1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Египетски хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од angie, 6 октомври 2010.

 1. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Египетскиот хороскоп е еден од најстарите. Се користел уште од древните фараони за управување со земјата, но и за ублажување на љубовните маки. Поделен е на 12 знаци, а со секој знак раководи по еден бог. Врз основа на датумот на раѓање лесно ќе откриете кое божество Ве штити и како да имате подобар љубовен живот.

  AMON (1. јануари-2. февруари)

  Во љубовниот живот Ве штити Амон - богот на пророците, кој на своите штитеници им дава талент да вистински се заљубат на прв поглед и тоа во правата личност. Кога тоа ќе се случи, а обично е во прашање некое јавно место, на љубовта на Вашиот живот ќе ја освоите со ведрината која ја зрачите. Таа тогаш не е во состојба да одолее на толкава позитивна и привлечна енергија. Упорни сте, но и ненаметливи, а својата волја ја спроведувате тивко и полека. На прв поглед изгледате ладно, но во суштина гаите длабоки чувства. Некогаш изгледате незаинтересирано, што инаку значи маска за силна емотивност. Обично сте љубител на ромската музика. Не толерирате прељуба и лошите љубовни односи знаете на време да ги прекинете. Посесивноста сепак знае често да биде присутна во Вашите врски.

  SEBEK (3. февруари-4. март)

  Многу ја цените убавината и уметноста. Понекогаш надворешната убавина знае и да Ве заслепи, но сепак сте рангирани помеѓу најнапредните личности кога станува збор за емоции и сексуалност. Оригинални сте и неповторливи. Во емотивните врски имате потреба од интелектуална и пријателска размена. Освен тоа, не сакате да се врзувате само за една личност. Склони сте на експерименти. Брзо размислувате, добро запазувате и имате широк круг на пријатели. Многу сте искрени во емотивните врски и не поднесувате матни ситуации. Себек е бог - крокодил. Го чува живиот свет на реката Нил како и богатството на Египет. За Вас ја има сочувано уметноста да со Вашата сакана личност ја постигнете саканата хармонија. Кога ќе наидете на вистинската љубов, Вие се врзувате за неа, за цел живот.

  OZIRIS (5. март-9. април)

  Многу сте романтични и сензуални. Склони сте кон идеализација спрема партнерот и животот воопшто. Мора да научите да ги раздвојувате реалноста од желбата и мечтаењето. Полни сте со разбирање спрема другите и изразено сте продуховена личност. Неопходни Ви се љубов и нежност затоа што без нив се чувствувате изгубено. Често имате изразена интуиција, ја сакате природата, поезијата и животните. Потребно Ви е многу повеќе време да се заљубите. Но, кога љубовта ќе се роди, таа е цврста. Ве штити Озирис - богот на плодноста.

  PTAH (10. април-2. мај)

  Во љубовта сте импулсивни и полни со барања. Искрени сте, отворени, лојални па дури и невини. Затоа што Птах е бог на вистината, не се согласувате за врски кои не се искрени. Обично немате многу трпение и поради Вашите барања и импулсивни реагирања лесно ги прекинувате врските. Понекогаш знаете да бидете пргави затоа што Вашата девиза е да ја плесните вистината во очи. Личностите под заштита на богот Птах имаат многу партнери во потрага по вистинскиот. Но кога станува збор за Вашиот избор на партнер знаете да донесете и практични одлуки. Обично бирате личност која цврсто стои на земја и на која може да се наслоните. Знаете да ја цените искреноста.

  HORUS (3. мај-16. јуни)

  Во љубовен поглед Вие сте како пеперутка. Не сакате цврсти врски, Ве привлекуваат авантури и нови познанства. Склони сте на жртвување кон нешто што е ново, па дури и кога знаете дека правите глупост. Со задоволство се впуштате во авантури на патувања или со непознати личности. Често низ животот Ве води љубопитноста. Поседувате страствена природа и очи кои се навистина живи. Животот и љубовта за Вас се секогаш трагање по нив и секој нов за Вас е оној вистинскиот. Нај многу Ви одговара силна и стабилна личност, некој кој може да го скроти Вашиот немирен дух. Посесивни и љубоморни личности не поднесувате.

  NEFTIS (17. јуни-21. јули)

  Прекрасната Нефтис владее со овој најромантичен знак. Тие кои ги заштитува се предани, со своите љубовници постануваат едно тело една душа. Сензуални се, страствени и многу емотивни. Во потрагата за вистинската личност понекогаш го губите компасот и почнувате да лутате од една до друга личност. Љубовта и нежноста Ви се нај потребни од било кој друг знак. Знаете понекогаш да сонувате премногу, но доколку Ви се укажи прилика знаете тој сон и да го исполните. Многу сте креативни и потребни Ви се многу начини за да се изразите. Поради преосетливост и ранливост морате многу да сте внимателни при изборот на партнер.

  SET (22. јули-18. август)

  Имате многу жив темперамент. Сет е бог на громови и молњи, па затоа на Вашите чувства им дава нота на жестока страственост. Не се предавате лесни и од партнерот го барате максимумот. Секогаш сонувате за страст и романса. Вашите критериуми се понекогаш толку високи да со драга волја подобро би сонувале отколку некој половично да Ве задоволи. Потребна Ви е личност со урамнотежен карактер и темперамент која ќе умее да се избори со Вашиот со Вашите жестоки чувства. Но сепак не сте посесивни. Кога сакате тогаш потполно се посветувате. Оние кои се помалку сигурни може лесно да ги исплашите со Вашиот сигурен став кој го имате спрема светот и врските.

