1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Европско првенство во фудбал: Франција 2016

Дискусија во 'Спорт' започната од sjdgo, 10 јуни 2016.

?

Кој ќе го освои ЕП 2016?

Анкетата е затворена на 10 јули 2016.
  1. Германија

    42 глас(а)
    47,2%
  2. Франција

    10 глас(а)
    11,2%
  3. Шпанија

    15 глас(а)
    16,9%
  4. Англија

    7 глас(а)
    7,9%
  5. Белгија

    3 глас(а)
    3,4%
  6. Друга репрезентација

    12 глас(а)
    13,5%
  1. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Не,би рекла грешка,случајно си ја дигна,и мора да следи казна,ако пак беа толку јаки Германците зошто не водеаа со 2:0,па да кажеш ете си победија убедливо,а не со еден гол ,и си отидоаа во полуфинале,е што сакаа на 1 гол да се вадат,а башка како и го дадоа,од Италија незнам кој беше се сопна,и искористија прилика си шутнаа и гол,и што со тој гол до победа,ајде бе,реално тука негде беа,по квалитет,шанси,веќе кога дојдоа до пенали сакав Италија,сега за Португалија сум,ајде малку Роналдо да се израдува,и онака никогаш не се покажал на репрезентативно ниво.
     
    На sjdgo и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. eutixismena

    eutixismena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.414
    Продаена утакмица.
     
  3. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
  4. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Гомез се повреди со Италија
     
  5. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    А да :( Јас па мислев да не има 2 жолти
     
  6. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    Пошто моиве фаворити Италија отпаднаа..за франција и германија не би навивал никогаш..моето навивање го пренасочувам кон велс..заслужуваат момците бронза ако не повеќе :)
     
    На eutixismena му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Prognoziram deka Portugalija kje igra finale... koe ako go zeme, bi bilo prejako trolanje :D
    UEFA bi si go zasluzhile, noviov format ne mi se dopagja voopshto, nema potreba od tolku uchesnici i na mnogu reprezentacii ne im e tuka mestoto.


    Navivav za Italija, sakam da kazham, navivam sekogash za Italija i srce mi se stegna na tie penali. Najmnogu zatoa shto samite se krivi, ama ok, ne se lutam. Nikoj ne ochekuvashe nishto od ova prvenstvo, a dobivme plasman vo chetvrt-finale + pobedi nad favoriti: Belgija, Shpanija, neresheno so Germanija i dobar fudbal odvreme-navreme. Iskreno, mislam deka kje ispadnevme i od Francija, pa ajde neka se poraduva Germanija za prv pat namesto Francija da bara nekakvi odmazdi. Inaku, mozheshe da ostane ushte nekoja godina pa i Conte. Sega se nadevam deka naredniot period nema da bide tezhok za reprezentacijata.
     
    На Someonespecial и Priroden им се допаѓа ова.
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Neznam kako gledash na fudbalot ama jas mislam bash naprotiv, ovoj format so 24 reprezentacii e odlichen poteg na UEFA i apsolutno na site im e mestoto tuka, vprochem toa go dokazhaa Vels i Island koi prvpat uchestvuvaat a stignaa mnogu daleku.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ти објасни како гледаш на фудбалот.
    Имаш шема за вкрстување на противници која е бесмислена.
    Португалија со 4 нерешени од 5 утакмици игра полуфинале.
    Поминаа 25 дена од првенството, Франција се уште не се соочила со достојна екипа.
    Исланд колку и да беа симпатични, своето го покажа у неделата.
    Велс се надевам ќе ја јадат клоцата во среда, а ако случајно одат во финале, ќе бидат согазени.
    На наредното ЕП, Албанија, Косово и Македонија у пакет да не треба да ги гледам?
    Чув и дека форматот на Светското ќе се проширува на 40, браво :clap: Ми се крена косата на глава.
     
    На Someonespecial и Feminka22 им се допаѓа ова.
  10. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    никако Македонија , ке јадат таму 10:0 голови , имаат да се срамиме на големо!
    И мене не ми се допага овој систем
     
    На Someonespecial, Feminka22, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    *5 нерешени од 5 :D

    Велс не заслужија 1/2 финале? Заедно со Исланд најмашки изиграа, гинат за националниот дрес.

