1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Европски Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од angel92, 9 март 2011.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  3.357
  Дали има некој што студира таму? Дали има некој таму запишан од форумов?
  Ја отворив темава за размена на мислења во врска со факултетот како целина( администрација, кадар, студенти )
   
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  И јас би сакала ско има некој да сподели во кратки црти какви се условите ? начинот .....

  Конкретно ме интересира колку чена година студирање за ова што е 3 години ? И за мастер студии ? :)
   
 3. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  3.357
  Мислам дека за условите не треба да се дискутира затоа што се е на високо ниво. Администрацијата е во секој момент способна да ти помогне и да те услужи. 4 недели се предава, 5та се полагаат колоквиуми. Се полагаат 3 колоквиуми од предмет, но доколку паднеш на 1 колоквиум одиш на испит. Односот помеѓу студент-професор нема да го најдеш никаде. Можеш кога сакаш да им звониш на мобилен или да им пишиш на маил.

  Една година е отприлика 1500 евра. Таа всушност е 2000,но даваат 500 евра стипендија на секој студент. Ова е значи цена за прва година. За втора натака незнам,затоа што сепак другите години за униформа не се плаќа. Ама би требало тука така да е исто.

  п.с. Доколку си матурантка, а сакаш да се запишиш на ЕУРМ - тие ти даваат бесплатни часови за државната матура.
   
 4. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  Ме интересираше за мастер студиите јас сум на државниов па не планирам таму и мастерот да го земам затоа и прашував која цена е ? Само ме збуни ова акопаднеш колкоквиум одиш на испит ? :?: ваму барем имаме поправни :!: :sweat:
  Фалааа :)
   
 5. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  3.357
  Незнам точно која цена е за мастер. Сепак во прв циклус сум сеуште. Да, ако паднеш на еден од тие три колоквиуми, одиш на испит. Размисли си сепак :)
  -За повеќе информации, пиши ми ЛП
   
 6. Mracna

  Mracna Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  117

  За мастер е 2000 евра годината мислам ( за тие што идат од државен) , а за тие што си продолжуваат е 1500. Исто така слушнав дека нема да има повеќе колоквиуми, од септември ќе се полага на испити се.
   
 7. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  Ау мрачна сега и мене ми се смрачи :o :sweat: испиит страшно звучи :@
  Научена си сум со колоквиумиве :D
  Фала ви на информациите па ако ми треба нешто ќе ве малтретирам по ЛП :)
   
 8. magic.heart

  magic.heart Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Што мислите за факултетот за детективи и криминалистика?
  Што може да се работи откако ќе се заврши?
  Дали е напорно?
  Слушнав дека давале часови за матура доколу се запишеш на европски факултет,колку е точно не знам.
  Дали има некој таму да сподели лично искуство?
  Сите мислења се добредојдени :)
   
 9. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  3.357
  Откако ќе се заврши факултетот за детективи и криминалистика, може да се работи во полиција, обезбедување, осигурителна компанија итн. Убаво е што во склоп на часовите кои се важни за овој смер, вметнува и по некој друг предмет од другите насоки. Ќе ти објаснат :)
  А иначе да, даваат часови за матура. Само да се пријавиш.
  Познавам многу што беа и се задоволни :)
   
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  За магистериум, ова 100% ви кажувам тие што си продолжуваат 3+2 плаќаат по 1500 евра секоја година и двете години се 3000 евра. А тие 4+1 плаќаат 3000 евра за годината. Парите се неповратни во случај да се премислиш уште пред да почне годината :)
   
 11. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  189
  "Латас ќе биде професор на Европскиот универзитет"

  извор: http://www.libertas.mk/vest/26904/Latas ... niverzitet

  Се измешаа вредностите во светот. Зашто мора да го препотиш газот од учење, да скапеш над книга 24/7. Кога може да плукаш јавно по се живо и диво, со силно грбче позади тебе и фино лепо да си се сместиш зад професорска катедра. Прво какви услови има исполнето тој за да стане професор, молимте :!:
  За вонреден професор може да биде избрано лице кое има научен степен доктор на науки од научната област во која се избира, објавени најмалку пет научно-истражувачки трудови во соодветната областа во меѓународни научни списанија или меѓународни научни публикации или три научни труда во научно списание со импакт фактор во последните пет години, учество во научно-истражувачки проекти, односно значајни достигнувања во примената на научно-истражувачките резултати, придонес во оспособувањето на помлади наставници и кое покажало способност за изведување на разни видови високообразовна дејност и позитивна оценка од самоевалуацијата.

  За редовен професор може да биде избрано лице кое има научен степен доктор на науки од научната област за која се избира, објавени најмалку шест научно-истражувачки трудови во соодветната областа во меѓународни научни списанија или меѓународни научни публикации или четири научни трудови во научно списание со импакт фактор во последните пет години, кое учествувало или раководело со научно-истражувачки проект и кое има придонес во оспособувањето на помлади наставници и кое покажало способност за изведување на сите видови вискообразовна дејност и позитивна оценка од самоевалуацијата
  Колку ми е одвратен тоа е чудо. Ај што ќе има секој ден публика врз која ќе може да си ги лечи фрустрациите, идат со ова и плус парички во џеб, зашто знаеме колку мала плата зимаат професориве.
  Среќа студентите на овие години се доволно свесни па нема да може да си прави свои полтрончиња :geek:

  Не студирам на овој факултет, ама коса ми се крена од објавава [​IMG]
   
  На V.odolija и kravce им се допаѓа ова.
 12. SomeWhere

  SomeWhere Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Мислење за арт и дизајн, ентереиер поточно?
   
 13. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.991
  Да не има некој што е запишан на факултетот за детективи и криминалистика, ми треба книгата "Детективско право" за сестра ми. Ако ја продава некој, или може да ми ја позајми да ја ископирам ве молам пишете ми лп.
   
 14. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  60
  Сакам да прашам дали некој знае да ми каже,да студираш на Европски правен факултет во странство,дали можеш после да работиш секаде во Европа,пример да се вратам пак во Македонија?
  Затоа што правен факултет е во прашање нели се учат правила,закони на една земја,не ми е јасно ова а на Европски тогаш ке може ли секаде да работам?
  Ќе бидам многу благодарна доколку знае некој да ми одговори
   
 15. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Сакам да се запишам на ЕУРМ на арт и дизајн, искуства...некој е или можеби бил?
  секаква информација е добредојдена :)
   
 16. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  Завршувам втора година средно и се размислувам уште од сега и планирам да се запишам на европски смер стоматологија
  Дали некој од тука е на смеров или планира да се запишува ? Сакам повеќе информации.
   
 17. Bojana.20

  Bojana.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2014
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Многу ме интересира како ви оди на овој факлутет?
   
 18. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  60

  И мене ме интересира истото,доколку има некој што студира на ваков факултет нека сподели искуства :angel:
   
 19. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  што знаете за факултетов во однос на смерот информатика?
   
 20. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  изгледа ќе запишувам прва на факултетов, ако иде уште некој нека пише :)