1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еднократна парична помош за новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 30 август 2012.

  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ах...овде до 2023 ќе добијам ваљда одговор.
     
  2. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    @Martka од општина ти следува ако со сопругот немате примања повисоки од 30000 вкупно. Мислам дека 9000 беа од општина, ама јас не исполнував услови и не прашував понатаму.
    Од социјално ти следуваат 5000 ден за првородено. Документи: од матичен потврда дека е првородено, извод, трансакциска и толку. Се поднесува во бараките што се кај Катастар во уличките.
    Така беше пред 1.5 година, сега ако има некоја промена незнам
     
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила од срце...Среќа а јас мислев ќе чекам многу на одговор,дека е темава помалце активна.Само да те прашам 9.000 од општина Карпош или......:hug:
     
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Да да општина Карпош. Секоја општина различно дава, нашава најмногу ама па само на соц загрозени семејства или така нешто.
    За префрлање незнам како иде оти мене не ми дадоа ни од социјално ни од општина. По темиве како читам треба да си земеш од социјално некој лист и во банка да го однесеш и после за брзо префрлаат пари. И решение стига по пошта некакво. Ама за тоа немам лично искуство јас не земав никакви пари за децава.
     
    Последна измена: 30 август 2019
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. каракамел

    каракамел Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    59
    Има ли во групата некоја со искуство за примен надомест за второ дете од социјално во износ од 20000 ден? Дали овој надомест е ограничен само на тие што имаат примања до 30000 денари или на сите им следува? Благодарам, убав ден
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    на сите им следува како што и зс прво и за трето. И не во социјално туку во детска заштита
     
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила не им следува на тие што имаат буџетска плата над 30.000,00денари.Ако во фамилијата имате плата ти и сопругот до 30.000 денари ви следува,а што е над не следува.Сопругот мој беше вчера и ни бараа две потврди моја и на мм за месечни примања и за да добиеме не треба да надминуваат 30.000 денари.Нефер и мизерно,но каква држава такви закони.Бљак.Секое добро и честитки за малото,живо и здраво и големо да расне:l:.П.С.Во една европска држава детски додаток е 30.000 евра,кај нас:x(facepalm)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ние со мм сме осигурани со минимална плата па ни иде околу 25 000 ама земаме плус за 3та смена или викенди ако се работи. Не знам како одат тие пресметки,маж ми беше праша ни дадоа формулар не прашаа уопште за примањата рекоа само сметка да отворам во некоја друга банка зашто со комерцијална не работеле.
    Исто и една моја колешка и комшивка,си зеде за второ дете не ја ни прашале за примањата а и сестрата од матичниот гинеколог ми пиша дека ми следува да си земам потврда од кај нив и да појдам да си поднесам документи.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. каракамел

    каракамел Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    59
    За жал предвидливи ми беа такви нејасни одредби...и за жал очекувани, значи да не очекувам Да сме си живи и здрави,како досега без тие така и понатаму,но најават на законот даваше неоснована надеж.
    Поздрав за родителите, да си ги гледаме дечињата!
     
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила Вие препрашајте си да не сум јас после кабает.Ние со сопругот имам вкупно 27.000 денари примања па ваљда ќе ни одобрат.Но мислам дека не е фер.Тие не се деца новородени:fubar:.Треба на сите да дадат.Срамота каква делба.Нека пишат феминките коишто се со вкупни примања над 30.000 илјади денари.Чисто сумљам дека внуката на Катица Јанева не земала(lalala).Ако нека земе,ама нека земе и обичниот граѓанин.Се нервирам,а дојам.:drunk:
     
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека на сите им следува. Затоа најдобро да си прашате. Исто како што и за прво на сите им следува. Прашав и правник уште пред неколку месеци ми рече дека нема врска примањата. На интернет го најдов ова FB_IMG_1560526845617.jpg
     
    На Martka и каракамел им се допаѓа ова.
  12. каракамел

    каракамел Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    59
    Затоа реков не се јасни, ајде да видиме некој со искуство што земал а случајно има над 30000 денари вкупни приходи.
    Поздрав
     
    На Martka и marchi-cool им се допаѓа ова.
  13. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Дали бројчето што го даваат во општина како потврда дека се поднесени документи за еднократна помош треба да се носи во банка? Која е процедурата? Имам поднесено во мај и уште немам исплата?
     
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила по некоја логика треба да е ви вид на документ вероватно.Мм брка работа деновиве па ќе ти кажам.Поздрав
     
  15. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Само бројче ни дадоа... види па пиши ми.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Бројчетп треба да го однесеш во банка, само така ќе ви ги исплатат парите.
     
  17. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Само бројче и во банка на шалтер?
     
  18. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Да, на мм му рекле дека околу 5ти ќе пуштат месецов.
     
  19. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Вие кога го однесовте бројчето?
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Нели треба документ да се однесе некој во банката? Не знаев дека бројчето е документот.