    А, форматот е далеку од перфектен(подобро би било да се поделат во две групи, сите првопласирани и најдобрите две второпласирани вс. останатите и да спаруваат по принципот 1-8, 2-7....ама тоа тешко да го дозволат, мора да биде шемата одредена однапред), но проширувањето што го донесе е одлично. Место Албанија, Украина, вметни Холандија, Данска, па и Србија и добиваш турнир и пол.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па шемата нема врска со тоа што играат 24 репрезентации.
    Ждрепката е диригирана пред почетокот на Европското и така се погоди од една страна да бидат репрезентации како Португалија, Велс, Белгија, Хравтска а од друга Италија, Германија, Франција и Англија ама можеше да биде и поинаку.
    На пример ако Шпанија беше прва ќе играше со Португалија во 1/8 финале или Англија ако беше прва ќе играше со Северна Ирска и со самото тоа шемата ќе беше поинаква.
    Португалија има 5 нерешени од 5 натпревари ама таа беше 3-та во група и во 1/8 ја елеминираше Хрватска која беше 1-ва. Франција можеше да игра со достојна репрезентација како Англија во 1/4 финале ама Англија загуби од Исланд.
    Исланд покажа одличен фудбал, доживеа само еден пораз на пет натпревари и направи историски успех што стигна до 1/4 финале и не е за нив никакво разочарување што загубија од Африканците 5:2.
    За Велс да не зборувам, супер играат, имаат одличен тим и никој не ги надигра до сега, само штета што нема да игра Рамзи во 1/2 и секако дека од овие што останаа ќе навивам за Велс, Германците никогаш не ми биле симпатични, Португалија е со пола тим Африканци а за Франција да не зборам, повеќе личи на некоја Африканска репрезентација отколку на Европска, така да сега имаме полуфиналиња помеѓу Африка и Германија и Афро-Португалија и Велс.
    Не споменав дека со самото тоа што има 24 репрезентации е зголемена гледаноста на Европското, на стадионите имаше навивачи од сите земји учеснички и секако од сево ова доаѓа и поголема заработка за УЕФА и организаторот и на крајот сите се среќни и задоволни.
     
    Последна измена: 5 јули 2016
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па 4 од 5 се, ти број си ги како сакаш.
    А ене Французите многу ги засегна тоа шо Исланд гинеле за дресот
    Холандија, Данска и Србија треба да изборат пласман за да бидат дел од турнир и пол.


    Саше бе. Како нема врска кога ждребот е полн со аутсајдери? Ако се заострат критериумите со помал број патници на првенство, уште во квалификации ќе гледаш многу поинаков фудбал, верувај. Континентот нема толку репрезентации на кои им се поклопува периодот на компетитивност, системот до пред 4 години беше подобар и попусто инсистираш дека не е така.
    Ова ли е објаснување како гледаш на фудбалот? Како начин на поголема заработка за УЕФА и како издувен вентил за твојот расизам? :D
    Ќе видеше каде ќе беа Велс сега да имаа тие преплатени Белгијци малце волја и нормален тренер.


    Претпочитам да ја гледам Португалија во финале. И не само тоа, туку дај Боже да освои. Ако е бал, нека е маскенбал. Тешко, ама мислам дека само така ќе проследат реакции да се преземе нешто.
     
    На SAMIRA и Someonespecial им се допаѓа ова.
  14. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Јас предвидувам дека финалето ќе биде Португалија - Германија и Германија ќе тепа 2-1.
    Португалија со Пеналдо ќе даде некој пенал и ќе помине а Германија ќе и биде тешко со Франција ама мислам дека ќе успее на крај.
     
    На sjdgo и Feminka22 им се допаѓа ова.
  15. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Португалија има 5 нерешени утакмици во регуларен дел и во нив една победа на пенали и една победа на продолженија.Или ги гледаш како 3 или како 5. Не може во никој случај да се 4.

    2012 се сеќаваш кои репрезентации беа во А група? Ти изгледаше таа група на квалитетна и достојна за едно големо натпреварување?
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Tie 30 minuti ne se doigruvaat djabe. Zoshto ne se odi direktno na penali posle 90-te minuti? Ne e isto gol postignat od igra so penal-rulet.

    Nesporedlivo. Sekogash ima po nekoja autsajderska grupa vo site grupni natprevaruvanja ama sega vekje se pretera. Site znaeme deka kvalitetot e ogranichen na nekolku selekcii, za dobro na gledachite e i nokaut-fazata da se ogranichi na niv. Mene ne mi lichi na turnir i pol koga reprezentacii kako Hrvatska ispagjaat vo osmina-finale, a debitantite Vels i Island preku debitantot Severna Irska i preku Ungarija mrtva mnogu podolgo od Ferenc Puskas, stignuvaat duri podaleku.
     
