1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2019

Дискусија во 'Музика' започната од staycalm, 25 февруари 2019.

  1. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    22.489
    Пол:
    Машки
    Гледам и во темава, и на Фејсбук ја распнаа Тамара за според мене избрзаната изјава, ама најинтересно е што е исечено само тоа, спинувано од вмровци на нивните гнасни фан пејџиња на фејс за да има поише ефект.
    Имам едно прашање, зошто и овој дел не го ставија во исечокот? Оти немаше да и одговара во агендата, ете зашто.

    „Ни фалат многу работи ама која е поентата да не одиме на Олимпијада и вакви случувања каде се промовира уметноста, спортот“

    22:33.


    Впрочем, вчера од правник дознав дека пренасочување на пари од едно во друго министерство е невозможно. Секое си има свој буџет.
     
    На boomsleng, Someonespecial, lovestoneddd и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Во емисијава што ја снимаа само што пристигна во Ск.



    Искоментира за тоа што се зборуваше дека парите од Евровизија можеле да се искористат за амбулантни возила.

    Само те молам изгледај го целосно интервјуво за да ја сфатиш поентата и колку беше се' уште под импресии.
    Инаку на нет ќе ја најдеш само таа една реченица извадена од контекст и за која сите се најдоа да паметуваат.
     
    На boomsleng, Someonespecial, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  3. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Се мислев дали да пишам...
    Изјавата на Тамара е што би се рекло, несмасна, ништо повеќе!!!
    Повеќето ја разбраа, но и голем дел свесно ја злоупотребуваат и вадат од контекст.
    Некои погоре пишаа веќе зошто тогаш се даваат пари за разни спортски и културни работници за надвор од државава и да не редам, а постигнат успех нула.
    Тамара ич не ја можам, ама неоспорен и е крајниот резултат.

    Доволно ќе беше да не се изградеа бар 30% од глупостиве во Скопје 2014, па ќе имаше и за амбулантни возила и за нови градинки и икс работи.

    Фала, пријатно:)
     
    На boomsleng, Bratot, Someonespecial и 18 други им се допаѓа ова.
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    У реду е Тамара. Помина евровизија, веќе не ни е гајле. Секое чудо за 3 дена. Гледај си ги децата ајде, супер трудница и една од ретките која родила:wasntme:

    И намали малку со глупавите изјави. Шо мислела, како мислела....на крај некој е навреден од тоа.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    Секогаш од се може да се најде некој увреѓен и повреѓен. Преку тасета од исправање криви дрини од проста маса.
     
    На boomsleng, done, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Не дека ако не појдеме на Евровизија ќе се купат баш возила. Ќе појдат и тие пари во нечиј џеб затоа смањите доживљај со возилата.
    Настанот е крајно исполитизиран и ради тоа имам и другпат пишано дека не сум за учество, но факт е дека во оваа држава кој и да се одрече од нешто во корист на нешто друго, тоа другото никогаш нема да се деси зашто некој таму ќе си ги лапне парите.
     
    На јolene, Justicija и Animali им се допаѓа ова.
  7. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
    Тијана ти си? :rofl:
     
    На Independent Girl, antonelala, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.347
    Абе и јас превозбидена ќе бев да долетав со ДРЖАВЕН АВИОН НА ВЛАДАТА до Скопје, кога сите слетаа у Приштина, авион за кој се плаќа дупло, од луѓе кои сметаа дека е глупост да се пречекаат ракометарите или кошаркарите за подобри успеси од Тамара..

    Глупи аршини, ееееј, да и пратиш владин авион кога апсолутно нема потреба, да правиш толкав трошок, за седмо место по пеење.... Океј, не е крива Тамара, криви се тие што даваат пари за ова. Серозно треба кривична за директорот на СОЗР.
     
    На Antebellum, Bratot, piglet1 и 12 други им се допаѓа ова.
  9. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.620
    И пратиле авион????
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.347
    Дааа, госпоѓа мајка иако имаше платен превоз за назад, со ВЛАДИНИОТ авион се врати, и го пратија за големиот успех :) И само она слета, другите авиони беа за Приштина насочени, за да може ОГРОМНИОТ преечек да се реализира. :)))))
    Како бе не знаете вакви работи?
     
    На smile:), Antebellum, Independent Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Ај 150.000еур биле секако планирани да се дадат.
    А 20.000еур што и пратија специјално владин авион и покрај тоа што си имаа регуларни карти за слетување од кој буџет се парите?
    Планирани ли беа во буџетот за 2019та или скратија од нешто друго односно ги пренаменија парите и од што?
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.347
    Абе не е тука темата, ама ај не заебавајте дека дека средствата не се префрлаат :)))
    Направете нова тема и ќе ви кажам за буџетско право и планирање, тоа ми беше дел од магистрската и со 10ка положено :)
     
    На cresa-jagoda, dayla, Sandrin4 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    22.489
    Пол:
    Машки
    Ај баш објасни, ете мене правник ми кажа спротивно од тоа шо го зборуваш. :)
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.347
    Ако де, и јас сум правник :)
     
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Леле леле, Тамара им ги ускратила т.е земала амбулантните возила :D
    Гаден народ у пм.
     
    На СуперДевојка, boomsleng, staycalm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @Cka, мислам дека не е владин туку и отишле и се вратиле со приватен.

    Ако им пратиле владин е дефинитивно срамота, со оглед на тоа што морал празен да лета за да ги земе. (Лет во два правци)
    За тие што не се инормирани, ваквиот лет со владин авион во двата правци би коштал барем убави 10-15000 евра.
    Смешно е, срамота е.
    Хрватска министерка имаше сличен скандал исто, кај што си го викнала владиниот авион да ја земе од Анкара и да ја врати во Загреб. Проценката на трошокот кој го направила беше $20000, т.е. милионче, за тие што не им иде претворање на валути.
    Е, хрватскиот владин авион годишно се користи за 30-50 итни медицински случаи, нашиот за колку?
    Резил е ако и пратиле владин авион, ама мислам дека не е вистина. Ако можеш да го споделиш изворот :)
     
    На Independent Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    А сите пари ги потрошија?Немаат свој буџет од дома?Не им остана ништо за враќање?
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.347
    Авионот е Yu PCC марка Цесна Цитејшн ЦЛ 56+, цената е 3000 евра по лице, вкупно 30 000 за 10 члена. Дел од екипажит со овој авион, другите со редовна линија.
    Иначе, другите пејачи си оделе со редовни линии, ама нашава пошто е мајка краљица, со приватен. Владата вика дека не бил нивниот авион, ама не кажуваат кој платил за авионот. Ќе се разбере.
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Српски некој е. Веројатно се изнајмува.
    Од Милано, преку Малта во Израел отишол, па преку Скопје се вратил во Белград.
    Инаку редовно е во Белград стациониран.
    Може па со скромниот евровизиски буџет го платиле. :rofl:
     
    Последна измена: 23 мај 2019
  20. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    22.489
    Пол:
    Машки
    Супер, ќе објасниш сега како е можно тоа? Кој дел од законот го дозволува?