1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Прилеп

Дискусија во 'Образование' започната од crazylady, 16 март 2011.

 1. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Секој што се запишал се кае што направил ваков чекор. Цел живот си го упропастив благодарение на овој факултет ;(
   
  На ЈеленаЏиш и SIMONIDAA им се допаѓа ова.
 2. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Економски факултет - ПРИЛЕП

  ај некој друг нека го кажи негово искуство со овај факултет ???
   
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Економски факултет - ПРИЛЕП

  Јас ни најмалку не се сложувам со тебе познавам многу луѓе кои дипломираа на економски во Прилеп меѓу кои се сестра ми и дечко ми и многу убаво си поминаа, а и многу лесно. Има некои позафркнати професори , но такви има баш на секој факултет. Организиран е навреме се закажани колоквиумските а и испитните, имаат казнети сесии, не се пишува квадрат и што повеќе да барате?
   
 4. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Економски факултет - ПРИЛЕП

  да имаш право ти не се пишува квадрат то е добро за организираноста се знае се а иначе зависи за кого како секој со среќата :D
   
 5. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Економски факултет - ПРИЛЕП

  А и покрај тоа во казнена е 1000 денари за презапишување предмет се плаќа казна од 3000 ден. за промена на смер се плаќа 2000 денари досега да се запишев на приватен ќе го завршев сите пари си ги дадов за овај факултет се плаќа апсолвентски стаж и што уште не овде само парите гледам да ти ги земат, а и да пријавиш предмет во казнена пак не пуштат без разлика дали ти си му дал 1000 денари.
  единствено добро е што имаме поправни колоквиуми иначе се друго не чини ;( ;(
   
 6. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Па тоа не е само на екомомски во Прилеп туку е на сите факултети на унервизитетот на Климент Охридски, а не би рекла дека исто пари ќе дадеш и да си на приватен. А да те прашам а зашто презапишуваш, зошто полагаш на казнена??? Значи имаш паднато немамш доволно научено и ај ве молам немојте со тие приказни се напишав не ме пушта па и ме фати на око или слично нешто. Факлултетите се направено од лесни полесни имаме толку многу сесии, а да а за казнетите па треба да си среќна што постојат тоа ти е шанса плус. Абе македонска работа само да се кука и друг да се укривува
   
 7. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Ти само така си мислиш и ти кажав секој со среќата не сакам да се карам секој си има право на свое мислење секој за себе си знае, познавам многу други што пропаднаја скроз од овај факултет. Што не можат да дипломират сеуште. Ама ете сега го напраја со 3 години да биди и полесно е сега т.е полесни предмети сите што ни се нас тешки му се изборни на овие со 3 години така да сега е полесно ама на овие што се со 4 години душата му ја вадат, а за пари ајде не велам нека земат ама барем нека пуштат, а ваму ем не пуштат ем земат пари, а јас си знам за себе учам но сепак на овај факултет успеваат само оние со премногу среќа еве пак ќе кажам .
   
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Стварно не можам да ве сфатам ако вие сте заглавиле и не сте учеле на време или едноставно не ви одела економијата, право цел факултет не чини :fubar:

  Смешки
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  На мене не ми е јасно што е поентата со темата како да е отворена како само да си се пожали и очекува да ја подржиме. А Силија незнам дали и на мене се однесува твојот пост па доколку е така би ти рекла прочитај го тоа што го имам напишано па зборувај во множина. Никаде немам напишано дека имам заглевено или факултетот нечини туку напротив. Нема да се повторувам.
   
 10. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Совршенство не мислев на тебе, јас искрено не знам лично како е таму, ама знам луѓе кои си завршија на време и само со пофални зборови, е порано имало корупција знам и такви случаи кои се влечеле со години, ама од кога е воведен ЕКТС тие што ги знам а учеа си завршија на време, а другите точно, се влечкаат уште.

  Јас пишав општо дека ми смета таквата генерализација базирана само од нивно лично искуство пример јас сега студирам на Е бизнис пример и заглавам и веднаш отварам тема како факултетот е за никаде- мене тоа ми е апсурдно, и смешно, навистина
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Па и моите коментари се однесуваа на тоа. Како денес што е направено образованието неможеме да се пожалиме. Сестра ми дипломира во Прилеп ни ден денар не и побараа за да положи испит. Дечко ми сеуште студира имаше потешкотии со еден предмет го префрли два пати и на крај неможеше да положи го замоли професорот и тој го пушти. За факултет може да се жали само некој кој не учи и мисли дека треба на лепи очи да полага.
   
