Форумџика на годината 2020

Едноделен или дводелен костим за капење?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 2 јуни 2011.

?

Каков костим за капење преферирате?

 1. Едноделен

  132 глас(а)
  20,4%
 2. Дводелен

  515 глас(а)
  79,6%
 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Jас заради стриите не можам да носам дводелен,прво не е вкусно,како сечена да сум тука :worried: :x
  летово овде носев таков со маичка,што го покрива стомакот,и долниот дел нормален како гаки :lol: и ова горе какио кошулка што е,не ми текнува како се вика,не сум човек што сака да се сонча,не можам да постојам 30 мин,ке ми се слоши :doh:

  A порано да,обожавав да носам дводелни,ни стрии ни ништо :)
  Cепак на кој како му одговара ;)
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Пирамитке и алки толкави носиш? :)
  Јас се тргам од рака освен бројаници за да не ми се познаваат линии :)
  Саат порано носев, сеа нема шанси.
  Секоја година си купувам алка за на нога, тоа ми е ужасно секси за на плажа и ја носам само тие 10тина дена. :wasntme:
  Очила за сонце обавезно без нив никаде.
  Шеширче имам едно ама не го носам, годинава има огромен избор на шешири обавезно ќе си се почастам со еден.
  Торба голема обавезно зашто ја полнам до врв :lol:
  И фустанчиња имам премногу и шорцеви шарени и тексас обавезно, мене полa куфер ми е облека за на плажа.
  И за плажа само апостолки имам 2-3 модели и тоа е тоа :)
   
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.777
  Аааа Роси чек, ова е стајлинг за кога одам на плажа, и кога се враќам од плажа, тогаш и менѓушки си носам онакви дрвени обично, огромни, и потоа вадам се, нормално :D
  Апостолки носам исто, но јас обожавам да си одам и во моите бели, стари, старки на плажа, сеедно ми е и онака ги собувам потоа нели а удобни ми се ептен.

  И шешири обожавам. Па кога ќе дувне малку ветрето, јас се држам за глава да не ми летне шеширот, абе филмски!
  Како се викаше оној филмот според романот на Агата Кристи? Злосторство под сонцето? Со Еркил Поаро :D
  Е така некако!

  Се на се, обожавам лето и облека за на плажа. И најчесто имам бикини во бели, тиркизни или кафени бои. Земјени, повторно. Како поинаку?!
  Имам и едни весели карирани - жолто, зелено - црвени.
  И едни танги, за да ми се исонча цело г’зе - мразам линии од сончање патем. Најубава варијанта ми е топлес...во чамец се разбира ;)

  Шорцеви и сукњици еден куп, дури и се нервирам што не успевам сите да ги износам кога сум на одмор. А битно го полнам куферот и се чудам потоа зошто е тежок :^)
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  5.340
  Пол:
  Женски
  Сакам дводелни иако со години не сум се соблекла за на плажа и не сум отишла од тој мој комплекс дека сум дебела,телцево не ми видело сонце.А едноделните ми се убави за терање мода и за сликање :D за фаќање боја сигурно не се.Затоа најубави ми се дводелните!
   
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.193
  хахахаха, и јас имам комплекс, ама секад си носам 2 делен :D баш ме брига, сакам боја да си фатам ;) !
  дебела не дебела, тоа е сестро, у едноделен не би се бањала :lol:
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  838
  Едноделен немам, ама многу ми се убави така што ќе купам. Сите ми се дводелни до сега што сум ги носела. Лоши се едноделните ради сончање ама бар за под сенка или кафич на плажа или било која опција кај шо не сум под сонце, баш и сакам да поносам малце и таков. :D Лани имаше црн едноделен во Пенти, прекрасен, ама сите го имаа и не го зедов. :|

  Иначе и шешири обожавам, и секогаш да идат со купачите ми е ќеф, бел, црн, крем, тегет... :D
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Јарче да сум ти другарка или мајка уште поубаво би те испоплескала. Сериозна сум!
  Човече те видов во модни критики па уште и си напишала занемарете вишок килограми а ти тело топ.
  Комплекси? Абе девојче супер си, зашто си ја полниш главата со глупости.
  Многу се нервирам кога читам девојки со нормална тежина, која воопшто не е прекумерна се комплексираат и се срамат да облечат купачи.
  За тепање си :)
   
