1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Прилеп

Дискусија во 'Образование' започната од crazylady, 16 март 2011.

  1. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    фала :) на веб страната најдов дека се плаќа 450евра по семестар за едногодишни студии, мене тие ме интересираат, ама сакам да знам колку се плаќа за бранење на магистерската работа... знае некој нешто повеќе? во Скопје на економски знам дека е 500евра по семестар а за магистерската се плаќа 1000евра.
     
  2. dijana23

    dijana23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    одбраната на магистерската е 320 евра, за предметите се плаќаат 930 денари за испит + таксена марка за семинарска 1230 денари
     
  3. sarrra

    sarrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    економисти ај ако има некој семинарска за фискална политика на република македонија нека ми пиши ако сака да ми помогне
     
  4. vrc-prc

    vrc-prc Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Најубав факултет е Економски ;)
     
    На mona.s и macence...k им се допаѓа ова.
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    за кого како т.е кој како си ја наредил ;)
     
  6. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Види вака сега,неколку пати на различни наврати имам казано дека конечно стасав до мојата дипломска,макар што имам усте 2 испита,ама ај да си рециме дека ке ги помина набрзо!Студент сум на тој факултет,не велам дека е лесно,но не е па ни течко.Али луѓе ве молам сватете дека просто факултетот е ноќна мора.Едно лично искуство:го посочувам и професорот и предметот за тие что се таму ке знаат за кој станува збот.Полагам Економика на претпријатија Кај проф.Д.Димков.Предметото се слуша во прва година .Полагам прв колоквиум и на овај предмет посветив најмногу внимани зашо сите ми викаа пази кај него он турка мн.Даде 4 прашана кои ги раскажуваме во тетратки за писмена работа и тие ги плакавме порано по 30 ден,постарите генерации знаат.Ги пишувам сите 4,не ги промаршив,дадов толку јаки одговори што сигурно знаев дека ќе поминам.Но бидејќи знаев дека е зезнат,не очекував да ми даде мн бодови.Полагавме 450 студенти,од сите нив поминаја само 20 на колоквиумот.Мене ме немаше на списокот.Побарав да ме прими на консултации.Ме прими заедно со уште 3 други колеги.Влеговме во канцеларија ни ги дава тетратките.Кај сите имаше доволно бодови за да поминат.Кога дојде мојот ред професорот ми вика:„Колеске не цекај за бадијала одиси ќе поминеш ко че сакам јас,не е проблемот во тебе што ти не си научила,ти имаш максимален број на поени,затоа остави оди си не сакам јас сите да мона како ке земам јас плата ако ве пуштам сите на прво“! :@ Каков е овај однос можеш да ми кажиш.Едноставно ми ги урна сите надежи ми се чинеше дека ми падна факултето врз плеќи.Наредните 4 редовни сесии пријавува и јас и сите други останати.Тој на испитот 3 пати не пушти никој,сигурно од 300 студенти некој ке се најдел да научи.Четвртиот пат поминаа само 2 и тоа едниот од генерација која се запишала во 97,а јас бев бруцош во 2007 :o Предметото го презапишав 2 пати,заради него плаќав казни од по 50 евра во запишување на парните семестри бидејќи ми остана неположен!
    Одвај успејав и успејав затоа што ке оди во пензија па се смилува пушта сега по повеќе студенти! :!:
    Има и многу други такви примери со други професори,со други мои колшки.Страмота е тоаа што го прават ,просто ние немаме контакт никаков со нив не се достапни професорите!
    Немој да ме сватиш погрешно но Економскиот во Прилеп ги има сите услови,организација,јаки стучни кадри,али тоа што ми го прават на стуентите е невиден терор.А каде да се залиме ние?Никаде!!!! :@ Зошто?!Затоа што додека декан беше проф.Гордана Трајкоска,преседателот на сојузот на студенти беше нејзината внука!На кого да се жалиш му одиш право на волкот в уста да те изеде!Еноставно можеби заврувам после 4 ипол да не речам 5 додека доположам,ама воопшто не сум возбудена не ми е мерак,едноставо ме тепа разочарувањето кое е големо и како траума ке се влече зад мене цел живот.
    Порака за другите кој допрва ке студираа :fubar: памет во галава пред да решите каде ке студирате и со какви не професори ќе се расправате :hai:
     
    На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Генерацијата '07 беше казнета од професорот заради недисциплина :)
    За разлика од таа генерација, мојата генерација помина супер - поголемиот дел од студентите беа редовни и мирни на час.
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    морам да се надоврзам на овај факултет со уште еден пример
    моја колешка генерација моја дури беше на овај факултет едвај земаше 6ки никако да и тргни а и како пишувај пишувај си напишал 7 8 старни ете и 6 нека се во теткатката ти или паднат си или имаш максумум поени за 6ка мизерна девојката фино лепо му пукна филмот и лани си ги зеде дукументите се запиша на правен факултет до денес ги има земено сите испити јас сведок за тоа а во нејзиниот индекс има 9 8 и 7 нема помала отцена на пракса одат во судот а другарками е воодушевена и полна со желба да го заврши едноставно таквиот третман на професорите разбирањето праксата го даваат резултат кај судентот факт што овај факултет ни на сон неможе да му го пружи на студентите се разбира
     
