1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Едно неделна диета

Дискусија во 'Диети' започната од Tammy, 20 април 2010.

  1. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    Јас имав околу 83 килограми.Па си направив список на јадења кој ќе ви го прикажам.И неверојатно!За 1 недела ослабев 8 и неколку килограми. (оваа диета е без леб и други пецива)

    1ден.
    Појадок - Зелен чај или кафе,салата од ротквици,марула,домати и рузмарин со јаболков оцет.
    Ручек - Свеж сок од јаболка,морков и лимон,риба на жар.
    Вечера - Чај од нане,говетска супа.
    2ден.
    Појадок - Зелен чај или кафе,овошје (по ваш избор)
    Ручек - Свеж сок (од ваш избор на овошје и зеленчук),2 варени јајца,салата од спанаќ и варени компири.
    Вечера - Млеко,варен зеленчук (по ваш избор)
    3ден.
    Појадок - Кафе,макарони (варени или печени) со јогурт.
    Ручек - Сок од портокали,лимон,цитрон и малку јаболка,варено месо (по ваш избор) со салата од зелка и млад кромид.
    Вечера - Мешан чај,пире со пржено јајце.
    4ден.
    Појадок - Кафе или зелен чај,салата од домати,лути пиперчиња,краставички и зелка.
    Ручек - Чај или сок од зеленчук,печено месо (по ваш избор).
    Вечера - Млеко со бисквити и какао.
    5ден.
    Појадок - Зелен чај или кафе,салата од ротквици,марула,домати и рузмарин со јаболков оцет.
    Ручек - Свеж сок од јаболка,морков и лимон,риба на жар.
    Вечера - Чај од нане,говетска супа.
    6ден.
    Појадок - Зелен чај или кафе,овошје (по ваш избор)
    Ручек - Свеж сок (од ваш избор на овошје и зеленчук),2 варени јајца,салата од спанаќ и варени компири.
    Вечера - Млеко,варен зеленчук (по ваш избор)
    7ден.
    Појадок - Кафе,макарони (варени или печени) со јогурт.
    Ручек - Сок од портокали,лимон,цитрон и малку јаболка,варено месо (по ваш избор) со салата од зелка и млад кромид.
    Вечера - Мешан чај,пире со пржено јајце.

    па девојки мене ми успеа .. обидете се и вие! :)
     
    На 485 и bitol4anka им се допаѓа ова.
  2. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Не знам колку е здраво за една недела да се изгубат 8 килограми... :?: :o
    Секаде каде што имам читано е препорачливо по 1килограм неделно.. :geek:
     
    На CryBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    важно јас си ослабев :lol: бев како свинња :rofl:
     
    На MartinnaV му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.394
    Јас сакам малку да се детоксифицирам, па ќе удрам на едно неделно пасење трева (јадење салати де).

    До сега помина пола ден :D и добро ми е. Е лошото е што четири дена од вкупно седумте што ги планирам сум по семинари, па нема да имам можност да грицкам моркови и краставици и да пасам марула како денес, туку ќе имам сервиран оброк пред мене, и ќе треба да му кажам не.
     
  5. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    па добро ќе е да му кажеш не ! :D
    ако е некоја салатичка или некое варено мевце .. не му стој ... кркни го :)
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Абе точно е,еден кг една недела,ама овие инстант диетите се супер за оние кои брзо губат воља,а диетите на долги стази им се незамисливи...ама главен услов е да внимаваат како се хранат после диетата затоа што дупло ќе си вратат.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  7. topceto

    topceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    i jas ke ja probam ovaa dieta i ke vi kazam za rezultatite
     
  8. Aura

    Aura Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Супер диета, се спремам да ја пробам, само имам едно прашање... Што потоа можам да јадам, мислам како да комбинирам здрава храна, затоа што знам дека ако не внимавам лесно можам да ги вратам килограмите назад, ве молам упатете ме :)
     
  9. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    прво ти ослаби си кажи ни ги резултатите и ќе ти кажеме што да правиш ..
    инаку јас ослабев и право на благо обрнав :D
     
  10. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889

    Па да точно е дека после тоа можеш многу лесно да ги вратеш,и јас така еднаш ослабнав 6-7 кг па бидејки не внимавав пак си ги вратив.После диетата ке мораш да внимаваш,ке јадеш повеке здрава храна,значи салата леб и благо ке избегнуваш,тоа сите го знаеме нели :)
    И пржена храна исто така ке гледаш ретко да јадеш или воопшто не јади барем некој период.
    Инаку бидејки сама членката си ја направила диетата не мора строго да се придржуваш до неа,може да ти биде отприлика само како план,а можеш да си заменеш некои работи,ако не ти се допагаат не мора да ги јадеш :)
    Всушност треба да се смени начинот на исхрана на долги стази а џабе е само ако држеш диета,па после не внимаваш воопшто.Како јас порано се си велев да ја издржам диетата па одма си купувам 200 грамска милка :D
    И јас сум моментално на диета,не на некоја конкретно туку јадам малку и само здрава храна.
    Засега има резултат некое килце па се надевам дека ке бидам истрајна овој пат,и ке го решам тој проблем :)
     
  11. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    аман .. што бидна со вас ? ослабнавте ли со мојава диета или не? :?: ајде кажувајте резултати ... (очекувам позитивни :D )
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Aj kazi nekoja dieta za tie sto se na rabota po 8h i imaat samo mala pauza za dorucek ??? I nemoj samo "spremi si nautro pa si ponesi za na rabota" :))). Kogo prvo da spremam, deteto za vo gradinka, da si go ispijam kafeto, jas da se spremam...:)
    Ustavri ludje sto jadete na rabota za dorucek??? zdrava hrana????? sto???
     
