1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Евровизија 2023

Дискусија во 'Музика' започната од Ahoy, 15 мај 2022.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Не е лоша идеја, ама со некоја кабаре музика како на првиот албум Donkey Hot. И да не се лажеме, најпрекрасниот човек на свет да ја испее најпрекрасната песна, ќе му најдеме маана :D:D
     
    На Ahoy и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не, нема потреба да си одиш од темата, мислам, оф топик сме, ама право збориш. :rofl:
    Јас благодарение на шпанскиот, ги знам и италијанскиот и португалскиот, а разбирав и добар дел француски пред да почнам да го учам. Каталонски исто така е многу сличен и без потешкотија се совладува.
    А романски на пример, слабо се разбира, иако припаѓа во истата група.
    Само што, сум била во Италија и сум немала непријатни искуства, ама ти си таму долго време и ти верувам.
    Во Италија има многу комплицирани дијалекти, тешко разбирливи за останатите Италијанци, па не ме чуди ако не разбираат шпански.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MoNiToDi

    MoNiToDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    На евровизија одамна не е во преден план вокалот, да има улога но многу по битна е различноста, приказната поентата според мене Тамара треба пак да иде
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fast_and_curious

    fast_and_curious Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Машки
    Јас сум за да идеме со некоја рап песна. Дефинитно ќе бидеме unique. :D
     
    На elimkd и MoNiToDi им се допаѓа ова.
  5. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Јас сметам дека треба една подолга пауза да направиме.
    Ме нервира што нашиве си мислат дека е доволно само вокалот да излезе на сцена и готово завршиле работа. Какви ефекти, каков сценски настап. Овогодинешниот настап беше врв на мизеријата. Што дека Андреа испеа убаво, не велам дека требаше во фустан да ја облечат, ама има куп идеи и посоодветни решенија за како некој да изгледа убаво на сцена, во исто време толкава празнина се создаде што не е криво девојчето што не можеше да го пополни просторот. Тоа особено се виде со Јана. Песната беше супер, вокално додуша многу тивко, ама сцената катастрофа.
    Нека си го променат тимот, на моменталниот рокот на траење е веќе испарен.
    А од друга страна, со оглед дека е се политички, а ние сме една од најгревните земји во Европа, нашето присуство и отсуство е скоро па и незабележително.
    Ако го решат спорот со Бугарија, на наша штета, типувам одма ќе влеземе во финале. Победа не очекувам никогаш, ама подлажување со влегување во финале и некое 10 место е загарантирано.
    Искрено би била посреќа ако тие пари се пренаменат за лекување на лицата кои бараат средства преку донации. Немаме за нив, ама за учесници кои ни носат само срам, прават кардинални грешки, притоа народот е гневен, имаме.
    Да си го негуваме она со што се гордееме. Во последните години, спортот во Македонија изненади. Тие се вистински амбасадори. Таму треба да се инвестира и стимулира. Барем таму политички ништо не можеш да наместиш.
    И уште нешто, ај што конечно годинава, народот наводно имаше удел во изборот на песна, ама навистина испадна нефер што неговиот збор не беше примарен, туку на пар странци. И ете, останавме во полуфинале, со фрлено знаме. Барем навистина да се слуша гласот на народот. Глупава песна глупава, мнозинството се одлучи за таа, она што го финансира целото евровизиско учествување.
    Не знам, мене ми е малку преку глава од самата евровизија и скандалите со нашите претставници секоја година.
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Adi888 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Сериозно?! Јас благодарение на италијански, шпаснки разбирам и се имам со шпанци разбирано, сериозно, а и тие мене ме разбираа. А и француски ако е во пишана форма горе-доле разбирам. Знаев дека италијаниве се уфилмани, во доста групи сум на фб, ама не мислев до дотлку :^)
     
    На cresa-jagoda и vitamina им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Обично ко ќе видам дека некој сака пауза тешко ми паѓа ради таква потенцијална реалност, ама после сликава ми е интересно. :D

    20220517_070732.jpg
     
    На Waverly Raven, Srckata28, Ugly Duckling и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Сериозно мислите дека ако не одиме на Евровизија парите ќе се пренаменат во хуманитарни цели и нема да завршат во нечиј џеб?

    Што се 150.000 евра од Евровизија? Ситниш.
    500.000 евра нѐ чинеше прослава на Рамковен, ќе потрошат уште малку повеќе догодина на тоа, или на фстаци, лешници и нов прибор у Влада и готово.

    Да сакаше некој у државава да помага со државни пари наместо да си ги искористи за себе, ќе помогнеше.

    Не беше постов конкретно само за тебе, не те напаѓам тебе, ама на секаде читам вакви коментари. Зошто нема вакви коментари и на други објави за коишто се трошат вртоглави суми?

