1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2019

Дискусија во 'Музика' започната од staycalm, 25 февруари 2019.

  1. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Ако мислиш за Украина, нормално ќе и дозволат пошо реална беше песната иако политичка. Ако мислиш за EBU, после драмава гледам дека не се мешаат многу во внатрешни одлуки на земјите колку и да се погрешни, инаку ќе ја банираа Украина досега. На Евровизиска сцена сигурен сум дека не би дозволиле политички прашања. Работата е што тие внатрешно го политизираа шоуто и кандидатите ги прашуваа политички прашања. Марув ја прашаа дали Крим е Украина, друга претставничка прашаа кога ќе си го скине рускиот пасош итн итн се со цел да ја свртат Украинската јавност против нив, арно ама не им успеа, огромна поддршка има Марув од Украинската јавност.

    За да не пишувам реферати, ако некој е заинтересиран повеќе за ситуацијата прилично детално е објаснето овде:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.758
    Допаѓања:
    32.136
    Пол:
    Женски
    Евровизија стана циркуз. Онаа што победи лани кокодакаше. Португалецот изгледаше како нешто да му фали. Украинката се лигавеше на сцена. Очигледно треба да се глупираш за да победиш.
     
    На darlingdragon и MonMon им се допаѓа ова.
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    LEAVE NETTA ALONE! :D Фаворит ми беше уште од почеток па и си искеширав некој денар пошо се обложував дека ќе победи :D Шала на страна, песната на Нета иако смешни елементи ко кокодакањето имаше сериозна порака и најважно за Евровизија е што многу беше catchy, да не зборувам колку е талентирана, има ок вокал, штета што не и дозволија да користи лупер на сцена, подобар ќе беше настапот, „поприроден“ да кажам. Не од прво слушање ама од второ почнав да си ја потпевнувам. Салвадор пак... Искрено просечна песна ми е, не го гледав како победник ама ете многу луѓе не се согласувале со тоа мислење и си го изгласаа..
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.758
    Допаѓања:
    32.136
    Пол:
    Женски
    Ќе чекам да излезат сите песни, па да дадам мислење. Евровизијава веќе не ми е интересна за гледање. Премногу политика има.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Не следам Евровизија многу одамна, ама последниве години освен меѓусебно делење поени од неколку земји не сум забележал некоја посебна политичка форсираност. Повеќе би рекол дека се дава на значење на песни во кои се опишуваат сегашните social issues итн итн, сепак мотото им е diversity :D. Ја сум еден од ретките македонци шо обожаваат да гледаат евровизија очигледно, lol.
     
  6. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Омилена!
     
    На lovestoneddd и staycalm им се допаѓа ова.
  7. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Трет ми беше Билал со Украинската, сега втор :D Омилена ми е Солди, Махмуд.
    Треба да поработи на вокалот tho, не беше перфектен на настапов
     
    На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.758
    Допаѓања:
    32.136
    Пол:
    Женски
    Кога сме кај Италија. Лани и во 2015 жирито ги зафркна. А ќе победеа доколку беа први/втори според нивните гласови.
     
  9. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Пак Нета ќе победеше :D 249 од телевотинг + 271 (макс. од жири што доби австрија) = 520, а нета има 317+212=529
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.758
    Допаѓања:
    32.136
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Италијанците беа меѓу последните според гласовите од жирито. Многу чуден начин на гласање има жирито.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    За ситуацијата на МАРУВ пишуваа многу светски медиуми!
    [​IMG]
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    За избор на Италија на евровизија многу згрешија. Овие момци дефинитивно без конкуренција беа најдобри, и баш ми е криво што не се. А инаку истите беа во 2015 со " Grande amore " и освоија 3 то место, макар што со нивните гласовни можности заслужуваа прво. Јас се разочарав многу и готово не гледам евровизија веќе.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    До сега само Италија има добра песна, другите се безвезе.
     
  14. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Добри се бе и на Франција, Романија, Словенија е онака, ок.. и уште некои така просечни :D ама да, сега за сега е слаба година.
     
  15. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Украина нема никакви шанси да учествува оваа година?
    Стварно имаат предобра песна, жално е да не настапат. :(
     
    На SummerGirl и staycalm им се допаѓа ова.
  16. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    2.349
    Од досегашново, ништо, ама баш ништо не ми се допадна.
    Сите песни наликуваат една на друга, со еден тон, такви некои меланхолични ...
    Шпанија едино така игрива, весела, секако со исклучок на Укранина - предобра песна, полна со еуфорија и предобар сценски настап.
     
  17. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Еве конечно денес Белгија презентираа добра песна, а Франција е одвратна. Ај песната што не е ништо посебно, туку вокалните (не)способности на претставникот... Мислам заборавија дека не може да се гласа за својата држава на Евровизија додека го бираа својот претставник.
     
  18. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    И мене ми се допаѓа Белгија, меѓу првите ми е. Одвратна е тежок збор, далеку од тоа е. Плус еден од топ 5 фаворити е меѓу фановите на евровизија :)) Нашите претставници за жал многу полоши беа лајв ако не секоја, преку една година хахах. Има време до Мај, ќе се подобри ваљда.
     
  19. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Ептен е жално (за Марув). Нема шанса воопшто Украина да учествува со друг претставник пошо се осудени на пропаст од старт ради драмава, а уште помалку горенаведената песна да ги претставува пошо Марув во интервју изјави дека дури и да го сменат договорот после се' што се случи нема да прифати, а ниту пак друга држава ќе претставува. Читам по нетов фановиве бараат ко интервал акт на Евровизија да ја вметнат Марув со песнава, што сигурно нема да се случи :D
     
    На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Белгијциве веќе неколку години по ред испраќаат квалитет, браво.
     
    На SummerGirl и TheGoldenPeach им се допаѓа ова.