  13. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    јас сум студент и баш и немам многу време за појадок .. па некогаш јадам некогаш не .. појадокот ми е обично некоја кифла .. или со мармелад,или со сирење или месо,или со еурокрем .. ако е со сирење или месо обавезно си купувам јогурт :) тоа ми е мене појадокот :P па и немора појадок ... по работата ручек и вечера и некоја ужинка и толку ..
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.394
    И мене ме мачи јадењето на работа. Некогаш јадам житарки со млеко, некогаш се трудам да јадам сендвичи со салата некоја, ама често ми се случува да купам некој бурек, лиснато тесто и слично. Повремено купувам салата, и после 2 саати пак ми се јаде :) . Сакам да си носам од дома, ама ретко ми успева да спремам нешто пред работа.
     
  15. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Да, во право си за оние кои работат по минимум 8 часа-треба челична волја и мнооогу работа за да не ти текне на јадење:))) Инаку, јас лично се хранам доста здраво, единствено грешам со слатките-не можам без нив. Значи тотално избегнувам леб и пецива (јадам само полнозрнест леб и секогаш во фрижидер го имам оној најцрниот влажникав германски леб), јадам салати кога треба да се јаде надвор, многу често на работа си носам јогуртчиња (сенсиа, активиа и сл.) кои ги комбинирам со мелено ленено семе (ОДЛИЧНА комбинација за мрзливи црева), исто и овошни јогуртчиња, а најчесто појадувам житарици со соино млеко. Избегнувам кафе (пијам само со друштво во кафич), пијам секој ден на работа зелен чај со мед (со него понекогаш го залажувам стомакот:)) и исто така јадам многу често риба (лосос и туна) - имало периоди кога секој ден јадам риба (ако се земе во предвид дека порано не можев со очи да видам риба, за сите вас кои не ја преферирате, има надеж:))))
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Тие што работите во централно градско подрачје,Дивино е спасот за вас во врска со диетите...што ви душа сака за евтини пари,ем здраво,ем квалитетно,ем (не баш,ама така нешто)домашно...
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    :) e ne se site od Sk. i ne rabotat vo centar...
    kako i da e, sekoe utro mi e " sto ke se jade denes" ? Sakam da e zdravo i niskokaloricno ;)
     
  18. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јогурт и житарици. :) Јас сабајле пред да излезам од дома пијам овошен сок свежо изцеден од портокал,морков,цвекло,лимон и јаболки. Потоа до кај 2 сум на факултет и таму само јогурт пијам. Кога ќе си дојдам дома ќе јадам прво салата па после јадењето. Порано на факс нон стоп јадев сендвичи или лиснато тесто, ама сега само јогурт. И стварно заситува. Така и ти можеш на работа да пиеш јогурт и чаеви.
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Za dorucek jadam zitarici a na pauzi bi probala so jogurt. caj vo leten period nemozam da pijam :)
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Затоа и потенцирав де,знам дека не се...
    Него...
    Како да слабеете и потоа да ја зачувате посакуваната тежина?
    Сакате да ослабете и да останете на таа тежина? Најдобар начин за тоа е килограмите да ги симнете брзо, не бавно, објавуваат научниците по едно нови истражување.

    Научниците од Универзитетот од Флорида, кои ја проучувале врската меѓу стапката на почетниот успех на губење на килограми и севкупните долгорочни резултати, открија дека брзото симнување на килограмите е најдобар начин да се постигне траен резултат.

    - Жените кои брзо слабеат, повеќе од 0,68 килограми неделно, многу подолго ја задржуваат посакуваната тежина, отколку жените кои побавно слабеат, помалку од 0,23 килограми неделно, изјави истражувачот Лиса Накерс, чија студија беше онлајн објавена од страна на International Journal of Behavioural Medicine.

    Жените кои слабеат брзо исто така во иднина јадат многу поздрава храна, отколку оние кои слабеат бавно.

    Околу две – третини од возрасните американци и секое трето дете има зголемена телесна тежина. Резултатите од истражувањето според научниците треба да помогнат да се пронајде најдобриот метод за зачувување на здравјето.

    - Резултатите покажаа дека брзото симнување на килограмите е долгорочно решение, бидејќи така луѓето ја задржуваат посакуваната тежина на подолг период.

    преземено од идивиди

    Ееееее за ова зборував претходно...их што сум бе...ко пророчица Клеопатра сум хахахаха.....