1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еден месец-20кг

Дискусија во 'Диети' започната од lovebrunomars96, 28 јануари 2012.

  1. madame-x

    madame-x Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    imam 78 kilogrami,stotuku se merev,limonadata si ja napraviv i sega ke ja pijam,sekojdnevno ke ve izvestuvam za mojata ishrana i za tezinata,pa da vidime dali i kolku moze da se oslabi,se soglasuvam deka do rucek e dobro da se jadat samo jabolki zatoa sto ovozmozuvaat isfrlanje na toksinite a i imaat negativni kalorii odnosno poveke kal.organizmot trosi pri nivnoto razgraduvanje otkolku sto sodrzat samite jabolki.so moeto iskustvo se nadevam ke pomognam na mnogumina,a i na sebesi se razbira.utre vo isto vreme so informacii!
     
  2. madame-x

    madame-x Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
     
  3. madame-x

    madame-x Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    pa vaka:Pomina prviot den od mojata dieta.vcera 78.0kg sabajle ispiv edna limonada bez seker se razbira i edno kafe a za rucek i vecera po edno parce prosenik(pita od pcenkarno brasno)i toa bese se,voopsto ne se cuvstvuvav gladna a vecerav vo 17:30.pred malku zastanav na vagata..........76.3kg.....prodolzuvam so dietata na moj nacin,ke jadam sto mi se jade bez mesanje na poveke hrai odednas i bez preteruvnje so kaloriite se razbira.minatiot mesec oslabev 10 kog za eden meses,sega verojatno ke odi potesko ama ne se otkazuvam,imav eden mesec da si go priviknam teloto na ovaa tezina sega prodolzuvam
     
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  4. madame-x

    madame-x Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    bez vnesuvanje na proteini se gubi od muskulnata masa,ke bides iznemostena,toa sekako ne e dobra dieta ama koga covek saka da oslabi ..............te razbiram!
     
  5. Flower87

    Flower87 Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    И има ли некои резултати, колку кг ослабна и за колку дена?
    И јас почнав па ке видам резултати...
     
  6. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Што би јадел после 4? Овошјето е здраво и баш после 5 треба овошје и такви работи..Инаку диетава изгледа лесна но не е така..Јас ич не јадам леб и се трудам да јадам варива, течности и такви работи, но тие се најчестите јадења, па досега ќе бев 20кг.. :?: Малку ми е нелогична диетава, дали треба да заврши со ручек или?
     
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да и цел месец само јаболка ќе јадеш за доручек и вечера, и супер ќе ти биде со толку еднолична исхрана -.-

    За успешно да ослабеш, станеш поздрав и да бидеш среќен со твоето тело, треба да уживаш во храната, а не да ти биде обврска и цело време само на тоа да мислиш.
     
    На artemidis и chips.for.free им се допаѓа ова.
  8. Survive

    Survive Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Мене ми се чини на недоволно добро смислена диета. Како може колку јаболки сакаш да јадеш? Па јаболките содржат калории!! Една јаболка со седна големина содржи во просек околу 150-200 калори! Па ако изедеш 5 јаболка- 1000 калории :/ Исто како да си изедил/а на пример парче варено месо со малку грашок или варен ориз. Јас мислам дека со овие диети може само да си наштетите. Јас така си го расипав желудникот и сега не можам ништо да јадам, само по 1 кришка леб, а понекогаш ако сум се напила вода ни толку не можам да изедам... Затоа не почнувајте вакви диети!
     
  9. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    А бре ајде па и вие сите :) диета да се спомни и сте се испозатрчале, еве и јас така, да видам реков шо глупости се имаат напишано во тема со ваков наслов :/ . Секој ко шо гледам си пишува од ум смислени диети кои НЕКОМУ помогнале демек, а дали и вие нема да припаѓате, тоа не е јасно. Значи прво, не е нормално да се ослаби толку кила за толку време. Второ, јаболка секој ден да јадиш ќе шизниш од едноличност. Трето, дури не ги мрдниме газовите нема слабеење. Форумов преполнет е со теми за смешни диети :)
     
  10. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    И јас знам една диета секој ден по три цедени лимони се пијат и тоа е се. Се слабее многу брзо и се чека моментот кога блиските ќе те однесат на инфузии така фино ослабена.
     
    На Nausicaa, crimson и AhThatFemaleProblems им се допаѓа ова.
  11. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Не сваќате, кога имате вишак кила, тие кила не се таму за да ти пречат и да неможеш да облечеш алишта, тоа е складирана храна за периоди кога не би внесувал доволно калории. Ако користње на масти во периоди кога немаш доволно храна би било опасно, тогаш не би имале функција во делото за складирање масти, едноставно нема еволуциона логика.

