Како добро изгледа кога си над конкуренцијата и кога ќе си ја однесеш победата)
    2013 Робин You-(добро песниче,ама ќе беше ептен премногу да бидат по вторпат домаќини)
    2014 Сана UNDO(Верувам дека многумина сакаа токму она да победи минатата година)
    2015 Монс Хероес(Повторно најдоброто победи,барем според мене)


    Значи 11/13 песни мене ми се навистина песни со највисок критериум т.е песни кои воопшто не би било нефер и да би биле меѓу ТОП 3 на крајот.

    Ако направам споредба,реално нашиве изведувачи не ги знам кој како настапувал по години и ќе морам да се користам со гугл.
    Знам дека се започна од Владо Јаневски и не зори зоро.А и убаво си беше порано.Требаше одреден критериум да исполниш за да те има и другата година.И така ние стално си скокавме по една. :D
    Реално кога ќе направам споредба со Шведска низ годиниве почнува да ме фаќа смеа од невидени размери.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Точно.И мене ептен песнава ме потсеќа на David Guetta-Lovers on the sun,некои делови се ептен слични,ама сепак ми се свиѓа а и текстот е моќен како што кажа...
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461

    Добро, уште не можам да го сфатам 21-вото место за Шпанија. Овие или го изгубиле слухот, или испраќаат порака да се пее на англиски. Друго објаснување немам.

    Ама битно табелата да изгледа фер и комшиски секоја година, дури најпросечната песничка да ја имаат, мора да се распоредат Русија, два привезоци на Русија, две скандинавски, две балтички, по една балканска и некој „случајно“ залутан по потреба и тоа ти се најдобрите 10...
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
    @Hipster , имаше уште дилеми, морав да реагирам:). Држи го ти во подрум, на сигурно е таму, типот сакал да се жени во јуни:rofl:.
    А и ова со гласовите, вчера на поминување го фатив Антонио Димитриевски на тв, рече имало жири и гласале, што се случило после не знае ни тој(facepalm). Абе за никаде сме|(.Да не даде господ да победиме некогаш, има баш прописно да се обрукаме.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Толку исполитизирано шоу, на човек да му се одмили и да го гледа. Мене оваа Евровизија ми е убедливо најлоша ДО СЕГА, ужасно беше осмислена, ужасно ми беше се. Го губи тоа препознатливото шоуво. Порано колку беше поубаво и поинтересно за гледање.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    Не ми беше Шведска меѓу фаворитите, ма да не значи дека песната беше лоша, само што знам, не и обрнав многу внимание, но одличен настап и одлична изведба, победата сосема на место и заслужена.
    Иако ми е малце ( повеќе ) криво за Италија бидејќи и нивниот настап беше прекрасен, сепак немам негативен коментар околу победникот.

    Се сложувам со мислење погоре дека Шведска буквално секоја година имаат солидна песна, посебно последниве неколку години, ланската Undo, а и оваа од 2013, ги слушам ден денеска, посебна оваа:



    А општиот впечаток за оваа Евровизија - најдосадна до сега.
     
  17. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    @Hipster Vidi sega vaka mila jas ne se utepav od kritiki rekov deka ima dobar glas super stajling ubav e ali deka samo mi e malce ligav koga zboruva i deka ima samo 2 pesni , a za tebe mi zaprece toa so kenjanjeto .. da hejtanjeto ni e vo krv ali ne na sitee .. ima ima mene svedska mi se sviga , italija rusija belorusija i azerbedzan .. mozese i podobro arno velis .. :)
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Таа година Шведска се пласираше на 5-то место. Се сеќавам на таа Евровизија. Убава е песната. Се согласувам со тебе со се што напиша за песните на Шведска.

    Јас би го напишала истото за Грција и за Турција. Од 2004 година па навака, испраќаат убави песни. Штета што Турците се повлекоа од Евровизија последниве 3 години. На интернет прочитав дека наредната година пак ќе учествуваат.

    Јас сакав да победат Русија, Италија или Естонија. Не ми се допадна тоа што Белгија и Летонија се пласираа на 4-то и 6-то место. Поглупави песни не сум слушнала. На нивно место требаше да бидат Естонија и Словенија. Оваа година од земјите што беа директно во финале, само Италија и Австралија се пласираа добро. Другите земји имаа катастрофален пласман. Шпанија 21-во место, Велика Британија 23-то место, Франција 24-то место и Германија последно место без ниту еден поен (заедно со Австрија). Песните на Шпанија и на Италија требаше да бидат на 14-то и 15-то место. Се гледа дека земјите од големата петорка не се замараат со Евровизија, бидејќи секоја година одат директно во финале и затоа праќаат песни колку да помине редот.
     
  19. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    Estonia
    имаше преубава песна

    како ја гледа девојката кога ќе пее:l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.