  На Phyramide и Jojoba им се допаѓа ова.
 8. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Јас лично мислам дека едноделните костими, особено новиве моделчиња 2-3 години уназад се ЕСКТРЕМНО секси, амааа мене ми држат ладно на мешето,а тоа не можам да го истрпам. Колку и да се од материјал кој се суши брзо, не е побрзо од дводелните. И затоа имам 3 пара кои искрено ги носам веќе 3 години, оваа ќе биде 4та, два пара се од Lisca,едно шарено моделче и едно розево, да не ги урочам абер немаат да попуштат. Имам и еден костим од времето на мама, случајно го најдовме забутан, скроз нов па си го присвоив :lol: . Оваа година сакав да се подновам ама некако ми се собраа други трошоци така да изгледа ќе си останам со истите. Инаку обавезно мора да ми одговараат апостолките со костимот, луда сум по апостолки така да барем тоа имам многу пара. А за врз костимот имам само една марама која се врзува околу струк, ама ми одговара само на шаренкиот костим, со другите најчесто носам шорцеви и маичка, а на враќање од плажа ништо или пешкирче нагрнато :$
   
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.823
  Пол:
  Женски
  Дводелен дефинитивно..секогаш...
  И оваа год. ќе биде така, затоа малку сакам да заслабнам...сакам кога ќе се оптегнам на плажа да бидам права риба...кава риба...мачкетина бе... :lol:

  Шала на страна...Преферирам дводелни затоа што сакам и стомачето да си го исунчам и плус побрзо се сушат од едноделен, не сакам мокар костимот да ми биде залепен на мене.
  Не патам од комплекс дека сум предебела, дека има и позгодни од мене-има, факт е тоа, има цурки со поубаво и пообликувано тело...па некоја ако е стварно згодна и јас ќе ја загледам...то што је лепо и Богу је драго :!:

  И да сакам да си комбинирам -купаќите со фустанче, шорц или сукњичка со соодветна маичка, апостолче, шеширче, наочарче, сакам складен избор на гардеробата макар и за на плажа.
  Единствено не носам никаков акцесорис, јас и онака не го носам а камо ли на плажа :lol:
   
 10. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.193
  ^ е во право си! A јас лани на море... искрено 90% беа дебели со целулит, уште и во танга се опнале :D и ги гледам абе не се замараат, си се сончаат, нити комплекс нити ништо! 8)
  а верувајте со +20 кила дури и повеќе беа некој, а танга, боксерки (оние полугаз надвор) сите такви носеа!
  и дечко ми ми вика, ти целулит, ти дебела, тргај тоа марамата ма, да фатиш боја! и богами ич не се замарав после си трчавме на плажа, си се бањавме, и заборавив на сало целулит и тако даље :D Aбе, нас ни е во мозок влезено тоа, ама не е така! :)
  комплекси
   
  На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.450
  Дефинитивно дводелен, едноделните ми се многу убави, ама не можеш никогаш да се исончаш рамноделно, така да... без дилема дводелен...
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Едноделен костим не сум носела Бог знае од кога... не се ни сеќавам.
  Имам неколку дводелни од кои едниот пар се цветни, а другите три еднобојни - виолетов, црн со сиво и циклама боја. Едноделните се страшно непрактични затоа што јас кога се сончам сакам убаво да се исончам, дури и прерамките си ги симнувам, а грбот кога го сончам го откачувам горниот дел. :)
   
 13. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Се пронајдов во муабетот :P ! Пред одмор се замарам толку многу со ситници, комбинации на бои, шеширчиња, марами, капи, апостолки и триста зафрканции за добар изглед!
  Очилата за сонце се задолжителни, уште да спијам со нив :!:
  Најчесто носам венче на главата (за да ми ја држи косата собрана наназад) и тоа мора да биде во иста боја како апостолките и купачите! Имам само еден шешир кој да бидам искрена ретко го користам но оваа летна сезона морам да купам некој нов што ќе ми биде по ќејф за да си го носам почесто!
  Торбите за на плажа ми се големи за да соберат се’ и мора да одговарат на апостолките!
  Носам со мене најчесто 3-4 пара апостолки за на плажа во различни бои за да ги комбинирам со другата облека која ја носам за на плажа! Мора да биде во тон...моооорааа :!: ! :lol:
  Исто така и фустанчињата и кратките шорцеви и маички ги одбирам убаво со цел да не направам некоја ,,грешка,, при изборот па после да се туфкам дека на портокаловите купачи немам жолто-портокалово фустанче! не дај Боже такво нешто да биде,расположението ќе ми се расипе :rofl:
  Но мразам алки по рацете или обетки! Не можам да ги трпам на мене кога ми е жешко, ми сметат!
  Значи се оптеретувам многу додека го пакувам куферот за на одмор!
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  5.340
  Пол:
  Женски
  Имаш право за тепање сум,ама ете тој дел кај бутовите си го мразам,ама решив ова лето мора да се отсрамам,а мајка ми ќе ме потепа некој ден озбилно :D А купачи немам облечено со годиниииии стварно сум за тепање.
   
