1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екатерина Велика (EKV)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Arhangel-maniac, 30 април 2011.

 1. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Екатарина Велика (скратено ЕКВ) била рок група од Белград и еден од најуспешните и највлијателни бендови на просторот на бивша Југославија.
  Сржта на бендот ја сочинувале гитаристот и пејач Милан Младеновиќ, клавијатуристката Маргита Стефановиќ и басистот Бојан Печар.

  Почетоци
  Оваа група на почетокот се викала Катaрина II и била создадена во 1982 година во Белград по распадот на бендот Шарло Акробата, од страна на пејачот Милан Младеновиќ, гитаристот Драгомир “Гаги“ Михајловиќ, басистот Зоран Радомировиќ-Шваба и тапанарот Душан Дејановиќ. Групата е именувана по Гагиевата девојка, Катарина. Во текот на 1982 на бендот и се придружува и Маргита “Маги“ Стефановиќ. Радомировиќ набрзо потоа преминува во бендот Ду Ду А, а Душан Дејановиќ во Дисциплина кичме, додека едно време тапанар бил Бранко "Манго" Куштрин. На почетокот на 1983 година на местото тапанар доаѓа Ивица “Вд“ Вдовиќ, бившиот тапанар на Шарло Акробата, а басист станува Бојан Печар, со што е формирана конечната ритам секција на бендот. Дефинитивната и последна постава на катарина II - Младеновиќ, Михајловиќ, Стефановиќ, Печар и Вдовиќ - започнуваат во 1983 со работата на нивниот деби албум.

  Крај и распад
  На почетокот на 1994 година Екатарина Велика е неактивна. Милан Младеновиќ истата пролет заминува во Бразил каде заедно со пријателот и музичар Митар Суботиќ и со група бразилски музичари работи на албумот Angel's Breath. По неговото враќање во Белград бендот продолжува со концертните активности и отпочнува со работа на новиот албум чиј работен наслов е Поново заједно. Работата на албумот сепак набрзо е прекината поради Милановите здравствени проблеми. Во август 1994 година бендот свири на фестивалот во Будва и тоа е нивен последен концертен настап. Следниот ден Милан Младеновиќ е префрлен во болница каде што е откриено дека има рак на панкреасот.
  Неколку месеци подоцна, на 5 ноември 1994 година, Милан Младеновиќ умира во Белград на 36 годишна возраст. Со неговата смрт Екатарина Велика престанува да постои.
  Бојан Печар умира во Лондон од срцев удар на 13 октомври 1998 во 37-та година од животот.
  Маргита Стефановиќ починала на 18 септември 2002 година во Белград на 43 годишна возраст. Причината за смртта не е официјално потврдена, но се смета дека најверојатно умрела од последица на долгогодишното интравенозно користење на дрога.
  Останатите членови на бендот кои починале се Иван Вдовиќ (во 1992 како прва регистрирана жртва на СИДА) и Душан Дејановиќ (умрел од СИДА на 16 ноември 2000 година во Белград).

  Влијание и статус
  Екатарина Велика е меѓу највлијателните, ако не и највлијателниот бенд на просторот на бивша Југославија, а исто така се смета и за еден од најважните бендови на југословенската рок сцена воопшто. Многу бендови во текот на годините ги обработувале нивните хитови, но она што е карактеристично е тоа дека сите тие се имитации на темите со кои Милан Младеновиќ се занимавал како и на неговиот единствен поетски стил кои постојано се појавуваат во музиката на многу нови млади бендови.
  Меѓу бендовите за кои се тврди дека се под огромно влијание на Екатарина Велика е и бендот Ван Гог кој се издигнал до статусот на еден од најпопуларните рок бендови во Србија во втората половина на 90-те години, но кој исто така е често критикуван поради претераната склоност кон имитација на ЕКВ, а посебно кога станува збор за текстовите на песните. Друг бенд на кој Екатарина Велика значајно влијаела е Block Out, кој ја обработил нивната песна "Соба" (трибјут издание "Као да је било некад") и кој често ги изведува нивните песни на своите концерти.


  Моја омилена :) Enjoy :rock:
  http://www.youtube.com/watch?v=iuSthfwzjPs
   
  На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Круг е легендарна... Јас ја обожавам Ово је земља за нас, Очи боје меда и Пар година за нас :inlove: Не сум им ја знаела историјата, сега ја прочитав... Зарем сите се починати? :(
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  :inlove: Се вратив мнооогу години наназад со темава. ЕКВ се легендите на мојата младост. Јас ја имав таа среќа да растам со нивната музика. Не можам да ви ги опишам. Неверојатни беа. Концерти правеа во Скопје во МКЦ (кој бил, знае колку мала е салата), уживање невидено, целосна екстаза :inlove: На чекор до нас-тие, нашите идоли... За жал, мислам дека денес немате нешто такво. А колку беа достапни и приземни... па на пр. еден мој познаник ги викна дома на журка по концертот-и дојдоа :clap: . Неверојатни, во секој поглед. Милан беше сонот на секоја девојка, таинствен талентиран интелектуалец (е да, тогаш на такви се палевме :* ), Маргита беше неверојатно талентирана девојка во свој филм (навистина неверојатен музички талент и плус апсолутен слухист). А музиката... ние дишевме со стиховите и со ритамот на нивната музика. Слушнете ги и „Као да је било некад“ , „Ти си сав мој бол“ ... ма што и да слушнете, нема да згрешите.
  И да, сите од оригиналната постава се починати :( . Сега уште само еден од тапанарите (Фирчи) нешто прави во име на ЕКВ. Но и нему, после сиве овие години, најголем успех во животот му е што кусо време беше дел од оваа легендарна група.
   
