1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Едно неделна диета

Дискусија во 'Диети' започната од Tammy, 20 април 2010.

 1. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  Јас имав околу 83 килограми.Па си направив список на јадења кој ќе ви го прикажам.И неверојатно!За 1 недела ослабев 8 и неколку килограми. (оваа диета е без леб и други пецива)

  1ден.
  Појадок - Зелен чај или кафе,салата од ротквици,марула,домати и рузмарин со јаболков оцет.
  Ручек - Свеж сок од јаболка,морков и лимон,риба на жар.
  Вечера - Чај од нане,говетска супа.
  2ден.
  Појадок - Зелен чај или кафе,овошје (по ваш избор)
  Ручек - Свеж сок (од ваш избор на овошје и зеленчук),2 варени јајца,салата од спанаќ и варени компири.
  Вечера - Млеко,варен зеленчук (по ваш избор)
  3ден.
  Појадок - Кафе,макарони (варени или печени) со јогурт.
  Ручек - Сок од портокали,лимон,цитрон и малку јаболка,варено месо (по ваш избор) со салата од зелка и млад кромид.
  Вечера - Мешан чај,пире со пржено јајце.
  4ден.
  Појадок - Кафе или зелен чај,салата од домати,лути пиперчиња,краставички и зелка.
  Ручек - Чај или сок од зеленчук,печено месо (по ваш избор).
  Вечера - Млеко со бисквити и какао.
  5ден.
  Појадок - Зелен чај или кафе,салата од ротквици,марула,домати и рузмарин со јаболков оцет.
  Ручек - Свеж сок од јаболка,морков и лимон,риба на жар.
  Вечера - Чај од нане,говетска супа.
  6ден.
  Појадок - Зелен чај или кафе,овошје (по ваш избор)
  Ручек - Свеж сок (од ваш избор на овошје и зеленчук),2 варени јајца,салата од спанаќ и варени компири.
  Вечера - Млеко,варен зеленчук (по ваш избор)
  7ден.
  Појадок - Кафе,макарони (варени или печени) со јогурт.
  Ручек - Сок од портокали,лимон,цитрон и малку јаболка,варено месо (по ваш избор) со салата од зелка и млад кромид.
  Вечера - Мешан чај,пире со пржено јајце.

  па девојки мене ми успеа .. обидете се и вие! :)
   
  На 485 и bitol4anka им се допаѓа ова.
 2. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Не знам колку е здраво за една недела да се изгубат 8 килограми... :?: :o
  Секаде каде што имам читано е препорачливо по 1килограм неделно.. :geek:
   
  На CryBaby му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  важно јас си ослабев :lol: бев како свинња :rofl:
   
  На MartinnaV му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.697
  Допаѓања:
  130.111
  Јас сакам малку да се детоксифицирам, па ќе удрам на едно неделно пасење трева (јадење салати де).

  До сега помина пола ден :D и добро ми е. Е лошото е што четири дена од вкупно седумте што ги планирам сум по семинари, па нема да имам можност да грицкам моркови и краставици и да пасам марула како денес, туку ќе имам сервиран оброк пред мене, и ќе треба да му кажам не.
   
 5. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  па добро ќе е да му кажеш не ! :D
  ако е некоја салатичка или некое варено мевце .. не му стој ... кркни го :)
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Абе точно е,еден кг една недела,ама овие инстант диетите се супер за оние кои брзо губат воља,а диетите на долги стази им се незамисливи...ама главен услов е да внимаваат како се хранат после диетата затоа што дупло ќе си вратат.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. topceto

  topceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  i jas ke ja probam ovaa dieta i ke vi kazam za rezultatite
   
 8. Aura

  Aura Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Супер диета, се спремам да ја пробам, само имам едно прашање... Што потоа можам да јадам, мислам како да комбинирам здрава храна, затоа што знам дека ако не внимавам лесно можам да ги вратам килограмите назад, ве молам упатете ме :)
   
 9. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  прво ти ослаби си кажи ни ги резултатите и ќе ти кажеме што да правиш ..
  инаку јас ослабев и право на благо обрнав :D
   
 10. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888

  Па да точно е дека после тоа можеш многу лесно да ги вратеш,и јас така еднаш ослабнав 6-7 кг па бидејки не внимавав пак си ги вратив.После диетата ке мораш да внимаваш,ке јадеш повеке здрава храна,значи салата леб и благо ке избегнуваш,тоа сите го знаеме нели :)
  И пржена храна исто така ке гледаш ретко да јадеш или воопшто не јади барем некој период.
  Инаку бидејки сама членката си ја направила диетата не мора строго да се придржуваш до неа,може да ти биде отприлика само како план,а можеш да си заменеш некои работи,ако не ти се допагаат не мора да ги јадеш :)
  Всушност треба да се смени начинот на исхрана на долги стази а џабе е само ако држеш диета,па после не внимаваш воопшто.Како јас порано се си велев да ја издржам диетата па одма си купувам 200 грамска милка :D
  И јас сум моментално на диета,не на некоја конкретно туку јадам малку и само здрава храна.
  Засега има резултат некое килце па се надевам дека ке бидам истрајна овој пат,и ке го решам тој проблем :)
   
 11. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  аман .. што бидна со вас ? ослабнавте ли со мојава диета или не? :?: ајде кажувајте резултати ... (очекувам позитивни :D )
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Aj kazi nekoja dieta za tie sto se na rabota po 8h i imaat samo mala pauza za dorucek ??? I nemoj samo "spremi si nautro pa si ponesi za na rabota" :))). Kogo prvo da spremam, deteto za vo gradinka, da si go ispijam kafeto, jas da se spremam...:)
  Ustavri ludje sto jadete na rabota za dorucek??? zdrava hrana????? sto???
   