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.193
  пирамид и јас ставам аксесорис на плажа, некои мали менѓушки во боjа на купачите... мене ми е баш убаво :D

  акцесорисот не е претерано нешто за на плажа, според мене шминкање е претеризам, иако некои доктори велат да се става пудра на лице, демек заштита од ув зраци :D
  Oк, да видам некоја со пудра Aјде ќе пројде, ама да видам некоја Kим Kардашијан на плажа, богами ќе и се пукнам од смеење :D
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.419
  Дводелен дефинитивно...
  Инаку за костими за капење сум фрик, имам околу 10-тина пара, премногу обрнувам внимание, и сите ми се онака внимателно бирани, да бидат уникатни, и по мпжност со некој интересен детал... :tmi:
  Исто многу ми е битно, долниот дел да не се класични ,,гаќи,, туку сите ми се како ќе му дојде, полутанга :lol: и имам 3 пара танга, си ги носам надвор од Мк стрикно, со топлес, како горен дел :lol:
  И јас како Пирамитката имам целосно осмислен стајлинг за на плажа, 4-5 различни комбинации, комплет со шешири, или капчиња, наметка, фустанче, папучи се за секоја комбинација, ташна за на плажа, и исто и пешкирите ми се во тон :lol:
  Е сега од накит носам само ситни менѓушки, најискористениот поклон до сега, 3 пара, на бело, т.е прозирно, на тиркизно, и едни на розево сваровски , и едни бисерчиња мали симпатични...и толку :)
  Епа сакам на плажа да сум убаво скоцкана.. :D
   
  На Phyramide, rossonerka, blond и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Дводелен.

  Убаво ке се исунчаш на целото тело, а и мене не ми изгледа убаво кога некој на плажа е поркиен низ телото, исто како да не е на плажа.
   
 18. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Мене искрено едноделните подобро ми изгледаат, изгледаат навистина згодно и без да се откире многу, ама ако гледаме за сончање едноделниот е подобар. Јас имам едноделен иако можеби ова лето ќе си купам дводелен. :) 8)
   
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  59.006
  Дводелен. :rock:

  До пред 2-3 години носев само едноделни, демек да ги затскријам килограмите. Кого лажам, самата себе ?? Демек гледам во едноделен послабо изгледав, како да не. :D Се гледа тоа веднаш кој каков е, оптички илузии и варки нема на плажа, луѓенца, немааа. :D

  Си купив дводелен, си се сунчам и си се бањам како човек и ама ич не ми е гајле. Па сум отишла на одмор, не сум отишла таму за некој да ме гледа и да ме осудува дали ми стои костимот или не. И ние дебелите сме луѓе, сакам и јас боичка малкуцка. :wasntme: Е сега, нема да фаќам пози и да се сликам на купаќи за на фејсбук, ама дека ќе се превртувам на Сонцето како кит на ражен, да. :rofl:

  Сепак, со исав. Малку ми е подлабок долниот дел, за да не биде работава - ја на брегот, мевот во морето. :lol:

  п.с. Инаку дома имам еден едноделен од времето на мајка ми, преубав е. Сличен на сликата од Кукличка. Коска е, ист како кога е купен, квалитет на Лиска. Само нема корпи за градите, инаку би го облекла да терам мода. 8)

  п.п.с. Тетка ми си носи еден од на баба ми времето, Бети Метлика или така нешто. Можеби тие постарите знаат за што викам. Ама костимов е... како штотуку отпакуван. :D
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Па имам еден едноделен и повеќе дводелни . Ми се допаѓа едноделниот ама за навечер :lol: Не сакам да сум шарена , а бев минатото лето . Џабе ми беше после дводелен , шарката си ја имав . :) Инаку и јас како Енца , ги имам повеќе и ги обожавам :)
   
  На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.