  ANUBIS (19. август-21. септември)

  Одговорни сте, интелигентни и чесни. Емотивни и романтични, но често Ви недостасува иницијатива. Мора повеќе да вложите енергија и ентузијазам кога барате партнер. Во состојба сте да сакате некого долго време без да пробате да му се приближите и да започнете врска. Љубезни сте, дискретни и тешко се наметнувате, без разлика на квалитетите кои ги поседувате. Склони сте спрема претерано очекување, но сепак мора се спуштите на земја. Барате личност која ќе може да ги открие Вашите квалитети. Сакате постепено љубовно заведување и во врската очекувате сигурност. Вашите врски како поминува времето се појаки и појаки.

  RA (22. септември-15. октомври)

  Вашите емоции се деликатни, одмерени, полни со внимание и љубезност. Ретко Ви се случува да влетате во врска без разлика, додека авантурите за Вас се исклучени. Сакате романтична атмосфера и инспиративни љубовни игри. Нема да имате проблем да ја најдете личноста на Вашиот живот, затоа што Вие сте идеална личност за живот во пар. Осетливи сте на комплименти и долго ги паметите. Романтична атмосфера на почетокот од врската е просто задолжителна. Секогаш сте опкружени со личности од спротивниот пол, па затоа и често сте пребирливи. Сепак тука лежи опасноста. Не сте сигурни за Вашиот избор и настанува колебање. Не се навратувајте на минатото.

  IZIDA (16. октомври-9. ноември)

  Богињата Изида је богиња на чудата и имате поради тоа магична моќ. Вашата насмевка го зашеметува секого. Во љубовта давате се од себе и ни малку не се стегате да ја преземете иницијативата. Сакате партнерот секогаш да го правите среќен дури што понекогаш и немате мера во тоа. Премногу сте страствени, отворени, а такво однесување очекувате и од партнерот. За Вас нема забрането овошје и на Вашите чувства тешко е да се одолее. Упорноста Ви е јака страна. Кога за некој ќе се одлучите, тој сигурно ќе биде Ваш. Вие ја водите играта и бирате. Да се најде саканата личност за Вас е премногу лесно.

  THOT (10. ноември-3. декември)

  Често имате проблем со искажување на чувствата, посебно љубовните. Од една страна имате потреба за некој кој ќе биде нон стоп до Вас, а од друга страна сакате бегство и авантури. Најмногу Ви одговара личност која секогаш ќе биде покрај Вас, кога Вам ќе ви биде потребно љубов и разбирање. Вашите потенцијали во љубовта најмногу зависат од расположението. Токму поради тоа Вие често сте прикажани како таинствен човек спрема останатите. За Вас љубовта е синоним на животот. Со задоволство ја превземате иницијативата. Најмногу Ви одговараат долги врски, во кои станувате пред се пријател со Вашиот партнер.

  HATOR (4. декември-31. декември)

  Вие сте заљубени во љубовта. Тешко ја прекинувате врската. Потребен Ви е партнер кој ќе Ве разбира, но и да се нурнува во длабочините на Вашите чувства. Хатор е божица на уметноста и музиката, па затоа Вашите чувства се рафинирани и нежни. Иако ја сакате љубовта, често и се плашите од неа. Затоа и често изгледате како ладна и личност која не може да биде освоена. Во љубовта сакате долги подготовки, а трпението го наградувате со голема страст. Имате голем сексуален потенцијал. Конзервативниот став и срамежливоста која ја покажувате, навистина се спротивни од она кое Вие го поседувате и го посакувате.
   
  На srcekrsacka, Cacy, blonde.92 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
  Незнам на шо страна беше ама преге го прочитав ова, и можам да кажам дека ми има погодено нешто :)
   
 3. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  Првпат читам за ваков хороскоп.Испаѓа дека според него сум Сет и можам да кажам апсолутно точно,посебно тоа за ставот према другите и за критериумите ;) ;)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  НЕ :shake:
  Ама точно е дека ги сакам животните и дека тешко се заљубувам.
  Се‘ на се‘, мислам дека ова нема врска.
   
 5. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  се согласувам со хипица ова е без врска ... целото за мене е грешно :)
   
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  И за мене скоро ништо не е точно :^)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Ова изгледа само за тие од Египет важи :D :D :D
   
 8. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370

  хахаха е изгледа така е ние сме балкански деца не важи за нас .... :lol:
   
 9. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Речиси ништо не е точно....
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Е па и вие сега :) Ништо не ви е по токму :D
  Инаку има нешто,има нешто...искреност пред се! :!:
   
  На budala.sum-pa.sto му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  не мене ми погоди нешто ... :D
   
 12. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  5
  хех...има и во ова нешто вистина...прилично ми погоди...
   
 13. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  Можам да кажам дека се ми е погодено :) Супер е :P
   
 14. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  13.410
  Сè ми е погодено. :o :)
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.584
  Допаѓања:
  80.670
  Пол:
  Женски
  Па скоро се` ми е погодено :)
   
 16. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  јас си се пронајдов, изгледа египјанка сум, па затоа за мене важи :lol:
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Интересен е египетскиот хороскоп,како и историјата :) сега открив дека богинката Изида е за шкорпијата,па можам да кажам дека нешто е погодено :)
   
 18. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Мене ми е скоро се погодено! Изгледа ми легна Египет во секој поглед :lol:
   
 19. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Супер е..се ми погоди :)
   
 20. NICKRIVERS

  NICKRIVERS Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  11
  се ми погоди :)