1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски мерки за справување со кризата од коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од BoaVista, 22 март 2020.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Браво за новите економски мерки.
  Сите функционери, министри, пратеници, судии, обвинители, градоначалници, раководители на сектори додека трае кризата ќе земат минималец од 14.500 денари.
  Приватњаците, ќе плаќаат само придонеси а платата на работниците ќе ја плаќа државата.
  Советници и претседатели на совет нема да земат никакви надоместоци.
  Се суспендира законот за извршување.
  Браво!
   
  Последна измена: 22 март 2020
  На JoyJoy, buba4e89, Nightwish11 и 61 други им се допаѓа ова.
 2. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.140
  Допаѓања:
  10.789
  Пол:
  Женски
  Леле леле
  Што ќе им јадат сега на пратениците децата?
  Па тие стипендии државните од илјадници евра нема да им стигнат.
  Ај донации да собираме ако не.
  Еве јас прва ќе бидам што ќе одминам пост.
   
  На Outlook, Dessa, najjacha и 10 други им се допаѓа ова.
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.541
  Пол:
  Женски
  Опаааа бравоооо за меркиве, нека видат сега како се живее со минималец. И дај боже цел живот да им останат овие минимални плати, а на обичниот народ да му се покачат. Да осетиме и ние малку подобрување. Доста ние мизерно живеевме, а некои со наши пари се луксузираа, не знаеја колку им е доста, ненаситни беа.
   
  На Nightwish11, najjacha, deskarada и 11 други им се допаѓа ова.
 4. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.755
  Допаѓања:
  122.354
  Не слушам ,супер ако се тие мерките што @BoaVista ги кажа!
  Новите не се мислам од Цаца зошто тие рекоа пон.и вторник ќе ги тестираат.
   
  На @ster@, mariz, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.896
  Допаѓања:
  223.775
  Пол:
  Женски
  од меркава лично ти нема ништо да осетиш освен ситење во моментов.
  не сте ми јасни ....
   
  На Cherry333, oblace1, HaleemO и 18 други им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.733
  Ова на Влада е изгласано?!

  Коментаров воопшто не ти на место. Тие луѓе нели имаат фамилии? Кредити? Деца? Мерките треба да помогнат да се премости кризниот период, не да те доутепа. Тоа што стално сереме дека државната администрациј не ја бива, не значи дека треба да се ситиме на луѓето. Мн лош потег по мене.
   
  На Cherry333, oblace1, Doozy и 15 други им се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.003
  Пол:
  Женски
  Ова е за поздравување(y)
  Само вака може да излеземе од економскиот шок.
   
  На Nightwish11, Konfetka, smooch и 4 други им се допаѓа ова.
 8. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  8.353
  Пол:
  Женски
  Секако дека ќе осети.
  Парите се пренаменуваат, за да има да се покријат приватните субјекти. За сите исто да има.
   
  На Nightwish11, Konfetka, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 9. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.050
  Допаѓања:
  117.914
  Пол:
  Женски
  Не се радувајте.Дел од политичарите имаат пари од бизниси,нема да страдаат.
   
  На CarrieBradshow, pdb123, Kitten и 9 други им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.896
  Допаѓања:
  223.775
  Пол:
  Женски
  ако зимала 14 пак 14 ќе земе.
  може и помалку.
  нема да и дадат плата ко на премиер.
  така да...нема да осети.
   
  На Nightwish11, Doozy, SandStorm и 3 други им се допаѓа ова.
 11. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.417
  Допаѓања:
  34.364
  Пол:
  Женски
  Од каде е ова инфо?
  Ако е вистина, браво. Уште и обврските на граѓаните да ги стават во мирување следниве 3 месеци и таман ќе биде. Нема да им биде ништо на банките ако на граѓаниве им се одложи плаќањето на кредитите во следниве три месеци. И уште една мерка би можело да биде корисна, а тоа е ограничување на сумата која граѓаните можат да ја подигнат од своите заштеди. Оти, еден куп што ги знам се испаничени и планираат парите под перница да ги чуваат :^) Ако сите се запнат да вадат пари, отидовме :( Не сум економист, ама ова ми е многу логично сценарио.
   
  На Doozy, emiliana, @ster@ и 6 други им се допаѓа ова.
 12. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.899
  Допаѓања:
  52.928
  Пол:
  Машки
  Делот со пратениците ептен ми се свиѓа, би пукал шампањот дури од радост. Ова остало не е добро, обични луѓе се исто ко нас. Ако веќе донесуваат вакви мерки тогаш треба да ги замрзнат и каматните стапки и кредитите, ефтина струја 24/7 и сметки смалени за 50% од реалната у наредни 3 месеци.
   
  На Dessa, Nightwish11, oblace1 и 8 други им се допаѓа ова.
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.003
  Пол:
  Женски
  Моментално оди во живо на тв.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.320
  Допаѓања:
  37.316
  Пол:
  Женски
  Така ќе биде, кредитите ќе бидат замрзнати на 3 месеци
   
  На glosipgirl, *Amethyst*, An-na и 2 други им се допаѓа ова.
 15. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  8.353
  Пол:
  Женски
  Да, ама нема да се направат многу задолжувања вака, секако државата не може да постигне на сите да им исплати нормални плати, а тоа би се осетило на подолг рок.
   
  На LiliBoz и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.896
  Допаѓања:
  223.775
  Пол:
  Женски
  не се ситам на никого.
  реално треба тоа со кредитите да се регулира зашто и оваа мерка нема да ги опфати сите.
  има луѓе што работат непријавени.
   
  На Nightwish11, JuLleE, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.733
  https://sdk.mk/index.php/makedonija...nisterkata-angelovska-nova-uredba-na-vladata/
   
 18. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.417
  Допаѓања:
  34.364
  Пол:
  Женски
  Во кој дел лош?
  Мали ли плати земаат гореспоменатите, па еве нема да издржат следниве три месеци? Ај, те молам!
  Ако не да земеме од приватниов сектор, ако може од тие најутепаните што земаат и помалку од минималец и да им ја намалиме платата, да им дадеме на овие горе, оти нели, нема кој да им ги плаќа кредитите.
  Ова е класичен робинхудовски потег и е сосема на место во случајов. Не знам само дали е реален и вистински, особено ако доаѓа од Зајко. Пред некое време рече и дека кредитите нема да се плаќаат, па ништо од тоа, така што... додека не се изгласа од влада, џабе.

  @kukla21 Сега ти го видов линкот. Алелујаааа.
   
  На Nausicaa, @ster@, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.003
  Пол:
  Женски
  Пакетот мерки е предлог на економскиот тим на СДСМ во соработка со експерти.
  Ќе биде доставен до Владата.
   
  На Nightwish11, @ster@, BloodElf и 2 други им се допаѓа ова.
 20. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.733
  Ова меркиве личеа дрка Заев ги смислил. Само он и Мицковски може да излезат со такви непромислени изјави. Собирање политички поени пер екселанс.
   
  На oblace1, eli25, BloodElf и 1 друга личност им се допаѓа ова.