1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Езел (Ezel) [2009]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Mrs.Hartnett, 10 март 2011.

 1. Mrs.Hartnett

  Mrs.Hartnett Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Според мене најубавата серија. Со глумецот од Горка љубов, го обожавамммм. Еве ви исечок на англиски http://www.youtube.com/watch?v=uIw2UujwguA

  Езел (турски Ezel) е турска серија. Серијата е снимана во Кипар и во Турција. Во главните улоги се Кенан Имирзалиоглу, Чансу Дере, Јигит Озшенер и Бариш Фалај.
  Содржина

  Омер Унчар е едноставен, млад човек, посветен на своето семејство ,но и на тројца пријатели кои ги познава уште од детството. Но и на Ченгиз се најдобри пријатели кои ги смета за сопствени браќа и за кои би го дал животот , а преубавата Ејшан е љубовта на неговиот живот .
  По долгото останување во армијата , Омер се враќа дома воИстанбул, среќен што најпосле ќе ја запроси жената од своите соништа и со неа ќе основа семејство . Меѓутоа, судбината му го смени патот – за време на неговото одсуство, неговите пријатели измислиле и спровеле итар план за грабеж во казино, убивајќи еден чувар и оставајќи доволно лажни докази кои ќе го обвинат и осудат Омер на доживотен затвор. Додека неговите пријатели со милионите си ги граделе работните и приватните кариери, Омер во затворот преживувал пекол. Освен тоа што секојдневно размислуваше за предавството од своите пријатели и нивните лажни сведоштва,Омер е физички злоставуван од директорот и чуварите на затворот, уверени дека ќотекот ќе помогне да дознаат каде тој и неговите пријатели ги сокриле украдените пари. Во последната борба Омер добива страшни повреди, но со помош на Рамиз,неговиот ментор и моќен мафијаш, успева да побегне од затворот. Неговото унакажано и непрепознатливо требаше итно да се оперира, а заедно со промената на лицето дојде и промената на личноста – Омер станува Езел Бајрактар, млад и успешен бизнисмен, специјализиран за разни борбени техники и читање на намерите на луѓето, и еден успешен коцкар.
  По 12 години поминати во страдање, неговата омраза кон пријателите е се посилна, па се одлучува како потполн странец да го посети Кипар за да им се освети.

  Јас ја гледам на you tube има на англиски мислам до 30 епизода превод, а после ја гледам со бугарски, сега сум до 55 и стварно феноменална серија.
   
 2. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.958
  Допаѓања:
  99.150
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека е прекрасна серијата. За жал кај нас ќе ја даваат со синхронизација и ќе ја уништат нормално!!! Фала богу за интернет. Јас ја гледам на нет со српски превод.
   
 3. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Мислам дека серијава се дава/ше на Алсат со албански превод.
  Инаку имам доста позитивни критики за серијава чуено.

  Оф топик
  Не ве потсерува приказнава малку на серијата Manana es para siempre (Љубовта е вечна) што се емитува на Сител3 ?
  Слично се случува во двете серии и во Езел и во Љубовта е вечна, главниот глумец после долги години се враќа со променет идентитет и со желба за одмазда.
   
 4. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  487
  Не. Серијата е базирана на книгата за Монтекристо, а кај нас се даваа две серии со таа содржина - Монтекристо и Љубов и одмазда на Скај Нет телевизија и двете серии.
  Моментално уште се дава Монтекристо на Скај Нет.
  А што е убавото во оваа серија, мене ме потсеќа на Долина на волците
   
 5. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Брат ми слегна неколку епизоди од интернет, ама јас не успеав да го гледам.
  Ама, моите нешто многу го фалат.
  Дури кога кажаа дека ќе го дават на сител почнаа да се радуват. :D

  Не можам да коментирам се додека не го гледам, затоа ќе се воздржам од секаков коментар.
   
 6. madamstefi

  madamstefi Нов член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  15
  серијава е сон и е многу убава
   
 7. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Oваа дечко ми на нет цела ја изгледа, а тој ич не е по серии, а камо ли турски :D Tака да, ќе ја гледам, имам слушнато дека е ептен убава, а и овој актеров е :wasntme: убав :)
   
  На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
  оваа серија ке ја даватат на сител
   
 9. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Зашто не ги гледав почетните (првите) епизоди, малце потешко се уклопив.
  Моите секој ден се седнати пред тв и гледаат езел.
  Ејшан (Eyşan - мислам дека така се читаше) ми е преубава. :wasntme: А и Езел.
  Филмот е стварно добар. И на сител ќе го следам, ама не ми се допаѓа тоа што ќе има синхронизација. Ќе уништат филмот.
  [​IMG] :)
   
  На Buttterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
 11. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Вечерва веднаш по „Љубов и казна“ започнува првата епизода од Езел.
  Имам слушнато дека серијава била прекрасна, баш ќе ја погледнам вечерва првата епизода :)

  BTW многу е убаво песничето

  http://www.youtube.com/watch?v=m3KwWZko ... re=related
   
  На The.Crab му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
  нема да ја гледам
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Не планирав да ја гледам уште оваа ми фали, ама мајка ми ја загледа изгледа и јас ќе бидам принудена да ја гледам :lol:
   
 14. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Е ова не се пропушта, има одлична приказна, продолжувам со гледање :)
   
 15. Dayse

  Dayse Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Ај ако сака некој да ми каже што се случи во првата епизода? Бидејќи сакам да ја гледам а сношти неможев да ја гледам.

  Што се случува во оваа серија??
   
 16. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Од другарите на татко ми, кои веќе ја изгледале на друг канал, слушав такви позитивни критики што просто си создадов слика дека е невидено добра серија. Вчерашната епизода ми се допадна, добар вовед во приказната. Ќе продолжам да ја гледам...
   
 17. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Сношти ја гледав,и за почеток ми се бендиса,ама ако стани како овие другите досадна одма престанвам да ја гледам и го гаснам телевизорот
   
 18. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  принудена сум да ја гледам....што друго да се прави на олкав студ.....за почеток не е лоша... :)
   
 19. Asja

  Asja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  448
  Допаѓања:
  1.081
  Пол:
  Женски
  Ayy луѓе обавезно гледајте ја оваа серија..Верувајте дека и покрај многуте солзи,ќе ви се допадне премногу..Јас ја следев во Алсат,но секако сепак нема да испуштам ни епизода во Сител..Иако,синхронизацијата е голема грешка од страна на Сител Тв,содржината е таа што ќе ве поврза..поздрав
   
 20. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ја изгледав репризата денес. Ветува серијава. Ќе ја гледам. Таман од среда почнува Имотот на дамата од 20.00 часот, веднаш по Султанот. Љубов и казна ќе ја скокам, нема да ја гледам. Па така ќе ми се поредат :lol: Султанот - Имотот на дамата - Езел - Долина на волците :wasntme:

  Сум станала бетер од баба ми :wasntme:
   
  На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.