1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Прилеп

Дискусија во 'Образование' започната од crazylady, 16 март 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Секој што се запишал се кае што направил ваков чекор. Цел живот си го упропастив благодарение на овој факултет ;(
     
    На ЈеленаЏиш и SIMONIDAA им се допаѓа ова.
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Економски факултет - ПРИЛЕП

    ај некој друг нека го кажи негово искуство со овај факултет ???
     
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Економски факултет - ПРИЛЕП

    Јас ни најмалку не се сложувам со тебе познавам многу луѓе кои дипломираа на економски во Прилеп меѓу кои се сестра ми и дечко ми и многу убаво си поминаа, а и многу лесно. Има некои позафркнати професори , но такви има баш на секој факултет. Организиран е навреме се закажани колоквиумските а и испитните, имаат казнети сесии, не се пишува квадрат и што повеќе да барате?
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Економски факултет - ПРИЛЕП

    да имаш право ти не се пишува квадрат то е добро за организираноста се знае се а иначе зависи за кого како секој со среќата :D
     
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Економски факултет - ПРИЛЕП

    А и покрај тоа во казнена е 1000 денари за презапишување предмет се плаќа казна од 3000 ден. за промена на смер се плаќа 2000 денари досега да се запишев на приватен ќе го завршев сите пари си ги дадов за овај факултет се плаќа апсолвентски стаж и што уште не овде само парите гледам да ти ги земат, а и да пријавиш предмет во казнена пак не пуштат без разлика дали ти си му дал 1000 денари.
    единствено добро е што имаме поправни колоквиуми иначе се друго не чини ;( ;(
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Па тоа не е само на екомомски во Прилеп туку е на сите факултети на унервизитетот на Климент Охридски, а не би рекла дека исто пари ќе дадеш и да си на приватен. А да те прашам а зашто презапишуваш, зошто полагаш на казнена??? Значи имаш паднато немамш доволно научено и ај ве молам немојте со тие приказни се напишав не ме пушта па и ме фати на око или слично нешто. Факлултетите се направено од лесни полесни имаме толку многу сесии, а да а за казнетите па треба да си среќна што постојат тоа ти е шанса плус. Абе македонска работа само да се кука и друг да се укривува
     
  7. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Ти само така си мислиш и ти кажав секој со среќата не сакам да се карам секој си има право на свое мислење секој за себе си знае, познавам многу други што пропаднаја скроз од овај факултет. Што не можат да дипломират сеуште. Ама ете сега го напраја со 3 години да биди и полесно е сега т.е полесни предмети сите што ни се нас тешки му се изборни на овие со 3 години така да сега е полесно ама на овие што се со 4 години душата му ја вадат, а за пари ајде не велам нека земат ама барем нека пуштат, а ваму ем не пуштат ем земат пари, а јас си знам за себе учам но сепак на овај факултет успеваат само оние со премногу среќа еве пак ќе кажам .
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Стварно не можам да ве сфатам ако вие сте заглавиле и не сте учеле на време или едноставно не ви одела економијата, право цел факултет не чини :fubar:

    Смешки
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    На мене не ми е јасно што е поентата со темата како да е отворена како само да си се пожали и очекува да ја подржиме. А Силија незнам дали и на мене се однесува твојот пост па доколку е така би ти рекла прочитај го тоа што го имам напишано па зборувај во множина. Никаде немам напишано дека имам заглевено или факултетот нечини туку напротив. Нема да се повторувам.
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Совршенство не мислев на тебе, јас искрено не знам лично како е таму, ама знам луѓе кои си завршија на време и само со пофални зборови, е порано имало корупција знам и такви случаи кои се влечеле со години, ама од кога е воведен ЕКТС тие што ги знам а учеа си завршија на време, а другите точно, се влечкаат уште.

    Јас пишав општо дека ми смета таквата генерализација базирана само од нивно лично искуство пример јас сега студирам на Е бизнис пример и заглавам и веднаш отварам тема како факултетот е за никаде- мене тоа ми е апсурдно, и смешно, навистина
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Па и моите коментари се однесуваа на тоа. Како денес што е направено образованието неможеме да се пожалиме. Сестра ми дипломира во Прилеп ни ден денар не и побараа за да положи испит. Дечко ми сеуште студира имаше потешкотии со еден предмет го префрли два пати и на крај неможеше да положи го замоли професорот и тој го пушти. За факултет може да се жали само некој кој не учи и мисли дека треба на лепи очи да полага.
     