 13. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  јас сум студент и баш и немам многу време за појадок .. па некогаш јадам некогаш не .. појадокот ми е обично некоја кифла .. или со мармелад,или со сирење или месо,или со еурокрем .. ако е со сирење или месо обавезно си купувам јогурт :) тоа ми е мене појадокот :P па и немора појадок ... по работата ручек и вечера и некоја ужинка и толку ..
   
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.697
  Допаѓања:
  130.111
  И мене ме мачи јадењето на работа. Некогаш јадам житарки со млеко, некогаш се трудам да јадам сендвичи со салата некоја, ама често ми се случува да купам некој бурек, лиснато тесто и слично. Повремено купувам салата, и после 2 саати пак ми се јаде :) . Сакам да си носам од дома, ама ретко ми успева да спремам нешто пред работа.
   
 15. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Да, во право си за оние кои работат по минимум 8 часа-треба челична волја и мнооогу работа за да не ти текне на јадење:))) Инаку, јас лично се хранам доста здраво, единствено грешам со слатките-не можам без нив. Значи тотално избегнувам леб и пецива (јадам само полнозрнест леб и секогаш во фрижидер го имам оној најцрниот влажникав германски леб), јадам салати кога треба да се јаде надвор, многу често на работа си носам јогуртчиња (сенсиа, активиа и сл.) кои ги комбинирам со мелено ленено семе (ОДЛИЧНА комбинација за мрзливи црева), исто и овошни јогуртчиња, а најчесто појадувам житарици со соино млеко. Избегнувам кафе (пијам само со друштво во кафич), пијам секој ден на работа зелен чај со мед (со него понекогаш го залажувам стомакот:)) и исто така јадам многу често риба (лосос и туна) - имало периоди кога секој ден јадам риба (ако се земе во предвид дека порано не можев со очи да видам риба, за сите вас кои не ја преферирате, има надеж:))))
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Тие што работите во централно градско подрачје,Дивино е спасот за вас во врска со диетите...што ви душа сака за евтини пари,ем здраво,ем квалитетно,ем (не баш,ама така нешто)домашно...
   
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  :) e ne se site od Sk. i ne rabotat vo centar...
  kako i da e, sekoe utro mi e " sto ke se jade denes" ? Sakam da e zdravo i niskokaloricno ;)
   
 18. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Јогурт и житарици. :) Јас сабајле пред да излезам од дома пијам овошен сок свежо изцеден од портокал,морков,цвекло,лимон и јаболки. Потоа до кај 2 сум на факултет и таму само јогурт пијам. Кога ќе си дојдам дома ќе јадам прво салата па после јадењето. Порано на факс нон стоп јадев сендвичи или лиснато тесто, ама сега само јогурт. И стварно заситува. Така и ти можеш на работа да пиеш јогурт и чаеви.
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Za dorucek jadam zitarici a na pauzi bi probala so jogurt. caj vo leten period nemozam da pijam :)
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Затоа и потенцирав де,знам дека не се...
  Него...
  Како да слабеете и потоа да ја зачувате посакуваната тежина?
  Сакате да ослабете и да останете на таа тежина? Најдобар начин за тоа е килограмите да ги симнете брзо, не бавно, објавуваат научниците по едно нови истражување.

  Научниците од Универзитетот од Флорида, кои ја проучувале врската меѓу стапката на почетниот успех на губење на килограми и севкупните долгорочни резултати, открија дека брзото симнување на килограмите е најдобар начин да се постигне траен резултат.

  - Жените кои брзо слабеат, повеќе од 0,68 килограми неделно, многу подолго ја задржуваат посакуваната тежина, отколку жените кои побавно слабеат, помалку од 0,23 килограми неделно, изјави истражувачот Лиса Накерс, чија студија беше онлајн објавена од страна на International Journal of Behavioural Medicine.

  Жените кои слабеат брзо исто така во иднина јадат многу поздрава храна, отколку оние кои слабеат бавно.

  Околу две – третини од возрасните американци и секое трето дете има зголемена телесна тежина. Резултатите од истражувањето според научниците треба да помогнат да се пронајде најдобриот метод за зачувување на здравјето.

  - Резултатите покажаа дека брзото симнување на килограмите е долгорочно решение, бидејќи така луѓето ја задржуваат посакуваната тежина на подолг период.

  преземено од идивиди

  Ееееее за ова зборував претходно...их што сум бе...ко пророчица Клеопатра сум хахахаха.....