 12. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Па јас не реков дека со лепи очи се полага, норамлно дека треба да се учи никој не завршил факултет со лепи очи јас викам само дека понекогаш и учењето не е доволно кога ќе се запни некој да те турка, ништо не може да го спречи и јас познавам луѓе т.е најдобри другари дипломираја навреме но исто така има и некои што учат но ете поради еден професор сеуште не можат да положат, не реков јас дека се треба да ти оди дека боза треба да ти биди но тој што учи на овај факултет си знае. Па ни мене никој не ми побара од професорите за да положам испит се што сум положила со своја мака сум постигнала а на тие што сум заглавена не давам пари сама како што знам ќе си положам. А не се жалат некој само што не учат и луѓе што учат пак некој ќе ги земи за око а иначе јас не ја отворив темава за да се жалам туку за другите да го споделат нивното искуство со овај факултет , без учење ништо не се прави тоа нормално, но како што професорите знаат да те зафркнат никој не знае.
   
 13. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Па sesilija не да не не влечи економијата туку едноставно кога ќе се разочараш од некој предмет едноставно некако немаш сила да продолжиш.

  Сите економисти нека пишуваат во оваа група, да ги споделиме заедничките мислења и знаења од факултетот :D
   
 14. dijana23

  dijana23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  da se plaka 3000 denari kazna ako si vo drzavna kvota ako si vo privatna ne se plaka, jas zavrsiv na ovoj fakultet i se navreme poloziv i momentalno sum na magistratura na istiot taka da, da ima zafrknati profesori no ako naucis nikoj nema da te turni ili mi se ima sluceno da padnam na ispit so se napisano no nareden pat sum go polozila. A i profesorive pustaat po nekoj pravilnik spored koj treba 20% od prijavenite studenti za odreden ispit da polozat.
  [mod-kirilica:8klns03k][/mod-kirilica:8klns03k]
   
 15. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  според кој правилник е тоа прв пат слушам за такво нешто ???
   
 16. dijana23

  dijana23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Па не знам и јас, пред извесен период разбрав од една колешка која ми кажа дека должен бил професорот да пушти 20%, но не и фазла од пријавените кандидати.
   
 17. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  646
  Постојат уште мислења кои владеат помеѓу постарите студенти кои мислат дека економскиот факултет во Прилеп е катастрофа,беден,корумпиран...Како резултат на тоа дека му е пресотанат уште по некој испит....и сега за тоа е крив факултетот....ставрно иронично!!!!!! |(
  Јас како студент на Економскиот факултет во Прилеп сум презадоволна,што му фали,има казнени сесии,кавдрати не пишуваме,во студенски прашања се премногу толерантни,професорите се пријатни(има и исклучоци но...)почнаа да дваат на порпавниот поправен,дават по едно до две фиксни прашања кои ќе се паднат,консултации се дозволнеи во секое време,имаат толерантен однос спрема студентите,правеме пробни коловиуми,тестовите од претходните студнети се достапни,и сето тоа го даваат така “изџвакано“само да положиме прв да не презапишуваме....книги не купуваме учиме од скрипти...а професорите во кабинетите се достапни за секој студент во секое време,воопшто не се чувствува тензија измеѓу...
  Сепак секој фак.има и некој свои слаби старни,но сепак не е толку бедно,професорите даваат се од себе,за ние студентите да положиме.... :!:
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Факултетот е ептен солиден, и за корупција мислам дека не може да се спореди со ПМФ, а за електро муабет да не правиме. Се си е убаво подредено, наместено, кој си учи нема шанса да запне. И ај доста со тие детски маубети, ме мрази професорот не ме пушта, па од тоа сте го загубувале интересот за цел факултет. На другиве факултети поарно да не е? Јас 6-7 пати ист испит имам полагано па што? то е ако се запишиш на факултет, не разгалени, се не ви чини, па и јавни плукања по факултетот. Ако ти се учи, запни го газот и учи, ако треба и 10 пати ке преполагаш. И да не ви е во мисла Николче Груевски има на овој факултет завршено.
   
 19. dijana23

  dijana23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  е да и Никола грујоски има завршено на Економски во Прилеп
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Девојки кога е во прашање корумпираноста на секој факултет ја има ама не е до таа мера како што е било некогаш. Еден од нај корумпираните факултети што беше е во Охрид и до ден денес си е така моја другарка фино лепо си плати два ипити ама не дека професорот ја буташе,а таа многу знаеше за да си плати туку таа неможеше или ја мрзеше да седне и да ги научи и си отиде и си ги плати.
   
  На dijana23 му/ѝ се допаѓа ова.