1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Езел (Ezel) [2009]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Mrs.Hartnett, 10 март 2011.

  1. Abby

    Abby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    92
    Ептен се навлеков на филмот,преубав ми е не испуштам епизода :lol:


    Езел е преубав,има поглед ауффф :inlove:
     
  2. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Дека не можев да издржам со вакво влечење на Сител, а ја има на Youtube со хрватски превод, продолжив таму да си ја гледам. Абе, многу е интересна! :lol: И, Езел и Ејшан ми се многу убави :$ . Цуцки :D :P

    [​IMG]

    Sedef Avci (Бахар) и Езел

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  3. waRRioR.Zina

    waRRioR.Zina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Нема да биде целата со потсетување и потоа ќе биде снимена во Турција но во втората сезона исто така ќе има flashbacks ајде така да ги наречам....

    Поздрав ;)
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BlackSwan7

    BlackSwan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    Ке може линк од извадокот?
     
  5. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Интересна серија, ја загледав. Кога беше промото Ејшан многу ми личиеше на Ѓулу од Дамата, ама сега гледам дека се различни. Ако некој гледал може да каже што ќе се случува понатаму?
     
  6. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Може линк? :$
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Ај едно прашање за тие што ја гледаат серијава на јутуб.Дали Бахар ќе се заљуби во Езел ?
    Баш ме интересира ;)
     
  8. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Во саботата даваа нова епизода? И реприза викендов ќе има или помина :?:
     
  9. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Еве линк јас ги најдов, ова e 1епизода од страната ги има другите.
    http://www.youtube.com/watch?v=qbZ9EIcKgAk
     
    На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    А како станал Езел богат?
     
    На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sanela94

    Sanela94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Во затворот кога читаше стариот од книгата, прочита нешто вака: Секој ја убива љубовта..Некој со остар поглед, друг со ласкави зборови..Кукавиците ја убиваат со бакнеж, храбрите со сабја..И натаму не ми текнува...Ако некој ја гледаше денешната епизода дали го памти или можи да ми го најди целосно како беше?! :D
     
  12. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    серијава многу ми се допадна прво реков нема да ја гледам па ја загледав :D
     
  13. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Ezel then returns to the hospital where the doctors tell him that Eysan has only a few hours left to live. She wants to die in Omer's arms. In a vague and rather metaphysical conclusion, Ezel and Eysan ride on a train as Eysan's eyes close and it appears that she has died. Ezel then drinks some liquid from a ring that Ramiz had given him with the instructions never to "wear the ring" (i.e., drink from it) unless he was ready for a new life. Ezel's eyes also close and he tells Eysan that he is coming to be with her, and that Bahar (who had been killed much earlier in the series) is waiting for them, too. The camera pans to other passengers on the train, the beloved friends and family of Omer and Eysan that had been killed, including Ramiz, Bahar, and Ezel's little brother, Mert. In the final scene, a young man on a motorcycle pulls up to the lighthouse and tells the guard "I am here to see my father." When asked to identify himself, the young man reveals he is Omer's son. As he approaches the door, the camera shows a silhouette of a man opening the door, and making a gesture as if to scratch his head, much like Omer/Ezel used to. The audience is left wondering what really happened. Whether that is Ezel, whether he died on that train with Eysan, or whether he lived. Whether that liquid in the ring was poison or not. Whether or not the train scene, in fact, was real or imagined. That all leaves the possibility of a third season wide open, even though most of the characters have been killed off.
    Многу ми се допаѓа серијава, иако најчесто не сакам да знам предвреме што ќе се дешава понатаму еве неможев да се воздржам овој пат и видов
    * Best Movie Trailers: Ezel (Ay Yapım)
    * Best Director of Photography: Ezel (Veysel Tekşahin)
    * Best Editor: Ezel (Derdar Çakular)
    * Best Original Screenplay: Ezel (Kerem Deren, Pınar Bulut)
    * Best Music: Ezel (Toygar Işıklı)
    * Best Memorable Scene: Ezel
    * Best Director: Ezel (Uluç Bayraktar)
    * Best Drama Actor: Ezel (Kenan İmirzalioğlu)
    * Outstanding Drama Series: Ezel
     
  14. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Почнав и јас да ја гледам. :sun:

    Само заради тоа што е правена според Грофот од Монте Кристо. ;)
    И, секако поради Омер, Езел или Мехмет Косоварот како што јас љубам да кажам. :D
     
    На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Не е скроз исто како што кажаа на сител поради тоа што јас сега го преведов од видео на хрватски, ама се разбира, тоа е. :)
    Еве одговор на некои прашања кои ги поставивте.
    Да, и тој ќе ја сака (ама нема да ја заборави Ејшан). Но, Бахар ќе ја убијат, па нема да останат заедно. :)


    Кога Езел излезе од затворот немаше кај да отиде, а Рамиз пак го прибраа во затвор, и кога Езел го посети тој му даде клуч и му кажа да оди во куќата. Таму тој отиде и сруши едни тули и имаше многу пари. И од коцкање има добиено многу. :)
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Бебето Бу,ај кога веќе ти тргнало со одговарање :D
    Стварно ли Езел на крај умира? :wasntme:
     
  17. waRRioR.Zina

    waRRioR.Zina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Miss Independent еве јас ќе ти одговорам Езел не умира на крај но некој друг умира :) . Сепак оставив малку простор за интрига, зашто јас на пример кога го дознав крајот потоа немав желба да ја догледам :)
    Се надевам не ми замеруваш ;)
     
  18. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    И јас ја гледам, ми се свиѓа серијата, ама не сакам да знамн шо ќе се случи, не кажувајте :) инаку денес нема да има заради ракометот
     
    На Betty.Boop му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Одговор во спојлерот, мада, не сум ја изгледала до крај серијава, тоа е од што гледав нешто на нет.
    Ејшан е со Езел во некој воз и она умира во следната сцена. Езел испил некоја отров изгледа од некој прстен кој му го дал Рамиз, но му рекол да не го пие и да не го носи додека не биде спремен за друг, нов живот. Потоа со сл. сцена очите на Езел се исто затворени и тој и кажува на Ејшан дека тој ќе биде со неа, дека Бахар ги чека (неа ја убиваат порано).
    Во сл. сцена го даваат Џан (синот на Езел) и тој кажува на некакво си обезбедување „тука сум за да го видам татко ми“ . Тој ја отвара вратата и има силуета на маж кој ја отвара вратата и прави гест како што правел Езел.
    И тоа е. Немало др. крај, така завршувала серијата, а нас ни’ останувало да се прашуваме дали ликовите се имагинација на Рамиз, дали Ејшан и Езел остануват да живеат со нивниот син, или пак умираат.
    Сите нека си го толкуваат крајот како што сакаат. Јас мислам дека тоа е тоа. :)
     
  20. Sanela94

    Sanela94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Фала многу...Го видов видеото на you tube ама поубо е на македонски кога ќе се преведи :D
     
    На BeYourself му/ѝ се допаѓа ова.