    Се додека внесуваш доволно протеини (барем 30г за девојки) и земеш мултивитамин и некое овошје, можеш само тоа да јадеш во текот на денот без никакви последици, особено кога си млад и без претходни здравствени проблеми. Се друго се само бабински деветини, сите што ти кажуваат да не го правиш тоа немаат ниту еден практичен пример или научен доказ за негативни последици од тоа.
     
  12. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Да бе, смотани сме ние шо слабееме со јадење, а паметни се тие шо слабеат со гладување. Можда 12 годишно дете би поверувало во тоа и би ја држело диетава без знаење на мајка си, како и обично, пошто знај и самото дека прај нешто што не е во ред.
    Јас признавам диета само доколку е некаков режим на исхрана и каде што се ЈАДЕ а не каде што се гладува. Толку.
     
    На crimson и enriketa1 им се допаѓа ова.
  13. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Видете лемон наутро е здраво да се пие. Дава енергија и мене лично ми го замени утринското кафе (без кое не можев да функионирам се до пладне). Инаку Лемонот го пијам секое утро во изминативе 2 години. 1 лемон со чаша вода на собна температура, изблендиран - на празен стомак. Потоа блендирам портокал или мандарина со чаша вода. Трета чаша ми е едно зелено јаболко со еден морков, неколку зрнца замрзната аронија, пола банана, ленено семе и зависно од сезоната - друго овошје. Зимно време во целата оваа комбинација додавам и цвекло. Тоа е мојот доручек за изминативе 2 години и немам намера го сменам.
    Лебот го имам исфрлено, а ручек ми е што е можно поздрава исхрана.
    Пред ручек салата сезонска a за ручек зеленчук - пржен, динстан, варен, печен и многу ретко јадам месо. Тоа е мојата дневна исхрана. Единствена слабост ми се слатките :)
    Збор ми беше дека нема ништо лошо да се измени нешто во секојдневната исхрана. Сепак вреди да се проба. Јас зимно време поради својата неодговорност и недвижење се здебелив 6 кг. од истава диета. Сепак ќе кажам дека лемонот и без леб диетата во изминативе 2 години не ми помогнаа во редуцирање на тежината. Меѓутоа се е индивидуално, нели? :)
     
    На MayyaPetkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MayyaPetkovska

    MayyaPetkovska Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    еве ви од мене една диета што никогаш нема да ги вратите килата !
    имав 108 кг за 14 месеци ослабев 32 кг.
    -секое сабајле се пие лимон со една чаша вода,
    -кога ќе осетите глад ( по 2-3 сати од лимоно испијан) ќе јадете 2 јаболка
    -потоа се јаде ручек кој си го имате дома направено
    -кога ке осетите глас (послем ручекот ) ке си касните еден ред чоколадо од 70% како
    -послем 18 часот се јади салата и овошје.
    Има и перидои кога ке ви присакка душата да си касните и хамбургер, тост, пица торта
    дозволено е 2-3 пати во месецот.
    ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ТРАЈНО ОД ВИСОКОТ КИЛОГРАМИ!
    НАВИСТИНА Е ТРАЈНА И ЗДРАВА.!
     
    На Sesil, makgirl, ssweety и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.151
    Допаѓања:
    15.698
    Пол:
    Женски
    Малку не реално изгледа за еден месец да се симнат 20 килограми, по 5 кг секоја недела? Организмот не може да претрпи толку големи промени за толку мал период. Може да завршите на ифузија или пак да си направите поголеми проблеми. За ова со водата и лимунот (се цеди половина лимун и една лажица мед се преливаат со зовриена вода) знам дека помага ама не 20 кг за еден месец.
     
  16. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да ја држам диетава.Не очекувам да изгубам 20 кг тоа е многу но барем 10.Но уште отсега знам дека нема да издржам хехе.Јак ми е оптимизмот но после 13можеби ке пробам па ке пишам.(ако не пишам немам пробано)
     
  17. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Devojki znachi nemojte da se lazete i da mu go pravite ovoj sok na organizamot!!Kako moze eden mesec samo jabolka? ?? Nemozam da si go objasnam voa..Na organizmot mu se potrebni mnogu vitamini sto gi ima vo razlicni ovoski,a ne samo vitaminot sto go ima vo jabolkoto! !Jas licno za 2nedeli oslabev 6 kila bez nikakva dieta samo namesto leb jadev dvopek i se si vnesuvav no vo mali kolicini i ne mi oslabe krvta,a so ovaa dieta kje si otvorite mn problemi..mj sovet otfrlete gi testeninite,hambirgerite,mrsnata hrana i kje vidite kako za brzo vreme kje ima efekt :) pozz
     
  18. marymshine

    marymshine Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    i kolku posto masti? :)