Евровизија 2019

Дискусија во 'Музика' започната од staycalm, 25 февруари 2019.

 1. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Годинава ќе се одржи 64то издание на Евровизија, во Тел Авив - Израел после минатогодишната победа на Netta со песната Toy. Полуфиналињата ќе се одржат на 14ти и 16ти Мај додека финалето ќе биде на 18ти Мај.

  42 земји ќе се натпреваруваат. Годинава Бугарија нема да учествува.

  Македонија ќе настапува во второто полуфинале.

  Досега само 18 земји/артисти ја имаат објавено песната со која ќе се претставуваат.

  Следите ли Евровизија? Кој ви е фаворит од досегашните објавени песни?
  Мене топ 3 моментално ми се: 1. Украина, 2. Италија и 3. Франција.
  За да не е предолго за скролање ги ставив во спојлер.
   
  Последна измена: 25 февруари 2019
  На Morena.Roxy.Lina и Stayy W им се допаѓа ова.
 2. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
   
 3. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
   
 4. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки

   
 5. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Драма во Украина, голем фаворит засега, Марув, е принудена да потпише договор за откажување на сите настапи во Русија и уште некои глупави правила коишто ако ги прекрши ќе биде казнета со 60.000 евра, доколку пак не го потпише нема да ја претставува Украина иако победи на нивниот фестивал за избор на песна за Евровизија. Кои дебили, не ми се верува.
   
  На Morena.Roxy.Lina и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 6. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.409
  Пол:
  Женски
  Нели и минатата година имаше некои проблеми од овој тип? Или можеби сум помешала. Ама како и да е, навистина многу без врска.. :smirk:

  Што се однесува до манифестацијата, порано со нетрпение сум чекала да почне, сите изведби ги следев екстремно внимателно, и потоа со другарките го обработувавме секој детал. На некои изведби им ги вежбавме кореографиите, а текстот на некои песни го знаев од збор до збор. Сега веќе гледам ради реда: нашиот претставник кога ќе пее, уште некој (доколку ми оставил впечаток со објавената песна) и на крај - резултатите. Некако многу исфорсирано стана и не ми претставува мерак да гледам.. :?:
  Годинава не сум ги ни чула песните кои се излезени :|
   
  На VoodooGirl и Victorian им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.874
  Допаѓања:
  55.320
  Пол:
  Женски
  Од овие досега никоја не ми е нешто wow.
   
 8. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Немаше таков проблем минатата година..
  upload_2019-2-25_16-19-45.png
  upload_2019-2-25_16-19-56.png

  Ужас..
   
  На mazikeen и Victorian им се допаѓа ова.
 9. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  И официјално, најголемиот фаворит за победа од досегашните 18 песни, МАРУВ од Украина нема да ја претставува Украина на Евровизија. Не ми се верува кои идиоти се овие од Украина, после мешањево на политика заслужуваат да бидат банирани од учество во Евровизија годинава.
   
 10. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  22.287
  Ете и Бугарите се опаметиле и решиле да не настапуваат. Само нас не ни иде умот. Ајде ваљда ќе ни дојде, нели ние со се касниме по некоја година.

  Порано со нетрпение чекав Евровизија и бев преокупирана со се околу неа, но не е веќе тоа што беше. Сега воопшто не ни ја гледам.
   
  На darlingdragon, mssuniquee, RosettaStone и 3 други им се допаѓа ова.
 11. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Би ве замолил за нашето (не)учество да пишувате на темата за наши претставници. Тука ќе се дебатира за тоа колку песните се добри/лоши, а не дали треба и кој треба да учествува а кој не!
   
 12. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  22.287
  Само се надоврзав на твојот коментар дека Бугарија нема да учествува. Се извинувам што сум оф топик.
   
 13. Heartagram

  Heartagram Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  807
  Допаѓања:
  8.773
  Пол:
  Машки
  Ако си отворил тема не значи дека памет треба да солиш на некој член, којшто фино-лепо си напиша информација поврзана со неучество на некоја земја.
   
  На Bitter-Sweet, VoodooGirl, Maša8 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Темава е за општа дебата за учесници на Евровизија, нивните песни, новости итн а не за тоа дали треба ние да учествуваме или не. Кажав и пак ќе повторам, има тема конкретно за нас, таму дебатирајте дали треба да учествуваме или не.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.297
  Пол:
  Женски
  Вака....Јас минатата година отворив ваква тема. И сите претходни години се отвораа вакви теми. Се пишувало за Евровизија. И за нас. Протирај ги сите теми години уназад, па ќе сфатиш за што зборам. Не сме биле опоменати од модераторите.
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  Ја стварно не знам зошто ја тупите за банални ствари. Ако не можете да испочитувате одредено барање ондак и за временска прогноза пишувајте во темава.
   
 17. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  22.287
  Ти почна да ја тупиш за банална ствар. Ако толку више не сакаш да се коментира напиши на почетокот дека не сакаш такви коментари на темава. На крај краева, тоа што јас го искоментирав се однесува на Евровизија 2019 (како што ти е и насловот на темата), а не на временска прогноза како што ти викаш.
   
  На Bitter-Sweet и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.297
  Пол:
  Женски
  Ти почна да ја тупиш и да поставуваш правила. Темава е колку што прочитав убаво Евровизија 2019. Значи, се што опфаќа Евровизија. А Тамара си е друга приказна. Пак ќе ти пишам. Прочитај ги темите уназад за сите Евровизии. Не може да правиме како што ти одговара на тебе.
   
  На Bitter-Sweet и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 19. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  8.103
  Пол:
  Машки
  После драмата во Украина и нечовечкиот договор што беше понуден на победникот од нивното шоу, којшто таа не го потпиша, второпласираниот бенд биле прашани да ја претставуваат Украина и (ваљда во знак на солидарност) одбиле. Како шо тргна работата и колку се крена фама меѓу Украинската јавност, фановите на Евровизија и медиумите надвор од Украина (стигна и до BBC), никој од учесниците нема да прифати и ќе мора да се откажат годинава од учество заради негативниот фидбек од нивното политизирање.
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.297
  Пол:
  Женски
  Што се чудите? Штом и дозволија на Украина во 2016 да настапи со политичка песна, се е јасно. Ќе си тераат по свое.