    Последна измена: 5 јули 2016
  17. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    5 од 5 се нерешени за Португалија бидејќи се смета само резултатот по 90 минути игра.
    Значи пак ќе повторам ждребот е диригиран пред почетокот на Европското и едноставно така се погоди од една страна да бидат малку посилни а од друга малку послаби репрезентации ама можеше да биде и поинаку.
    На пример во 1/4 финале од една страна можеа да бидат Англија, Шпанија, Белгија и Полска а од друга Италија, Германија, Франција и Велс ама кој им крив што некои репрезентации како Шпанија и Англија завршуваат 2-ри во група наместо 1-ви.
    И добар фудбал имаше и во групите, и според мене сите 24 репрезентации беа заслужено на ова Европско, ама факт е дека фудбалот се повеќе се сведува на тактика ама за мене е интересно и да видам кој кого повеќе тактички ќе надмудри. Според мене ако една репрезентација има квалитет не е битно дали учествуваат 24 или 16 бидејќи таа секако ќе стигне до крајот, а аутсајдери постојат само на хартија, на теренот сите се исти а тоа се покажа и на ова Европско.
    Според тебе дали Исланд е аутсајдер??, па можеби пред почетокот на Европското беше аутсајдер на хартија, ама тој Исланд од пет натпревари доживеа само еден пораз и ја победи Англија во 1/8 финале.
    Дали Велс е аусајдер??, можеби според тебе е, ама според мене никако не е бидејќи тој Велс беше прв во група со Англија, Русија и Словачка и во 1/4 финале ја елиминираше Белгија и играше одлично на сите натпревари.
    Полска стигна до 1/4 финале, и испадна без да има загубено натпревар.
    Португалија од последните 5 Европски 3 пати е во полуфинале, и иако ниту еднаш не победија , факт е дека ниту еднаш и не загубија, така да за неа во никој случај неможе да се каже дека е аутсајдер.
    Инаку заработката на УЕФА ја кажав како еден плус на сето ова а не како оправдување, знаеме дека фудбалот покрај се е и еден голем бизнис и тука се вртат најголемите пари.
    А интересно е кога не некој ќе му ја кажеш вистината за вакви работи веднаш стануваш расист, ама за мене тоа е најмал проблем, јас знам дека ова што го зборувам е вистина и само слеп човек нема да види дека голем број од Португалските фудбалери се Африканци а за Француските да не зборувам.
    Незнам колку следиш ама по секоја победа на Франција на спортските интернет портали најголем број од коментарите беа дека ова е победа на Африка а не на Франција, а јас потполно се согласувам со тоа.
    Сега во полуфиналето иако никогаш не сум навивал за Германија ќе бидам за нив бидејќи за мене е нормално некој Европеец да навива за Европска репрезентација а не за Африканска, исто така ќе бидам и за Велс против Португалија која не толку како Франција ама доста личи на Африканска.
     
    Последна измена: 5 јули 2016
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    (facepalm) (facepalm) (facepalm) (facepalm) (facepalm) ...

    Инаку се согласувам потполно со @sjdgo за ждрепката, крш е.
     
    На Priroden, eutixismena, sjdgo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Среќа што вистинските фудбалски фанови не се расисти. Инаку, и за Германија не играат само Германци (Озил, Мустафи, Боатенг, Кедира, ај да не бројам уште). Хитлер се превртува во гроб. А ако беше закон дека мора само чистокрвни Французи, Германци и не знам веќе кои да играат за репрезентација, тогаш 90% од светскиве репрезентации немаше да бидат она што се. Факт е дека ќе има припадници на други раси, оти во Франција има доста доселеници од африканските земји кои ги колонизирале, и сите оние кои играат за нив се родени и пораснати на европско тло, врска си немаат со Африка. Затоа и стекнале право да настапуваат за репрезентацијата. Не дека ги извлекол некој од некое село во Африка да играат за Франција.

    Инаку јас веќе не навивам за никого на шампионатов, и да @sjdgo е во право, тотално го уништија Европсково.
     
    На kjukli, sjdgo и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Не е исто нормално, ама и на продолженија и на пенали е победа, која не е остварена во регуларен дел. Во регуларен дел Португалија има пет нерешени, а на продолженија или пенали две победи.

    Баш обратно, денес скоро сите знаат да играат фудбал. Останува на селекторот дали ќе ја одбере вистинската тактика за да му парира на противникот. Португалија на пример никако не е поквалитетна од Хрватска, но помина понатаму поради тоа што Чачиќ немаше јајца да излезе отворено и да се надигрува. Англија нема квалитетни играчи? Руни, Харт, Кејн, Али, па и Рашфорд? Испаднаа поради сенилната будала што ја држат на клупа и поради машката игра на Исланд.

    Само големите имиња заслужуваат победи и трофеи? Тогаш нема потреба да се играат утакмици, кој направи подобра скил компилација на Јутјуб нека биде прогласен за шампион. Топка е, се тркала...кој подобро изигра тој ќе победи. Велс ако незаслужено мислиш дека е во полуфинале....не знам.;(
     
    На kjukli и SAMIRA им се допаѓа ова.