1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2018

Дискусија во 'Музика' започната од SummerGirl, 5 март 2018.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    А што има тоа врска,се кладам дека пола од филмовите што ги гледаш и песните што ги слушаш се од америчка продукција,токму тие што го тероризираат цел свет па никому ништо.
     
    На Abeja, душленце и ane.bella им се допаѓа ова.
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Израел го хејтаат како држава ради ужасната политичка ситуација, со бомбардирања на невини луѓе, посебно конфликтот со Палестина. Ерусалим е жариште на немири, а девојкава по победата, како што кажав, уште и изјави дека баш таму ќе ја оддржат Евровизијата во 2019.
    Вчера на твитер и јас прочитав дека лично пејачката била во војска за време на масакрот, ама реков да не мешам политика...

    Иначе на јутјуб рекорди руши, уште малку дупло дислајкови од лајкови, во првите коментари еден позитивен не најдов. Ни Џамала со политичката песна за Крим не беше до волку :D
    Не ќе да е случајно и само празно хејтање.
     
    На SummerGirl, Ketchup, celineparis и 6 други им се допаѓа ова.
  3. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ова бара подлабока анализа и не е за у темава Спецка :D да не политизираме вакви настани:worried:
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Песната е за факбојс. Не е песна со длабока порака за женската еманципација како што ја рекламираа (ова е делот што ме иритира, што им успеа) ниту пак песна за омаложување на машките. Исто како три чаше да се прогласи за феминистичка песна. Или кило горе кило доле. Или уно моменто. Одприлика за истите работи се зборуба.Само за последниве песни не ми испаѓаа реклами на фезбук дека биле феминистички и за metoo движењето.
    That being said, евровизија нема да биде интересна ако нема вакви песни, туку само балади со длабоки текстови за мир во светот. Интересна е за разбивање момотонија, ама дефинитивно не е за прво место.

    Дали само мене едитирањето на настапите не ми беше некако во ред? Приметив и кај нашата и кај израелската песна, на почетокот некако премногу брзо и неприродно се менуваа камерите од којшто беа снимани изведбите. :?:

    Кај Чешка ми дојде некако глупо кога почна flossира, дури и ранче носеше.. Не знам точно да се изразам на македонски, flossing е танцот кај што ги мрдаше колковите лево десно и мрдаше со рацете, што стана популарен на интернет благодарение на едно дете во 2017 и сега е популарен поради играта Fortnite.. Фактички исто е како да почнеше да игра како Psy во Gagnam style.
     
    На SummerGirl, Ketchup, celineparis и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Уопште не ми се свиѓа Израел. Не гледав ама ја знаев песнава. Одамна ова Евровизија ми стана глупост во боја.
    Едино Кипар ми се свиѓаше, баш певлива, убава песна, а и кореографија и стајлинг беа топ.
     
    На iloveyou29, Dayanna, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Кажав и јас. Ептен сиромашно за очи годинава од аспект на сцена. Освен Шведска, кај сите беше те истиот редослед на движењето на камерата. Од лево, од десно, право, од горе и пак исто во круг.
    А Израел ко што знам не ни спаѓа во Европа.
     
    На Joi, ane.bella и SummerGirl им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Интересно е што на Евровизија треба да се глупираш за да победиш или за да освоиш висок пласман. Оваа кокодакаше, лани Португалецот изведуваше нешто со рацете, Украинката во 2016 се лигавеше на сцена. Во 2014 да не беше Кончита тоа што е, немаше да победи. Во 2006 победија чудовиштата Лорди. И да не набројувам. Не се цени квалитетот на песната.
     
    На iloveyou29, elimkd и душленце им се допаѓа ова.
  8. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Барем тука е до Европа, мене не ми е јасно како Австралија учествува на Евровизија?
     
    На buba4e89, iloveyou29, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Нема врска, види Чешка на пример, види Италија...
    Мислам дека и камерата си ја дефнира државата, ако не знаат да кажат како - овие исто ќе си снимаат за сите :D
     
    На Lella и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Има врска. На секоја Евровизија работат различни луѓе и не секоја држава го поседува истиот квалитет и тоа може лесно да се забележи. На настапот на Кипар, се гледаше апла тоа оганот дека оди пред неа што мене ми делуваше ептен аматерски, дали било намерно или не. А настапите ко на Италија, Азербејџан и слично ги гледаме веќе секоја година од победата на Манс, така да, ништо ново.
     
    На Joi, Nigredo Odor и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Сигурно Австралија плаќа за да учествува. И оваа година и лани, жирито и дава гласови, а од телевоутинг слабо.

    Во полуфинале сме добиле 6 поени од телевоутинг - 5 од Бугарија и 1 од Хрватска. Од жири 18 поени - 8 од Албанија, 6 од Азербејџан, 3 од Грција и 1 од Израел. Катастрофа.
     
    На iloveyou29, Ketchup и ane.bella им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    затоа ние не можеме ни до финале да стигнеме. Немаме талент за глупиранција. Евровизијава очигледно стана циркуз.
     
    На iloveyou29 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Кече, искрено пошто не следам Евровизија којзнае колку години наназад, годинава кога гледав ми се чинеше како да е најдоброто шоу ever. :)
     
    На SummerGirl и Ketchup им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    На првата полуфинална вечер сме биле претпоследни:|
     
    На iloveyou29, SummerGirl и Ketchup им се допаѓа ова.
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393




    По мене, најдобрата Евровизија. изминативе неколку години, ко што кажав наназад, таа во 2015. И да не испланирале некое посебно движење на камерата вклучено во настапот, се гледа дека снимаат со повеќе од две камери и со тоа дава многу побогат визуелен впечаток. А за сцената да не зборам.
     
    На iloveyou29 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    И од наредната година Јуровижн стана за никаде. Криво ми е што тогаш ги поткрадоа Италијанците, за да победи Шведска. Имаа најмногу поени од телевоутинг. А мислам дека и Кипар е оштетен оваа година. Во полуфиналето прв, а Израел четврт. Чудно беше гласањето во финалето. Апла политика. Со оглед на ситуацијата во Израел, не знам дали ќе има откажувања од Јуровижн другата година.

    Јана имаше подобар пласман. Беше на 15то место со 69 поени. Нашиве треба да подразмислат што прават.
     
    На iloveyou29, Someonespecial и Ketchup им се допаѓа ова.
  17. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Идеме кај Исус:party:


    Туку гласањево скроз конфузно.:^)Македонија даде 12 поени на Естонија, јас го гледав гласањето но на Фемина страната пишува други податоци и од телевоутинг и од жири (мислам Албанија и Бугарија дека добиле од нас 12ка) ? Како?:drunk:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Добро е што дадовме 12 поени на Естонија.

    Гласовите од телевоутинг.

    12 за Албанија
    10 за Србија
    8 за Кипар
    7 за Бугарија
    6 за Италија
    5 за Чешка
    4 за Украина
    3 за Израел
    2 за Словенија
    1 за Молдавија

    Чудно гласање и од другите држави.
     
  19. Maja95.

    Maja95. Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    И јас баш тоа приметив..
    Еве ги нашите гласови. +12 поени за Естонија
    IMG_20180512_235821.jpg
     
    На ceca-1 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Дунавка Трифуновска за сиромашни :D :drunk: <>

    [​IMG]
     
    На lovestoneddd, ane.bella, makedonkamak и 8 други им се допаѓа ова.