  На francais, Domino, Trnche и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Ги слушам доста, но не сум знаела дека се починати сите. :worried:
  Во секој случај одлична група. Веќе погоре сте ги ставиле Круг и Пар година за нас. Освен овие две песни (кои верувам повеќето ги познаваат) мене ме воодушевуваат и:
  http://www.youtube.com/watch?v=ex32qlF6 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=2Y47OVtj ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=lzQwSwI1CN0
  http://www.youtube.com/watch?v=6EZk6ohkSJo
  Плус, целиот албум „Пар година за нас“ ми е перфекција, да не постирам поединечно, нема место за повеќе од 5 линка. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=IpkbdLS4T6M
   
  На TeddyGrey и Phyramide им се допаѓа ова.
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  ЕКВ...
  За мене најдобрата група што некогаш постоела на овие простори па и пошироко. Секоја песна им е, ма немам зборови за нив, вистинаска уметност.
  И еве, за тие што не го гледале документарниот филм за ЕКВ Као да је било некад
  http://filmovi.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1856&Itemid=71
   
  На francais и Shoshanna им се допаѓа ова.
 7. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  1.218
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно групата на мојот живот, на мојата младост, на мојата прва љубов....

  KAO DA JE BILO NEKAD

  Kao da je bilo nekad
  Kao da je bilo tu
  Pod velikim svetlim Suncem
  Pod velikim svetlim svodom

  Rucali smo meso
  Glodali smo kosti
  Dobrih zivotinja

  Mi imamo snage
  Mi imamo snage za jos dan

  Mi menjamo dan za noc
  Mi menjamo noc za dan
  Mi menjamo dan za noc
  Mi menjamo noc za dan

  Prolaze brodovi
  Trube u cast
  Zvone na uzbunu

  Deca uce da placu
  Deca uce, da poznaju svoj glas

  U toplim jaslama
  U hladu bora
  Pod zidom cempresa
  Mi menjamo nasu noc
  Za neki tudji dan
  Za neki tudji dan
   
  На TeddyGrey, Arhangel-maniac, Mayyya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Уф бре! Јас сум секако како и членкиве над мене дете на една држава која беше избришана од мапата - Југославија.
  И без ЕКВ не можело да помине моето детство, младост...одлична група. Одлична музика.

  За сите љубители па уште и ако сте од Скопје ќе речам само едно, заглавувате во Балет нели? И ги пеете на глас нивните песни нели? Онака еуфорично, во занос, нели?
  Знам дека да ;)
   
  На francais, Domino, Li0ness и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Леле колку време го барам филмов!! Фала ти многу :*
   
 10. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.032
  Допаѓања:
  72.135
  Пол:
  Женски
 11. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  176
 12. PlaviOrkestar

  PlaviOrkestar Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  23
  Омилена група на моја добра другарка. :) Ги почитувам и сакам и слушам. Музиката што ја правеа е нешто неверојатно и жалам што веќе нема вакви групи.
  p.s: морам да кажам дека Срџан ми е ѕвер! :D
   
 13. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  КАО ДА ЈЕ БИЛО НЕКАД

  ми буди некои посебни чувства 8)
   
 14. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  многу убава музика.. Омилени - Ovo je zemlja za nas & krug ♥
   
 15. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.767
  Овај круг сам смислио, овај круг сам створио...кога ќе ми текне колку сме денсале на песнава со другарка ми :dance: и да, и јас си имам такви ЕКВ денови, па се случува по цел ден само тоа да слушам. ЕКВ се безвременски.
  http://www.youtube.com/watch?v=-kl5DCnR8sc
  http://www.youtube.com/watch?v=vOlPoNkEJwo
  http://www.youtube.com/watch?v=Vw8uvbfshAM
  http://www.youtube.com/watch?v=UUCMX0CqFjE
   
 16. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Мајка ми е крива зошто почнав да ги слушам ЕКВ :D
  Стварно имаат убава музика,ама кога ќе се занесеш во песната,се се работи за дрогата.Текстот е околу тоа...
  Иначе ги сакам луѓево,а омилени песни ми се:Кrug,Par godina za nas,Ti si sav moj bol,Srce и Kao da je bilo nekad. :)
   
 17. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
 18. Shoshanna

  Shoshanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  Омилени ми се!! Малдост, сегашност па и иднина! Јас лично ги открив пред неколку години и од тогаш немам престанато да ги слушам :) Маги и Милан се посебна приказна. Ги обожавам. Жално е тоа што им се случило, пак и на сите членови на бендот. Сепак оставија доста зад себе и ќе бидат запамтени засекогаш!

  http://www.youtube.com/watch?v=GY9dKKCore8

  http://www.youtube.com/watch?v=wQEmfl8TnQc
   
 19. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.574
  Најдобрите текстови на српско-хрватски јазик ги има создадено токму оваа група. Како што Мизар ги има најдобрите текстови на македонски јазик. Музика и текст која може и мора да се смета за врвна уметност.

  Само последно време ми е дури и физички болно да ги слушам, ме болат спомени на едно толку поразлично време.
   
  На mamma-mia, francais и Trnche им се допаѓа ова.
 20. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107