    Битно Тамара ги спомнала амбулатните возила, а тоа што некој не го продаде мерцедесот за коишто ветуваше дека ќе го продаде за да ги купи истите, нема врска.
    Премногу навлегов политички, ама реалноста е таа.
    Полесно е да се впери прстот во пеачите за кои едвај се чека да направат грешка, отколку кај некој друг.
     
    На Glowy, Bella •••, Merten и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Па и не така мала сума за да се покријат барем две лекувања. Дека ќе се пренаменат, нема. Чисто коментирам што би било подобро. Знаејќи каде живеам, каде секој гледа што попрво да украде, тоа ќе остане само на неисполнета желба.
    Инаку не е дека не сум бучна и за останатото несвојствено трошење. Но, јас поединец што да правам, освен на избори да заокружам нешто подобро од полошото.
    Туку веќе кога се троши, на што одат парите поточно. Зошто секој пат нашата сцена е најлоша. Тие коментари не ги даваат само македонци, туку општо гледање и од странци. Не е ова настап во клуб или дискотека, па нема потреба од никакво сценско спремање. Или во најмала рака, се се крадени идеи, што веќе некој претходно ги користел.
    Ќе преживеам ако не настапуваме.
    Барем нека го прават тоа како што доликува за она што се финансирани.
     
    На Bratot, prashinka, BlackNight и 2 други им се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Народни пари се трошат, ама ништо не е на нивоУ, тоа е проблемот.
     
    На friendy, Bratot, prashinka и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Doc

    Doc Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Машки
    Ја не сум за целосно откажување од евровизија . поготово не заради некои пари кои се патни трошкови за 5 пратеници , само мора да се сменат некој работи .Македонсата музичка сцена е скоро мртва , барем на овој начин може некако нов талент да се пробие , како xxl кога не преставуваа. Само не може некое си жири секогаш да си ги мести некои кој на нив им одговараат, жирито треба да ги одбере најдобрите 5 или 10 песни и македонската публика со гласање да си одбере кои да ги преставува , и секако со краток курс како треба да се однесува победникот кога ја преставува целата држава
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На Kimberly11 и prashinka им се допаѓа ова.
  13. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Гиш и Самовилска свадба!
     
    На elimkd, Ygritte и Elenpelen им се допаѓа ова.
  14. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ма само оваа, после си праиш пуканки и чекаш у првите 3 саати бугарски наслови: Македонците препејуваат бугарска приказна и историја!
    У првите 24 саати грчки: Северна го користи името Македонија!
    После 48 саати: Плаќаме казна 15.000 евра за мешање на лажна историја и политика на Евровизија.

     
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    најјаката песна
     
  16. TinaPi

    TinaPi Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2022
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Годинава стварно се бев разочарала од Евровизија во Италија. Некако премногу ми беше исполитизирано. Исто според квалитетот на песните, ова е една од најслабите евровизии досега( барем според мене)

    Настрана од тоа.
    За нашиов избор, годинава мислам дека беше организиран добро. Барем во поглед на гласање.
    Имавме странско жири, кое што е одлична новина според мене.
    Одсекогаш сум мислела дека жири составено од македонци не треба да избира песна, бидејќи тогаш шансите да биде местено се големи. Случајно или не, секој со секого се знае.
    Така да ако јас би анализирала, мислам дека МТВ годинава направи добра организација за гласањето.


    Тоа што беше слабо годинава, беа самите песни, и незаинтераноста да се потрудат и да направат нешто нашиве пејачи.

    Лара имаше катастрофа песна.
    Виктор немаше текст ( делуваше како да не се потрудил воопшто)
    Овие другите не ги ни памтам

    Во такви услови Андреа со просечна песна заслужено победи.

    Да скратам, за следнава година, сметам дека треба да остане истиот начин на избор со странско жири, и самите композитори да се потрудат и да направат нешто подобро.
    И се разбира да има поголем број пријавени песни. Барем 10 композиции. Верувам дека овој модел е успешен и ќе ни донесе успех
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  17. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.516
    Пол:
    Машки
    Happy pride month
    Screenshot_2022-06-01-11-19-03-39_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
     
    На Ugly Duckling и skizze им се допаѓа ова.
  18. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    И официјално, Украина нема да биде домаќин на Евровизија 2023.

    Со ова, ќе се бара друга соодветна држава која ќе биде домаќин, а тоа најверојатно ќе биде Велика Британија со BBC.
     
    На fast_and_curious му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fast_and_curious

    fast_and_curious Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Машки
    Очекувано беше тоа. Сигурно дека нема да оддржуваат ваков настан додека имаат воена состојба. Не знам што си мислеше Зеленски кога велеше дека Евровизија ќе ја одржувал во слободна Украина.
    Ама по секако, Русија и Беларусија нема да учествуваат затоа што не се членки на ЕБУ.
     
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Украинците не се сложувале идната година манифестацијата да се одржува во Британија, сакале да бидат домаќини, ќе треба сите присутни со шлемови да седат
     
    На fast_and_curious и Waverly Raven им се допаѓа ова.