1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еден маж најдобро се запознава според односот кон жените

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од DenicijaNaPetre, 31 јануари 2021.

  1. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Мене сѐ уште ми префрлаат. "Си стасала за мажење оди среди си ја собата/замети/избриши прашина/измиј ги чашите женско си. И кај мажот така ќе правиш, ќе те трпи таква? Свекрва ти нема да ти чисти."
    Не дека ми е проблем да ги правам овие активности или ништо не фаќам дома (и седењето едноставно за нив е дека си мрза), ама ме нервира моментот "женско си", као и брат ми спие во истата соба и НИКОГАШ не му рекле оди среди си ја. Никогаш за вакви работи не му рекле него.
    Фала богу дечко ми не е со тој застарен и токсичен мајндсет инаку немаше да сум со него сега. И дете мое во иднина било да е машко или женско нема да знае за "машки" и "женски" работи, туку basic life skills секој треба да знае. Во време кога и мажот и жената работат треба двајцата да ги делат домашните обврски.
     
    На Осе, S.W.A.G, WildMk и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Колку пати татко ми мѝ има кажано дека свекрвата нема да ме трпе, ако не знам јадење да правам. Како прво јас не се мажам за свекрвата..|( Па ни за идниот маж, не би чистела и правела јадење, а он да дреме пред телевизор или со телефон у рака, колку и да го сакам. Еден ден тој ќе прави јадење, јас ќе чистам и обратно.

    Во Македонија, немам сретнато до сега некој што рекол: "ќе ги здиплам алиштата" или пак "ќе одам да ја вклучам машината за садови". Знам дека има машки што знаат да прават јадење, да вклучат машина за перење на алишта, ама се многу ретки кај нас.

    Имам другар од Италија, кој ќе ми речеше "ќе одам да направам јадење" или "ќе ги ставам алиштата за перење, ќе ти пишам ". Толку многу ми беше чудно, што дури тогаш сфатив дека сите треба да знаат да извршуваат обични обврски по дома. Додека се има желба, се може да се научи.
    Ама затуцани у 15ти век..
     
    На Осе, S.W.A.G, WildMk и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Навистина е ова ужасно. „Ќе видиш ти кога цела плата дома ќе ја даваш кога ќе се омажиш“, „Ќе видиш ти маж ти кога ќе сака не само јадење и салата да има“. Какви затуцани муабети. Што не речат најди си некој да ти готви, да ти помага, а не да бидеш слугинка. Воспитувањето е ужас. Мајка ми ме има опоменато кога ќе купам ново парче облека да не кажувам пред снаа ми, ќе мислела се фалам, ќе се чувстувала потценета. Па нека работи ако сака да си купи, јас ли сум крива?
     
    На mode-kristina, S.W.A.G, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Балкански менталитет тоа ти е јадни машки нема кој да ги ране и пере хахахах.. Патетики, а кога рмбат у Германија и си перат и готват и 12 саата работат..
     
    На Осе, eliesaab, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Не паѓај на глупоќи па макар и родители, универзумот и људската глупоќа се бесконечни. Тие жени кои немале храброст да засукаат ракави да градат кариери и да се спротистават солат памет на тие што и бодат во очи и се будат одма демоните во нив, и сакаат да те уништат бидејќи да имаат со кого да се тешат.
     
    На Осе и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    На бебе од 11 месеци.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Новите генерации се подруги што се вечаат тие што се 50 60 години жени пола и повеке се такви, бидејки пред 30 години кај се видело куќа на женско чедо да се препишува, сега жените се борат и знаат за својата вредност, многу ретко и жени на 50 60 години управуваат со возило а не пак со имовина..
     
    На mode-kristina, Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Мајка ми ми велеше: “Ти ко ќе се мажиш, за три дена ќе те вратат.“
    Никогаш не и' текна, дека ако не чини, можно е јас него да го вратам за три дена. :D
    Нема врска со кариерата.
    Мајка ми не градеше кариера, ама таа беше финансиски двигател во фамилијата, посебно откако се разболе татко ми. Од 17 години работи и цел живот е финансиски независна.
    Ама сфаќањата и' се тие.
     
    На Осе, mode-kristina, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Според мене тие што се кариеристки а навредуваат и слуштаат жени во основа на пол, сакаат да се докажат како традиционални да ја остават па на некоја страна кариерата, сакаат луѓето освен што имаат мислење дека се кариеристки и сакаат да им дадат до значење дека се вредни домаќинки, јас менталниот склоп така го сваќам на тие жени.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не знај поинаку.
    1952ра е родена.
    Сите околу нејзе такви биле, така живееле, така размислувале.
    На 70 години, нема да ја сменам...
     
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Мојте се помлади имаат па некои сваќања ама не до толку скоро и ич последните години, баба ми е ужас со такви предрасуди дури и се исмевам кога ми зборува.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Епа јас сум изгледа колку твоите, а баба ти е колку мајка ми :D

    Немој за баба ми, Бог да ја прости, да ти кажувам, страв ќе те фати :lol:
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Видете ја мајка му па таков е и тој ...
    Денес синовите не се алфа мужјаци туку мајките нивни
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Баш така. Еве тетка ми пред некоја година за некој си што не го ни знам, а бил заинтересиран за мене „Абе си има куќа, ти ако чекаш твое кога ќе имаш“? А зошто да нема едно женско своја куќа? Ретардирано е? Една година да работиш во странство, ќе заработиш за една скромна куќа на село или гарсоњера во помал град. „Што ќе ти се пари да штедиш во банка“. Абе кои муабети. Само сакаат да го расипат човек и да имаат со што да се тешат и да озборуваат.
     
    На Осе, eliesaab и mode-kristina им се допаѓа ова.
  15. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.411
    Пол:
    Женски
    Znachi toa sfakjanje za kukja najmnogu me nervira!
    Shto, nie zhenskite zgresheni sme pa ne treba da imame sopstvena kukja?! Ne mozham da veruvam deka ushte postojat roditeli koi koga go delat imotot davaat povekje na mashkoto, a na zhenskoto sosem malku.
    Nie zhivotni sme pa treba da se vdomime nekade t.e. kaj mazhot?!
    Aman od vakvi sfakjanja od kameno vreme.
     
    На Осе, Tanjamm и eliesaab им се допаѓа ова.
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    На овцата и е полесно да биде овца и многу овци да има околу неа, глупости, и после зошто семејно насилство па ке има одеш кај други таму секако ке играш како ти се каже во друга куќа си...
     
    На Tanjamm и eliesaab им се допаѓа ова.
  17. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Еден маж најдобро се познава по тоа како неговиот Татко се однесува према мајката. Така и мажот ќе се однесува према жената.
     
    На Tanjamm и Tinushka им се допаѓа ова.