1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екатерина Велика (EKV)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Arhangel-maniac, 30 април 2011.

  1. Cataleya

    Cataleya Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    621
    Најпрвин имам една голема замерка за насловот на темата .

    Не е ЕкатEрина Велика тука EкатAрина Велика .

    И на Маги,и на Милан и на Бојан коса им се кревала кога ги ословувале така :)

    Цитирам :
    ______ Маги ____

    Прва песна што им ја слушнав беше Kао да је било некад.
    Ги знам од поодамна ама не сум им обрнала внимание ( незнам ни самата зошто ) :?:

    Благодарение на една познаничка, EKV станаа мое секојдневие ,едноставно се навлеков нив.

    Oригинални,мистични и непоновливи .

    Aко треба да ја опишам нивната музика со еден збор тоа би било - емоција .

    Совршено - несовршен танц на умот,срцето душата и телото искажан во зборови - тоа е поезијата на Милан.
    Tолку моќни и често херметички текстови,секој текст/песна со своја порака .
    Mилан ми е совршенство од човек,таква харизма немам видено во друг човек.
    Магичната Маги како си игра со клавијатурите скоро боли од што звучи добро.
    Бојан нормално ниеден неможеше да го замени откако си отиде ,не дека Боле или Чима звучат лошо али Бојан е човекот за ритам секција
    (заедно со ВД )
    . Можеби и затоа се осеќа некоја промена послем Пар година за нас ,т.е од Дум дум па натака .
    Oд бубњариве VD растурал ,само штета што толку кратко бил во бендот, тогашна Катарина II ,веќе во вториот албум Фирчи го заменил.

    Kога би морала да издвојам албуми тоа би биле S VETROM U LICE и LJUBAV ,ма да скоро сите песни ми се подеднакво драги .

    Oмилени песни ... Соба , Тонемо , Ѕид Hладан, Буди сам на улици, Седам дана,Сигуран ... МА СИТЕ БРЕ :)

    Mожеби звучам како тинејџерка ама Милан ми е платонска љубов :$

    Tука би ги спомнала и Шарло кои истотака ги слушам ,ама чудна спојка биле Која ,ВД и Милан_че па не ме чуди што се растуриле .
    И ANGELS BREATH проектот на Милан и Суба во бразил ,слушнете ја само црв и ке ви стане јасна генијалноста на Милан .
    http://www.youtube.com/watch?v=jHi_3f06nZw

    Хмм .. имам уште да пишувам ,ама ајде некој друг ден ..
     
    На Оленка*, ariela09, mamma-mia и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Како што спомна некоја феминка погорен, нивните песни дури и физички ме болат.
    Толку потсетуваат на едно друго време, отворена рана, сосема е опипливо а далеку.
    Текстовите се како крв врз хартија, толку чисти емоции, не знам... Ретко да има некои бендови што толку чувства ми предизвикуваат во исто време. Што од љубов, што од бол, да не знам како да ги опишам.

    Неповторливи. Душа би дала за една вечер во МКЦ, дваесетина години наназад и ЕКВ на бина. Се надевам дека знаете колку всушност сте вие среќни што сте го почувствувале тоа на своја кожа.

    Моја омилена а не толку позната е оваа:
    http://www.youtube.com/watch?v=dusn266r0NI
     
    На francais, mamma-mia и Cataleya им се допаѓа ова.
  3. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.355
    Допаѓања:
    83.764
    Пол:
    Женски
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Кога би морала да издвојам омилена, ама онака НАЈомилена група од сите Екс-Ју, без сомнение би рекла дека ЕКВ е тоа тоа.
    За жал, моите ме ставиле во план нешто по распадот на Југославија, па и не можам да се пофалам со некои си сеќавања за некое поубаво и похармонично време додека ги премотувам песните, но текстовите се тие кои ме натераа да се вљубам во групава.
    Да бидам искрена, до пред некое време ниту знаев колку членови брои, ниту знаев да ги именувам, а да не зборувам за дискографијата.
    Едноставно, пуштам песна и тонам, буквално тонам и се пронаоѓам во текстот - Очи боје меда толку многу ме погодува од некоја навистина непозната причина, но уживам додека ја слушам и ме боли секое испеано зборче. :doh:
    Или пак Сав мој бол - ме докрајчува онака кротце-кротце.
    Се случувало со денови да вртам нивни песни и да не ми здосадат. И ете, не ми требаше да ја отворам темава, веднаш си отворив Јутјуб и си ја пуштив:
    http://www.youtube.com/watch?v=XeS5Qp7-xhk
     
  5. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
  7. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
  8. Cataleya

    Cataleya Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    621
    Неповторливи. Душа би дала за една вечер во МКЦ, дваесетина години наназад и ЕКВ на бина. Се надевам дека знаете колку всушност сте вие среќни што сте го почувствувале тоа на своја кожа.