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Па јас не реков дека со лепи очи се полага, норамлно дека треба да се учи никој не завршил факултет со лепи очи јас викам само дека понекогаш и учењето не е доволно кога ќе се запни некој да те турка, ништо не може да го спречи и јас познавам луѓе т.е најдобри другари дипломираја навреме но исто така има и некои што учат но ете поради еден професор сеуште не можат да положат, не реков јас дека се треба да ти оди дека боза треба да ти биди но тој што учи на овај факултет си знае. Па ни мене никој не ми побара од професорите за да положам испит се што сум положила со своја мака сум постигнала а на тие што сум заглавена не давам пари сама како што знам ќе си положам. А не се жалат некој само што не учат и луѓе што учат пак некој ќе ги земи за око а иначе јас не ја отворив темава за да се жалам туку за другите да го споделат нивното искуство со овај факултет , без учење ништо не се прави тоа нормално, но како што професорите знаат да те зафркнат никој не знае.
     
  13. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Па sesilija не да не не влечи економијата туку едноставно кога ќе се разочараш од некој предмет едноставно некако немаш сила да продолжиш.

    Сите економисти нека пишуваат во оваа група, да ги споделиме заедничките мислења и знаења од факултетот :D
     
  14. dijana23

    dijana23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    da se plaka 3000 denari kazna ako si vo drzavna kvota ako si vo privatna ne se plaka, jas zavrsiv na ovoj fakultet i se navreme poloziv i momentalno sum na magistratura na istiot taka da, da ima zafrknati profesori no ako naucis nikoj nema da te turni ili mi se ima sluceno da padnam na ispit so se napisano no nareden pat sum go polozila. A i profesorive pustaat po nekoj pravilnik spored koj treba 20% od prijavenite studenti za odreden ispit da polozat.
    [mod-kirilica:8klns03k][/mod-kirilica:8klns03k]
     
  15. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    според кој правилник е тоа прв пат слушам за такво нешто ???
     
  16. dijana23

    dijana23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Па не знам и јас, пред извесен период разбрав од една колешка која ми кажа дека должен бил професорот да пушти 20%, но не и фазла од пријавените кандидати.
     
  17. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    Постојат уште мислења кои владеат помеѓу постарите студенти кои мислат дека економскиот факултет во Прилеп е катастрофа,беден,корумпиран...Како резултат на тоа дека му е пресотанат уште по некој испит....и сега за тоа е крив факултетот....ставрно иронично!!!!!! |(
    Јас како студент на Економскиот факултет во Прилеп сум презадоволна,што му фали,има казнени сесии,кавдрати не пишуваме,во студенски прашања се премногу толерантни,професорите се пријатни(има и исклучоци но...)почнаа да дваат на порпавниот поправен,дават по едно до две фиксни прашања кои ќе се паднат,консултации се дозволнеи во секое време,имаат толерантен однос спрема студентите,правеме пробни коловиуми,тестовите од претходните студнети се достапни,и сето тоа го даваат така “изџвакано“само да положиме прв да не презапишуваме....книги не купуваме учиме од скрипти...а професорите во кабинетите се достапни за секој студент во секое време,воопшто не се чувствува тензија измеѓу...
    Сепак секој фак.има и некој свои слаби старни,но сепак не е толку бедно,професорите даваат се од себе,за ние студентите да положиме.... :!:
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Факултетот е ептен солиден, и за корупција мислам дека не може да се спореди со ПМФ, а за електро муабет да не правиме. Се си е убаво подредено, наместено, кој си учи нема шанса да запне. И ај доста со тие детски маубети, ме мрази професорот не ме пушта, па од тоа сте го загубувале интересот за цел факултет. На другиве факултети поарно да не е? Јас 6-7 пати ист испит имам полагано па што? то е ако се запишиш на факултет, не разгалени, се не ви чини, па и јавни плукања по факултетот. Ако ти се учи, запни го газот и учи, ако треба и 10 пати ке преполагаш. И да не ви е во мисла Николче Груевски има на овој факултет завршено.
     
  19. dijana23

    dijana23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    е да и Никола грујоски има завршено на Економски во Прилеп
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Девојки кога е во прашање корумпираноста на секој факултет ја има ама не е до таа мера како што е било некогаш. Еден од нај корумпираните факултети што беше е во Охрид и до ден денес си е така моја другарка фино лепо си плати два ипити ама не дека професорот ја буташе,а таа многу знаеше за да си плати туку таа неможеше или ја мрзеше да седне и да ги научи и си отиде и си ги плати.
     
    На dijana23 му/ѝ се допаѓа ова.