1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еден ден (One Day) [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од BlackSwan5, 19 јануари 2012.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Филм за маж и жена кои се сакаат целиот нивен живот но дури по многу време живеејќи разделено ќе одлучат да бидат заедно.Ја прикажува нивната љубов и пријателство за време на среќавањето на една иста дата низ годините и како и двајцата живеат и патат еден без друг.
    Мене ми е дефинитивно еден од омилените љубовни филмови.Нема многу патетика и бајковита приказна.Некако ми беше баш реален и тажен,особено на крајот.
    Дали го гледавте и како ви се допаѓа?

    [​IMG]

    А и глумецот е преубав :inlove: .
     
  2. flowerly

    flowerly Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Го немам гледано филмот,баш мислев да си го симнам,ама сестра ми ми викаше досаден бил,не го ни догледала до крај,вака така... :yawn: Ај совет дали да го симнувам,да не си трошам џабе интрнет ако не е интересен. :)
     
  3. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Зависи од вкусот.
    Ако сакаш романтични драми,тогаш ова е една од подобрите.Има многу тажен крај но сепак не е претерано бајковит и носи важна поука.Оно што го сакаме да го зграпчиме денес,затоа што утре можеби нема да биде тука.Јас сум многу задоволна и би го препорачала на сите филмот.
     
  4. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    30
    За овај филм морам да искоментирам дефинитивно. Точно е дека е љубовна ама реална приказна и мене тоа ми се допаѓа, ама луѓе бре што беше она на крајот :o незнаев дали да плачам или да се смеам. незнам за вас, јас дефинитивно не го очекував автобусот...не дека јас очекував среќен крај, јас не мислев дека тие двајца ќе завршат заедно in the first place, ама кога веќе се случи тоа крајот некако ми беше без врска
     
  5. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Еден од моите омилени филмови. Прв пат кога го гледав вистински ме допре, па го гледав одново и одново. Прекрасна приказна, и иако повеќе ќе сакав да беше со среќен крај, мило ми е што не е :)
     
  6. N1ky

    N1ky Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    26
    Го загледав на почетокот и ми беше досаден и глупав и не го догледав :)
     
  7. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Па филмов просечен ми беше некако, ни добар ни лош. На моменти досаден, само крајот крајот ме изненади не очекував дека така ќе заврши. Инаку сакам книгата да ја прочитам сега :)
     
  8. Spell

    Spell Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Толку многу го чекав филмот да го гледам и пред неколку месеци го гледав ама не е нешто ау јак филм ама ок е и да крајот ... мислам ...
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мене лично филмов ми е предобар. Не е ни клише, ни веќе видено. Многу ми се допадна како се обработуваат (мислам) 20 години, па сите тие промени, физички, психички - некогаш не добиваш онака како што си замислил.
    Репликите ми беа многу убави, а исто и самите глумци.

    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
     
    На BlackSwan5 и Hayley им се допаѓа ова.
  10. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Предобар филм, мене премногу ми се допаѓа еден од омилените ми стана и бидејќи Ан ми е меѓу топ 5 глумици уште повеќе го сакав, многу тажен крај, и глумците се на место, се на се премногу добар <3
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    [​IMG] Ен ја обожавам. Филм со неа досега ми немал утка.
    Филмов е.... љубовини. Од локации, до реплики, до глума, до приказна.
    [​IMG]
    Го гледав со Сестра ми (а двете сме фанатици по црна хроника) и гледаме така двете, гледаме, гледаме...се‘ до оној момент кога
    ја мава автомобил, автобус, што возило ли беше...? дури вози точак.
    Е толку време сме се смееле. Целиот концепт пресмешен ми беше. Таа полетна, залетана со точакот, со полетно и ведро и немирно како нејзиниот карактер фустанче и наеднаш - бап! толку. И трагично и комично истовремено.

    Нека спојлеров не ве мами, уште ми е преубав филмов и уште си се смеам на крајот. Тоа е.
    [​IMG]
     
  12. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Posakuvav sreken kraj
     
  13. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Очекував класична романтична приказна која на момент ми стана досадна но, веќе кон крајот стана филм со длабочина на пораката која ја пренесува ... во секој случај добро ќе беше да завршеше среќно за двајцата во реалноста, не само во мислите. Дефинитивно го препорачувам, ќе ве натера да размислувате каде води вашиот живот.