    На k.r.i.s.t.i му/ѝ се допаѓа ова.
  9. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Ноеми :) се во ред е да факултетот има традиција,има и кадри,професори со многу знаење,нисто од тоа студентите на го потценуваме!Али нема:комуникација,толерантност,никаков однос :@ и само едно ке ти кажам,кога веќе си била на отворениот ден на факултето зошто не си ги прашала студентите како се снаоѓаат таму.Мислам на оние обични студенти како мене и останати кои се уклуцина на дискусијава.Што мислиш дека ќе ти кажеа,едноставно ништо затоа што сите се исплашени :^) Да не заборавиме дека традицијата на факултетот се состои во тоа што проф.Здравкоски го влечеше својот син кој го наследи,дека на проф.Атанасоски професорското место му го отстапи неговиот татко.Не се плашам да ги казам имињата од нив,не се плашам ни своето да го кажам затоа што преку глава ми е од факултетот. :@ :!: добро размиси пред да стапнеш таму затоа што никој што не бил подолго време таму не знае што се случува зад затворените врати!!!!! :devil:
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sarrra

    sarrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7

    значи не е само на овој економскиот така, тоа се случува на сите факултети не само кај вас. ии јас проблемот не го гледам во факултетите туку во оние кои што треба да спроведат ред таму и во многу други институции, а тоа сите знаеме кој се :)
     
    На k.r.i.s.t.i му/ѝ се допаѓа ова.
  11. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Да секако се сложувам со се но ако сте запознаени со сите настани таму ке знаете дека тие луѓе се поврзани како црева помеѓу нив.Тоа е еден од најголемите „државни“монополи.И да не спомнуваме љубовните афери на луѓето кои се на врвот од деканатот на факултетот.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sarrra

    sarrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    да да и тоа е доста точно :) ама нека им е на чест на овие професориве значи како се организирани :lol:
     
    На crazylady и k.r.i.s.t.i им се допаѓа ова.
  13. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    уфффф се секавам кога полагавме Економика после првиот колоквиу влезе пофесорот во амфитеатар и го праса еден колаг зосто не полозил,а тој му одговори дека не го знаел послдното прашање,а професорот застана прд него,он седеше на прв ред и му ја покажа целата длана и му реце петото прашане не го знаеше,ова ли прашање не го знаеше,па колега тоа е најлесно!сите свативме дека проблемот е во 500 европски ако ги даде ќе биде многу лесно!
    МИ СЕ ГАДИ ОД НИВ И ОД СЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ТАМУ :puke: КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДАМ И БЕЗ НИКАКОВ КЕФ ОДАМ НА ФАКУЛТЕТ И НЕ САКАМ НИКОЈ ДА МЕ ПРАШУВА КАКО СИ ГИ ПОМИНУВАМ САТТИТЕ ТАМУ!!! :puke: :puke: :puke:
     
    На sarrra и crazylady им се допаѓа ова.
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    знам како ти е и јас без ќеф одам одвај чекам да го завршам затоа што од кога се запишав на овај факултет проблемите ми станаја секојдневие.

    ГО МРАЗАМММММММММММММММММММММ ;( ;( ;(
     
    На sarrra и k.r.i.s.t.i им се допаѓа ова.
  15. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Незнам зошто ама отсекочаш сум го неќела овој факултет .....сите кажуваат дека имало гнасни професори ....зато запишете си се на техничките факултети иако има малце поќе математика ама сепак многу е покорисно отколку на економски....
     
  16. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Јас само ќе кажам едно нешто за идните генерации: Сега со овој памет и животот да ми зависи од тоа не би се запишала на овој факултет..НИКАКО !! ГО МРАЗАМ !! :@
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  17. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  18. Sandri4ka.S

    Sandri4ka.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    значи и јас сум студентка таму и не велам дека е лесен, ама ако научиш добро ќе поминиш. Ми се случило многупати на среќа да добијам висока оценка, а пак имам видено и студенти што положиле испит, пример кај екс деканката, а тие не знаеја ни кај се наоѓа во учебникот тоа прашање. Пак ќе речам зависи од професор до професор, ама ми се чини оваа година некако многу се опуштија тие, изгледа им е страв од евалуацијата :P
     
  19. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Среќата е важен фактор секако дека е потребна среќа без разлика каде учиш познавам многу личности кои на среќа го зеле факултетот, но тие што немаат среќа ќе си се мачат како јас на пример. :(

    Кај екс деканката без учебник е тие сигурно имале премногу среќа или препишувале :?: :?:
    А во што попуштија 1 поенче да ти фали не ти дават. :(

    Јас не дека се жалам учам ама понекогаш ни учењето не доволно. ;)

    На пример: еве полагав монетарна и цел амфитеатер беше полн а Кокаро пушти само 25 студенти и кај попуштат :?: нормално сега зависи од професор до професор но во казнена повеќе од 20 студенти отприлика не пуштат. :(
     
  20. macence...k

    macence...k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    5
    НАЈДОБАР ФАКУЛТЕТ.. според мене, заврсив таму и пак да би требало да се записувам пак во Прилеп ке се записам.. сеа уценје сака, ама мислам и за тоа одиме на фак, не е како на приватниве ама тоа е во ред според мене, јас заврсив СФР , исто одлицна насока (мое мисленје). Има малце неколку зафркнати професори во смисла да сакаат ситници ама мислам дека ако науцис нема санси да паднес