    Mе 2 Domino . :nod:
    Патем оддамна сакам да те поздравам ,а не ми текнува да пишам во СП ,па да ја искористам приликава :hai: Една од омилените членки си ми ,а не се многу .Многупати кога читам твој пост ,се пронаоѓам скроз ,исто како јас да сум го напишала . :hug:

    Понекогаш кога ги слушам знае да здоболи душава , заради длабочината и моќта на текстовите , можеби зошто ги нема повеќе ,зошто го нема повеќе тоа убаво време ...
    Aххх ... зошто не сум растела во нивното време ,таа генерација ,живееле неспоредливо поубаво од нас .

    ''Ta sloboda mlade generacije iz osamdesetih bila je izmišljena vera da će svet jednog dana biti igra."
    Sonja Savić

    ето Соња си кажала убаво.

    Не ми поминува денот ако не ги слушнам барем еднаш ,често знам и по цел ден да ги слушам и никако не здосадуваат .

    Najezim se kada malo vise razmislim koliko je uopste, nekom potrebno ovo sto radim."
    Magi


    Mага ми е совршено-несовршена убавина ,како надворешно така и внатрешно .My role model .Едноставно ја обожавам не само како музичар, како човек .
    Имав прилика да ја набавам книгата од Лидија Николич - Осечања O Сечања , и се сметам за вистинска среќница поради тоа ,морав до Белград да одам ,кај нас ја нема. Ја чувам како најголемо богатство ,минимум 4-5 пати ја читав ,и пак кога имам слободно време знам да препрочитам некој извадок ,песна или да украдам дел од личните моменти на Маги . Ако имате прилика да ја набавите не се двоумете . Доста е голема ,полна со информации ,извадоци од дневниците на Маги ,преубави слики, писма упатени до неа, и напишани од неа .

    https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... 6825_n.jpg
    Го промени мојот свет ,откако почнав да ги слушам многу ми се сменија размислувањата и погледите кон животот.

    http://www.youtube.com/watch?v=9x1vd7Lmenw
    Masterpiece ...



    PS: ЕКВ заслужуваат многу повеќе страници испишани,тука само 3 стр . мизерија .
     
    На Оленка*, ariela09, francais и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
    На Cataleya му/ѝ се допаѓа ова.
  10. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282

    Знаеш што значење има Очи боје меда?
     
  11. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Bojan je boja mog zivota. Milan je glas.

    Не знам од каде да почнам. Малку е да кажам дека ги љубам. И колку многу ме обележаа. И колку многу ме боли тоа што дочекаа таков крај.

    Не знам како се запознав со нивното совршенство од музика, ама знам дека засекогаш ќе паметам како ме жигосаа стиховите i sačuvaj vreme i sebe za mene. Имаат стихови и цели песни кои ме болат скоро колку плач на дете (ti si volela moj weltschmerz, по целото тело, посебно откако ја прочитав сторијата за Милена Душан). Толку емотиво ги доживувам. Си делувам себично сама на себе, кога се принудувам да изберам една, единствена песна. Најдрага постава ми онаа од '87ма, со Срџан.

    Jos uvek ti djavoli vire iz rukava svaki nokat krije otrov ljubavi..

    Necu tvoje teske ruke oko moga vrata..

    Necu da kopam po djubristu srece, ne bih da zaprljam ruke..


    Цела.


    Маги и Vd се најсовршениот пар што моите очи го има видено. Макар и на слики.
    [​IMG]
    @francais иако прашањето не е упатено кон мене, ќе си земам за право да ти одговорам. :)
    Убавината на Екатарина Велика е во тоа што текстовите, во различни периоди од животот, можеш да ги толкуваш поинаку. Секој пат, на друг начин. Посебен од претходниот. Барем според мене. Освен секако, ако индиректно преку прашањево не целиш кон сосема друга тема.
     
