1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Една вера - различни ритуали

Дискусија во 'Религија' започната од Snow-Queen, 7 јануари 2013.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Тоа е така затоа што различни народни обичаи се накалемени на христијанството на различни места од Балканот. Секое село си го измешало христијанството со своите локални обичаи што им се допаднале. Сепак за сите нив има едно нешто заедничко: пијанство и весеље. Чашата со вино, пиво или ракија мора високо да биде дигната и да се прави „живели“ со неа. Тоа е заеднички обичај/ритуал за сите краишта на балканов, а се друго се културолошки и етимолошки нијанси.
    Ние најдобро се опишуваме со зборот „празникољупци“. Ние како народ сакаме празници, сакаме кога не сме на работа и кога имаме прилика да се изнапиеме, изнаиграме. Речиси на никој не го интересира суштината на празникот, зошто се прославува, какво е значењето за нас и сл. Има луѓе што апла преку цела година ти викаат дека Исус не воскреснал од мртвите, дека тоа е бајки, митови... а сепак вапцаат јајца и си го слават празникот. Тоа не е вера за нив. Тоа е традиција.

    А верски би се обединиле, само доколку сите би се навратиле на Изворот - а тоа е Исус Христос. Сите цркви би се синхронизирале доколку се оградат од паганските елементи кои што се накалемиле за нивната вера и се навратат на Исусовото и апостолско учење запишано во Светото Писмо. Но и тоа не е така едноставно, затоа што на народот (во целина гледано) многу им се поважни обичаите и традициите (така рекле старите), отколку Исусовото учење.
     
    На Bender Rodriguez, okcenzi, turist и 3 други им се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Доколку обичаите се убави и се во согласност со начелата на верата (да нема пијанчење, галамење, прејадување, колење на животни како курбан што воопшто не е дел од христијанското учење), тогаш би претставувале некој украс, одлика, но не би рекла на религијата, туку би претставувале дел од традицијата и културата на местото од каде што потекнува обичајот. Доколку така се сфатат, зошто да не се задржат? Но, малото познавање и малиот интерес за запознавање со сопствената религија си го прави своето и луѓето го мешаат паганското со верското, традицијата со верата... дури и јас си признавам дека не ретко се наоѓам во недоумица што и како да го направам. На крај си се тешам со помислата дека најважно е дека сум избрала одреден начин да го прославам денот кој е значаен за мојата вера на начин на кој доликува.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Мене оваа разноликост не ми се допаѓа, една вера е и треба обичаите да се исти но ете традицијата е таква, во западна Македонија и во источна Македонија има разлики. Е сега, мислам дека ние западниве сме поблиску до вистинските и правилните обичаи со оглед на тоа што паричката ја бараме за Василица а не за Бадник. Мислам, постои некоја позадина поради која се почнало на тој ден а која е позадината за Бадник? Си го измислил некој и почнале да го следат и другите. А можеби се лажам но кај католиците мислам нема такви разлики и поделби, а башка, нивниот календар е поправилен од нашиов но тоа не е тема на муабет.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam vo zapadna Mak i parata ja barame na Badnik ne na Vasilica(zboruvam za mojot dom i kaj svrkrva mi)
     
  5. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    И во североисточна е исто, ма да јас моментално живеам во СК, али за празници сум кај моите дома.