1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еднократна парична помош за новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 30 август 2012.

  1. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас сум на оптштина центар.
    И немам мајчина книшка. И не знам за какви печати зборувате :^)
    А документи што требаат?
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^јас прв пат слушам за печати :?:
     
  3. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Јас зедов еднократна парична помош, 5000 денари .. добро ни дојдоа :)
     
  4. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Sigurno e razlicno po site gradovi jas sum od pp i toa se pecati od pregledite jas imam dva a trebalo nekoi mi velat 4 drugii 5 i jas vrska nemam so e kako e
     
  5. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Јас во социјално кога поднесов не ми побараа мајчина книшка, само исписница или картончето не се сеќавам добро од Чаир, извод и матичниот гинеколог ти дава ливче дека ти е прво дете, а во општина ми бараа лични карти и извод од малиот
     
  6. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Јас незнам за печати во книшката, бременоста ја водев на приватно во болница Плодност, и не знам дали треба мајчина книшка бидејки мм ги средуваше тогаш документите. Овие средства ги дава државата а не општините (одделни општини даваат плус за новороденче средства), така да ги следуваат сите мајки за прво бебе, документите се поднесуваат во социјалното, стигнува прво решение за одобрување па за 15-30 дена и парите на пошта (нели прво дома картонче ке ви донеси поштарот :) )
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    од општина карпош кој е породен сега пред нова година нека си побрза со документи затоа што од нова година натака ке даваат само на социјалните случаеви, не на сите првородени деца
     
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Каде дозна за оваа информација?
     
  9. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Da prasam kade ke treba nie da podnesime baranje za ovaa pomos .Jas cela bremenost si ja vodam vo prilep ama za porajgaj ke odam bitola?????
     
  10. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Ке си поднесеш во прилеп односно во градот кај што живееш.
     
  11. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас требаше да добијам 5000 денари од општина но тие беа добри и ни пуштија 12.880 денари незнам дали беше некоја грешка ние си ги извадивме парите. :lol:
     
    На captivating и Agrona им се допаѓа ова.
  12. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Дали може некој да ми каже каде се поднесуваат документите за првородено ? Мене ми кажаа дека треба во центар за социјална работа, може ли некој да ми објасни каде се наоѓа тој центар, дали е во склоп со бараките на општина центар?
    Благодарам
     
  13. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Девојки има ли некоја од вас поднесувано за ова во Куманово? Јас ако добро ве разбрав еднократна парична помош можеш да ја земеш и од државата и од општината, т.е. едни документи во социјално се носат а другите во општина, така?
     
  14. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    дали некој земал парична помош за второ дете ? зосто разбрав дека во некои опстини даваат дали некој имаа информации за ова
     
  15. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Кисела Вода дава ,бидејќи другарка моја зема за второ дете.
     
  16. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    леле бе, се изначитав, само една прилепчанка начекав хахахаха
    сакав да прашам дали некоја по некоја случајност знае колкку даваат во прилеп од општина и од социјално?
    еве костадинка ако види, таа ми е од градов, нека ми кажи :lol: :D :*
     
  17. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Ми стгна потврда дека ме следува 5000 од социјано за прво дете. Сега кога ги поднесував документите трансакционата сметка ја пишував во барањето. Сега со известувањето од социјано ми стигна и потврда за во банка која треба да ми послужи да ги земам парите, ама не е нагласено која банка. Сега дали некој е запознаен со ова, дали треба да одам во мојата банка, бидејќи на трансакциона немам ништо?
    Благодарам
     
  18. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Melinara, за социјално не знам што и како е, знам само дека од таму следува парична помош само за прво дете. (Врати се на претходната страна на темава, пишуваат дека прво стигнувало некаква потврда, па по 15-30 дена и парите од социјално. Веројатно е тоа тоа -

    Овие средства ги дава државата а не општините (одделни општини даваат плус за новороденче средства), така да ги следуваат сите мајки за прво бебе, документите се поднесуваат во социјалното, стигнува прво решение за одобрување па за 15-30 дена и парите на пошта (нели прво дома картонче ке ви донеси поштарот :) )

    Доколку си според л.к. жител на Општина Центар, ти следува парична помош и од таму. Небитно кое дете е по ред (прво/второ/трето) за сите бебиња родени 2014 година, Општината дава помош од 7.000,00 денари. Потребно е да се оди бо барака број 6, да се пополи барање и да се достави:коа Извод од матична книга на родените од бебето, копија од л.к. на еден од родителите ( да биде според л.к. жител/ка на О. Центар) и копија од трансакциска с-ка од подносителот.
    ^ Во врска со постот од погоре, на кои наместо 5.000,00 им исплатиле 12.880,00 (да нема забуни, за бебињата родени 2013-та помошта изнесуваше 5.000,00 ден.) - ќе си направите фрку со УЈП. Потврдата за исплатени средства која ќе Ви ја издаде Општината, која Ви е потребна на пополнување на Годишна даночна пријава ќе Ви биде на износ од пет илјади денари. Секој прилив на трансакциска подлежи на 10% данок, така што не си барајте со сила казна од УЈП од 500 до 3.000,00 евра. Одете во Општина и направете си корекција.
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А господичниве од општина Ѓорче Петров не даваат ни денар, дали сум грешка или е така???
     
  20. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Јас денес се јавив во општина Карпош и госпоѓата баш убаво ми објасни дека еднократна (неповратна) парична помош за новороденче даваат само на социјалите случаи или каде што барем едниот родител е невработен. Помошта изнесува 10 000 денари и се поднесува барање со копија од лична карта на двајцата родители и потврда од агенцијата за вработување. Баш се израдував дека тие пари добро ќе ни дојдат, ама вака ништо :lol: . Добро, не се жалам, некому можеби му се многу попотребни ;)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.