    На Оленка*, Cataleya и francais им се допаѓа ова.
  12. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    @mamma-mia
    Екатарина Велика или ги мразиш или секој звук од нив те боли како под кожа заглавено парче стакло.
    На ист начин ги доживувам и јас. Иако сум од помладите генерации, токму кога сум се родила се почнало да се распаѓа таа магија, сепак прават да ја чувствувам тежината на воздухот што тогаш ја дишеле младите, прават да бидам носталгична за некое време во кое не сум постоела.



    Морав да прокоментирам прво за нив. Е сега, во врска со твојот одговор.. Дел од нивните песни не можат да бидат разбрани на поинаков начин, веројатно ги имаш длабко восприемено за да ме разбереш, па не можеш да негираш дека во таа група спаѓа Очи боје меда.. Не ми беше целта да посочам на нештото, туку, добро е човек да се информира добро пред да изјави за нешто што го сака, зашто во случајов ако конкретново нешто било кажано пред некој друг би звучело многу ниско. Форумџиката што ја цитирав ми е драга на некој посебен начин па сакав така јавно да продискутирам на таа тема, да не се случи фејл на трето место од нејзина или било чија страна.
     
    Последна измена: 5 декември 2014
    На Оленка*, mamma-mia и tessie им се допаѓа ова.
  13. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    @francais Далеку сме од било каков фејл и не знаеш колку ми е мило што ете се разви мала дискусија. За првиот дел од твојот пост, I couldn't agree more.
    Скриено значење можеш да бараш секаде,безразлика за што станува збор. Конкрето тука- да, не можам да го негирам фактот дека до некаде си во право. Ама поинаку е откако ќе се обидеш да ја пронајдеш убавината и таму. Ме разбираш, нели? Парче душа ми се кине секојпат откако ќе ја ислушам Sedam dana. Сум читала анализи, стих по стих за нејзиното значење. Можеби навистина Маргита ја пишувала на таков начин, ама ете за некои песни одбивам да го прифатам тоа.
    Јас лично, не можам да се помирам со фактот дека некои луѓе ги паметат само по конзумирањето на наркотици. Пред некој период, пепел се направив со една другарка откако ја добив следната забелешка: „Како може да ги слушаш овие наркомани?“ Не сум човек со краток фитил, ама од такт ме вадат вакви плитки, глупави и крајно непотребни коментари.

     
    На Оленка*, cheetah.girl и francais им се допаѓа ова.
  14. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    @mamma-mia
    Наркомани или не, тие се страшно добри уметници, она што ги афирмирало како такви е симбиотското врзување на животот и уметноста; живеењето по концептот на творење односно нивното живеење го претворале во прекрасни творби. Да возвишиш едно нешто кое за поголемиот процент од масата е само секојдневна појава е создавање на реална магија.

    Не можам да издвојам песна што внатре ми побудила поголема бура, верувај ми, премногу тешко ми е кога треба да одберам една и единствена..
    Еве, не поминува ден да не го слушнам гласот на Милан, а во зависност од расположението или мислите кои ме преовладале, избирам песна на која сум посветила повеќе внимание.. Во случајов:



    Не знам дали ја знаеш приказната за создавање на песната, Фирчи имаше некоја промоција и зборуваше околу тоа, само не можам да го најдам линкот..
    Спонтано тој и Милан во полусвесна состојба ја створиле, утредента сите отишле на снимање и додека занесно свиреле воздухот околу нив станал бел, а подоцна се сетиле дека ја заборавиле вратата отворена и навлегло магла. Верувам дека дури и природата била е внесена со нив...
    Доста тешка песна, стонерска, невообичаена за нивниот стил, сепак карактеристичното е што е преполна со болка..
    Патем, Милан утрото пред снимање на песната се дерел на сет глас за да има зарипнат глас, луда глава <3

    Еве ти и дел од вистинската верзија на Седам дана, што Милан не сакал да го пее, не знам дали си го сретнала по странски форуми:

    "I kad stanes i vidis
    i krenes i stojis
    i nestanes i padnes
    kad pises i pevas
    i pisas i zevas i lazes i cekas...

    Slomi se,skloni se,
    skloni se,slomi se o
    sebeosebe..."


    Во чест на денов и мојата огромна носталгична љубов за нив, денови кога биле во најдобар состав, ever:
    [​IMG]



    Драго ми е што постои некој млад дух во кој живее магијата за ЕКВ онака како што живее и во мене. :sun:
     
    Последна измена: 7 декември 2014
    На Оленка*, mamma-mia и Cataleya им се допаѓа ова.
  15. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
  16. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски


    Ќе ја издвојам оваа. Ме ежи.
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474